Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 28.12.2016, 02:51:55
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Apreciez sinceritatea ta. Faci parte din categoria 1, prezentata mai sus. La fel ca majoritatea ortodocsilor. Ma bucur pentru tine, mult spor pe calea mantuirii. Daca ai dreptate sau nu, vei descoperi, cel mai probabil, in cer.

Eu nu ma situez in schema ta, pentru ca ea este falsa, ingusta, generata de mandria inerenta firii pamantesti pacatoase.
Eu fac parte din Biserica lui Hristos. Pentru ca sunt un copil iubit al lui Dumnezeu prin credinta, faptele, harul, indurarea si binecuvantarile primite de la El.
Alo, butoiaș! Am impresia că a cam urcat apa la cep.

P.S. Frate, ați devenit cam îndrăzneț... Cel puțin față de opinia unor bătrâni îmbunătățiți pe care noi îi avem ca modele și pe care îi respectăm.
Lăsați dăscăleala ortodocșilor pe seama altora, eventual tot ortodocși.

Last edited by ioan67; 28.12.2016 at 07:15:47.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 28.12.2016, 13:55:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Eu nu ma situez in schema ta, pentru ca ea este falsa, ingusta, generata de mandria inerenta firii pamantesti pacatoase.

Citat:
Eu fac parte din Biserica lui Hristos. Pentru ca sunt un copil iubit al lui Dumnezeu prin credinta, faptele, harul, indurarea si binecuvantarile primite de la El.
Asta e o gluma de Anul Nou, sau cum? :)

E cam sinistra, sa stii..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 28.12.2016, 14:31:18
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

E simpla realitate, dragi colegi.
Imi cer scuze ca am spus-o prea direct si "indraznet".
De Anul Nou va fac doar urari de bine, intru fericirea voastra!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 28.12.2016, 15:10:24
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Mulțumim, asemenea!

P.S. Acu să vă fac o mărturisire, nu știu cât de folositoare.
După bucuria de a vedea că nu sunt singurul care se delimitează de ideologii particulare și mecanisme de manipulare ale unor instituții cărora le ședea bine să mai facă și altceva decât onanism narcisist, am descoperit că nu v-ați oprit la amendarea exagerărilor unora ci ați continuat preamărind propriile exagerări și mitizări.
Certitudinea că gruparea dvs. este mai apropiată de Adevăr decât alte grupări, este exact ceea ce combăteați la ceilalți.
Deci nu ați vrut să renunțați la balon pentru rațiuni mai înalte decât țurca (așa cum eu mă bucurasem să cred, inițial, că făceați), ci ați dorit doar să aveți posesia balonului spre a ne arăta nouă cum se joacă țurca cu adevărat.
Prima mea reacție în fața driblingului dvs. de atacant care jubila, a fost să vă iau pe sus cu balon cu tot. Dar ea a trecut și, așa cum am optat deja în mod repetat, întorc spatele acestui joc nedemn de un creștin și îmi văd mai departe de treburi dincolo de stadionul cu circ al disputelor pentru supremația narcisismului confesional.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 28.12.2016, 16:11:14
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Certitudinea că gruparea dvs. este mai apropiată de Adevăr decât alte grupări, este exact ceea ce combăteați la ceilalți.
Nu asta am combatut. Niciodata.
Mie mi se pare normal ca un crestin sa considere ca gruparea lui este cea mai apropiata de adevar. Nici nu vad cum ar putea sa gandeasca altfel. Daca ar gandi ca alta este mai aproape, ar merge acolo.

Ceea ce combateam era, si este, pozitia: "noi, ortodocsii, suntem singurii crestini corecti, mantuirea e in gruparea noastra, iar voi, toti ceilalti crestini, catolici sau protestanti, sunteti niste rataciti."

Dar sa iti aperi biserica, mi se pare ok. Eu cred ca si tu, daca un interlocutor ti-ar spune ca "majoritatea ortodocsilor sunt in inselare demonica" ai avea o replica pe masura.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 28.12.2016, 16:34:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
E simpla realitate, dragi colegi.
Imi cer scuze ca am spus-o prea direct si "indraznet".
De Anul Nou va fac doar urari de bine, intru fericirea voastra!
Pai cum draga colega, ochiul matale de vultur spiritual nu sesiza "mandria inerenta firii pamantesti pacatoase" din partea a doua a propriului mesaj?

Sau genul asta de "discernament" nu merge decat in dreptul spuselor altora?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 28.12.2016, 23:15:05
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
După bucuria de a vedea că nu sunt singurul care se delimitează de ideologii particulare și mecanisme de manipulare ale unor instituții cărora le ședea bine să mai facă și altceva decât onanism narcisist, am descoperit că nu v-ați oprit la amendarea exagerărilor unora ci ați continuat preamărind propriile exagerări și mitizări.
Cam asta se întâmplă când oferi "copilașului" un deget. Lupul își schimbă părul, dar năravul, ba!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 29.12.2016, 14:15:34
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Apreciez sinceritatea ta. Faci parte din categoria 1, prezentata mai sus. La fel ca majoritatea ortodocsilor. Ma bucur pentru tine, mult spor pe calea mantuirii. Daca ai dreptate sau nu, vei descoperi, cel mai probabil, in cer.

Eu nu ma situez in schema ta, pentru ca ea este falsa, ingusta, generata de mandria inerenta firii pamantesti pacatoase.
Eu fac parte din Biserica lui Hristos. Pentru ca sunt un copil iubit al lui Dumnezeu prin credinta, faptele, harul, indurarea si binecuvantarile primite de la El.
Si totusi Hristos mentioneaza de multe multe ori cuvintele, termenul, notiunea de "ADEVAR", "DUHUL ADEVARULUI", "CALEA, ADEVAR, VIATA" pentru a fi trecut cu vederea atata de usor.

Omul se naste din nou din "DUH SI APA", din "DUHUL ADEVARULUI", nu din DUHUL RELATIVITATII, RELATIVIZARII, DUHUL ACCEPTARII COMPLETE A STARII DE 'GRI' DUHOVNICESC, nu uita asta.

Ce facem atunci cu "Adevarul" lui Hristos, care face parte din fiinta lui? Il lasam deoparte si vedem "la judecata de apoi" ce era cu Adevarul?

Nu uita ca Duhul este al Adevarului nu al Adevarurilor !!! Este Duhul care apartine unei singure entitati care sta in Adevar. Nu suntem toti in Adevar. Iar asta nu inseamna ca suntem exclusi de Adevar dar nici nu inseamna ca suntem in Adevar. Iar cerinta pentru botez este ADEVARUL, DUHUL ADEVARULUI.

Iar daca eu sunt ortodox si stiu ca LUMINA si ADEVARUL sunt la mine, cum sa spun altceva. Cand noi traim cu putere o mica parte din Imparatia lui Dumnezeu, prin Lumina pe care o traim si o vedem cum as putea sa spun altceva?

A spus Hristos degeaba eu sunt Calea, ADEVARUL.... ? Inseamna ca aceste 3 lucruri sunt PRINCIPIILE MAXIME ale existentei iar abaterea de la ele inseamna greseala. Poate de moarte. Nu inventez eu astfel de principii, insa judeca si tu sanatos.


Stii @PenticostalT, totusi Hristos nu a vorbit pentru ingeri, a vorbit pentru toti.
Lucrurile nu sunt complicate, e nevoie de putina atentie.

Last edited by gpalama; 29.12.2016 at 14:20:41.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 29.12.2016, 16:31:27
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Iar daca eu sunt ortodox si stiu ca LUMINA si ADEVARUL sunt la mine, cum sa spun altceva.
Iar daca eu sunt penticostal si stiu ca LUMINA si ADEVARUL sunt la mine, cum sa spun altceva? Cand noi traim cu putere in mijlocul Imparatiei lui Dumnezeu, prin Lumina pe care o traim si o vedem, cum as putea sa spun altceva?

O spun cu toata umilinta si fermitatea, ca si tine, de altfel.
Insa colegii tai ma cearta. Ba ca sunt prea indraznet, ba prea madru, ba prea naravit. Si poate au dreptate.


Adevarul este unul singur, Hristos.
Biserica este una singura, Biserica lui Hristos.
Calea este una singura, Hristos.

Nu il ai pe Hristos, NU ai nimic.
Poti sa fi membru in orice biserica vrei tu: ortodoxa, catolica, protestanta.
Poti sa porti ce nume vrei tu si sa ai oricate pretentii.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 29.12.2016, 21:50:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
A spus Hristos degeaba eu sunt Calea, ADEVARUL.... ? Inseamna ca aceste 3 lucruri ...
Curioasă afirmație!
O fi avînd oare vreun tâlc? Dumnezeu știe....
Reply With Quote
Răspunde