Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #971  
Vechi 05.01.2016, 20:18:53
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Ahilp, iti spun parerea mea. Atunci cand am aflat o invatatura pe care am considerat-o intradevar utila, nu m-am uitat de unde vine, de la stanga sau de la dreapta, de la sursa sau la mana a doua, original sau compilatie. Am primit-o si am fost recunoscator, fie ca a venit de la cineva apropiat, fie de la cineva necunoscut.

Buddha nu a dorit sa faca niciun miracol, nu pentru ca nu putea sa faca miracole, ci pentru ca a dorit ca invatatura lui sa nu fie bazata pe o credinta suscitata de miracol, ci una bazata pe observatie si contemplatie.

Probabil, a ales sa nu faca miracole pentru a se intelege ca niciun miracol nu are o valoare mantuitoare in sine, nu are un folos real - fie zbor, mergere pe apa, fie vindecare, fie inviere. Mai devreme sau mai tarziu cel vindecat se imbolnaveste din nou iar cel inviat moare. Ca singurul miracol autentic este descoperirea adevarului prin dragoste.

Cand a fost rugat sa readuca la viata fiul unei vaduve, acesta nu l-a inviat ci a incercat sa deschida mintea femeii, sa inteleaga ca moartea este un fenomen care nu poate fi inlaturat. Ii putea da un strop de fericire pe moment dar a ales sa-i dea un strop de intelepciune (i-a spus ca il va invia numai daca va aduce un obiect dintr-o casa in care nu a murit nimeni).

Aceasta nu inseamna ca Iisus nu a procedat corect.

-----
Invierea trupeasca in budism nu este un fenomen strain - daca acesta ar fi motivul principal care ne-ar face sa credem in Adevar.

De exemplu, viata primului patriarh al Chinei, Bodhidharma, nu este studiata in catehezele crestine sau invatata in scolile occidentale. Acesta se lasa ucis cu sageti aprinse si incinerat complet de o banda de talhari in curtea unei manastiri. Inviaza in trup imediat dupa aceea, inlauntrul manastirii, cheamandu-i la rugaciune (batand din toaca) pe talharii care tocmai il omorasera. A fost o metoda-miracol de convertire a unor inimi crude, deprinse cu uciderea.

-----

Am ales sa studiez budismul pentru ca nu am reusit sa aflu din crestinism cum sa-L integrez pe Iisus in orice perceptie-simtire, in conditiile unei vieti normale, nu monastice. De exemplu atunci cand privesc o imagine la TV sau discut cu un prieten. In crestinism stim ca trebuie sa ne caim si sa ne smerim in tot ceasul - nu avem o instruire de natura psihologica, referindu-ne aici la instruirea perceptiilor noastre, astfel incat sa petrecem tot timpul, indiferent de obiectul cognitiv, cu Dumnezeu. Sa nu fim furati de peisajul cotidian si totusi sa nu ne alienam de mediul inconjurator, sa functionam normal si eficient.

In mod obisnuit cand constientizam un obiect al lumii, nu-L mai constientizam pe Dumnezeu. Functionam dual, fie constientizam un fenomen al lumii, fie la rugaciune il constientizam pe Dumnezeu. Nu reusim ca atunci cand percepem un fenomen al lumii, sa-L percepem in acelasi timp si pe Dumnezeu. Fenomenul sa devina perfect "transparent".

