Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Vezi rezultatele sondajului: Pareri despre articolele postate
Articolele mi-au placut 9 90,00%
Contin cateva aspecte interesante 0 0%
Nu am citit nimic interesant 1 10,00%
Votători: 10. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.04.2016, 23:13:38
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, stiu ca am o problema :)) dar de cate ori citesc anumite lucruri imaginatia o ia inainte construieste, reconstruieste, asambleaza, din info trecute sau prezente, imi prezinta diverse ipostaze in fata ochilor, ca si cum ar asambla o imagine in mai multe variante si apoi o aduce spre aprobare, nu ma pricep sa explic. Cert este ca de multe ori ceea ce mi-am imaginat a corespuns realitatii destul de bine, in alte situatii realitatea a depasit imaginatia iar in alte situatii... imaginatia a fost prea entuziasta :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 18.04.2016 at 23:16:06.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.04.2016, 23:19:48
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Da, stiu ca am o problema :)) dar de cate ori citesc anumite lucruri imaginatia o ia inainte construieste, reconstruieste, asambleaza, din info trecute sau prezente, imi prezinta diverse ipostaze in fata ochilor, ca si cum ar asambla o imagine in mai multe variante si apoi o aduce spre aprobare, nu ma pricep sa explic. Cert este ca de multe ori ceea ce mi-am imaginat a corespuns realitatii destul de bine, in alte situatii realitatea a depasit imaginatia iar in alte situatii... imaginatia a fost prea entuziasta :)
Eu nu stiu ce probleme ai... Cum de-ti veni sa pomenesti de asta....:)))
Cert e ca imaginatia biblica merita toata, absolut toata atentia (a mea, de pilda)! Poate ai crezut ca glumesc cand ziceam ca o introduc in crestomatie...
Problema, daca e sa folosim termenul propus de tine, ar fi ca nu prea stiu cum sa o conceptualizez. Cu atat mai mult cu cat lumea (ortodoxista) sare ca arsa la auzul termenului de imaginatie. Darmite la una bucata ... biblica!!!....:)))
Reply With Quote
  #33  
Vechi 18.04.2016, 23:28:34
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioan chiar nu stiu cum pot sa te ajut, sunt complet in afara specialitatii tale. Asa ca tot greul pe tine pica dar...va fi un articol unde iti garantez ca vei avea din plin de comentat pe domeniul tau. Macar atat pot face :) Numai bine !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.04.2016, 00:09:36
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Pt domnisoara/doamna Aubergine.

Ma bucur daca articolul de inceput v-a placut. Va promit ca nici urmatoarele nu va vor dezamagi, am in lucru mai multe subiecte dar am nevoie de timp ca sa le organizez. O sa incerc sa raspund punctual si pe scurt la obs dvs. Pe scurt pt ca in articolele viitoare veti gasi prezentari mult mai ample.

Eu, cand am ajuns in Galileea zilelor noastre, am fost foarte impresionat pt ca, intr-o anumita masura, era exact cum mi-o imaginam biblic. Si eu am avut un extraordinar sentiment al intoarcerii in timp. Insa aspectul regiunii s-a mai schimbat fata de acum 2ooo de ani. Insa trebuie sa stiti ca acei oameni, galileeni de atunci, aveau o extraordinara determinare de a profita de fiecare palma de sol fertil sau de a-l transforma intr-unul cand se putea. Despre influenta greaca: odata cu campaniile lui Alexandru cel Mare cultura greaca s-a raspandit cu repeziciune, au fost si alte momente istorice in care s-a mai intimplat asta, am dat doar un exemplu semnificativ.

Galileeni era tot atat de ,,puri" evrei pe cat de ,,puri" daci suntem fiecare dintre noi :) Este cert ca erau evrei. Ipotezele istorice se pot schimba cu repeziciune in functie de noi descoperiri, asa ca nu va grabiti sa absolutizati o ipoteza de acum, ci tratati-le drept etape temporare a intelegerii istorice.

Iisus nu cred ca a fost evreu ci foarte evreu dar nu doar evreu ci mai mult decat evreu. EL este Mesia, Fiul lui Dumnezeu si Fiul Omului. As spune ca Iisus este evreul perfect, nu a existat si nu va exista un evreu mai bun ca EL. A ascultat si a implinit perfect Legea, a fost fara pacat, Invatatorul perfect al Scripturilor, care s-au implinit in EL. In EL s-au implinit toate fagaduintele facute de Dumnezeu poporului Sau.

Da, intradevar, clasa conducatoare a evreilor de atunci nu era cu mult diferita, in raport de cei saraci fata de cum au fost alte clase conducatoare din toate timpurile. Cat despre cei saraci..au simtit exact ce au simtit saracii, cei dispretuiti, marginalizati, exploatati din toate timpurile.

Despre finalul postarii dvs:si eu am aceiasi parere ca si dvs. Mi-as dori sa spun ca as fi fost unul care l-ar fi urmat imediat dar cand ma uit in oglinda constiintei la viata mea imi revine pe loc simtul realitatii :)
Bravo lor ca au valorificat solul fertil, si au folosit metodele primitive de irigare, spre deosebire de romani care nici in ziua de azi nu se bazeaza decat pe ploaie, multi dintre ei.
E foarte bine ca ati fost si in Galileea, asa aveti si o experienta la fata locului, plus sursele livresti si va puteti face o imagine cat mai buna a locurilor.
Toate cele bune!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.04.2016, 05:47:22
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
E foarte bine ca ati fost si in Galileea
Da, da....:)))) Intr-adevar!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.04.2016, 11:20:56
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Bravo lor ca au valorificat solul fertil, si au folosit metodele primitive de irigare, spre deosebire de romani care nici in ziua de azi nu se bazeaza decat pe ploaie, multi dintre ei.
E foarte bine ca ati fost si in Galileea, asa aveti si o experienta la fata locului, plus sursele livresti si va puteti face o imagine cat mai buna a locurilor.
Toate cele bune!
O sa va postez cateva reconstituiri ca sa va ajute poate mai mult sa revedeti imagini de acum 2000 de ani :)

Marea Galileei - aici

Strada dintr-un sat din Galileea -aici

Tamplari in Galileea -aici

Masa intr-o casa din Galileea -aici

Interior casa din Galileea -aici

Munca campului in Galileea -aici

Femeie din Galileea- aici

Fantana din Galileea- aici

Mama si fiica din Galileea- aici

Pescari din Galileea -aici

Galileeni la sinagoga in zi de Sabat- aici

Voi mai cauta si altele :)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 19.04.2016 at 12:14:04.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.04.2016, 17:01:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Imi plac articolele.
Mi-as mai dori sa aflu despre:
- biserica de inceput (crestina) - cum erau construite, preotie, cum erau slujbele, cum traiau oamenii credinta etc.

Ne lipseste mereu un factor de comparatie. Vrem sa fim ca atunci (in credinta). Dar cum era atunci? Asta nu stim.

Am rasfoit de curand o carte groasa despre istoria crestinismului. Dar nu m-a multumit pentru ca nu continea ce cautam eu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #38  
Vechi 19.04.2016, 18:53:28
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Buna Sophia ! Acest topic se ocupa de o perioada anume: cam 100 de ani inainte de nasterea Mantuitorului si pana la momentul Invierii. Info pe care le doresti (teoretic ar trebui plecat din timpul Faptelor Apostolilor) ar trebuie sa faca subiectul unui topic distinct dar te asigur ca daca cineva s-ar apuca de asa ceva ar fi un efort mare dar foarte interesant. Nu pot decat sa sper ca se vor gasi doritori sa inceapa un asemenea topic.Numai bine iti doresc !
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.04.2016, 23:11:17
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
O sa va postez cateva reconstituiri ca sa va ajute poate mai mult sa revedeti imagini de acum 2000 de ani :)

Marea Galileei - aici

Strada dintr-un sat din Galileea -aici

Tamplari in Galileea -aici

Masa intr-o casa din Galileea -aici

Interior casa din Galileea -aici

Munca campului in Galileea -aici

Femeie din Galileea- aici

Fantana din Galileea- aici

Mama si fiica din Galileea- aici

Pescari din Galileea -aici

Galileeni la sinagoga in zi de Sabat- aici

Voi mai cauta si altele :)
Va multumesc foarte frumos pentru efortul d-vostra!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare