Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.12.2009, 21:29:52
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

De ar citi cineva miile de carti (pe cand Bibliotecar era la Manastirea Neamt, Sf.Ioan Iacob de la Hozeva, caci Pr.Cleopa a citit INTREAGA Biblioteca de acolo, de la Secu si nu numai) pe care le-a citit Pr.Cleopa fiind CIOBAN la Manastirea Sihastria, nu i-ar mai trebui alta facultate, caci sfintia sa a avut si scoala RUGACIUNII, nu numai cea de scris si citit! A avut scoala TRAIRII!! Asa cum spune si Sf.Ioan Hrisostom: Teolog nu este cel ce studiaza ci cel ce se ROAGA!!!
Asa a fost Pr.Cleopa un neintrerupt rugator catre Dumnezeu si este caci se roaga si acum pt NOI pacatosii!
Manca-NE-ar Raiul!!!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 06.12.2009 at 21:32:02.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.12.2009, 21:53:17
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Dumnezeu sa-l ierte..dar intre parintele Staniloaie sau Steinharth,Paraianu,...sau Papacioc..si Cleopa este o diferenta de 10 clase.Parintele Cleopa...nu a avut niciodata o cultura aleasa,..o viziune moderna asupra fenomenului religios universal si crestin in ansamblu...ci mai degraba o intoleranta inacceptabila pentru cei care au cai diverse de a accesa spiritualitatea.Dragostea crestineasca..avand modelul lui IIsus..cuprinde intelegerea aproapelui,..intelegerea diversitatii dragostei pentru Dumnezeu si nu predicarea fricii.Frica si iubirea nu stau alaturi.Stand inchis la manastire,fara a cunoaste responsabilitatea de a avea o familie si a da educatie corespunzatoare copiilor..nu vei intelege niciodata complexitatea vietii in societate.IIsus nu a fost fanatic religios..a stat in lume si s-a implicat efectiv in problematica sociala din acele timpuri.Cata diferenta intre abordarile Preotilor amintiti si ...saracul parinte Cleopa.Dar despre mortii...numai de bine
Dacă te opreai la mărturisirea unui dezacord personal cu părintele Cleopa nu era necesară nicio intervenție din partea noastră. Un spirit de bun simț indeobște acceptat ne obligă să tolerăm opiniile aproapelui dacă ele rămân în domeniul preferințelor inexplicabile (sau dificil de explicat) de genul "nu-mi place omul și gata!" La care bunul simț răspunde fără alte adăugiri "să-ți fie de bine...!" .
Însă dumneata ai riscat niște comparații și evaluări care trădează o necunoaștere, ușor penibilă, a subiectului. Înainte să spui că părintele Cleopa n-a avut o cultură aleasă poate ne lămurești ce-i aia cultură aleasă pentru dumneata ? Când faci comparații între Cleopa Ilie și Nicolae Steinhardt (poate data viitoare ai să-i notezi mai cu grijă numele ), încurci sistemele de referință . Nicolae Steinhardt n-a fost ieromonah , nu și-a propus și nici nu avea cum să facă pe marele duhovnic, mai pe scurt, misiunea lui a fost alta. Părintele Cleopa a luat din cultura profană mai puțin, în schimb și-a agonisit o uriașă cultură duhovnicească pe care a și trecut-o prin proba de foc a experienței personale. Una din cărțile cuvioșiei sale, "Despre vise și vedenii", e o mică capodoperă deopotrivă duhovnicească și literară. Nu-i poți reproșa părintelui Cleopa că n-a fost un savant teolog așa cum nu poți reproșa cuiva că este el însuși într-un mod autentic. Cleopa Ilie este mare prin faptul că a a aratat oamenilor niște scurtături dezirabile și sigure către Dumnezeu.
Poate că înainte de a te exprima public ar fi bine să te gândești un pic înainte . Libertatea de opinie e un drept care trebuie exersat cu responsabilitate și precedat de cunoaștere temeinică altfel te pui într-o situație cel puțin ridicolă.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.12.2009, 22:51:12
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit replica

De unde ai scos ca societatea e ceva apostat?IIsus a stat in societate..iar celibatul nu este predicat in Scriptura..ci este un refugiu al celor care nu au curaj sa-si ia responsabilitatea asta.Familia este binecuvantata de Dumnezeu si este baza societatii.Fara ea ..domnia ta nu a-i fi existat astazi si nu ti-ai expune aici parerea.Cat despre parintele Cleopa..raman la convingerea mea cea dintai.Nu doresc o polemica doar ca am alta parere despre fanatici.Nu-mi imaginez o lume dupa canoanele sale...ar trebui sa ne intoarcem in timp cu 500 de ani.Daca doriti o relatie cu generatiile tinere si un viitor pentru biserica..atunci trebuie sa abordam altfel religia.Contestam pe buna dreptate infailibilitatea papei pentru ca e imposibila dar procedam la fel cu intangibilitate a sinoadelor egumenice,,uitand ca cei care au participat la ele erau simpli oameni,..fiecare cu pareri diferite,multe din regulile de azi din functionarea bisericii noastre ortodoxe fiind rezutatul voturilor..niciodata in unanimitate.Oare cum va arata biserica peste 50 de ani..cand vor disparea cea mai mare parte din enoriasii de azi...cei mai multi semianalfabeti.Asta e un motiv de meditatie...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.12.2009, 23:48:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
.Oare cum va arata biserica peste 50 de ani..cand vor disparea cea mai mare parte din enoriasii de azi...cei mai multi semianalfabeti.Asta e un motiv de meditatie...
Cum a rezistat Biserica 2000 de ani, mai rezista 50, stai tu linistit! Nu il uita nimeni pe parintele Cleopa nici peste 50 de ani si nu se vor pune praf pe cartile lui! Daca mergeam dupa relativizari, aproximari si contestari ale sfinteniei,pieream de mult. Sfintii sunt sfinti, pacatosii... pier toti pe limba lor. Iar acel duhovnic cioban isi are locul lui in ceata sfintilor si in inima poporului pe care l-a pastorit si il pastoreste inca, prin cartile sale.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.12.2009, 15:14:00
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Smile parerea ta

No coments
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.12.2009, 23:09:01
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
De unde ai scos ca societatea e ceva apostat?IIsus a stat in societate..iar celibatul nu este predicat in Scriptura..ci este un refugiu al celor care nu au curaj sa-si ia responsabilitatea asta.Familia este binecuvantata de Dumnezeu si este baza societatii.Fara ea ..domnia ta nu a-i fi existat astazi si nu ti-ai expune aici parerea.Cat despre parintele Cleopa..raman la convingerea mea cea dintai.Nu doresc o polemica doar ca am alta parere despre fanatici.Nu-mi imaginez o lume dupa canoanele sale...ar trebui sa ne intoarcem in timp cu 500 de ani.Daca doriti o relatie cu generatiile tinere si un viitor pentru biserica..atunci trebuie sa abordam altfel religia.Contestam pe buna dreptate infailibilitatea papei pentru ca e imposibila dar procedam la fel cu intangibilitate a sinoadelor egumenice,,uitand ca cei care au participat la ele erau simpli oameni,..fiecare cu pareri diferite,multe din regulile de azi din functionarea bisericii noastre ortodoxe fiind rezutatul voturilor..niciodata in unanimitate.Oare cum va arata biserica peste 50 de ani..cand vor disparea cea mai mare parte din enoriasii de azi...cei mai multi semianalfabeti.Asta e un motiv de meditatie...
Societatea contemporana nu functioneaza dupa legile crestine ale iubirii semenului ci dupa legea patimilor, înclinatiilor pacatoase: pofta trupului, pofta ochilor si trufia vietii (I Ioan 2, 15), adica dorinta de placeri trupesti, de bogatii si de slava prin care oamenii se îndeparteaza de Dumnezeu. Dar ma îndoiesc ca ai cunostinte scripturistice si cu atât mai putin patristice ca sa putem purta o discutie.


Celibatul e predicat în Scriptura:

Matei 19
10. Ucenicii I-au zis: Dacă astfel este pricina omului cu femeia, nu este de folos să se însoare.
11. Iar El le-a zis: Nu toți pricep cuvântul acesta, ci aceia cărora le este dat.
12. Că sunt fameni care s-au născut așa din pântecele mamei lor; sunt fameni pe care oamenii i-au făcut fameni, și sunt fameni care s-au făcut fameni pe ei înșiși, pentru împărăția cerurilor. Cine poate înțelege să înțeleagă.


I Corinteni 7
1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
...
7. Eu voiesc ca toți oamenii să fie cum sunt eu însumi (necasatorit). Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul așa, altul într-alt fel.
8. Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine.
...
32. Dar eu vreau ca voi să fiți fără de grijă. Cel necăsătorit se îngrijește de cele ale Domnului, cum să placă Domnului.
33. Cel ce s-a căsătorit se îngrijește de cele ale lumii, cum să placă femeii.
34. Și este împărțire: și femeia nemăritată și fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă și cu trupul și cu duhul. Iar cea care s-a măritat poartă de grijă de cele ale lumii, cum să placă bărbatului.


Dupa tine Biserica e un organism omenesc. Gresesti. În Biserica nu lucreaza numai oamenii ci si Dumnezeu. Sunt oameni care sunt sub inspiratia Duhului Sfânt.
Documentele oficiale ale Sinoadelor atunci când promulgau dogmele foloseau formula Parutu-Sa Duhului Sfânt si noua... si e naiv sa credem ca cei care o foloseau stabileau dogmele dupa mintea lor. Revelatia, lucrarile Duhului Sfânt nu s-au încheiat o data cu Apostolii ci continua pâna astazi prin ierarhii ce cer luminarea Domnului. Matale însa nu pari sa stii ce e aceea viata înduhovnicita.

Ce-o sa se întâmple în 50 de ani? Asta te framânta, nu vesnicia?
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.12.2009, 00:28:45
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit frumoase vorbe...doar atat

Realitatea e total diferita de ceea ce predicam cu nonsalanta.Biserica..unde domnia ta sustii ca lucreaza Dumnezeu a devenit o societate comerciala agresiva si fara scupule.Nu societatea contemporana nu lucreaza dupa legile iubirii crestinesti...asa a fost dintotdeauna, dar nici biserica nu stie ce inseamna dragoste crestineascaExemple va pot da cu duiumul,destul sa amintesc conflictul penibil intre greco -catolici si ortodoxi sau intre bisericile surori BOR si Partiarhia Moscovei..care ar fi trebuit sa fie exemplu de dragoste crestineasca.Nici unul la suta dintre preoti nu are de ce se considera reprezentat al lui Dumnezeu pe pamant,..santeti departe de mesajul de iubire si toleranta pe care l-a lasat IIsus pentru umanitate.Ba mai mult..fiecare interpreteaza Biblia dupa cum il taie capul,toate religiile se considera cea adevarata,..iar dumneata zici ca te preocupa vesnicia.Si miliardele de fiinte de pe planeta care nu sant "induhovniciti"....sant condamnati la iad..nu?Frumoasa imagine ii facem lui Dumnezeu!!!Eu ma bucur sa cred ca Dumnezeu este pentru toti,ca nu se uita la fleacuri sau ritualuri anacronice imaginate de unul sau altul,..si mai ales asculta orice rugaciune,indiferent cum o faci si unde o faci.Domna ajuta..
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.12.2009, 10:02:26
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa avem pururea in inima pe Hristos si pe Stapana si in ratiune SMERENIA..

voxdei55, frate,
eu sunt convinsa ca parintele Cleopa nu se va supara ca tu personal nu il intelegi. Ca il vezi ca pe un om simplu si neinvatat. de fapt, Asa s-a socotit pe sine mereu, pana in clipa adormirii sale.
Poate ca "supararea" ta iti va fi de folos. Stii de ce? Numai cautand dovezi (certitudini) poti cunoaste Adevarul.
Eu il iubesc mult pe avva Cleopa dar asta nu-mi da dreptul sa-ti impun si tie acelasi sentiment.
Din mesajele tale inteleg (poate gresit sau poate nu) ca inca nu ai inteles Ortodoxia. O confunzi, ca mare parte din crestini dealtfel cu OMUL. Ortodoxia inseamna in primul rand Iubire.
Toata ortodoxia trebuie inteleasa intai cu inima apoi cu ratiunea. Parerea mea (poate gresita) este ca acesta este ordinea! Nu viceversa!

sa stii ca nici eu nu-l inteleg pe pr Arsenie Boca! Si ii spun asta mereu in rugaciunile mele. Ba mai mult nadajduiesc ca ma aude si candva...ma va ajuta sa-l simt, sa-l inteleg.

Dar! Una e sa NU intelegi un duhovnic ( si sa recunosti cinstit si deschis asta) si alta sa-l renegi sau sa-l hulesti.

Mediteaza frate si daca nu-l intelegi pe parintele Cleopa, nu-i bai! Dar macar nu-l mai ponegri. Cauta un duhovnic compatibil cu inima si firea ta.
Bucurie!

ps- parerea mea personala este ca, duhovnicii nostri Nu au nevoie de 'aparerea" noastra. Ei au pe Hristos alaturi. Noi pe aici...nu reusim decat sa ne certam si cam..atat.. sau poate gresesc eu.. Cred din toata fiinta mea ca drept este ca unii sa fim compatibili doar cu unii duhovnicii si pe altii sa nu-i intelegem! Dovada este "cearta" duhovniceasca a unor parinti. Important este sa avem pururea in inima pe Hristos si pe Stapana si in ratiune SMERENIA.
Sa meditam impreuna si sa alegem calea buna fratilor. Vine Craciunul!! sa ne bucuram!..

Last edited by eduardd; 11.12.2009 at 10:13:34.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.12.2009, 16:37:54
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit va multumesc

Nici macar nu stiu de ce ma infierbant asa cand vorbesc despre parintele Cleopa,poate ca daca l-as fi cunoscut cand traia..l-as fi indragit.Viata mea a devenit un chin datorita miilor de intrebari ce-mi framanta mintea,..iar raspunsurile ce mi se ofera nu ma satisfac.Nu ma pot limita doar la dogma ortodoxa atat timp cat traim pe aceasta planeta miliarde de fiinte,si majoritatea cred inceva desi il numesc in feluri diferite.Nu locuiesc in Romania..dar am prieteni din toate reliigiile,..cei mai multi persoane admirabile si sufletiste.Uneori sant mai de treaba decat conationalii nostri,..iar eu nu vreau sa-i vad in iad doar ca s-au nascut in alta religiie si o respecta cu sfintenie Parintele Cleopa saracul..dupa cat am inteles..spunea ca doar in ortodoxie este salvarea sufletului.Eu ma regasesc in ortodoxie asa cum altul se regaseste in religia materna.Multi detesta egumenismul,..dar eu vreau sa cred ca Dumnezeu ii ascculta pe toti,indiferent cum o fac,daca sant sinceri.Domnia ta mi-ai raspuns intr-un mod care ma face sa-mi fie rusine daca am zis ceva nepotrivit.Mi-ar place sa vorbim mai mult,..si ne vom descoperi reciproc gandurile.Va doresc sa fiti fericit intru Hristos...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.12.2009, 23:27:50
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Mântuirea este la cei ce cauta smerenia, iubirea, blândetea, înfrânarea, rugaciunea.

Din cunostintele mele, numai ortodocsii au toate acestea.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 11.12.2009 at 23:30:23.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spicuiri din predicile parintelui ieromonah Cleopa Jurj RalucaMC Mari Duhovnici si predicile lor 2 27.12.2012 20:08:34
Acatistul Parintelui Ilie Lacatusu George.m Rugaciuni 5 04.11.2011 02:10:45
Un an de la moartea Parintelui Teofil Paraian apostol viorica Intrebari utilizatori 2 29.10.2010 15:26:29
Parastas la Sihastria : 10 ani de la mutarea la Domnul a Pr. Cleopa Ilie BogdanF2 Generalitati 2 29.11.2008 11:06:38