Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.09.2006, 11:04:21
iliecata2003 iliecata2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

SILVERSTAR, nu mai zici nimic? :(
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.09.2006, 17:06:16
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliecata2003
Insa voi continua.
1. La cateva saptamani dupa ce a murit un unchi, fratele tatalui meu, am visat ca m-am intalnit cu el intr-un magazin si ca isi cauta de imbracat pt ca ii era frig. Vroia o geaca si un pulover pt ca pantofi isi luase. I-am povestit mamei mele, care mi-a confirmat ca inaite de accidentul rutier in care a murit, isi cumparase niste pantofi care ii placeau. Eram amandoua suparate pt ca verisoara mea l-a inmormantat in haine de strada, fara sa ii cumpere nimic nou si ca din cate am inteles, si de pomana i-a dat tot haine vechi. Asa ca am cumparat noi geaca, pulover si pantaloni si i-am dat de pomana. De atunci nu l-am mai visat sa imi ceara ceva.
2. Acum vreo 4 ani, mi-a murit un alt unchi. In noaptea in care s-a dus am visat ca parca zburam si imi vedeam unchiul de sus cum sta cu mainile pe piept si toti ceilalti in jurul lui plangeau. Cand m-am trezit mama mi-a dat vestea.
3. Tot acum 4 ani a murit cel mai bun prieten al meu. Era din alt oras si era internat in Bucuresti pt ca era bolnav. In noaptea in care a murit am visat ca eram in apropierea unei ape si inaintea mea era un tanar care ducea in brate mai multe pachetele (tanarul era imbracat in vesminte de calugar). Pe masura ce mergea pachetele ii cadeau si eu le adunam in urma lui. Am trecut o apa curata ca lacrima si ne-am apropiat de o masa ce se afla in fata unei usi. Usa era inchisa, dar de jur imprejur se vedea o lumina alba, minunata. Dupa ce am luat si ultimul pachet, adica al 24-lea (varsta la care a murit), s-a intors spre mine si m-a rugat sa le las pe masa pt ca de acolo nu il mai puteam urma. Atunci l-am recunoscut si l-am intrebat unde merge si de ce nu vrea sa mai stea cu noi si mi-a raspuns :"lasa-ma sa plec. Nu mai pot.O sa imi fie mult mai bine acolo unde merg". Si s-a dus.
Am vorbit cu sora mea si ne-am hotarat sa mergem la inmormantare. Urma sa plecam seara cu alti prieteni de-ai nostri. La pranz am adormit putin si m-a vazut intr-o casa straina, toata lumea era imbracata in negru si plangea. Am intrat in sufragerie, am vazut un sicriu si am luat o lumanare sa o aprind. Cand m-am apropiat de sicriu, prietenul meu s-a ridicat, m-a privit si mi-a spus "Nu o sa vi sa ma vezi pt ultima data". M-am trezit speriata si la nici 10 minute m-a sunat mama care imi spunea ca numai sora mea va merge la inmormantare pt ca eu trebuie sa fiu la Bucuresti la spital sa imi fac niste analize.
4. Acum mai bine de o luna l-am visat pe tata care vroia sa mergem sa imi ia masina pt ca si-a dat seama ca Dacia lui nu ne placea. L-am refuzat politicos spunand ca ne vom lua si masina, dar nu atunci. La o saptamana dupa aceea, l-am visat iarasi pe tata care ma certa ca nu am luat masina, asa cum i-am promit. Rezultatul: de la 1 iulie avem masina noua.
Sa spun si eu cateva vise cu bunici. Pana la 18 ani nu eram prea ortodox. Credeam in Dumnezeu dar si in toate celelalte religii, spiritism etc. si nu ma duceam la Biserica. Ce mai? Aveam o viata de doi bani. Prin clasa a VI-a aveam o prof. de geografie cam dusa cu capul care ma facea sa-i urasc orele. La un necaz pe care il aveam mi-am visat bunica ( care era moarta ). Eu in vis realizasem ca e moarta dar nu si ca visez. Repede am intrebat-o ce va fi cu geografia ( deoarece aveam niste probleme ) si mi-a raspuns ca totul va fi bine. Cu geografia a fost bine si mai mult cand a spus totul sigur se referea ca-L voi cunoaste pe Hristos.

