Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 28.06.2010, 10:56:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Tot nu vad in ceea ce spui de ce ar trebui sa ne rugam pentru tara,daca scopul este sa ne imbunatatim propria viata.
Sună a egoism, a mult egoism ! Mai citește odată ce a spus Om bun !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 28.06.2010, 10:58:05
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Suna a logica,dar unora le lipseste asa ceva.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 28.06.2010, 11:12:35
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Tot nu vad in ceea ce spui de ce ar trebui sa ne rugam pentru tara,daca scopul este sa ne imbunatatim propria viata.
"Tara", este "comisionul" pe care il primesti in plus, fata de ceea ce ai primi daca te-ai ruga NUMAI pentru tine. Tu nu intelegi ca e mare lucru sa nu mai fii coplesit de egoism? Tu nu intelegi ca in momentul in care ai puterea sa-ti binecuvintezi dusmanul care ti-a facut mult rau, esti pe o alta scala de valori? Tu nu intelegi ca nu ai nevoie de scuze pentru a nu te ruga si pentru ceilalti (cu-atat mai mult daca sunt de un neam cu tine)? Stiu ca e greu la inceput, dar in momentul care reusesti sa te detasezi, te simti de parca ai fi trait toata viata in inchisoarea propriului tau suflet! Il compatimesc pe tot omul care nu poate sa ajunga la o astfel de eliberare! Este in puterea noastra, a fiecaruia dintre noi, nu trebuie nimic decat sa oferim jumatate de ora dintr-o zi. Dar nu ca o corvoada sau o povara, ci ca o necesitate, ca o lectie de intelepciune cu cel mai invatat dintre invatatori. De restul se ocupa Dumnezeu.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 28.06.2010, 11:23:05
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ceea ce spui mi se par doar vorbe,neacoperite de realitate.Putem vorbi foarte frumos despre orice,fara logica sau cu logica,dar realitatea este departe de ceea ce spunem.Avem atatea lipsuri,dar dintr-o data ne putem ruga pentru tara,pentru dusmani,noi care nu suportam nici o jignire spui ca ne rugam pentru dusmani.
Concret este ca ne asumam mai multe insusiri si merite decat acele de care dam dovada,si ne ascundem pe acest forum in spatele unor cuvinte.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 28.06.2010, 11:58:30
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ceea ce spui mi se par doar vorbe,neacoperite de realitate. Putem vorbi foarte frumos despre orice,fara logica sau cu logica,dar realitatea este departe de ceea ce spunem...
In privinta vorbelor goale, nici nu stii cata dreptate ai! Despre logica si realitate, pentru majoritatea dintre noi e greu de inteles ca Dumnezeu nu se cramponeaza de logica noastra, iar realitatea perceputa de noi, este total eronata. La care realitate vrei tu sa te raportezi? Imparatia Cerurilor e doar o promisiune. O doresti sau nu! De dorit, o doresc toti! De facut ce ne cere Mantuitorul... fac doar putini. Logic ar fi sa nu indraznim sa speram, daca suntem lenesi sau carcotasi, nicidecum ca nu e logica si convingatoare pozitia unora despre ce credem noi. In fiecare exista o mare doza de subiectivism, mai ales cand e vorba de critica!

Cat despre: <<noi care nu suportam nici o jignire spui ca ne rugam pentru dusmani.>>... Nu vad de ce trebuie sa jignim ca sa vedem taria in credinta a celuilalt. Macar el se infurie pe moment, dar mai tarziu realizeaza si ii pare sincer rau. Si-apoi: "Fa ce zice popa, nu ce face el!"
Reply With Quote
  #106  
Vechi 28.06.2010, 12:03:31
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Avem atatea lipsuri,dar dintr-o data ne putem ruga pentru tara,pentru dusmani,noi care nu suportam nici o jignire spui ca ne rugam pentru dusmani.
Concret este ca ne asumam mai multe insusiri si merite decat acele de care dam dovada,si ne ascundem pe acest forum in spatele unor cuvinte.
Cine are atatea lipsuri?
Cel mult pot spune ,eu am atatea lipsuri ,nu stiu ce e in sufletul celuilalt.
Ferice de cei care au puterea sa se roage pentru tara.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #107  
Vechi 28.06.2010, 12:07:46
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

S-a creat deja o sintagma..Oamenii care se roaga pentru tara.Si ei s-au intalnit aici pe forum,va dati seama .....avem valori mari pe aici si cred ca nu se stie si nu se apreciaza suficient asta....
Reply With Quote
  #108  
Vechi 28.06.2010, 12:12:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
S-a creat deja o sintagma..Oamenii care se roaga pentru tara.Si ei s-au intalnit aici pe forum,va dati seama .....avem valori mari pe aici si cred ca nu se stie si nu se apreciaza suficient asta....
Nu stiu ,tu spui valori ,eu spun persoane capabile de o mare iubire.
Sa nu vorbim cu ironie ,totusi.
In credinta nu cred ca putem spune ca e cineva valoros.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 28.06.2010, 12:13:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Intr-o lume in care omul nu-si mai gaseste timp pentru sine sa se roage, indemnul de a se ruga pentru altii i se pare strigator la cer. Ne instrainam unii de altii in primul rand pentru ca nu ne mai rugam unii pentru altii. Sa le daruiasca Dumnezeu putere celor ce se roaga, iar celor ce nu se roaga sa le incalzeasca inima spre rugaciune. De cand am auzit aceasta vorba nu am mai lepadat-o, si asa nu i-am mai lepadat din mine nici pe semeni: "A-l pomeni in rugaciune pe cel de langa tine, inseamna a afirma ca el exista".
Reply With Quote
  #110  
Vechi 28.06.2010, 12:22:23
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Chiar daca ei si-au intitulat tema rugaciunea pentru tara si pentru neputintele noastre,cred ca efectul a fost doar asupra neputintelor ,deci nu cred ca s-au rugat pentru tara,ci acele rugaciuni le-au folosit doar lor.Asa ca rugaciunea pentru celalalt,asa cum se insinueaza aici, a fost inexistenta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune delia31 Umanitare 286 11.03.2024 05:41:48
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 03:50:19
Acatiste la Manastiri, pentru cei care nu se afla in tara Iulia11 Generalitati 7 01.11.2010 13:48:47
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 19:45:34
Pentru cei diaspora (dar si din tara)-aveti biblioteca de carti religioase? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 09.10.2009 00:35:55