Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 03.05.2012, 20:29:39
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit Sfințenie și violență

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Duhul Sfant....a fost dorinta Duhului Sfant sa apara in lume Inchizitia, si culmea se mai numea si Sfanta? A fost dorinta Duhului Sfant aparitia "sfintelor" cruciade? Toate acestea au avut loc cu binecuvantarea papei, sub "indrumarea" Sfantului Duh

Nu știu dacă a fost Voia Duhului pentru a avea o inchiziție. Sau a fost așa ceva în aceeași măsură în care a fost Voia Lui ca Sf. Chiril al Alexandriei, de pildă, să se alieze cu călugării "nitrieni" care au sfârșit prin a face o grămadă de blestemății, printre care, se pare, și cel puțin instigarea la asasinarea filosoafei Hypatia, din Alexandria. Sau a fost Voia Lui în aceeași măsură în care a fost Voia Lui ca creștinii să-i persecute în Imperiul Bizantin sau în Rusia țaristă pe evrei prin pogromuri. Sau în măsura în care ordonau unii împărați bizantini convertirea și botezul forțate ale necreștinilor (Sf. Maxim Mărturisitorul își mărturisea cutremurul într-un text la auzul veștii că unii îi convertesc pe păgâni la creștinism cu sabia în nordul Africii). Sau în măsura în care Masacrul Latinilor din Constantinopol, din 1182, a fost tot Voia Lui (masacru cu privire la care latinii aveau să-și ia revanșa în 1204, atunci când au jefuit Constantinopolul în timpul celei de a 4-a Cruciade). Ș.a.m.d.

Și mai trebuie spus că inchiziția își avea originea în dreptul laic, mai exact, în rădăcinile romane antice ale acestui drept. Deci inchiziția nu este o instituție care să țină eminamente de Biserica Romano-Catolică, de specificul ei, căci era o procedură penală comună în perioada secolului XII, când a apărut.

Last edited by HoratiuM; 03.05.2012 at 20:38:13.
Reply With Quote
  #332  
Vechi 03.05.2012, 21:51:11
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In paginile din urma de pe acest topic s-a discutat cam tot ce era de discutat despre Filioque. Nu are rost sa fie reluate aceleasi teme, mai bine sa fie doar completate. Niciun catolic nu o sa-si schimbe parerea in ciuda tuturor argumentelor impotriva si a niciunuia pentru, luminarea o da Dumnezeu daca e sa fie ales cineva pentru ce a facut pana atunci.
Argumetele pe care le-ati adus dumneavoastra nu conving un catolic dintr-un motiv simplu: analizam roadele Duhului Sfint. De exemplu:
-am avut domnitori fanariotiti, elita grecilor, ortodocsi ca religie si stim ce au facut. Am avut domnitori catolici si deasemenea stim ce au lasat in urma lor.
-stim de la istorie si de prin romane cite odoare de pret au trimis domnitorii romani la muntele Athos si cum grecii au primit aceste daruri dar totusi i-au prigonit pe calugarii romani. In Biserica Catolica, romanii catolici ca cei din satul meu, saraci fiind, nu au trimis nimic la Roma, insa au fost ajutati de Roma sa aiba biserici, preoti, scoli. Acum e rindul nostru sa donam, pentru a fi construite biserici, scoli, spitale in Africa si pe unde o mai fi nevoie.
-in cele doua Razboaie Mondiale au trecut pe la noi atit soldatii rusi cit si soldatii germani, francezi, italieni. Stim prea bine cum s-au comportat unii si cum s-au comportat altii. Comportamentul acelor soldati era imaginea educatiei pe care au primit-o acasa, fiecare din ei; case de ortodocsi si case de catolici
-nu am cunoscut nici un ortodox care sa fi mers la biserica in fiecare duminica din viata lui. Catolici am cunoscut. Chiar multi. Tine asta de educatie? Eu cred ca tine de lucrarea Duhului Sfint in fiecare om
-ati postat aici pe forum atitea citate ale sfintilor ortodocsi care indemanu la ura fata de catolici incit m-am ingrozit (din acele citate eu am inteles ca in Biserica Ortodoxa s-a dus o propaganda contra catolicilor, biserici surori s-ar spune). Nu am citit nici o scriere a vreunui sfint catolic care sa indemne la ura, ci din contra. Ura este pacat, iar indemnul la ura nu este un rod al Duhului Sfint.
-etc, etc, etc

Vazind aceste lucruri eu personal nici nu ma mai obosesc sa caut documente istorice sa aflu cine a fost cinovat pentru schisma si de unde purcede Duhul Sfint. Vad ca Duhul Sfint lucreaza in biserica mea si singurul lucru pe care eu il am de facut este sa fiu o buna catolica, conform invataturii bisericii noastre. Ce spun/cred altii despre mine sau religia mea nu ma intereseaza. Pentru ca vorbiti din carti, nu de pe teren, cum s-ar spune, iar judecata dumneavoastra nu o inlocuieste pe a mea.

Un lucru pe care vreau sa vi-l sugerez: nu va bucurati atit de mult ca Occidentul devine din ce in ce mai indepartat de Dumnezeu. Orice suflet pe care il cistiga cel rau face sa creasca puterea lui pe pamint, iar lupta noastra, a celor care incercam sa luptam cu pacatul, va fi din ce in ce mai grea.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 03.05.2012, 22:18:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
După criteriul citat mai sus, nu mai avem nici un fel de criteriu de legitimitate pentru întreaga doctrină creștină. Pentru că, luate la fel de superficial cum se ia mai sus chestiunea infailibilității papale, și sinoadele ecumenice (chiar și cele 7 acceptate de Est și Vest) nu sunt decât rezultatul unor afirmații făcute la un sinod, care să fie, apoi, răsturnate la următorul, care pretinde aceeași legitimitate. Iar faptul că un sinod a rămas ca legitim împotriva altuia poate părea, celor ignoranți sau răuvoitori, la fel de arbitrar pe cât de arbitrară li se pare unora legitimitatea doctrinei papale de la un moment la altul al istoriei catolicismului.
Eronat, cum spuneti si dvs. asta doar cineva din afara ar putea spune si mai ales din mediul protestant sau neoprotestant, nici catolicii nu cred ca ar spune asta. Niciun sinod nu l-a contrazis pe celalalt si nu a fost schimbata nicio hotarare. Dogmele nu au fost alcatuite la Sinoade, acolo doar au fost dezbatute si clarificate. Invatatura revelata nimeni nu o poate schimba, nici macar Biserica, e un adevar neschimbator. Cel putin din punct de vedere ortodox (dar si catolic, ei spun ca doar au adaugat, nu modificat).
P.S. Acum observ ca te-ai referit si la sinoadele considerate gresite, talharesti. Si acelea doar din afara pot parea corecte, diferenta tine de adevar.

Last edited by catalin2; 04.05.2012 at 09:28:50.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 03.05.2012, 22:37:29
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Nu știu dacă a fost Voia Duhului pentru a avea o inchiziție. Sau a fost așa ceva în aceeași măsură în care a fost Voia Lui ca Sf. Chiril al Alexandriei, de pildă, să se alieze cu călugării "nitrieni" care au sfârșit prin a face o grămadă de blestemății, printre care, se pare, și cel puțin instigarea la asasinarea filosoafei Hypatia, din Alexandria. Sau a fost Voia Lui în aceeași măsură în care a fost Voia Lui ca creștinii să-i persecute în Imperiul Bizantin sau în Rusia țaristă pe evrei prin pogromuri. Sau în măsura în care ordonau unii împărați bizantini convertirea și botezul forțate ale necreștinilor (Sf. Maxim Mărturisitorul își mărturisea cutremurul într-un text la auzul veștii că unii îi convertesc pe păgâni la creștinism cu sabia în nordul Africii). Sau în măsura în care Masacrul Latinilor din Constantinopol, din 1182, a fost tot Voia Lui (masacru cu privire la care latinii aveau să-și ia revanșa în 1204, atunci când au jefuit Constantinopolul în timpul celei de a 4-a Cruciade). Ș.a.m.d.

Și mai trebuie spus că inchiziția își avea originea în dreptul laic, mai exact, în rădăcinile romane antice ale acestui drept. Deci inchiziția nu este o instituție care să țină eminamente de Biserica Romano-Catolică, de specificul ei, căci era o procedură penală comună în perioada secolului XII, când a apărut.
mda..eu cer mere si tu imi dai portocale. Ai vorbit mai sus de cateva persecutii. OK, nu le neg, dar au fost facute de imparati (civili). Inchizitia si cruciadele au avut loc din ordinul si cu binecuvantare papei, liderul RELIGIOS al Bisericii Romano-Catolice (episcopul Romei), deci o MARE diferenta. Nu este el cel care pretinde ca este vocea lui Dumnezeu pe pamant, ca este infailibil? Deci dupa parerea ta atrocitatile facute de cruciati si inchizitori au avut loc din dorinta lui Dumnezeu, caci de, papa nu a gresit (nu poate gresi fiind infailibil) cand a binecuvantat inchizitia si cruciadele
Reply With Quote
  #335  
Vechi 03.05.2012, 22:56:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Argumetele pe care le-ati adus dumneavoastra nu conving un catolic dintr-un motiv simplu: analizam roadele Duhului Sfint.
Era un mesaj de acum cateva luni, dar eu am dat raspunsul chiar in mesajul meu citat de dvs.: "Niciun catolic nu o sa-si schimbe parerea in ciuda tuturor argumentelor impotriva si a niciunuia pentru, luminarea o da Dumnezeu daca e sa fie ales cineva pentru ce a facut pana atunci."
Argumetele date de mine nu erau ca sa convinga vreun catolic, ci ortodocsii care mai aveau unele neintelegeri.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
-in cele doua Razboaie Mondiale au trecut pe la noi atit soldatii rusi cit si soldatii germani, francezi, italieni. Stim prea bine cum s-au comportat unii si cum s-au comportat altii. Comportamentul acelor soldati era imaginea educatiei pe care au primit-o acasa, fiecare din ei; case de ortodocsi si case de catolici.
Cum am mai scris, roadele sunt altele. In primul rand sunt doar la cei ce sunt si credinciosi, nu la rusii atei. Exemplele despre ce au facut unii botezati ortodocsi nu au nicio legatura cu subiectul, sunt botezati ortodox si in inchisori. Era vorba de ce a facut Biserica, in cazul BC Inchizitia a fost facuta de BC, nu doar de cativa credinciosi sau ierarhi.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
-ati postat aici pe forum atitea citate ale sfintilor ortodocsi care indemanu la ura fata de catolici incit m-am ingrozit (din acele citate eu am inteles ca in Biserica Ortodoxa s-a dus o propaganda contra catolicilor, biserici surori s-ar spune). Nu am citit nici o scriere a vreunui sfint catolic care sa indemne la ura, ci din contra. Ura este pacat, iar indemnul la ura nu este un rod al Duhului Sfint.
M-ati confundat, nu au am dat acele citate. Dar nici nu exista un astfel de indemn al sfintilor ortodocsi, doar ca nu ati inteles si confundati criticarea invataturii catolice cu intoleranta, o conceptie venita din ecumenism. Iar despre partea cealalta, binele facut de catolici ortodocsilor aveti doar o parere idealizata despre BC. Nu doar ca au criticat ortodoxia (daca va amintiti invatatura ex cathedra spunea ca nimeni in afara BC nu se poate mantui, fie si schismatici), dar au si actionat cu forta. Populatia ortodoxa cucerita de catolici a fost "ajutata" sa se converteasca. Sau la ce s-a intamplat in Croatia cu ortodocsii in al doilea razboi mondial, si ce spunea cardinalul facut apoi fericit despre ortodocsi. Papa l-a si primit de cateva ori pe dictatorul croat (desi era deja condamnat in Franta), nu a luat atitudine, si la sfarsit oameni din Vatican i-au ajutat pe cei de acolo sa fuga in America de Sud. Despre acelasi subiect am discutat aici: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...7&hilit=ustasi
Constantinopolul a fost devastat, o parte din imperiu cucerit. Multe relicve din vest sunt din Constantinopol, inclusiv giulgiul din Torino (daca e cel original).
E adevarat, au si colaborat in istorie, dar nu e drept sa amintiti ce au facut ortocsii rau si catolicii doar bine.
Cel mai bine e sa citim istoria cu obiectivitate.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Un lucru pe care vreau sa vi-l sugerez: nu va bucurati atit de mult ca Occidentul devine din ce in ce mai indepartat de Dumnezeu.
Nu doar eu, dar niciun ortodox nu se refera la asta, ati inteles gresit. Cel putin eu doresc ca toti sa vina la adevar, la ortodoxie, niciunul sa nu piara. Pentru ca de la 1054 au pierdut harul, nu au cum sa se mai indeparteze in acest sens, doar ca devin atei, ceea ce e mai rau.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Vazind aceste lucruri eu personal nici nu ma mai obosesc sa caut documente istorice sa aflu cine a fost cinovat pentru schisma si de unde purcede Duhul Sfint. Vad ca Duhul Sfint lucreaza in biserica mea si singurul lucru pe care eu il am de facut este sa fiu o buna catolica, conform invataturii bisericii noastre. Ce spun/cred altii despre mine sau religia mea nu ma intereseaza.
Iisus ne-a spus sa cautam adevarul. Daca cei ce ii ascultau pe Apostoli ascultau doar de ce spunea cultul lor cine mai era azi crestin? Toti din toate religiile si cultele cred ca sunt in adevar, sunt mai buni sau cel putin la fel ca altii, indiferent de religie. Rar sa gasim pe cineva sa spuna ca religia sau cultul lor nu e bun, ca ortodoxia e mai buna. Ar veni la ortodoxie, normal.
Reply With Quote
  #336  
Vechi 03.05.2012, 22:59:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Nu știu dacă a fost Voia Duhului pentru a avea o inchiziție. Sau a fost așa ceva în aceeași măsură în care a fost Voia Lui ca Sf. Chiril al Alexandriei, de pildă, să se alieze cu călugării "nitrieni" care au sfârșit prin a face o grămadă de blestemății, printre care, se pare, și cel puțin instigarea la asasinarea filosoafei Hypatia, din Alexandria. Sau a fost Voia Lui în aceeași măsură în care a fost Voia Lui ca creștinii să-i persecute în Imperiul Bizantin sau în Rusia țaristă pe evrei prin pogromuri. Sau în măsura în care ordonau unii împărați bizantini convertirea și botezul forțate ale necreștinilor (Sf. Maxim Mărturisitorul își mărturisea cutremurul într-un text la auzul veștii că unii îi convertesc pe păgâni la creștinism cu sabia în nordul Africii). Sau în măsura în care Masacrul Latinilor din Constantinopol, din 1182, a fost tot Voia Lui (masacru cu privire la care latinii aveau să-și ia revanșa în 1204, atunci când au jefuit Constantinopolul în timpul celei de a 4-a Cruciade). Ș.a.m.d.

Și mai trebuie spus că inchiziția își avea originea în dreptul laic, mai exact, în rădăcinile romane antice ale acestui drept. Deci inchiziția nu este o instituție care să țină eminamente de Biserica Romano-Catolică, de specificul ei, căci era o procedură penală comună în perioada secolului XII, când a apărut.
Despre aceste lucruri a mai fost un topic pe forum, e mai greu sa-l gasesc. In schimb e si aici: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...hp?f=18&t=3636
Reply With Quote
  #337  
Vechi 04.05.2012, 02:22:55
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Catalin, e randul meu sa iti spun ca ortodoxia pe care o afisezi imi pare, adeseori, "exagerata". Dar, asa cum precizam in raspunsul de pe alt topic, exagerat pare cuiva, dupa mintea si inima lui, ceea ce afirma sau face alt om. Sa nu fie, deci, cu suparare o simpla opinie subiectiva foarte. Toate cele bune!

P.S. Repet o vorba care nu imi apartine, o repet cu bucurie intrucat ma emotioneaza mereu cand mi-o amintesc. E vorba unui negru, cantaret de jazz: "Din lumea noastra lipseste un strop de tandrete...". In rest avem de toate, fiecare.
Eu unul cel putin asa ma consider, sarac. Cand am intrat in Biserica, voluntar si constient vreau sa zic, ma asteptam sa gasesc tandretea aceasta. Dar am inteles treptat ca Biserica din Romania, atat cat am cunoscut-o eu, e formata din aceiasi oameni pe care ii cunosteam de pe strada, din piata, din scoli... Fel si fel de oameni, cu fel si fel de pozitii fata de Ortodoxie.
Da, Biserica noastra e cu adevarat formata din oameni. Asta incepe sa imi spuna tot mai multe... Domnul sa ne miluiasca!

Last edited by ioan cezar; 04.05.2012 at 02:29:10.
Reply With Quote
  #338  
Vechi 04.05.2012, 09:37:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Frate Catalin, e randul meu sa iti spun ca ortodoxia pe care o afisezi imi pare, adeseori, "exagerata". Dar, asa cum precizam in raspunsul de pe alt topic, exagerat pare cuiva, dupa mintea si inima lui, ceea ce afirma sau face alt om. Sa nu fie, deci, cu suparare o simpla opinie subiectiva foarte. Toate cele bune!
Stiu aceasta parere a ta, pentru ca si eu am observat ca mai ai unele conceptii ecumeniste cu care eu nu sunt de acord. Important e sa cautam si sa dorim adevarul, nu au importanta parerile noastre care pot fi subiective. Dupa aceasta trebuie sa ne ghidam, pentru ca multi pot avea pareri diverse, dar sunt doar pareri personale. Mai ales in zilele noastre cand sunt atatea influente.

Last edited by catalin2; 04.05.2012 at 09:43:49.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 29.05.2012, 15:03:27
tikkun_olam tikkun_olam is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Mesaje: 35
Implicit

........................................

Last edited by tikkun_olam; 29.05.2012 at 15:07:26.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 23.06.2012, 16:23:56
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit De la portocale, la mere pădurețe

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mda..eu cer mere si tu imi dai portocale. Ai vorbit mai sus de cateva persecutii. OK, nu le neg, dar au fost facute de imparati (civili). Inchizitia si cruciadele au avut loc din ordinul si cu binecuvantare papei, liderul RELIGIOS al Bisericii Romano-Catolice (episcopul Romei), deci o MARE diferenta. Nu este el cel care pretinde ca este vocea lui Dumnezeu pe pamant, ca este infailibil? Deci dupa parerea ta atrocitatile facute de cruciati si inchizitori au avut loc din dorinta lui Dumnezeu, caci de, papa nu a gresit (nu poate gresi fiind infailibil) cand a binecuvantat inchizitia si cruciadele

Nici în Evul Mediu occidental Inchiziția nu pedepsea ea însăși, căci hotărârile tribunalelor inchizitoriale erau puse în aplicare de laici, adică de puterea seculară. Asta e o chestiune bine stabilită printre istorici.

Apoi, Inchiziția nu face parte din doctrina catolică sau, cel puțin, nu mai mult decât face parte sancționarea neortodocșilor de către Biserica Ortodoxă. De asemenea, nici un Papă nu s-a pronunțat vreodată asupra Inchiziției uzând de formulele infailibilității. De fapt, infailibilitatea papală a fost invocată, după cum se știe, doar o singură dată, în 1950, când Papa Pius al XII-lea a proclamat dogma urcării la cer a Fecioarei Maria (după consultarea prealabilă a tuturor episcopilor catolici).

Or, cum infailibilitatea papală e, de fapt, concentrarea infailibilității Bisericii în conducătorul ei instituțional, și cum Biserica Ortodoxă este și ea infailibilă, după raționamentul tău — care asumă un efect bizar și necanonic al binecuvântării — ar urma că și Biserica Ortodoxă ar fi inclus în doctrina ei absolutismul monarhic, de pildă, atunci când i-a binecuvântat pe împărați, regi, țari și domni. Sau că ar fi devenit o instituție cu o ideologie totalitară când a colaborat cu regimurile comuniste și a acceptat ca acestea să-și plaseze ofițeri de securitate în rândurile ei. Fără să mai pomenim că ar fi devenit comunismul însuși parte a doctrinei ortodoxe atunci când Biserica îi binecuvânta pe dictatorii staliniști conducători ai statelor în care ele funcționau.

Tot acest raționament seamănă cu povestea celui care, după ce n-a reușit să-nțeleagă de ce nu se ouă elicopterele, s-a hotărât, în cele din urmă, să meargă în pădure ca să le caute cuibul…

A propos, semnul că Inchiziția nu face parte din doctrina catolică și că infailibilitatea nu se aplică la orice, deci că Papii mai și greșesc, a fost arătat atunci când Papa a cerut scuze în numele Bisericii Catolice pentru ceea ce a făcut Inchiziția. Eu aștept aceeași atitudine și din partea Bisericii mele și a ierarhilor ei — recte, o declarație publică prin care Biserica Ortodoxă să-și ceară scuze și să facă toate clarificările ce se impun în atitudinea istorică și doctrinară pe care a avut-o față de Împărații bizantini, față de regimurile totalitare, dar nu în ultimul rând, și acceptarea deschiderii dosarelor întocmite de serviciile secrete cu privire la cler. În sfârșit, aș vrea să văd cinstea, corectitudinea și onoarea BO în retrocedarea proprietăților față de greco- și romano-catolici.
Reply With Quote
Răspunde