Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.02.2010, 00:38:46
5s5t6e7f8 5s5t6e7f8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Pt.ca la ortodocsi se considera ca preotul de parohie trebuie sa duca o viata la fel ca si mirenii supusa acelorasi nevoi si in felul acesta sa-i inteleaga mai bine si sa-si poata indeplini activitatea de induhovnicire a mirenilor in cunostinta de cauza.La catolici nu stiu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.02.2010, 00:44:21
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Daca spui ca ai studiat fiecare religie atunci spune-mi si mie care este diferenta intre Biserica Ortodoxa si cea Catolica?
Nu am făcut studii amănunțite, am făcut o observație pe baza unei afirmații. Poate în timp voi apuca să studiez mai în amănunt detaliile care separă aceste două biserici. Personal cred că este o tâmpenie separarea unei credințe unice în mai multe biserici.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.02.2010, 00:34:53
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit da

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Noi nu facem altceva decat tinem invataturile Apostolilor si a Sfintilor Parinti...
Vrei ceva spectaculos si modern? Du-te la adunarile sectantilor: ca doar ei asa au luat nastere, din plictiseala unuia sau a altuia, care neavand ce face mai bun a schimbat sensul unor versete Biblice in ceva mai "modern" si acum atrag prostimea cu cantari religioase pe ritmuri de rock, iar mai nou chiar si pe melodiile manelelor...
cu parere de rau, uneori ma gandesc ,ca e mai tare credinta acestor sectanti,asa cum ai numesti,iar credinta asa zisilor ortodoxi sau catolici e egala cu zero barat,deoarece prin faptele lor demonstreza numai ipocrizie si falsitate !
desigur ca exista si in aceste biserici oameni cuviosi,care fac cinste cultelor apostolice,fata de ai am cuvinte de lauda, insa,nu sunt oare,cam prea putini,coparativ cu numarul total al credinciosilor ??>????
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.02.2010, 00:37:35
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Apropo de diferențe de abordare... Există și între preoții ortodocși.. Unii pun accent mai mult pe predică directă, adică se adresează mulțimii de enoriași mai degrabă decât să țină o slujbă lungă și plictisitoare pe bună dreptate. Mi-a fost dat să iau parte la sat la o astfel de slujbă. Oamenii consider că au mai multă nevoie de cuvinte adresate lor, pentru a-i aduce pe căi bune, decât prea multe mătănii și închinăciuni care se fac mecanic într-o majoritate covârșitoare în rândul enoriașilor.
ai f multa dreptate, asa vroiam sa zic si eu,ca mi se pare mai potrivita invatatura,decat cantecele nesfarsite din unele biserici !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.02.2010, 00:40:16
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
E adevărat că la ortodocși ca să devii preot trebuie să fii căsătorit? De ce? Și de ce la catolici e invers, din câte știu... Mi-ar plăcea o explicație cât de logică posibil. Mulțumesc.
cred ca asta la ortodoxi e o mare gresala ca lasa preotul mirean, pe cand la catolici, il incurajeaza sa fie celib,adicau n om inchinat lui cristos,un om deosebit, un sfant,un model ideal !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.02.2010, 01:17:22
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfantul Apostol Petru era casatorit, yes/no? Acel apostol de la care le convine catolicilor sa-si legitimeze primatul papal, nu altul.

@Explicatii logice: Papa Urban II a decretat celibatul obligatoriu, date fiind:
- scandalurile de instrainare a proprietatilor bisericii catre familie de catre preoti
- impresia neplacuta creata de un predecesor, Benedict IX, care a renuntat la scaunul papal si chiar la preotie ca sa se casatoreasca
- rapoartelor despre scandaluri maxime tinand de viata personala a preotilor, mai ales a celor bogati, care-si promovau neveste si rude in moduri jenante

Urban a fost atat de nemilos incat a invalidat in unele cazuri si casatorii consumate inainte de decret, ba chiar a decretat ca nevestele sa fie vandute ca sclave iar copiii abandonati, ceea ce de fapt expunea pe sotii din mariaje in fond legitime la a fi vandute ca sclave sexuale unor oarecare.

Neregulile au persistat inca secole, intrucat la conciliul Lateran II (aproape 250 de ani mai tarziu) problema inca exista iar in secolul 14 episcopi din zone mai barbare se plangeau papei ca li se impune sa... hirotoneasca femei si ca aceste femei sunt acceptate ca duhovnici. Uniformitatea s-a atins abia in sec. 16 si a fost pro forma. In Italia exista expresii consacrate pentru preotul care are amanta in alt sat. "Se n'e andato prendere/cambiare l'aria" ("S-a dus sa ia aer/sa schimbe aerul") e forma "politicoasa" de a spune ca parintele lipseste din sat pentru a-si vizita ibovnica. Despre "celibatul" papei Borgia s-au facut si filme, nu mai zic cate carti s-au scris, si nu e o intamplare ca Luther a aparut exact atunci.

O chestiune interesanta: exista cativa papi venerati ca sfinti si sfinti catolici clerici mai mici in rang care sunt fii de clerici si chiar de papi. Sigur, proorocul Solomon a aparut prin preacurvie si ucidere, deci nu e un motiv sa procedeze cineva asemanator cu David cu speranta ca se nasc tot prooroci, dar totusi e interesant cum judeca uneori oamenii...

Last edited by inorog; 10.02.2010 at 02:22:04.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.02.2010, 23:39:03
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Radu32, fa si tu un pas catre Dumnezeu...

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
M-am intrebat adesea,tinand cont de plictiseala cronica,pe care mi-o genereaza de fiecare data,statul in biserica,in timpul slujbei,de ce, oare bisericile apostolice prefera sa uzeze de aceleasi stravechi formule cultice,anacronice si inadaptate omului modern !
De la continua lalaiala fara sfarsit, pana la predica fara substanta a unui preot oratoric netalentat si plictisit,care nu are forta sa transmita mesajul biblic,mi se pare ca bisericile apostolice, nu fac decat sa plictiseasca un doritor de credinta modern !
Chiar si tipul de comunitate impersonala, pe care il cultiva biserica de oras, mi se pare rece si alienant !
Prin comparatie, daca ne uitam la unele biserici protestante, vom vedea ca ele,s-au adaptat modernitatii,si sunt mult mai aproape de omul simplu, prin mesajul biblic,si prin discursul acestui mesaj ,care ocupa un loc si un rol ,mult mai important in economia ritualului !
Biserica protestanta, pune un aceent mult mai apasat pe trairea comunitara a credintei,si pe discursul amplu asupra mesajului biblic !
Si asta se vede numai-decat,in atitudinea mult mai fanatica a pocaitilor,si mult mai ferma in acte de credinta,fata de atitudinea ipocrita si lipsita de fapte crestinesti concrete,a unora dintre cei ce merg la bisercile apostolice, numai pt a mai bifa o duminica de prezenta la biserica !
In concluzie, de ce nu s-ar impune o reformare a cultului,pentru o mai buna adaptare la problemele omului modern ?
Mesajul tau nu denota decat ca nu L-ai descoperit (inca) pe Dumnezeu!... Te afli intr-o stare de orbire sufleteasca, nu esti in stare sa privesti dincolo de materie si de lucrurile pamantesti, nu vezi altceva decat lucrurile lumesti... Cand esti in biserica, mintea ar trebui sa-ti fie la Dumnezeu, indreptata carte Dumnezeu si in stare de rugaciune, atentia canalizata (concentrata, focalizata) la cuvintele rugaciunilor preotului din Sf. Altar, la continutul slujbelor (si, implicit si idealmente, sa incerci macar sa le si intelegi si/sau aprofundezi insemnatatea, sa le constientizezi importantza si ce vor sa zica/exprime etc), si nu sa te-apuci sa observi (poate in mod iscoditor) si sa iei seama la ce se tot intampla-n jur (ca oamenii iti par reci, ca unii au nu-stiu-ce-fel de atitudini etc - si alte platitudini postate de tine acolo - astea sunt ispite dracesti, de cele f. subtil strecurate in minte, incat sa para ca sunt gandurile tale, generate de propria-ti minte etc; nu degeaba este diavolul denumit, printre altele, 'cel viclean', si 'viermele neadormit' - fiindca el nu sta niciodata degeaba, cauta sa ispiteasca neincetat). Este evident ca esti cam departe de Dumnezeu…

Incearca macar sa cauti sa-L descoperi pe Dumnezeu, ori sa te rogi sa ti Se descopere si tie apoi, daca intre timp, se va produce vreo schimbare 'revelatorie' inlauntrul fiintei tale, in interiorul tau, atunci (poate ca) iti vei schimba radical perspectiva, punctul de vedere s.a.m.d. Incearca a faci tu macar un pas catre Dumnezeu, apoi va face El zece catre tine.

Incepi, asadar, prin a te ruga pt. luminarea mintii, intelepciune si rabdare in a-L descoperi si cauta sa-I intelegi caile, sa-L intelegi, cat de cat, atat cat poate intelectul/priceperea mintii omenesti etc.

Dumnezeu ni se descopera in diverse moduri si pe diverse cai, dar mai ales ni se descopera prin Sf. Evanghelii si prin Sfintii Sai (vezi pildele vietilor lor, cuvintele de intelepciune, omilii si talcuiri la Sf. Scripturi/Evanghelii, operele patristice s.a.m.d.)

Intrebi tu (retoric): "In concluzie, de ce nu s-ar impune o reformare a cultului,pentru o mai buna adaptare la problemele omului modern ?" Cum vine unul ca tine, un 'neica nimeni' (care evident ca nu are nici cele mai vagi si/sau minime cunostinte despre Dumnezeu si Legile Lui etc – acuma, nu-ti fie cu suparare, dar asta reiese in mod clar din exprimarea si ideile tale, postate aici, din opinia ta in gr-al etc), sa schimbe ceea ce Dumnezeu Insusi a instituit pe pamant si a lasat, de secole, atat El in Persoana, cat si prin Sfintii Sai, pe care I-a insuflat cu Duhul Sau Cel Sfant?! Mai bine omul 'modern' ar inceta sa-si mai creeze singur atatea probleme (prin pacate, cele mai multe) si s-ar adapta la cult, caci problemele, in majoritate, oricum sunt cam aceleasi, de secole!...

Accentul ar trebui sa cada pe trairea launtrica a omului, si mai putin (sau chiar deloc) pe exterior. Totul trebuie sa se petreaca launtric, la nivel sufletesc, in interiorul si in profunzimea fiintei cuiva. "Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru" (Luca 17, 21). Toti marii Sfinti au tinut cont de suflet, punandu-l inaintea trupului - pe rugaciunea launtrica neincetata, si traita intens (nu doar formala si 'de mantuiala' etc, asa cum o facem noi, mai majoritatea), de unde si troparele care se canta in cinstea lor, a fiecaruia in parte, la zilele de praznuire etc: 'Caci luand Crucea, ai urmat lui Hristos/Si lucrand ai invatat sa nu se uite la trup, caci este trecator/Ci sa poarte grija de suflet, de lucrul cel nemuritor'.

La Judecata de Apoi, Dumnezeu ne va arata pe Sfintii Sai si vietile lor, si ne va intreba cum de noi nu am putut fi ca ei, ca doar in acelasi fel de aluat - trup - am trait; cum de Sfintii si-au dat silintza, de au putut ajunge acolo unde sunt, la masura sfinteniei, si noi nu?! cum de Sfintii au putut face eforturi, si noi nu?! Nu avem nici o scuza... de aceea si printre ecteniile (rugaciunile de cerere) din cadrul Sf. Liturghii, este si aceasta: 'Si raspuns bun la Infricosatoarea Judecata a lui Hristos, la Domnul sa cerem'.

Starea celui cu adevarat credincios in raport cu Dumnezeu, Creatorul sau, este (sau ar trebui sa fie) asemenea unui indragostit, adica mereu cu gandul la persoana iubita - Dumnezeu, in acest caz, mereu 'insetand si infometand' de dorul Lui, si implicit, respectandu-I poruncile si facandu-I voile s.a.m.d. Omul ar trebui sa-L aiba pe Dumnezeu ca prioritate primordiala, in viata: 'Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui, si toate celelalte vi se vor adauga voua'. (Matei 6,33). Ori, la majoritatea oamenilor, asta nu se intampla (mai ales in zilele noastre), ci banul, pantecele, confortul si bunastarea materiala s.a. sunt (au devenit) principalele preocupari ale vietii; pe acestea, Sf. Parinti le numesc (si pe buna dreptate) 'inchinarea la idoli' (la ele se refera Sf. Parinti cand vorbesc despre 'inchinarea la idoli', printre altele) - acestia sunt idolii 'moderni' (fiindca tot veni vba de subiectul 'modernului', pe care tot il abordasi tu cu atata fervoare in postul tau - lol).

In ziua de azi, se incearca lasarea, scoaterea lui Dumnezeu in afara oricaruia dintre planurile noastre atat de insignifiante, dar care noua ne par atat de importante! Multi dintre noi uitam de Dumnezeu, sau daca nu, Ii acordam, cel mult, ultimul loc in vietile noastre; nu Ii acordam atentia cuvenita, si ne mai si revoltam cand nici El nu ne mai asculta rugaciunile noastre egoiste!... sau, idem, cand ne trimite atatea pe cap, doar-doar ne va trezi din orbirea sufleteasca in care zacem si nu vom mai pacatui (vom inceta sa mmai facem atatea rele nenumarate), sau poate ne va atrage din nou atentia si interesul, in vreun fel, si ne vom aminti de si intoarce la EL!... Sf. Parinti spuneau ca daca Dumnezeu nu este pe primul loc in viata cuiva, atunci El nu este pe locul pe care I Se cuvine!...
"Ne-ai făcut pentru Tine, Doamne, și neliniștit este sufletul nostru până ce se va odihni în Tine.” (Sf. Augustin)

Desigur ca as putea continua eu aici cu exemplele, la nesfarsit - ca doar sunt atatea resurse, inepuizabile, lasate de Insusi Hristos Iisus in Sf. Scripturi, in Biblie, in dogme si canoane lasate de Sf. Parinti, in Vietile Sfintilor, Filocalie, Pateric s.a.m.d. Dar mai bine fa un efort, incearca si descopera tu singur...

In plus, parerea ta (complet gresita si nefondata etc) vis-a-vis de credinta ortodoxa traditionala, nu denota ca este altceva decat o ispita de la cel viclean... 'Rugati-va sa nu cadeti in ispita'.

"Raspunzând, Iisus le-a zis: Vedeti sa nu va amageasca cineva" (Matei 24,4). „Rugati-va, ca sa nu cadeti în ispita." (Luca 22,40).
„Luati seama ca nimeni sa nu va fure cu filosofia si cu o amagire desarta, dupa datina oamenilor, dupa învataturile începatoare ale lumii, si nu dupa Hristos." (Colos. 2,8).

Last edited by cherub; 18.02.2010 at 23:54:23.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.02.2010, 23:51:12
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Cool Yo, man!

Ce mai faceti Bro.?
Haideti sa sing a song...ALELUIA!

Ieri am scos un CD cu pricesne...
Am scris ceva si pe forum...
Daca vreti calendare sau iconite personalizate, vb cu fratele ....
La 5 buc....discounturi mari!


.................................................. .......
deci, un asa vocabular cred eu nu are ce sa caute in Biserica lui Hristos
cea ortodoxa.
Si un astfel de preot/DJ.... ar trb caterisit...
Si nu imi place sa judec, dar....

Biserica Ortodoxa are un caracter mistic.
Descopera acesta si nu te vei mai plictisi in biserica.

Stii tot simbolismul din Sf. Liturghie?
Daca l-ai cunoaste (poti studia...), si surd sa fii ai veni la Biserica!
Cei ce au urechi de auzit (auzi tu limbaj aici?!?!) sa auda!


Sau tu ce ai vrea sa vezi/auzi in/la biserica? Bro.?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.02.2010, 01:47:52
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Cuvantul lui Dumnezeu este mereu actual

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
M-am intrebat adesea,tinand cont de plictiseala cronica,pe care mi-o genereaza de fiecare data,statul in biserica,in timpul slujbei,de ce, oare bisericile apostolice prefera sa uzeze de aceleasi stravechi formule cultice,anacronice si inadaptate omului modern !
De la continua lalaiala fara sfarsit, pana la predica fara substanta a unui preot oratoric netalentat si plictisit,care nu are forta sa transmita mesajul biblic,mi se pare ca bisericile apostolice, nu fac decat sa plictiseasca un doritor de credinta modern !
Chiar si tipul de comunitate impersonala, pe care il cultiva biserica de oras, mi se pare rece si alienant !
Prin comparatie, daca ne uitam la unele biserici protestante, vom vedea ca ele,s-au adaptat modernitatii,si sunt mult mai aproape de omul simplu, prin mesajul biblic,si prin discursul acestui mesaj ,care ocupa un loc si un rol ,mult mai important in economia ritualului !
Biserica protestanta, pune un aceent mult mai apasat pe trairea comunitara a credintei,si pe discursul amplu asupra mesajului biblic !
Si asta se vede numai-decat,in atitudinea mult mai fanatica a pocaitilor,si mult mai ferma in acte de credinta,fata de atitudinea ipocrita si lipsita de fapte crestinesti concrete,a unora dintre cei ce merg la bisercile apostolice, numai pt a mai bifa o duminica de prezenta la biserica !
In concluzie, de ce nu s-ar impune o reformare a cultului,pentru o mai buna adaptare la problemele omului modern ?
Aproape fiecare situatie descrisa in Sf. Evanghelii etc, are aplicatii in viata noastra, ni se poate aplica fiecaruia dintre noi, la anumite momente din viata (ne putem regasi fiecare in atare situatii descrise in Sf. Evanghelii). Desi au trecut atatia ani, ele sunt mai actuale ca niciodata! De fapt, sunt mereu actuale. Idem si scrierile atator Sf. Parinti. Trebuie numai sa deschidem ochii sufletesti (in adevaratul sens al cuvantului). Si sa fim mai receptivi la mesajul lor, sa cautam sa-l intelegem si sa-l implinim, pe cat posibil!… sa nu mai dormim in continuare, sa nu mai fim (sa nu ne mai aratam) tot nereceptivi, orbi si surzi, indiferenti, plini de ipocrizie etc – intr-un cuvant, sa nu ne mai tot ‘ascundem dupa deget’. A, si sa nu mai tot judecam/criticam pe altii (intr-un fel sau altul - prin analizarea aparentzelor si atitudinilor lor s.a.m.d. - mai bine am incerca sa analizam si meditam, sa incercam sa pricepem mai mult Cuvantul lui Dumnezeu, exprimat prin Sf. Scripturi si prin rugaciunile din cadrul slujbelor), ci sa luam seama la noi insine, mai degraba - ar fi cel mai recomandabil/indicat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.02.2010, 01:53:53
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit diferentele dintre catolici & ortodocsi

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Nu am făcut studii amănunțite, am făcut o observație pe baza unei afirmații. Poate în timp voi apuca să studiez mai în amănunt detaliile care separă aceste două biserici. Personal cred că este o tâmpenie separarea unei credințe unice în mai multe biserici.
Mai multe info, la link-urile pe care le postez:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/ortodo...6diferente.htm
http://www.credo.ro/catolicism.php
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujbe or fi sau nu prea lungi la bisericile noastre? patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 66 09.01.2013 22:53:08
Dialogul BOR cu BC si bisericile crestine mihailt Biserica Ortodoxa Romana 38 11.07.2011 18:29:40
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 15:38:29
Simbolul de Credinta in Bisericile Protestante georgeval Biserici Protestante 15 03.07.2010 18:49:34
Conferinta "Bisericile si Europa" la Sibiu PadreCory Stiri, actualitati, anunturi 3 11.04.2008 15:57:10