Alt vis cu bunicul meu. Un vis care te face sa plangi. Bunicul meu era alcolic pana la batranete ( imi batea bunica etc. ). Dupa ce mi-a murit bunica si s-a mutat la noi acasa bunicul meu a ajuns sa frecventeze Biserica si sa se schimbe. La un moment dat nu se mai imbata. Dar cam toti din casa il certam ca odata ce ai scapat de o patima dracii nu te lasa asa usor. Asa ca facea multe prostii pe care nu le voi povesti. Cei mai certareti erau: mama si subsemnatul. Dar din fericire la un moment dat i-am spus clar la bunicul meu ca nu mai vreau sa ma cert si daca mai face ceva care sa cauzeze cearta mea cu dumnealui il voi spune tatalui meu ( ii era cam frica de tatal meu ). Daca n-ati inteles mare lucru de aici ii bine ca nu il veti judeca asa aspru pe bunicul meu. Dupa cateva luni ( cred ) cand eu si bunicul meu am inceput sa ne intelegem bunicul meu a murit ( si moartea n-a fost acasa ci in alt judet a fost calcat de masina. Parca toti presimteam ca va muri de cand a plecat de la noi la Iasi de unde era de origine ). Moartea a surprins pe toata lumea. Peste o zi sau doua de la aflarea vestii imi visez bunicul. Avea o fata atat de linistita cum nu avusese in toata viata dumnealui. Iarasi stiam ca-i mort dar nu si ca visez. Il intreb daca a ajuns in Rai imi spune ca da. Acum ii partea trista. Incepeam sa-i cer iertare pentru toate lucrurile rele pe care i le-am zis ( mai ales ca eram deja intors spre Hristos si trebuia sa am un comportament ). Si nu oricum ci plangand ma aruncam in genunchi. Bunicul meu repede vine la mine si ma prinde in brate si-mi spune ca nu-i nimic. Cat de tare m-a mangaiat visul acela. Am mai discutat cate ceva si i-am cerut sa-mi spuna un cuvant de duh. L-am mai visat pe bunicul meu de mai multe ori dupa aceea si ultima data ( cred ca era o vizita de ziua mea cu imtarziere de cateva zile ) chiar spunea unele glume si avea tot acel chip linistit. Sunt suta la suta sigur ca sus in ceruri ne vegheaza cei apropiati. Prea multe lucruri mi s-au intamplat in vise care aveau legatura cu necazurile mele.


Cine e nedrept sa nedreptateasca inainte. Cine e spurcat sa se spurce inca. Cine este drept sa faca dreptate mai departe. Cine este sfant sa se sfinteasca inca.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.09.2006, 20:23:06
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Draga mea, uite sunt aici, uimita de multitudinea "intalnirulor" tale cu sufletele celor dusi.
Eu , ce sa-ti spun? Nu ma pricep la vise, nu am participat la sedinte de spiritism si nici nu as face-o vreodata, nu merg la ghicitoare si nu cred in zodiac si horoscop, dar convingerea mea, din cele trei experiente avute si traite, cum se spune la lumina zilei, este ca sufletele celor morti sunt aici, printre noi si depinde numai de noi sa le percepem si sa le intelegem mesajele.
Oricat s-ar spune ca demonii sunt cei care ne incearca si ca demonii sunt cei care se dau drept sufletele celor dragi noua si care nu mai sunt, eu am convingerile mele si nu ma las influentata de persoane care nu vor sa fie deschise unui dialog civilizat si util. Sigur, fiecare e liber sa aiba si sa=si pastreze convingerile lui, numai ca aici nu ai voie, trebuie sa crezi si sa gandesti cum ti se impune.
Voi cauta un alt forum crestin-ortodox deoarece vad ca aici esti obligat sa adopti ideile altora, deci nu ai voie sa-ti expui propriile idei, lucru pe care eu nu-l pot accepta atata timp cat am un creier de la Dumnezeu, un creier cu care sa judec ce e si ce nu e bun pentru mine, nu pentru altii. Pe timpul comunistilor, ca sa traiesc, am fost obligata sa gandesc asa cum mi s-a impus. Astazi, cand suntem liberi, libertate castigata cu sange, nu vad de ce trebuie sa gandesc cum imi impune pe forum o anumita persoana. Cand voi gasi ceea ce caut, voi intra sa-ti las adresa.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.09.2006, 18:55:36
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Ma puteti contacta pe messenger sau prin mesaje personale sa va dau noua adresa unde pot fi gasita. Silverstar
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.09.2006, 15:26:27
iliecata2003 iliecata2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2006
Mesaje: 17
Implicit

MIOARA, te-ai intrebat vreodata daca duhovnicul tau este in masura sa iti dea sfaturile cele mai bune? Faptul ca este preot nu implica si o ascultate orbeasca, pt ca esre si el OM si el are greselile lui si nu prea mai stiu in ultima vreme preoti care sa poarte cu mandrie acest lume. Trebuie sa stim fiecare sa gandim pt noi si sa alegem calea noastra. Si in nici un caz nu trebuie sa ne lasam indoctrinati de ideile altora.
In ceea ce priveste visele nu ai dreptul sa nr judeci, nici pe mine si nici pe silverstar. Fiecare intr-un fel sau altul interactioneaza cu lumea de dincolo. Dupa mine este minunat sa pot avea o mica intalnire cu cei dragi mie care acum nu mai sunt printre noi, sa ii intreb cum se simt si daca le lipseste ceva.
Parerea mea este ca te lasi mult prea mult condusa ce ceilalti si nu poti alegere tu intre adevar si minciuna, alb si negru.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.09.2006, 15:53:09
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliecata2003
Parerea mea este ca te lasi mult prea mult condusa ce ceilalti si nu poti alegere tu intre adevar si minciuna, alb si negru.
La fel imi spune si fratele meu cand incerc sa-i arat ca nu exista reincarnare sau orice fel de prostii neortodoxe. Ca ma incred prea mult in cartile pe care le citesc ( de invatatura ortodoxa ) si ca nu am gandirea mea.:p

Toti Sfintii Parinti spun raspicat: sa nu crezi in vise. Chiar daca ai primi un vis de la Dumnezeu, nu se supara ca stie ca n-ai crezut de frica sa nu fie vrajmasul. In privinta duhovnicului: chiar daca este om, daca nu te poti increde in duhovnic atunci cu ce scop mai ai duhovnic? Ca sa te spovedesti? Duhovnicul trebuie sa te indrume si sa aiba grija sa nu ai vedenii dracesti crezand ca sunt de la Dumnezeu. Daca duhovnicul i-a spus sa nu creada in nici un vis si poate sa faca asta eu o respect forte mult pe mioara. Dar eu nu pot sa nu cred in vise in care mi-au aparut rude. Dar au fost vise ( la inceput cand ma intorceam spre ortodoxie ) de la diavol, si mi-a spus duhovnicul sa nu cred in vise. Si sfintii au fost inselati prin vedenii. Un sfant s-a trezit cu niste ingeri care s-au coborat cu o caruta de foc cu cai de foc spunandu-i ca il place asa de mult Dumnezeu incat l-a chemat in ceruri in car ca si pe Ilie. Sfantul si-a facut semnul crucii si cand sa puna piciorul in car acesta a disparut si si-a dat seama ca a fost in inselare. Dau exemplu cazuri ce mi s-au intamplat mie: visam nu stiu ce prostii si rapid imi era in gand ca era diavol si imi faceam semnul sfintei cruci in vis. Cand ma trezeam ma gandeam ca diavolul se bate cu mine in vise. Acum realizez ce plin de mandrie draceasca eram. Eu, marele Saurian sa bate cu dracii si-i invinge. Hai sa fim seriosi. Isi bateau joc dracii de mine. Sau mai tarziu imi visam bunicul si nu mai puteam de spaima in vis. Eu nu cred ca asta a fost vis de la Dumnezeu.

Te invidiez Mioara ca poti sa nu crezi in nici un vis:D Asta arata cat de mare ti-e credinta caci nu-ti trebuie semne. Dar eu... Eu am relatia mea cu Dumnezeu. Si cand are cineva un vis sau o traire duhovniceasca este de preferat sa fie intrebat duhovnicul ( pentru cei care cred in vise si alte chestii din astea ).


Cine e nedrept sa nedreptateasca inainte. Cine e spurcat sa se spurce inca. Cine este drept sa faca dreptate mai departe. Cine este sfant sa se sfinteasca inca.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.09.2006, 17:47:48
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Nu pot sa amintesc decat ce zicea Popescu de la ziarul Gandul, un impatimit si pasionat de filme si sf, un visator cult, spunea ca pentru el sunt un fel de dejectii ale mintii, visele, un fel de transpiratii din timpul somnului care desi nu sunt de nici un folos pentru viatza noastra cotidiana, ele ajuta totusi la refacerea organismului. Acuma e clar ca visele sunt mult mai mult de atat, dar si sa "pui botu" la cate o "fata morgana" si aceasta "sa te faca" crezand ca ai ajuns la mare, ca doar o vezi, nu se cade, ca stie toata lumea ca este o iluzie optica. Da, si eu am probleme, ma mai insala cate un vis, cate o vedenie, si amintirea lui ma macina uneori ani de zile, dar asta e, nu toata lumea e "sportiv" de performantza... si iacata poezia:

Asteptand, intr-o odaitza mica
Sta pitita o furnica si o tarcata pisica,
Sa plece tzatza afara dupa bucate
La orash peste 2 livezi si cateva sate,
Sa gaseasca ele-ntretimp, resturi aruncate...
Si-amandoua stand asha, au visat acelasi vis ciudat
Ca tzaranca nu s-a mai intors, ci s-a angajat
La un patron urat si cu mashina si cu chelie
Nicigand sa voiasca sa-i dea cuvenita simbrie.
Si cand s-au intalnit, una alteia sa-si povesteasca
Nu stiau cat de felurit in cuvinte sa zugraveasca
Pisica sa spuna la furnica
Si apoi iarasi furnica la pisica,
Cum ca angajata a ramas la orash, ashezata
Si nu se mai intoarce la odaia lor... cu vatra.
Dar nici una in minte nu si-a pus, visatoare,
Ca au ramas singure cu odaia neprimitoare,
Si ca ar trebui sa mearga dupa tzatza, la urbe,
Daca pe spatele ei ar mai vrea sa se plimbe,
Ca sa-si astampere burta, chioraind a foame,
Gasind cate-un rest ce le-o iesi in cale,
Cand toata lumea buna de la orash... doarme.
Si s-a urcat furnica pe pisica
Si la urbe s-au dus, cica
Iar tzatza le-a primit zambitoare,
Nu visezi cum de au gasit-o sub soare,
Tocmai un matz si-o furnica, apriga, malaiatza
Dar si o gasca batrana, si un un bobocel de ratza
Care curioase le-a tinut companie
Tot drumul, din deal in campie...
Noroc ca nu era patronul cu parul rar, acasa
Ca tzatza, gasca pe varza, ar fi pregatit... la masa,
Mitza intre scai era aruncata,
iar furnica ... calcata,
Despre boboc nu mai am habar
Precis o fi ramas hoinar.
Sau s-o fi intors in sat, la balta
Regasind parasita odaie... cu vatra.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.09.2006, 22:12:29
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Nimeni nu ia numele Domnului in desert. Dar, uite-asa, pentru ca oamenii nu gandesc, nu sunt logici, se ajunge ca o mana de oameni sa stapaneasca si sa mane cu biciul milioane de alti oameni transformati in sclavi, pentru ca refuya sa gandeasca cu capul propriu. Stiu ca e pacat sa judeci preotul, dreptul de a-l judeca il are numai Bunuk Dumneyeu, dar cum poti sa mai mergi la preot, sa ai incredere in el si sa ti-l iei si de duhovnic, cand el, preotul, face trafic de persoane, vinde la suprapret locurile de veci, deci speculeaza durerea unui om care da si cat nu are, numai ca sa rezolve o problema, care, de regula, te ia pe nepregatite. Tot preotii percep taxe enorme pentru serviciile pe care le fac si pentru care exista preturi care ar trebui afisate si onorate, dar nu se intampla asa. Si acestea sunt doar o parte infima din multe alte rele pe care le fac preotii numai si numai sa scoata bani de la credinciosi si cu deosebire de la cei aflati in necaz. Treziti-va, oameni buni, si judecati cu propriile voastre capete, nu va mai lasati manipulati de oameni anume instruiti sa va suceasca mintile! Credinta o avem in suflete, in faptele pe care le facem, in felul cum gandim si alinam cu vorba sau cu o bucata de paine un biet necajit. Va imaginati ca dand bani preotului, va asigurati un loc in rai? Nu, voi traiti in saracie si poate ca nu aveti bani de paine si preotul treieste bine, gandind ca e firesc sa va ia putinul ban fara sa se gandeasca daca aveti sau nu ce manca. Credinta este cu totul altceva decat se incearca sa va minta unii si altii, cum face si aceasta doamna Mioara. Minciuna si prefacatoria emana din fiecare cuvant al ei. Cititi cu atentie si intelegeti cum sunteti indemnati sa credeti si sa faceti o groaza de lucruri fara cap, fara judecata. Un crestin adevarat nu vorbeste asa, nu imprastie asemenea invataminte daunatoare si paguboase

Vreau oriunde ma voi duca sa-mi ajute Sfanta Cruce..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.09.2006, 12:35:21
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara
In privinta fratelui tau,daca imi permiti un sfat,ar trebui sa continui sa-i arati calea cea buna.

Am citit intr-o carte a lui Nicodim Mandita,despre viata de dupa moarte,ca cea mai tare rugaciune pt morti o putem face in timpul Sfintei Liturghii,cand strana canta:"Pe Tine Te laudam,pe Tine Te lbinecuvantam...".Atunci este momentul cel mai tainic si mai puternic al slujbei,cand Duhul Sfant este chemat sa prefaca painea si vinul in Trupul si Sangele Mantuitorului.Parintele Nicodim scrie ca un baiat si-a scos tatal din iad rugandu-se in acele momente pt.sufletul lui.
Primul aliniat: pe fratele meu cred ca il voi putea convinge doar rugaciunea. Si nimic altceva ( stiu din experienta ).???

Al doilea aliniat: Mersi mult pentru sfat. Nu stiam ! Dar ma voi folosi de el.:thumbsup:
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.09.2009, 12:59:17
don_razvan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Silverstar, am citit si eu intamplarea ta si a mamei tale, insa parerea mea e cu totul diferita. De fapt eu nu voi spune altceva, decat ce spune Biblia, Cuvantul lui Dumnezeu, despre starea omului dupa moarte. Imi place sa cred ca Biblia a ramas inca Standardul la care ar trebui sa ne raportam cu totii.
Te provoc sa citesti in Eclesiastul capitolul 9 cu versetul 5 unde vei gasi mai multe informatii despre starea omului dupa moarte. In alta parte, Isus asociaza moartea cu un somn.
Nu vreau sa-mi impun punctul de vedere, dar avand in vedere sa discutam pe un forum crestin, Biblia ar trebui sa fie in centrul atentiei iar autoritatea Sa respectata.
Desigur ca sunt multe teorii cu privire la ce se intampla cu omul dupa ce moare, insa orice vine in contradictie cu Biblia trebuie pus un semn de intrebare. Acesta este un subiect mult prea complex pentru a-l discuta in 2-3 randuri, insa sunt gata sa raspund oricarei intrebari.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul dupa moarte vidoveczandrei Slujba inmormantarii 137 27.05.2012 07:26:06
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 09:38:22
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 00:58:26
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 13:26:33