In acest sens, in Patericul Egiptean am citit despre un calugar care atunci cand iesea din chilie isi tragea culionul peste ochi. Intrebat fiind de ceilalti calugari de ce procedeaza astfel, a raspuns "nu doresc sa vad lumina lumii acesteia". Se pare ca respectivul calugar inca nu invatase cum sa priveasca lumea, astfel incat, in acelasi timp, sa-L vada si pe Dumnezeu. Iisus nu umbla cu ochii acoperiti.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 05.01.2016 at 20:22:49.
Reply With Quote
  #972  
Vechi 05.01.2016, 21:18:33
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Am ales sa studiez budismul pentru ca nu am reusit sa aflu din crestinism cum sa-L integrez pe Iisus in orice perceptie-simtire, in conditiile unei vieti normale, nu monastice. De exemplu atunci cand privesc o imagine la TV sau discut cu un prieten. In crestinism stim ca trebuie sa ne caim si sa ne smerim in tot ceasul - nu avem o instruire de natura psihologica, referindu-ne aici la instruirea perceptiilor noastre, astfel incat sa petrecem tot timpul, indiferent de obiectul cognitiv, cu Dumnezeu. Sa nu fim furati de peisajul cotidian si totusi sa nu ne alienam de mediul inconjurator, sa functionam normal si eficient.

In mod obisnuit cand constientizam un obiect al lumii, nu-L mai constientizam pe Dumnezeu. Functionam dual, fie constientizam un fenomen al lumii, fie la rugaciune il constientizam pe Dumnezeu. Nu reusim ca atunci cand percepem un fenomen al lumii, sa-L percepem in acelasi timp si pe Dumnezeu. Fenomenul sa devina perfect "transparent".

In acest sens, in Patericul Egiptean am citit despre un calugar care atunci cand iesea din chilie isi tragea culionul peste ochi. Intrebat fiind de ceilalti calugari de ce procedeaza astfel, a raspuns "nu doresc sa vad lumina lumii acesteia". Se pare ca respectivul calugar inca nu invatase cum sa priveasca lumea, astfel incat, in acelasi timp, sa-L vada si pe Dumnezeu. Iisus nu umbla cu ochii acoperiti.
Ce prostioare scrii aici, fratioare?... Ma crucesc si, totusi, nu ma mir.
Mai intai nu ma mir intrucat este evident ca un om care nu s-a deschis Bisericii nici nu cunoaste Invatatura, teoretic si practic. Deci e firesc sa nu stii, cata vreme nici nu ai fost prezent la lectii. Ai fost, in schimb, la ... "manualele alternative"..:)
*
Pentru toate nelamuririle si nevoile tale (si ale oricarui om) de a trai "eficient" in lume, de a percepe cu sfintenie, curat, profund, cum vrei sa ii zici - sunt oferite noua in dar, cu pret de Sfant Sange: Evanghelia, Filocalia, cartile duhovnicesti ale Parintilor, preotii, precum si fratii crestini. Ca sa nu mai pomenesc de rugaciune, care pe toate ne invata!
Ploua cu invataturi, galgaie de Har, iar tu le negi prezenta si lucrarea tuturor! Ce mai pot spune? Nimic. Vei fi fiind orb si surd, pesemne...
*
Ce spui acolo? Cand constientizam un obiect al lumii nu mai constientizam pe Dumnezeu?... Fereasca Sfantul!

*
Se pare ca respectivul calugar facea altceva decat ai preferat sa intelegi.
Reply With Quote
  #973  
Vechi 05.01.2016, 21:42:41
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Florin, asculta, frate, o clipa!

Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveți. În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea.


http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...m-biruit-lumea
Experiența ne arată mult prea limpede că, odată ce noi creștinii începem să reducem scopul revelației dată nouă de Hristos și de Duhul Sfânt, încetăm treptat să mai fim atrași de Lumina care ni s-a arătat. Dacă e să ne păstrăm nădejdea mântuirii, trebuie să fim curajoși. Hristos a spus: "Îndrăzniți! Eu am biruit lumea!” (In 16, 33). Spunând aceste lucruri, El arată că a depășit lumea nu atât ca Dumnezeu, cât mai ales ca Om, fiindcă S-a făcut om cu adevărat. Viața autentic creștină este trăită în "duh și adevăr” (In 4,23), și ca atare ea poate fi continuată în tot locul și în toată vremea, întrucât poruncile dumnezeiești ale lui Hristos au un caracter absolut. Cu alte cuvinte, nu există și nu pot exista nicăieri pe pământ împrejurări care să facă cu neputință păzirea poruncilor. În esența ei veșnică, viața creștină e duh și adevăr dumnezeiesc, și de aceea ea transcende toate formele exterioare.

