Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.02.2010, 16:59:42
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu aici, in viata cotidiana se intampla, si se intampla la tot pasul...mai ales din partea " credintei ".
Multe, foarte multe dintre principiile religioase exprimate aici mi se par atat de reci, atat de ignorante si lipsite de empatie....
Mai bine spus din cauza lipsei de credinta.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.02.2010, 17:09:39
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Mai bine spus din cauza lipsei de credinta.
da, bine-nteles, acelasi pretext, aceiasi raceala si ambiguitate....interminabila "lipsa de credinta ", poate nu ai observat ca este atribuita mai degraba celor supusi ( amarati ), decat celor nesupusi ( smecheri ), iar aici ma refer tocmai in sanul mediului din care a fost conceputa aceasta formula.
Ce-nseamna " lipsa de credinta ", ca ma induce in eroare, uneori, aceasta mare formula religioasa ?
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 26.02.2010 at 17:19:04.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.02.2010, 17:17:54
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
da, bine-nteles, acelasi pretext, aceiasi raceala si ambiguitate....interminabila "lipsa de credinta ".
Ce-nseamna " lipsa de credinta ", ca ma induce in eroare, uneori, aceasta mare formula religioasa ?
Adica tu vrei sa spui ca din cauza credintei se intampla toate necazurile?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.02.2010, 17:35:51
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nici credinta, nici necredinta nu au legatura cu necazurile societatii, acestea sunt principii asa, fluturate pentru a ne impodobi cumva nonsensul, in realitate instinctul nostru si personalitatea ne determina calitatea vietii, ambele croite sub o mai buna sau mai proasta educatie.
Biserica nu a reusit niciodata sa elimine instinctul egoist si ignorant al omului, tocmai de aceia ajunge un popor ca al nostru, presupus religios, sa traiasca mai greu, mai necajit, mai disperat si mizerabil fizic si moral, decat un popor ateist sau de alta religie, dar care nu impune atata vehementa in crezamant fara o educatie prealabila.
Noi am mostenit aceasta credinta, ne-am insusit-o fara sa ne sacrificam, ne-am afundat cu capul in cartile ei, am tot defilat in virtutea ei...dar tot niste nenorociti ignoranti si pacatosi am ramas, iar aceasta datorita faptului ca nu ne-am luat drept sprijin propria constiinta si nici o moralitate evidenta care sa ne faca sa ne pese de ceea ce ni se intampla, de ceea ce intreprindem in mod individual, de felul cum ni se manifesta concret credinta in viata de zi cu zi.
Asa am ajuns confuzi si apasati de disperarea ca s-ar putea ca aceasta presupusa credinta sa nu fie , totusi, de-ajuns. Mai este nevoie de ceva, iar acest ceva nu se regaseste in carti de specialitate ci in simtirea proprie, in educatie si in civilizatia dorintei de-a trai armonios impreuna, nu doar indoctrinati de teorii relative.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 26.02.2010 at 17:40:16.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.02.2010, 17:48:39
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nici credinta, nici necredinta nu au legatura cu necazurile societatii, acestea sunt principii asa, fluturate pentru a ne impodobi cumva nonsensul, in realitate instinctul nostru si personalitatea ne determina calitatea vietii, ambele croite sub o mai buna sau mai proasta educatie.
Biserica nu a reusit niciodata sa elimine instinctul egoist si ignorant al omului, tocmai de aceia ajunge un popor ca al nostru, presupus religios, sa traiasca mai greu, mai necajit, mai disperat si mizerabil fizic si moral, decat un popor ateist sau de alta religie, dar care nu impune atata vehementa in crezamant.
Noi am mostenit aceasta credinta, ne-am insusit-o fara sa ne sacrificam, ne-am afundat cu capul in cartile ei, am tot defilat in virtutea ei...dar tot niste nenorociti ignoranti si pacatosi am ramas, iar aceasta datorita faptului ca nu ne-am luat drept sprijin propria constiinta si nici o moralitate evidenta care sa ne faca sa ne pese de ceea ce ni se intampla, de ceea ce intreprindem in mod individual, de felul cum ni se manifesta concret credinta in viata de zi cu zi..
Sa nu uitam ca acest popor a fost spalat pe creier de comunism.

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Asa am ajuns confuzi si apasati de disperarea ca s-ar putea ca aceasta presupusa credinta sa nu fie , totusi, de-ajuns. Mai este nevoie de ceva, iar acest ceva nu se regaseste in carti de specialitate ci in simtirea proprie, in educatie si in civilizatia dorintei de-a trai armonios impreuna, nu doar indoctrinati de teorii relative..
Da, mai avem nevoie de ceva: de dragoste si de vointa.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.02.2010, 17:58:19
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de albertini0 Vezi mesajul
Cand cineva ca si Andrei Cozia, din afara Bisericii (indiferent ca-i schismatic, eretic sau pagan) vorbeste de iluzia "liberului arbitru", practic vorbeste de "iluzia Dumnezeirii" (si n-am auzit a fi rostita pana acum o hula mai mare impotriva Duhului Sfant decat aceasta.

La Andrei Cozia hulele impotriva Duhului Sfant au o densitate impresionanta pe cmp de spatiu scris si va mai mirati oare de ce "ii merge atat de bine" incat contesta pana si ideea "liberului aerbitru" lasat de Dumnezeu?!

Doamne ajuta!
Va rog sa ma iertati pe mine, pacatosul!

Post cu folos duhovnicesc intru toate!
Albertini, probabil ca esti mai nou pe forum.
Andrei Cozia merge la slujbele unei biserici ortodoxe. Mai mult se spovedeste si se impartaseste la o biserica ortodoxa.. (tocmai m-am inecat cu cafeaua.. poate nu trebuia sa spun nimic despre Cozia).

Eu gasesc fascinant cum cohorte de ortodocsi ii dau dreptate in postari..
Citesc si ma mir si ma cutremur..
"Dar Fiul Omului, când va veni, va găsi, oare, credinta pe pământ?'
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.02.2010, 17:59:34
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, dragoste si vointa...unde este dragostea si vointa de atatea decenii de credinta ? Nu le-am mai pomenit, fiindca in religie prea se abuzeaza de ele fara ca macar sa capete un sens real . Asa ca, din iubire s-ar face totul asa cum trebuie, dar, daca nu este, macar sa fie constiinta si civilizatie, poate asa am reusi sa ne ranim mai putin , caci de teorii dragastoase s-a saturat tot poporul asta crestin ortodox.
Hai sa ne mai si educam putin, dar nu dand omului in cap cu crucea pentru ca a folosit prezervativul, ci dand solutia concreta pentru acest aspect, respectiv painea pentru copii conceputi cu duiumul pe premiza credintei, sau, daca nu se gaseste aceasta paine, dand omului dezlegare la prezervativ, pentru a evite situatia de-a concepe copii flamanzi si chinuiti, ori, chiar avorturi nenumarate.
Oricum, suntem niste ipocriti, fiindca nu avem 20 de copii fiecare, avem canoane peste canoane restrictive, avem gura mare in predici, dar tot atatea metode contraceptive la activ in viata fiecaruia.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.02.2010, 18:28:33
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Da, dragoste si vointa...unde este dragostea si vointa de atatea decenii de credinta ? Nu le-am mai pomenit, fiindca in religie prea se abuzeaza de ele fara ca macar sa capete un sens real . Asa ca, din iubire s-ar face totul asa cum trebuie, dar, daca nu este, macar sa fie constiinta si civilizatie, poate asa am reusi sa ne ranim mai putin , caci de teorii dragastoase s-a saturat tot poporul asta crestin ortodox.
Hai sa ne mai si educam putin, dar nu dand omului in cap cu crucea pentru ca a folosit prezervativul, ci dand solutia concreta pentru acest aspect, respectiv painea pentru copii conceputi cu duiumul pe premiza credintei, sau, daca nu se gaseste aceasta paine, dand omului dezlegare la prezervativ, pentru a evite situatia de-a concepe copii flamanzi si chinuiti, ori, chiar avorturi nenumarate.
Oricum, suntem niste ipocriti, fiindca nu avem 20 de copii fiecare, avem canoane peste canoane restrictive, avem gura mare in predici, dar tot atatea metode contraceptive la activ in viata fiecaruia.
Tot timpul alegem ory, in functie de locul si situatia in care ne aflam: alegem. Si cei din inchisori au ales: sa colaboreze sau sa moara. Au ales. Alegem sa furam sau sa murim de foame. Ca nu suntem egali si ca fiecare are de ales in functie de situatia sociala in care se afla asta e altceva. Dar de ales alegem toti.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.02.2010, 21:17:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Tot timpul alegem ory, in functie de locul si situatia in care ne aflam: alegem. Si cei din inchisori au ales: sa colaboreze sau sa moara. Au ales. Alegem sa furam sau sa murim de foame. Ca nu suntem egali si ca fiecare are de ales in functie de situatia sociala in care se afla asta e altceva. Dar de ales alegem toti.
Important este ce stare urmeaza- de robie sau de liberatate. Paradoxal, pacatuim liber insa cadem in robie, caci pacatul sau patimile ne spulbera liberatea. Pentru teologia Sfintilor Parinti libertatea este o stare existentiala- a fi liber inseamna a nu fi rob patimilor.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.02.2010, 01:01:37
5s5t6e7f8 5s5t6e7f8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Thumbs up in sfirsit o minte limpede!

Tot ce ai spus Ory este adevarat.Asta ne da mult de gindit.Si eu am ajuns la concluzia ca de fapt cred cu tot sufletul meu dar,credinta mea este aplicata doar pe o zona limitata:familie,prieteni,serviciu .Copiii strazii ,oamenii singuri si bolnavi,saracia cumplita din satele pierdute aiurea totul se datoreaza atitudinii noastre de credinciosi egoisti si limitati si asta din tot timpul.Si am mers asa din mostenire in mostenire si sintem acum aici unde liberul arbitru este prea putin eficient decit doar ca si dorinta.Sintem in situatia ca nu mai avem puterea de a schimba lumea,desi ne doare si desi am dori lucrul asta.Cu mintea ,cu sufletul aleg ce este mai curat{sau ma straduiesc cit pot eu}iar in viata cotidiana imi manifest liberul arbitru tot cit mai curat dar in functie de ceea ce ma inconjoara conditionat.Vai de noi la Judecata de apoi!M-am cutremurat cind am aflat ca vom fi judecati si ca neamuri!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta in zodii vs. dogma liberului arbitru laurastifter Alte Religii 21 23.06.2013 15:54:57
Liberul arbitru diador Generalitati 29 03.08.2011 08:21:50
liberul arbitru fanietta Generalitati 15 24.05.2011 10:30:54
liberul arbitru gd1859 Despre Sfanta Scriptura 33 18.10.2009 11:57:25
Liberul arbitru silverstar Generalitati 13 08.01.2007 14:13:17