Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.10.2010, 13:10:24
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
Copile daca vrei sa fi chiar asa de crestin, ia asupra ta greseala si daca cineva intreaba du-te si zi-le ca tu ai furat pentru ca esti rau! da, da! cand aratam pe cineva cu degetul ca pacatuieste avem in noi exact acel pacat ,de asta il vedem insa din pacate numai in ceilalti.. uite cand arati tu acum cu degetul pe aceste biete suflete ratacite un deget il indrepti spre ei iar celelalte trei degete arata spre tine.. acopera greseala fratelui tau daca il vezi ca greseste iar daca e paguba sufer-o tu cu drag..
:) desigur ca nimeni nu face asta.. punctul meu este ca problema ridicata este copilareasca, naiva si imi pare rau ca m-am caznit atat sa raspund in loc sa-mi plang pacatele MELE CELE MULTE!
Nu sunt de acord- se poate lasa cu sanctiuni grave pentru el.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.10.2010, 14:20:12
roxanax43 roxanax43 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Locație: Undeva in RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Baiatul simte ca o povara aceasta tacere, in sensul ca prin tacerea lui e partas la acel pacat.
Neregululi din astea se intalnesc peste tot, in scoala, la locul de munca etc.
Tacerea e un pacat? esti partas si tu prin tacere? nu in sensul de para, ci a-l atentiona pe acela sa se opreasca. Zici ca nu te amesteci in viata altuia. Dar de ce simti ca te mustra contiinta?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.10.2010, 14:32:59
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Nu sunt de acord- se poate lasa cu sanctiuni grave pentru el.
sora mea, in Pateric si in Vietile Sfintilor pe linie in toate cazurile si tine cont cazuri de crima, trebuie sa acoperi pe faptas si sa minti ca sa-l acoperi, este chiar cazul prin care se explica ca uneori a minti este foarte bine.. ba mai mult ! iei si asipra ta! asta desigur, este ideal, insa cel ce isi pune "problema" asta este fariseu, care vede greselile altora si barna din ochiul lui nu si-o vede.. tu nu vezi ca acest om plange mortul altora si al lui pute pana aici prin insusi gestul asta caci mandria se vadeste singurafiind ridicola.. sa stam bine, sa stam cu frica ,sa luam aminte! ca vad ca prea va lasati absorbiti de orice bazaconie.. vederea propiilor pacate nu te mai lasa sa vezi nimic la fratele rau si daca iti sare in ochi spune as, fratele a furat azi si maine se va pocai ca Bun si Milostiv e Domnul si puternic ca sa-l indrepte dar piminaine voi cadea eu si negresit nu ma voi pocai.. amar mie, pacatosului si ticalosului nenorocit! si te roaga pentru fratele care gresit zicand ca e vina ta, ca daca tu ai fi un om drept ai fi lumina unde te afli si fratii ar invata dreapta credinta dar suntem morti si neputinciosi dar ne place sa uitam de pacatele noastre( cum fac si eu acum
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.10.2010, 14:41:45
roxanax43 roxanax43 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2010
Locație: Undeva in RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GheronIosifIsihastul Vezi mesajul
Copile daca vrei sa fi chiar asa de crestin, ia asupra ta greseala si daca cineva intreaba du-te si zi-le ca tu ai furat pentru ca esti rau! da, da! cand aratam pe cineva cu degetul ca pacatuieste avem in noi exact acel pacat ,de asta il vedem insa din pacate numai in ceilalti.. uite cand arati tu acum cu degetul pe aceste biete suflete ratacite un deget il indrepti spre ei iar celelalte trei degete arata spre tine.. acopera greseala fratelui tau daca il vezi ca greseste iar daca e paguba sufer-o tu cu drag..
:) desigur ca nimeni nu face asta.. punctul meu este ca problema ridicata este copilareasca, naiva si imi pare rau ca m-am caznit atat sa raspund in loc sa-mi plang pacatele MELE CELE MULTE!
Nu sunt de acord. Dar ce nu te duci tu sa iei asupra ta asta?
Cum sa iei asupra ta o vina cand nu esti vinovat? adica dupa teoria ta iti aperi fratele de la furt sau baietii aceia vazand ca el isi asuma vina, se vor lumina peste noapte si ii vor cuprinde remuscarile. Sa fim seriosi! E o teorie dusa la absurd.
A fi crestin trebuie sa ai dreapta socoteala, un echilibru.
Nu zic in sensul de a merge si sa parasca in dreapta si in stanga tot ce vede, sunt situatii si situatii, dar daca nu ii poate atentiona pe aceia ca au gresit pentru ca ii este frica pentru integritatea lui fizica sau nu vrea sa discute cu profesorul discret, atunci sa lase treaba asa cum e.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.10.2010, 15:41:40
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Ma intreb cam ce componente ale calculatorului se pot pune in buzunar,fara sa atraga atentia... .Totusi o componenta a calculatorului este indispensabila functionarii acesteia,esti sigur ca ce au bagat in buzunar colegii tai erau parti din pc?Iar pe de alta parte dotarea cu calculatoare a scolilor se cam face cu ce ramane de la ce au furat altii,deci chiar de ar fi asa cum spui,paguba nu e prea mare.
Scoala noastra este inca in renovare si toate salile au fost golite, inclusiv laboratorul de informatica, unde momentan calculatoarele inca nu sunt montate. Noi am fost dusi ca sa facem curatenie si atunci acei colegi de care va vorbeam au scros in cateva calculatoare RAMii si azi i-au vandut.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.10.2010, 06:09:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Scoala noastra este inca in renovare si toate salile au fost golite, inclusiv laboratorul de informatica, unde momentan calculatoarele inca nu sunt montate. Noi am fost dusi ca sa facem curatenie si atunci acei colegi de care va vorbeam au scros in cateva calculatoare RAMii si azi i-au vandut.
Au trecut cateva zile bune de atunci,aici pe forum ai primit diverse sugestii,as dori sa te intreb ce ai hotarat sa faci sau sa nu faci si care este motivatia care sustine hotararea ta in cazul in care ai luat vreuna.
Bine,asta in cazul in care doresti sa imi raspunzi,insa sunt chiar curioasa sa vad ce decizie ai luat si mai ales din ce motiv.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.10.2010, 13:10:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mai copile, daca ii acoperi pe altii, te faci partas la furtul lor! Cineva tot va trebui sa plateasca pagubele alea, cand se vor descoperi! Fii om vertical si curajos, asa cum trebuie sa fie un crestin, nu molau si slab! Du-te la profesor si spune-i, in particular, ce ai vazut tu, cu rugamintea de a nu te divulga. Asta e datoria ta si asta e ce poti face tu, in momentul de fata! Sau poti vorbi cu tatal tau, sa se duca el sa vorbeasca in particular cu profesorul despre ce ai vazut tu.

Mai oameni buni, de aia merge tara asta asa cum merge, ca toti vedem hotiile si nedreptatile si nu luam atitudine nici macar cand suntem noi insine nedreptatiti, daramite cei din jurul nostru! Ca nu e treaba mea, ca nu ma bag eu, ca ii las in pace, sa nu se ia nimeni de mine si sa fiu "bine-vazut" de altii, sa nu intru in conflict cu altii, sa am si eu loc de ei. Si pentru un loc de munca pe un salariu mizer, unii ajung sa inchida ochii la absolut tot, numai ca sa nu fie dati afara! Si toti ne credem victime intr-un sistem corupt, cand uitam ca noi de buna voie, prin atitudinea asta de lasa-ma sa te las, acceptam sa facem jocul acestui sistem! Nu, nu merge cu "lasa ca merge si asa!"
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.10.2010, 15:01:18
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Au trecut cateva zile bune de atunci,aici pe forum ai primit diverse sugestii,as dori sa te intreb ce ai hotarat sa faci sau sa nu faci si care este motivatia care sustine hotararea ta in cazul in care ai luat vreuna.
Bine,asta in cazul in care doresti sa imi raspunzi,insa sunt chiar curioasa sa vad ce decizie ai luat si mai ales din ce motiv.

Da, am luat o decizie si sper ca buna. M-am decis sa nu fac nimic, sa las totul asa cum e. Motivele sunt:
- daca i-as zice profesorului atunci ar fi de parca i-as fi parat, ceea ce este pacat.
- in caz ca profesorul va observa lipsa RAMilor, daca se ha hotari ca clasa sa plateasca lipsurile, atunci ii voi spune in particular.
Sper ca sunteti de-acord cu decizia mea si va multumesc pentru sfaturi.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.10.2010, 23:46:00
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Scoala noastra este inca in renovare si toate salile au fost golite, inclusiv laboratorul de informatica, unde momentan calculatoarele inca nu sunt montate. Noi am fost dusi ca sa facem curatenie si atunci acei colegi de care va vorbeam au scros in cateva calculatoare RAMii si azi i-au vandut.
la ce pc v-au adus voua,le-au cam vandut cu 10 lei bucata,pentru ca e in jur de 30 de lei unul nou.Daca spui ceva numai bine nu iti va fi cativa ani cu ei, nu o zi.Iar daca profesorul le-a lasat cine stie pe unde e clar ca nu va mai gasi nici carcasa.Adica nu schimbi situatia,si cred ca esti singurul caruia ii pasa,dar chiar nu merita.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.10.2010, 00:51:40
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
....
SUnt confuz deoarece stiu ca furtul e pacat mare, dar de asemenea si paratul sau tradarea aproapelui. Sunt sigur ca degeaba vorbesc cu ei pentru ca nu ar asculta, mai ales de mine. Va rog scrieti-mi parerea voastra ce pot sa fac?
pentru toti cei care si-au stors creierii pentri raspunsuri "cat mai inteligente" ... realizati ca baiatul face glume pe seama voastra?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare ajutor



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 20:55:23
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37