(Arhimandritul Sofronie, Rugăciunea-experiența Vieții Veșnice, Editura Deisis, Sibiu, 2001, p. 23)
Reply With Quote
  #974  
Vechi 05.01.2016, 21:57:54
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata, va gasesc, pe nedrept nelamuriti!
Vad cum adastati in nehotarire
si intrucat faceti aceasta, Eu Spun: Indrazniti!
Usa e desferecata, deja.

Voua, biruinta Mea!
Pentru voi am biruit Eu!
Pentru voi, care sunteti din Mine, ca Mine.
Fiti, dar, cu Mine si in Mine! Asa cum, iata, Eu sunt cu voi si in voi.

Eu sunt Evanghelia, Evanghelia sunt Eu. Cunoasteti deja ca Eu am biruit lumea. Credeti!
Biruitor, acum Eu sunt cu voi, acum si pururea, in veac si in veacul veacurilor. Eu sunt Speranta! Eu sunt Puterea! Eu sunt Ingaduinta! Eu sunt Mila! Eu Bucuria!
Eu sunt Pacea, sunt Viata. Adevarul sunt Eu, sunt Lumina!
Eu, Rastignitul si Inviatul vostru!

Incredintati-va, indraznind! Indrazniti spre-a va incredinta deplin!
Voi nu mai sunteti singuri. Sunteti vii intru Mine, precum Eu pururea, iata, Viu intru voi sunt.
Eu si Tatal suntem Una. Acum suntem Una si cu voi. Indrazniti sa fiti Una cu Noi!

Iata, Mana Mea e intinsa voua. Indrazniti! Dati-ne, Noua, mana voastra!
Acum.
Spre a fi pururea. Amin!
Reply With Quote
  #975  
Vechi 05.01.2016, 22:11:04
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveți. În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea.


http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...m-biruit-lumea
Experiența ne arată mult prea limpede că, odată ce noi creștinii începem să reducem scopul revelației dată nouă de Hristos și de Duhul Sfânt, încetăm treptat să mai fim atrași de Lumina care ni s-a arătat. Dacă e să ne păstrăm nădejdea mântuirii, trebuie să fim curajoși. Hristos a spus: "Îndrăzniți! Eu am biruit lumea!” (In 16, 33). Spunând aceste lucruri, El arată că a depășit lumea nu atât ca Dumnezeu, cât mai ales ca Om, fiindcă S-a făcut om cu adevărat. Viața autentic creștină este trăită în "duh și adevăr” (In 4,23), și ca atare ea poate fi continuată în tot locul și în toată vremea, întrucât poruncile dumnezeiești ale lui Hristos au un caracter absolut. Cu alte cuvinte, nu există și nu pot exista nicăieri pe pământ împrejurări care să facă cu neputință păzirea poruncilor. În esența ei veșnică, viața creștină e duh și adevăr dumnezeiesc, și de aceea ea transcende toate formele exterioare.

(Arhimandritul Sofronie, Rugăciunea-experiența Vieții Veșnice, Editura Deisis, Sibiu, 2001, p. 23)
Ahilp, "rugaciunea isihasta" nu a fost explicata in Evanghelii. O comoara de rugaciune. De exemplu "introducerea mintii in inima" (odata cu inspiratia), recitarea smerita acolo, caldurile si atragerile inlauntru...

Modul in care omul se roaga astfel se invata dupa indrumare dar si proprie experienta. Implica observatie, staruinta, reglare...Omul se nevoieste si experimenteaza - cea mai folositoare lucrare, pana cand aceasta se face de una singura - ca un motor care se ambaleaza la manivela.

Asta pentru cei ce vor sa fie tot timpul cu inima si vederea in Dumnezeu. Sa nu scape ochiul cu pofta cautatoare in lume.

Modul in care ar trebui sa percepem lumea inconjuratoare este o lucrare asemanatoare. Aceasta vedere corecta a fenomenelor ne despatimeste ochiul launtric. In caz contrar, orice simtire, chiar de pare sfanta, orice lumina sau aratare fie lumeasca, fie nelumeasca, ne poate insela cu usurinta.
__________________

Reply With Quote
  #976  
Vechi 05.01.2016, 22:33:39
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ahilp, "rugaciunea isihasta" nu a fost explicata in Evanghelii. O comoara de rugaciune. De exemplu "introducerea mintii in inima" (odata cu inspiratia), recitarea smerita acolo, caldurile si atragerile inlauntru...

Modul in care omul se roaga astfel se invata dupa indrumare dar si proprie experienta. Implica observatie, staruinta, reglare...Omul se nevoieste si experimenteaza - cea mai folositoare lucrare, pana cand aceasta se face de una singura - ca un motor care se ambaleaza la manivela.

Asta pentru cei ce vor sa fie tot timpul cu inima si vederea in Dumnezeu. Sa nu scape ochiul cu pofta cautatoare in lume.

Modul in care ar trebui sa percepem lumea inconjuratoare este o lucrare asemanatoare. Aceasta vedere corecta a fenomenelor ne despatimeste ochiul launtric. In caz contrar, orice simtire, chiar de pare sfanta, orice lumina sau aratare fie lumeasca, fie nelumeasca, ne poate insela cu usurinta.
Florin, toti isihastii s-au sprijinit pe Biblie si pe Traditie cand au purces la drumul rugaciunii.
Sunt nenumarate versete in care ni se preda rugaciunea.
Revezi, de pilda, "Pelerinul rus" unde sunt deja facute multe trimiteri. Mai sunt si altele, in alte carti...
Toate tehnicile din lucrarea rugaciunii si toate invataturile dezvoltate de Invatatori sunt din Miezul (Samburele, Izvorul) Scripturii si din Traditie.

Cerceteaza! Cunoaste ca asa este!
(Vezi de pilda in "Filocalia", in "Sbornicul" sau in alte carti specifice...)
Reply With Quote
  #977  
Vechi 05.01.2016, 22:49:55
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Florin, toti isihastii s-au sprijinit pe Biblie si pe Traditie cand au purces la drumul rugaciunii.
Sunt nenumarate versete in care ni se preda rugaciunea.
Revezi, de pilda, "Pelerinul rus" unde sunt deja facute multe trimiteri. Mai sunt si altele, in alte carti...
Toate tehnicile din lucrarea rugaciunii si toate invataturile dezvoltate de Invatatori sunt din Miezul (Samburele, Izvorul) Scripturii si din Traditie.

Cerceteaza! Cunoaste ca asa este!
(Vezi de pilda in "Filocalia", in "Sbornicul" sau in alte carti specifice...)
Sbornicul este una din preferatele mele. Rugaciunea inimii se bazeaza pe Scriptura, insa nu este exemplificata in litera Scripturii. Este rodul cugetarilor, inspiratiilor dumnezeiesti. De exemplu, protestantii, probabil, nu recunosc ca are izvorul in invataturile Bibliei. Sa ne ajute Dumnezeu sa sfarsim cu totii bine calatoria.
Doamne ai mila de toata faptura!
__________________


Last edited by florin.oltean75; 05.01.2016 at 22:55:31.
Reply With Quote
  #978  
Vechi 05.01.2016, 22:57:12
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #979  
Vechi 06.01.2016, 01:21:11
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

https://www.youtube.com/watch?v=F1ILPl5FQaM
Reply With Quote
  #980  
Vechi 06.01.2016, 01:54:25
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

........:))))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 14:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 10:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 20:14:10