Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.01.2015, 16:47:07
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Te-ai apucat in sfarsit sa citesti Levantul ?
Nope :) citesc o foarte interesanta carte despre un mare teolog, o personalitate uluitoare,supranumit ,,Adamantios".
Reply With Quote
  #72  
Vechi 24.01.2015, 05:16:13
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Albert, spre diferenta de domnul cu pasiuni orientale, eu nu am spus ca ar contine neadevaruri crase, ci am comentat,strict din perspectiva citatului, faptul ca, in opinia mea, este o analiza subiectiva. Citatele pot genera aceasta problema, daca sunt scoase din context. Ca sa evit asta voi incerca sa citesc in viitor cartea, este o promisiune onesta pe care ti-o fac.
Pelerinule, desi esti protestant ai mai multa credinta ca multi "crestini" declarati "ortodocsi" pe acest forum. Prin abordarea mea am dorit sa scot in evidenta complexitatea subiectului si nu faceam o referire indirecta la tine. Eu citesc acum aceasta carte si te asigur ca merita citita ... Subiectivitatea autorilor este doar o aparenta, parerile lor se bazeaza pe invatatura Sfintilor Parinti si pe Sfanta Traditie a Bisericii Ortodoxe.

Doamne ajuta!

Last edited by AlbertX; 24.01.2015 at 05:20:20.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 24.01.2015, 12:52:53
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Albert multumesc pt aprecierile tale dar sunt departe de ele. In viata de zi cu zi nu ai mai avea o asemenea parere despre mine, te rog sa ma crezi, dar cred ca te-ai intelege mult mai bine, poate paradoxal, cu cei cu care ai acum scurte polemici. Daca v-ati vedea fata in fata, ati petrece timp impreuna si ati sta mai mult de vorba, in viata reala, cu siguranta cele mai multe polemici de aici ar muri in fasa. Sunteti foarte temperamentali si turnati pasiune in discutii, lucrurile se aprind repede si apoi ard zile intregi :) Numai bine si tie, Dumnezeu sa-ti fie mereu alaturi.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 22.02.2015, 23:48:09
mariusd mariusd is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2015
Mesaje: 2
Implicit

[quote=Wryetui;577903]Discutam aseara cu un prieten care mi-a spus ca Isus a fost doar o miscare culturala, creata pentru a stabili un nou cod al moralei si ca este la fel cu celelalte religii, adica pentru a educa oamenii cu un sistem de valori si a tine societatea, cumva, in frau. [quote]
SA TINA SOCIETATEA IN FRAU CA SA NU FACA CE?
Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Ca Isus a existat sau nu, nu stie, dar crede ca ii la fel cu toate celelalte religii, un produs al mintii umane pentru a ne salva de ideea de moarte si ideea de frica a zilei de maine, sa fie oare adevarat? Cum il pot contrazice?
Nu-L contrazice, contrazice-L, pune te impotriva LUI, daca ai tupeu.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 23.02.2015, 01:15:08
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
In ignoranta mea, cate stiu eu despre Budism este ca este FOARTE diferit de cel pe care il avem aici.

La fel cum Martorii lui Iehova difera de Biserica Ortodoxa intr-un mod de proportii galactice, asa si Budismul occidental difera de Budismul adevarat, neschimbat din Sri Lanka, Nepal, Tibet, etc...
In Sri Lanka se practica budismul Teravada, forma de baza, pentru ca se sprijina doar pe textele primare, standard - Canonul Pali.

Daca facem o paralela, cultele crestine corespondente Theravadei ar fi doar cele care se bazeaza exclusiv pe litera Bibliei.

In Tibet se practica budismul Vajrayana, o particularitate a budismului Mahayana care se bazeaza atat pe Canonul Pali cat si pe scripturi atribuite lui Buddha, predate la o varsta mai inaintata ( cum ar fi Sutra Lotusului). De asemenea, are la baza lucrari de interpretare scrise de celebrii calugari Padmasambhava, Nagarjuna, Atisha, Tsonghapa...

Exegezele au la baza o traire profunda, clarifica aspectele dificil de inteles ale fiecarei trepte evolutive.


Corespondente Vajrayanei ar fi textele patristice in care se fac eforturi de elucidare a intelesurilor mai profunde de genul "rugaciune neincetata".



Citat:
Budismul, din cate stiu, considera inexistenta binelui si al raului, toate sunt lucruri facute de mintea omeneasca si atat dragostea cat si supararea sunt suferinte si trebuie sa ne detasam de ele pentru a atinge adevarata desavarsire.
Adevarul se afla dincolo de bine si rau.

Binele este o notiune, un inteles care are sens doar prin opozitie cu Raul.

Fara rau, binele nu poate fi definit.

Raul nu poate exista la modul absolut. Pentru ca la modul absolut exista doar Dumnezeu - ca fenomen neconditionat.

Raul este un fenomen conditionat. Nu exista in sine, independent si absolut.

Binele si raul apartin de fenomenologic, de experierea fragmentata a realitatii. De cunoasterea in parte. De faptul ca mintea este impartita, ca nu este curata si unitara.

-----

Ca trebuie sa ne detasam de dragoste este o interpretare gresita a budismului.

Budismul indeamna la iubire si respect fata de toate fiintele, fara deosebire.

Ca trebuie sa scapam de suferinta - este o dorinta fireasca, naturala care aspira la bucuria vesnica pe care o da iubirea.

Insa, in Budismul Mahayana aceasta fericire nu este atinsa fugind de dificultati, ci prin luarea si asumarea greselilor tuturor fiintelor, inclusiv cele proprii - Bodhisattva.

Bodhisattva este purtatorul tuturor imperfectiunilor si durerilor, indiferent de forma lor, indiferent de faptuitor - din dragoste pentru toate fiintele. Aceasta este esenta Mahayanei (maha - suflet mare).
__________________

Reply With Quote
  #76  
Vechi 01.03.2015, 00:53:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai nene, poate face budhistul triplu flic flac 720 grade in plina meditatie, filosofie si poezie la greu, adevarul plain & simple este ca fara Hristos nici unul din ei nu se mantuieste, indiferent ca o sa-L intalneasca in viata asta sau cealalta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 01.03.2015, 09:40:48
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai nene, poate face budhistul triplu flic flac 720 grade in plina meditatie, filosofie si poezie la greu, adevarul plain & simple este ca fara Hristos nici unul din ei nu se mantuieste, indiferent ca o sa-L intalneasca in viata asta sau cealalta.
Si daca se mantuieste ce ne facem? S-a mai zis pe forumul asta inclusiv recent ca fiecare o poate face cu religia lui.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 01.03.2015, 15:17:36
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

S-a zis o gogomănie.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #79  
Vechi 01.03.2015, 18:20:10
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai nene, poate face budhistul triplu flic flac 720 grade in plina meditatie, filosofie si poezie la greu, adevarul plain & simple este ca fara Hristos nici unul din ei nu se mantuieste, indiferent ca o sa-L intalneasca in viata asta sau cealalta.

"H___________r__________i____s_______t___o___s "


Este un cuvant din limba greaca - o insiruire de litere. Il poate folosi si cel care crede si cel care nu crede. Si cel care crede si iubeste si cel care crede dar nu iubeste. Si cel care crede si ii violenteaza pe ceilalti.

A crede - nu este echivalent cu gasirea Lui Hristos.

Multi cred - luand credinta doar ca pe o polita de asigurare, fara sa simta poezia credintei, fara sa simta muzica ei. Iar in numele acestei credinte se comporta la fel de violent ca si cei fara de credinta.


Ce ne cere Hristos este sa avem in inima spiritul acestui cuvant. Atunci iL avem pe El.

Spiritul acestui cuvant nu inseamna condamnarea altora - fie si pentru alte crezuri - ci luarea asupra noastra a pacatelor tuturora (pt. ca Hristos - Mila Netarmurita este viu in inima noastra) si ruga pentru ca darurile Duhului sa se reverse asupra intregii fapturi.

Spiritul acestui cuvant se afla in urmatoarea invatatura din sutrele budiste:


"In brief, may I offer benefit and joy
To all my mothers, both directly and indirectly,
May I quietly take upon myself
All hurts and pains of my mothers.
"

Tonglen

Un text cu explicatii mai amanuntite
__________________

Reply With Quote
  #80  
Vechi 01.03.2015, 20:32:49
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
S-a zis o gogomănie.
Ce viziune sumbra ai asupra lumii... Unde 99% din oameni se duc in iad...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare