Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.05.2009, 00:16:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Ochiul interior

Intr-un documentar absolut ne-ortodox, se punea problema existentei in interiorul capului uman a unui organ care, in viziunea lor ezoterica, se pare ca are rolul de a mijloci contactul fizic in mod natural cu lumile spirituale care ne inconjoara. Nu i-am dat atentie, desi acolo treaba era analizata in detaliu... Nici documentarul nu l-am vazut in intregime si l-am sters dupa aceea.

Insa am retinut forma respectivului organ si faptul ciudat ca la Vatican, in fata nu mai stiu carei biserici, exista o statuie de 2 metri inaltime a acestui "ochi".

Nimic interesant pana aici. Insa am fost in weekend la manastirea ortodoxa Bodrog (langa Arad) si ghiciti ce am vazut deasupra intrarii in curte... Manastirea este "[COLOR=#800000]cea mai veche asezare monastica din tara noastra, cu viata monahala neîntrerupta... [/COLOR][COLOR=#800000]Prima atestare documentara cunoscuta, o avem din anul 1177...[/COLOR]"

Nu ma astept ca cineva sa-mi explice cum stau lucrurile cu acest "ochi", dar mai stii cine citeste postul asta?... Aveti poza mai jos:

http://img9.imageshack.us/img9/4097/dsc06022l.jpg
http://img8.imageshack.us/img8/8743/dsc060231.jpg
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.05.2009, 02:01:47
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Intr-un documentar absolut ne-ortodox, se punea problema existentei in interiorul capului uman a unui organ care, in viziunea lor ezoterica, se pare ca are rolul de a mijloci contactul fizic in mod natural cu lumile spirituale care ne inconjoara. Nu i-am dat atentie, desi acolo treaba era analizata in detaliu... Nici documentarul nu l-am vazut in intregime si l-am sters dupa aceea.

Insa am retinut forma respectivului organ si faptul ciudat ca la Vatican, in fata nu mai stiu carei biserici, exista o statuie de 2 metri inaltime a acestui "ochi".

Nimic interesant pana aici. Insa am fost in weekend la manastirea ortodoxa Bodrog (langa Arad) si ghiciti ce am vazut deasupra intrarii in curte... Manastirea este "[COLOR=#800000]cea mai veche asezare monastica din tara noastra, cu viata monahala neîntrerupta... [/COLOR][COLOR=#800000]Prima atestare documentara cunoscuta, o avem din anul 1177...[/COLOR]"

Nu ma astept ca cineva sa-mi explice cum stau lucrurile cu acest "ochi", dar mai stii cine citeste postul asta?... Aveti poza mai jos:

http://img9.imageshack.us/img9/4097/dsc06022l.jpg
http://img8.imageshack.us/img8/8743/dsc060231.jpg

Florin, eu nu am vazut nici un "ochi" in pozele alea doua.
Unde sa ma uit?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.05.2009, 10:28:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Florin, eu nu am vazut nici un "ochi" in pozele alea doua.
Unde sa ma uit?
Este elipsoidul acela, ca un ou urias infasurat in "frunze", de deasupra portii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.05.2009, 11:02:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nici eu nu vad in acea piatra sculptata un "ochi". Daca acela o fi simbolul unui ochi, nimeni nu il vede asa, deci sa stam linistiti.

"Ochiul", desi asociat in cele mai multe cazuri cu masoneria, este intalnit in multe biserici si manastiri ortodoxe. Dumnezeu este atotvazator si atotstiitor. Nu ne afecteaza prezenta unui ochi, ci ne poate chiar ajuta, aducandu'ne aminte ca Dumnezeu ne vede tot timpul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.05.2009, 11:24:58
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acesta este asa zisul lotus cu 1000 de petale (simbolul chakrei a 7-a shahasrara) iar ochiul interior ar fi chakra ajna (a 6-a) si daca nu ma insel (din aduceri aminte) stiu ca ajna are doar 2 petale. Acestea sunt teorii yoghine legate de alcatuirea structurii corpului subtil (energetic). Eu nu am intalnit pana acum in ortodoxie descrieri ale corpului subtil, doar unele "aluzii" la existenta lor - aurele sfintilor (din jurul capului).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.05.2009, 11:43:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Asta e documentarul pe care l-am urmarit (nu in totalitate), vedeti la minutul 8:30 cum se face referire la acea statueta gigantica din Piata Vaticanului.

Dupa cum v-am mai spus, eu nu pun la inima chestiile astea ezoteric-orientale, insa m-a uimit prezenta aceleiasi glande (acum am aflat ca se cheama Pineal Gland) la manastirea Bodrog, la loc de cinste.

Uitati mai jos si poza de la Vatican. E plin internetul de discutii pe tema asta, cautati si voi...

__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.05.2009, 12:21:53
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da... am vizionat documentarul. Astfel de lucruri in sprijinul carora se aduc dovezi stiintifice, biblice si istorice au rolul lor bulversant, hipnotic in manipularea mintii umane. Eu personal am renuntat de ceva vreme sa mai citesc, sa ma mai "informez" despre noile descoperi in domeniu si m-am linistit incet incet, mintea mea a inceput sa se curete de astfel de influente. Orice noua informatie are o influenta asupra psihicului si cu cat este mai elucubranta informatia, cu atat influenta este mai puternica. Daca citim deschidem o poarta catre cei care ne pompeaza astfel de stiri, de "noutati" si la un moment dat ne trezim subjugati de materialele lor, gandurile ne asalteaza si ne tarasc cu scopuri precise in locuri deja "aranjate" special pentru mintile noastre. Parerea mea este ca toate aceste materiale au un scop bine delimitat. Nu stiu daca e bine sa le ignoram in totalitate dar macar sa stim ca au putere asupra psihicului nostru. Se urmareste "armonizarea" (ca tot este un termen la moda) gandirii noastre cu un tel pe care inca nu-l cunoastem dar cu timpul prin canalizarea, prin directionarea schemelor noastre de gandire, il vom percepe. Cred ca ar trebui sa fim foarte atenti la ce citim, la starile pe care ni le induc materialele citite, astfel incat sa nu cadem victime ale manipularii subtile care nu doreste sa avem discernamant ci ne doreste sa fim doar masa de manevra. Eu cred ca discernamantul este doar in Hristos.
Imi cer scuze daca am divagat prea mult, poate m-am indepartat de la linia mesajului pe care vroiam sa-l transmit si anume sa cercetam cu luare aminte tot ce "introducem" in "sistemul" nostru, fie mancare, bautura, lectura, dispozitii si stari ca toate acestea odata ajunse in noi dau reactii peste reactii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.05.2009, 12:46:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu nu contest posibilitatea ca Dumnezeu sa ne fi inzestrat cu anumiti senzori naturali care sa ne intermedieze contactul cu lumile ingerilor. Nu e important de stiut, bineinteles, cum se face fizic comunicarea intre noi si ei. Dar as vrea sa-mi explice cineva din BOR de ce avem in interiorul bisericii astfel de simboluri ezoterice... Daca sunt informatii secrete, de ce simbolurile apar in public, la vedere?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.07.2009, 17:07:08
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionela77 Vezi mesajul
Da... am vizionat documentarul. Astfel de lucruri in sprijinul carora se aduc dovezi stiintifice, biblice si istorice au rolul lor bulversant, hipnotic in manipularea mintii umane. Eu personal am renuntat de ceva vreme sa mai citesc, sa ma mai "informez" despre noile descoperi in domeniu si m-am linistit incet incet, mintea mea a inceput sa se curete de astfel de influente. Orice noua informatie are o influenta asupra psihicului si cu cat este mai elucubranta informatia, cu atat influenta este mai puternica. Daca citim deschidem o poarta catre cei care ne pompeaza astfel de stiri, de "noutati" si la un moment dat ne trezim subjugati de materialele lor, gandurile ne asalteaza si ne tarasc cu scopuri precise in locuri deja "aranjate" special pentru mintile noastre. Parerea mea este ca toate aceste materiale au un scop bine delimitat. Nu stiu daca e bine sa le ignoram in totalitate dar macar sa stim ca au putere asupra psihicului nostru. Se urmareste "armonizarea" (ca tot este un termen la moda) gandirii noastre cu un tel pe care inca nu-l cunoastem dar cu timpul prin canalizarea, prin directionarea schemelor noastre de gandire, il vom percepe. Cred ca ar trebui sa fim foarte atenti la ce citim, la starile pe care ni le induc materialele citite, astfel incat sa nu cadem victime ale manipularii subtile care nu doreste sa avem discernamant ci ne doreste sa fim doar masa de manevra. Eu cred ca discernamantul este doar in Hristos.
Imi cer scuze daca am divagat prea mult, poate m-am indepartat de la linia mesajului pe care vroiam sa-l transmit si anume sa cercetam cu luare aminte tot ce "introducem" in "sistemul" nostru, fie mancare, bautura, lectura, dispozitii si stari ca toate acestea odata ajunse in noi dau reactii peste reactii.
Ar trebui cu totii sa constientizam cele spuse mai sus de Ionela, careia ii multumesc pentru acest avertisment.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.01.2010, 13:09:01
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

"Năucit de șocurile atee ale comunismului și îngropat în materia atotputernică, creștinului zilelor noastre îi vine mai ușor să se apropie de antropocentrismul acestor practici de sorginte orientală, decât de Biserica lui Hristos. De la materia autosuficientă care îi oferea omului tot confortul psiho-somatic și până la autosatisfacția și automulțumirea generate de “puterile” dobândite prin diferitele metode așa-zis spirituale, nu este decât un mic pas. În ambele cazuri Dumnezeu nu este prezent, iar dacă se vorbește de El ,fie se confundă cu materia ,fie cu energia ,sau ,de ce nu , cu însuși omul. Acesta din urmă, îmbrăcat cu grade ,puteri și energii de tot felul, este fericit nu pentru că a intrat într-o relație personală cu Veșnicia ,ci pentru că aici ,pe pământ, cariera ,bunăstarea ,relațiile de tot felul îi merg din plin. Este ciudat să nu înțelegi cum o concentrare cât de mică te duce într-o stare de pace și bucurie sau, aranjarea mobilierului din casă după nu știu ce grafic (pa-kua) îți aduce tot binele și “norocul” din lume."

De aici: http://laurentiudumitru.ro/blog/2008...ului-oriental/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 21:33:11
Ochiul MASONIC si ochiul lui D ana ana Secte si culte 7 30.05.2011 17:46:26
Ochiul magic si crestinismul cod_gabriel Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 28 23.03.2011 00:26:41
Atacurile din "interior" la adresa Bisericii Mirean Biserica Ortodoxa Romana 439 29.07.2007 22:55:18
Nu mai imi gaseam linistea si echilibrul interior Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.05.2007 02:58:05