Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 16.04.2014, 10:10:13
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Așa aș înțelege suferința prvocată de adevăr.
Suferinta provocata de pacat, la aflarea adevarului.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 16.04.2014, 18:41:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Răspunsul tău îl consider o completare binevenită. Nu am vrut să spun că rămâi „marcat pe viață” în urma unei prietenii sau a unei relații neaprofundate (De altfel, avusesem grijă să leg imposibilitatea înlocuirii cuiva tocmai de profunzimea sentimentelor pentru el/ ea). Însă chiar și aceea rămâne unică întrucât orice persoană este unică. Nu este cinstit să o negi, să te minți că n-a fost sau să minimalizezi valoarea celuilalt ș.a.m.d. Despărțirile frumoase sunt cele în care continui să-l prețuiești pe cel pe care l-ai iubit sau ai fost pe cale.

P. S. A fi „marcat pe viață” are o conotație negativă, iar eu aveam în vedere ceva pozitiv, pentru care aș fi folosit expresia „a-l păstra în inima ta”. Într-o inimă largă sunt multe locuri, poate infinite, chiar. Însă nu sunt toate la fel. Fiecare trebuie să aibă locul lui și, atunci când cineva iese pentru o vreme sau definitiv din relație cu tine, consider că, dacă vrei să fii cinstit cu tine însuți, îi păstrezi locul. Este vorba, în definitiv, de inima ta, nu neapărat de ceea ce face el. Și e foarte important ce faci cu ea.

Există, după părerea mea, și un loc rezervat unei singure persoane - soțul/soția, cu care ai o relație cu totul aparte, menită realizării unei uniri mistice, întrucât devine un trup cu tine; căci asta este taina nunții, și ea este covârșitoare, dacă chiar ți-o asumi, pentru că implică participarea integrală a ființei tale, cu trup și cu suflet. Este un fel de nouă creație - a unei ființe duble - pe care nu o putem face noi, evident, ci Hristos, Cel care ne-a creat și ca ființe particulare.

Însă când acest loc este gol – fie pentru că încă n-a fost ocupat – fie din cauză că cel care l-a ocupat a plecat, suferim. Putem accepta, cu smerenie, suferința, sau putem încerca să umplem golul. Dar dacă el a fost ocupat și acum e gol, trebuie să recurgem la o minciună pentru a ajusta, cumva, locul ca să se potrivească noului-venit. Vom spune că cel dinainte nu era, el, potrivit pentru acest loc. Iar cu noul-venit s-ar putea să procedăm, iarăși, în așa fel încât să-l ajustăm pe el ca să se potrivească locului rămas gol.

De aceea consider că nu trebuie să recurgem la compromisuri, ci să fim cinstiți până la capăt, în primul rând față de noi înșine, căci cu această conștiință ne vom înfățișa la Judecată. Și bine este să nu o încețoșăm, ca să ne vedem păcatele cât încă mai avem timp să le îndreptăm.
Eu practic nu vad dilema :)
Sa reluam: deci locul este gol din cauza ca cel dinainte nu s-a simtit destul de comfortabil ca sa ramana(eventual pt o viata,cum este de asteptat)sau o alta varianta nu am fost eu destul de impacata cu idea de a ceda un astfel de loc cuiva care nu l-a meritat.
Faptul ca dispunem de locuri goale asteptand persoane potrivite care sa le ia in stapanire nu dovedeste rea intentie sau alegerea compromisului;pot sa tin oricate interviuri si sa cunosc oricate persoane care candideaza pt asemenea rol...nu il dau din mana decat celui caruia i se cuvine,restul nu se potrivesc cu cerintele postului. Asta nu ma face un om rau ci doar bine calculat.

De ce mi-ar trebui procese de constiinta pt asta?Daca nu ma simt comfortabil langa o persoana cat sunt intr-un stadiu relativ usor de prietenie,oare cum va decurge durata unei vieti langa ea?
Si cand spun"comfortabil"ma refer desigur la luxul de a fi eu insami,care implica multe aspecte printre care si opiniile legate de viata,adevar si morala.
Multi merg inainte cu toate semnele de avertizare dupa ei,spunand ca in timp vor putea corecta sau schimba omul...nimic mai gresit;cand intalnim oamenii ei sunt deja invatati,formati.
Eu nu am vocatie de salvator,nu pot salva pe nimeni,nu pot schimba pe nimeni;numai Dumnezeu poate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 16.04.2014, 20:30:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poti fi prea plin de sine si egocentric in asa fel incat sa consideri ca nimeni nu se ridica la nivelul tau pentru ca nu impartaseste aceleasi pareri ca tine, ca nu are aceleasi gusturi ca tine, etc.

Si e normal atunci sa nu-ti placa persoane DIFERITE, ba chiar sa le consideri cumva "nedemne" de prezenta ta, sau "incofortabile".

Asta binenteles nu inseamna ca nu trebuie sa ai asteptari de la persoanele carora le dedici timpul tau, mai ales daca e vorba de "lifetime", dar trebuie sa te gandesti bine ce este important si ce nu, unde exista potential de schimbare si unde nu, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 16.04.2014, 20:31:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu practic nu vad dilema :)
Sa reluam: deci locul este gol din cauza ca cel dinainte nu s-a simtit destul de comfortabil ca sa ramana(eventual pt o viata,cum este de asteptat)sau o alta varianta nu am fost eu destul de impacata cu idea de a ceda un astfel de loc cuiva care nu l-a meritat.
Faptul ca dispunem de locuri goale asteptand persoane potrivite care sa le ia in stapanire nu dovedeste rea intentie sau alegerea compromisului;pot sa tin oricate interviuri si sa cunosc oricate persoane care candideaza pt asemenea rol...nu il dau din mana decat celui caruia i se cuvine,restul nu se potrivesc cu cerintele postului. Asta nu ma face un om rau ci doar bine calculat.

De ce mi-ar trebui procese de constiinta pt asta?Daca nu ma simt comfortabil langa o persoana cat sunt intr-un stadiu relativ usor de prietenie,oare cum va decurge durata unei vieti langa ea?
Si cand spun"comfortabil"ma refer desigur la luxul de a fi eu insami,care implica multe aspecte printre care si opiniile legate de viata,adevar si morala.
Multi merg inainte cu toate semnele de avertizare dupa ei,spunand ca in timp vor putea corecta sau schimba omul...nimic mai gresit;cand intalnim oamenii ei sunt deja invatati,formati.
Eu nu am vocatie de salvator,nu pot salva pe nimeni,nu pot schimba pe nimeni;numai Dumnezeu poate.
Din câte văd, tu ți-ai construit un scenariu îndepărtat de subiectul dezbaterii de față. Într-o formulă cât se poate de lapidară, dilema se rezumă la următoarea întrebare: ce alege un creștin între minciuna confortabilă și adevărul care doare?

Ar mai fi unele lucruri de comentat la atitudinea sintetizată în postarea ta, însă mă opresc aici întrucât am decis să evit discuțiile în contradictoriu pe teme care implică alegerile personale libere și subiectivitatea fiecăruia.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 17.04.2014, 07:09:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Din câte văd, tu ți-ai construit un scenariu îndepărtat de subiectul dezbaterii de față. Într-o formulă cât se poate de lapidară, dilema se rezumă la următoarea întrebare: ce alege un creștin între minciuna confortabilă și adevărul care doare?

Ar mai fi unele lucruri de comentat la atitudinea sintetizată în postarea ta, însă mă opresc aici întrucât am decis să evit discuțiile în contradictoriu pe teme care implică alegerile personale libere și subiectivitatea fiecăruia.

Se mai intampla sa nu inteleg,mai ales ca am o atitudine mai impulsiva si am pretentia ca am ghicit din prima ce au pus altii in discutie.

Iar daca ai ceva de adaugat la postarea mea,nu-i nici o suparare daca vezi lucrurile chiar contradictorii;pana la urma aici vehiculam idei nu dam sentinte pe viata :)
Vizavis de contradictii eu am o viziune mai relaxata.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde