Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.10.2007, 03:14:13
cristina24 cristina24 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2007
Mesaje: 2
Implicit

Pe perioada liceului ma rugam foarte mult si mergeam in fiecare seara la biserica. (Am tinut sa spun asta mai intai pt ca mi-e dor de acea perioada de liniste nespusa si pace sufleteasca - in ziua de azi am ajuns sa imi fie lene sa-mi spun si rugaciunile de seara).
Da...si am avut si eu un necaz de scoala in clasa a IX a. Am copiat la teza de limba ro. si profesoara m-a banuit dar nu avea dovezi caci nu ma prinsese in fapt. M-a pus sa mai scriu o data teza. Am acceptat caci si invatasem. Asa ca m-a oprit si atat a insistat si m-a sucit si m-a invartit pana am recunoscut. Si din acel moment nu am mai avut liniste. Nu stiam ce hotarare va lua si mi-era rusine si teama sa merg acasa si sa spun parintilor ce s-a intamplat si mai ales ma temeam sa nu raman corigenta. Asa ca am mers trei zile la rand la biserica (atatea mai erau si pana la urmatoarea ora de ro.)si am plans si m-am rugat Maicutei Sfinte sa ii imblanzeasca inima(era o prof.tare severa) si sa imi puna macar un 3 ca sa imi iasa media 5. Nici noaptea nu puteam dormi de stres si ingrijorare. Si vine in sfarsit si ora mult temuta. Nici nu va puteti imagina ce zambitoare si binevoitoare a intrat in clasa. Facea glume cu mine (ironice)si apoi mi-a zis: "Iti pun un 3 ca sa iti iasa media daca promiti ca nu mai faci". Am promis ...dar gandul meu era inca in biserica si nu-mi venea nici mie sa cred ca s-a intamplat exact cum am cerut. Si mai ales ca la acea teza mai copiase o fata pe care o prinsese atunci dar care nu voia sa recunoasca si dadea vina pe colega de banca si ei i-a pus 1. Poate e ceva ...nu prea important o sa spuneti, dar pt mine a fost...o minune minunata. Si ma rog la D-zeu sa imi redea puterea de a ma ruga sincer si nu numai la nevoi caci am crescut si ...am cazut in uitare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.10.2007, 11:02:11
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

si mi-e mi s-a intamplat o minune de genul acesta la bacalaureat
cu doua trei ore inainte de a intra la examen la limba engleza (era o proba orala)aflasem ca s-au scos de pe net subiectele si eu nu avusem de la cine sa mi le iau si eram super stresata caci eu nu ma pricepeam deloc la gramatica eram bata
stiam sa citesc, intelegeam ,stiam sa vorbesc ,dar nu intelegeam gramatica si cineva mi le-a dat sa le citesc si eu un pic .....tot rasfoiam ,citeam de zor si incercam macar cateva subiecte sa la memorez din cap
stiu ca am memorat cateva subiecte si u nul dintre cele memorate mi-a cazut la examen am tras un bilet al carui raspuns il memorasem in acele cateva minute cat mi-a dat sa le citesc
si acum stiu raspunsul sub nr 2 raspunsul era a)b)b)a)adica era un subiect cu niste propozitii in care trebuia sa potrivesc timpurile verbelor
la gramatica am luat 10 si la comunicare 9
a fost cea mai fericita zi am crezut ca o sa explodez de fericire
altii luasera meditatii eu nu am luat la nimic si ma simteam inferioara si uite Dumnezeu mi-a dat sa extrag acel bilet pe care-l memorasem cel mai bine
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.10.2007, 11:07:44
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Am copiat si eu de cateva ori, am avut cateva examene lejere, la care ne-am "inspirat" toti (foarte putine,oricum), iar eu - sa raman mai prejos? Numai ca atunci cand am fost sa ma spovedesc si m-a intrebat parintele despre aceasta, nu mi-a mai fost usor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.10.2007, 01:04:50
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Cristina, asa mi se intimpla si mie, am perioade in care ma rog, iar dupa un timp nu stiu ce se intimpla cu mine de ma cuprinde o asa nepasare de nu-mi vine sa cred.
Iar referitor la copiat, cred ca ar fi nenumarate pacatele mele dupa cat am copiat la anumite materii, mai ales in timpul liceului, din pricina faptului ca nu le intelegeam (de exemplu fizica, chimia). Am copiat si la capacitate si la bac, desi nu era nevoie ca oricum treceam cu 6 pe cat stiam, dar am copiat pentru 7. Vezi tu la ce am ajuns sa ma pretez? Dar la fizica stiu ca am copiat din simplul motiv ca nu o intelegeam si stiam sigur ca nu imi trebuie aceasta materie. Si totusi de ce este pacat sa copiezi, ca doar sunt niste materii si pana la urma ne amagim pe noi, nu as crede ca Dumnezeu se supara ca noi transcriem niste date stiintifice de pe copiute in lucrare, macar sa trecem, nu de alta. Daca nu copiam la fizica ramaneam corigent, pentru ca pur si simplu nu o intelegeam deloc!:(
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.11.2007, 10:52:23
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

eu cand eram in liceu eram cam delasatoare asa, cu literatura. singura opera pe care o invatzasem in 4 ani era " ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi " de camil petrescu. atat. restul pauza :D . m-am rugat mult lui Dumnezeu si Fecioarei Maria sa am ajute sa imi cada numai asta ca nusj ce ma fac. si Dumnezeu mi-a ascultat rugaciunea si mi-a picat aceeasi opera atat la oral cat si la scris
:p
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.11.2007, 14:20:01
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Si totusi de ce este pacat sa copiezi, ca doar sunt niste materii si pana la urma ne amagim pe noi, nu as crede ca Dumnezeu se supara ca noi transcriem niste date stiintifice de pe copiute in lucrare, macar sa trecem, nu de alta.
Eu invatasem binisor, dar am copiat pentru ca asa au facut toti. Mi s-a explicat ca acum nu mai pot sa stau impacata ca nota e rezultatul muncii mele, ca ma pot lauda cu ce nu am (nota luata prin copiat)- adica sa ma mandresc, ca de fapt ma fur pe mine, caci o nota proasta are rolul ei.
Se mai intampla sa copiem cateodata si sa iesim inaintea celor care au invatat,iar aceia sa se simta nedreptatiti, sa se descurajeze. Sa facem deci, nedreptate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.12.2007, 20:06:24
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

da...intr-un fel e nedreptate...daca copiezi la un examen important unde este vorba de o inscriere la facultate sau ceva de genul asta...dar a copia la un test neinsemnat nu mi se pare vreo mare nedreptate...ca pana la urma fiecare are drumul lui in viata ...si nu cred ca ar trebui sa ne comparam mereu cu ceilalti...indiferent daca au copiat sau nu;):)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2008, 22:20:20
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina24
"Iti pun un 3 ca sa iti iasa media daca promiti ca nu mai faci".
Fara sa fii lacom, eu cred totusi, ca daca ar fi cerut mai mult, mai mult primea!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.08.2008, 18:44:48
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
si mi-e mi s-a intamplat o minune de genul acesta la bacalaureat
cu doua trei ore inainte de a intra la examen la limba engleza (era o proba orala)aflasem ca s-au scos de pe net subiectele si eu nu avusem de la cine sa mi le iau si eram super stresata caci eu nu ma pricepeam deloc la gramatica eram bata
stiam sa citesc, intelegeam ,stiam sa vorbesc ,dar nu intelegeam gramatica si cineva mi le-a dat sa le citesc si eu un pic .....tot rasfoiam ,citeam de zor si incercam macar cateva subiecte sa la memorez din cap
stiu ca am memorat cateva subiecte si u nul dintre cele memorate mi-a cazut la examen am tras un bilet al carui raspuns il memorasem in acele cateva minute cat mi-a dat sa le citesc
si acum stiu raspunsul sub nr 2 raspunsul era a)b)b)a)adica era un subiect cu niste propozitii in care trebuia sa potrivesc timpurile verbelor
la gramatica am luat 10 si la comunicare 9
a fost cea mai fericita zi am crezut ca o sa explodez de fericire
altii luasera meditatii eu nu am luat la nimic si ma simteam inferioara si uite Dumnezeu mi-a dat sa extrag acel bilet pe care-l memorasem cel mai bine
Adica vrei sa spui ca Dumnezeu ti-a facut un favor in detrimentul altora,adica este vorba de favoritism divin!Ciudat mod de gandire pt cineva care se pretinde crestin!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.08.2008, 19:39:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

M-ai facut sa zambesc Dorsator , cu expresia favoritism Divin. Da , asa-i, nu este corect si logic a gandi asa si nici sa credem in destin, soarta, noroc,minuni desarte. Multe ce ni se-ntampla, sunt incercari si chiari "minuni"ale celui viclean. Trebuie mult discernamant , atunci cand anumite intamplari din viata noastra sunt in favorul nostru, pentru a nu ne sminti fara de rost. Duhovnicul este cel mai in masura in a ne sfatui, orienta in astfel de cazuri. Oricum rugaciunea sa nu ne lipseasca zilnic si in mod special, rugaciunea, Acatistele, Psaltira si Paraclisele catre Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu. Sa ne rugam neancetat, fara a astepta minuni desarte, fara a cere lucruri inutile, trecatoare, pur materiale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tanguirea Maicii Domnului mihailt Generalitati 10 25.07.2012 14:00:37
Slava maicii domnului patricia2006 Generalitati 6 05.07.2012 16:21:19
Minune la Castranova: chipul Domnului nostru Iisus Hristos pe un nuc larisa maria Generalitati 1 16.12.2010 17:53:52
Adormirea Maicii Domnului Laurentiu Diverse Sarbatori 1 15.08.2008 20:25:15
O minune a Maicii Domnului din zilele noastre Eugen Generalitati 1 20.04.2008 18:45:41