Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2013, 17:42:16
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Rugaciunile parintilor

Rugaciune pentru fericirea si bunastarea copiilor

Parinte Sfinte, Dumnezeule Cel mai inainte de veci! De la Tine vine tot darul, tot binele. Tie ma rog cu osardie pentru copiii pe care mi i-a daruit harul Tau. Tu le-ai dat viata, daruindu-le suflet nemuritor, i-ai renascut prin Sfantul Botez, pentru ca ei, potrivit voii Tale, sa mosteneasca imparatia cerurilor. Pazeste-i, dupa bunatatea Ta, pana la sfarsitul vietii lor.

Sfinteste-i cu adevarul Tau, ca sa se sfinteasca in ei numele Tau. Ajuta-mi cu harul Tau sa-i cresc intru slava numelui Tau si spre folosul aproapelui, si da-mi pentru aceasta mijloacele de trebuinta: rabdare si putere.

Doamne! Lumineaza-i cu lumina intelepciunii Tale, ca sa Te iubeasca din tot sufletul si din tot cugetul lor; sadeste in inimile lor frica si dezgustul fata de orice faradelege, ca sa umble intru poruncile Tale; impodobeste sufletele lor cu intreaga intelegere, cu harnicia, cu indelunga rabdare, cu cinstea; cu dreptatea Ta ocroteste-i de clevetire, de slava desarta, de uraciuni; stropeste-i cu roua harului Tau, ca sa sporeasca in virtuti si sfintenie si sa creasca in bunavoirea Ta, in dragoste si cucernicie.

Ingerul pazitor sa ramana cu ei totdeauna si sa le pazeasca tineretea de gandurile desarte, de inselarea smintelilor lumii acesteia si de toate bantuielile cele viclene. Iar daca vor pacatui vreodata inaintea Ta, Doamne, nu intoarce fata Ta de la ei, ci fii milostiv, dupa multimea indurarilor Tale desteapta in inimile lor pocainta, curateste-le pacatele si nu-i lipsi pe ei de bunatatile Tale, ci da-le toate cele de folos spre mantuirea lor, ocrotindu-i de toata boala, primejdia, nevoia si necazul, adumbrindu-i cu mila Ta in toate zilele vietii acesteia.

Dumnezeule! Tie ma rog: da-mi sa ma bucur si sa ma veselesc de copiii mei si invredniceste-ma sa ma infatisez impreuna cu ei la Infricosatoarea Ta Judecata si sa zic cu indraznire nerusinata: "Iata eu si pruncii pe care i-ai dat mie, Doamne!" Amin.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.12.2013, 18:01:09
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Rugaciunea mamei pentru copiii sai

Dumnezeule, Ziditorule al tuturor fapturilor! Adaugand mila peste mila, m-ai facut vrednica sa fiu mama, bunatatea Ta mi-a daruit copii, si indraznesc sa spun ca ei sunt copiii Tai, fiindca le-ai dat fiinta, i-ai facut vii inzestrandu-i cu suflet nemuritor, i-ai renascut prin botez spre viata cea potrivita cu voia Ta, i-ai infiat si i-ai primit in sanul Bisericii Tale.

Doamne! Pazeste-i in har pana la sfarsitul vietii lor, invredniceste-i sa se impartaseasca de Tainele legamantului Tau, sfinteste-i cu adevarul Tau, ca sa se sfinteasca in ei si prin ei sfant numele Tau! Trimite-mi ajutorul Tau haric ca sa ii cresc spre slava numelui Tau si folosul aproapelui! Da-mi in scopul acesta rabdare si putere!

Invata-ma sa sadesc in inima lor radacina adevaratei intelepciuni - frica Ta! Lumineaza-i cu lumina intelepciunii Tale ce carmuieste intreaga lume! Sa Te iubeasca din tot sufletul si din tot cugetul lor, sa se lipeasca de Tine din toata inima si sa tremure de cuvintele Tale toata viata lor! Daruieste-mi pricepere sa le arat ca viata cea adevarata sta in pazirea poruncilor Tale, ca osteneala intarita de cucernicie aduce toata viata de aici multumire lipsita de tulburare, iar in vesnicie -fericire negraita.

Descopera-le lor intelegerea legii Tale, ca pana la sfarsitul zilelor lor sa aiba simtamantul ca Tu esti pretutindeni! Sadeste in inima lor teama si dezgustul de orice faradelege, ca sa fie fara de prihana in caile lor, ca sa-si aduca aminte intotdeauna ca Tu, Dumnezeule Atotbune, pazesti cu gelozie legea Ta si dreptatea Ta! Tine-i in curatie si in evlavie fata de numele Tau, incat sa nu prihaneasca Biserica Ta prin purtarea lor, ci sa traiasca dupa randuielile ei!

Insufleteste-i cu ravna pentru invatatura folositoare si fa-i in stare de toate lucrurile cele bune, ca sa castige intelegerea cea adevarata a cunostintelor de care au neaparata nevoie, ca sa se lumineze cu stiinta cea binefacatoare pentru omenire.

Doamne! Da-mi intelepciune ca sa intiparesc cu trasaturi de nesters in inima si in mintea copiilor mei frica de intovarasirea cu cei ce nu stiu de frica Ta, sa le insuflu indepartarea de orice insotire cu cei nelegiuiti, ca sa nu ia aminte la impreuna-vorbirile cele putrede, sa nu fie abatuti din calea Ta de pildele cele rele, sa nu se sminteasca de faptul ca uneori calea nelegiuitilor propaseste in lumea aceasta!

Cerescule Parinte! Daruieste-mi harul de a nu le face copiilor mei sminteala prin faptele mele, ci a-i feri de rataciri, de a le indrepta greselile, de a le infrana indaratnicia, de a-i abate de la nazuinta spre desertaciune si usuratate. Sa nu fie furati de ganduri nechibzuite, sa nu umble dupa poftele inimii lor, sa nu se mandreasca in cugetele lor, sa nu Te uite pe Tine si sa nu uite de legea Ta, ca faradelegea sa nu dea pierzarii mintea si sanatatea lor si pacatele sa nu le moleseasca puterile sufletulului si ale trupului.

Judecatorule Drept, Care ii pedepsesti pe copii pentru pacatele parintilor pana la al treilea si al patrulea neam! Abate aceasta pedeapsa de la copiii mei, nu ii bate pe ei pentru pacatele mele, ci stropeste-i pe ei cu roua harului Tau, ca sa sporeasca in virtute si in sfintenie, sa creasca intru buna voirea Ta si intru dragostea oamenilor evlaviosi.

Parinte al indurarilor si a toata milostivirea! Din dragoste de mama, le-as dori copiilor mei toata imbelsugarea bunatatilor pamantesti, le-as dori binecuvantare din roua cerului si din grasimea pamantului, insa fie cu ei sfanta voia Ta!

Randuieste-le soarta dupa buna voirea Ta, nu ii lipsi in viata de painea cea spre fiinta, trimite-le toate cele trebuitoare in vremelnicie spre dobandirea vesniciei fericite, fii milostiv cu ei cand vor pacatui inaintea Ta, nu le socoti lor pacatele tineretii si ale nestiintei, fa inimile lor sa se umileasca atunci cand se vor impotrivi calauzirii harului Tau, pedepseste-i si miluieste-i, indreptandu-i la calea bineplacuta Tie, dar fara sa-i lepezi de la fata Ta!

Primeste cu bunavointa rugaciunile lor, daruieste-le reusita in tot lucrul bun, nu abate fata Ta de la ei in zilele necazului lor, ca sa nu-i ajunga ispite mai presus de puterile lor. Adumbreste-i cu mila Ta, ca sa umble ingerul Tau cu ei, pazindu-i de toata nenorocirea si calea rea.

Dumnezeule Atotbune! Fa-ma mama care se veseleste de copiii sai, ca sa imi fie bucurie in toate zilele vietii mele si sprijin la batranete. Invredniceste-ma sa ma infatisez impreuna cu ei la infricosatoarea Ta Judecata nadajduind in milostivirea Ta si sa zic cu nevrednica indraznire: "Iata eu si pruncii pe care i-ai dat mie, Doamne!", ca impreuna cu ei, preaslavind bunatatea Ta cea nepovestita si iubirea Ta vesnica, sa preainalt preasfant numele Tau, Parinte, Fiule si Duhule Sfinte, in vecii vecilor. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.04.2022, 11:29:55
Jonica Jonica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 6
Implicit Acatist de citit de catre mama

Buna ziua,

Ce acatiste as putea eu citi ca mama sa ii aduca ajutor fiicei mele?
Motivul intrebarii: nu locuim in Romania si fiica mea are dificultati in a-si gasi prieteni aici). Doresc ca mama sa o ajut cum pot mai bine, dar chiar nu mai stiu ce si cum sa fac.

Va multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.04.2022, 12:18:03
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonica Vezi mesajul
Buna ziua,

Ce acatiste as putea eu citi ca mama sa ii aduca ajutor fiicei mele?
Motivul intrebarii: nu locuim in Romania si fiica mea are dificultati in a-si gasi prieteni aici). Doresc ca mama sa o ajut cum pot mai bine, dar chiar nu mai stiu ce si cum sa fac.

Va multumesc anticipat.
Cel mai bine ar fi să aveți o carte de rugăciuni care să includă și rugăciuni pt diferite trebuințe, vă uitați la cuprins, cereți cartea de la magazinul bisericesc și vă uitați la cuprins și în felul acesta nu o mai comandați de pe net.
Dacă pică internetul sau curentul e tot mai bună o variantă tipărită

https://doxologia.ro/rugaciune/rugac...u-copiii-lor-0

https://doxologia.ro/rugaciune/rugac...r-pentru-copii

Grupuri de români, pagină de facebook cu așa ceva, comunitatea parohială, întrebat preotul, eventual pelerinaje.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2022, 01:19:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonica Vezi mesajul
Buna ziua,

Ce acatiste as putea eu citi ca mama sa ii aduca ajutor fiicei mele?
Motivul intrebarii: nu locuim in Romania si fiica mea are dificultati in a-si gasi prieteni aici). Doresc ca mama sa o ajut cum pot mai bine, dar chiar nu mai stiu ce si cum sa fac.

Va multumesc anticipat.
Nu-i ajunge Iisus Hristos?
Ce prieteni sa-si gaseasca, pentru ce?
Eu recomand sa nu fortati lucrurile pentru ca nimeni din jurul ei nu se ridica la nivelul moral la care ea s-ar simti confortabil, asa ca mai bine e pentru ea sa multumeasca lui Dumnezeu ca o fereste de cei din jur; daca voiti sa-si gaseasca pe cineva, atunci rugaciunea insistenta facuta de dvs s-ar putea sa o determine pe ea sa reduca pretentiile sale de confort sentimental; atunci sa vezi balamucul pentru care v-ati rugat dvs.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.05.2022, 18:49:32
Jonica Jonica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 6
Implicit Acatist de citit de catre mama

Multumesc celor doi membri pentru ambele raspunsuri.

Am carti de rugaciuni acasa, dar cele 2 rugaciuni pe care mi le-ati dat in cele 2 linkuri sunt deosebite, mi se pare mie.

Ce prieteni sa-si gaseasca, pentru ce? - stiti de ce? ca sa ma iasa din casa si cu persoane de varsta ei, pentru ca, ma doare sa o zic, dar ultimii 2 ani numai bine nu au facut adolescentilor. A avut un grup de fete de varsta ei cu care se mai intalnea, dar sincer, a fost exclusa din acel grup pentru ca....surpriza...nu e vaccinata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.05.2022, 20:14:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonica Vezi mesajul
Multumesc celor doi membri pentru ambele raspunsuri.

Am carti de rugaciuni acasa, dar cele 2 rugaciuni pe care mi le-ati dat in cele 2 linkuri sunt deosebite, mi se pare mie.
Linkurile sunt de pe doxologia portalul administrat de Mitropolia Moldovei și Bucovinei, probabil că rugăciunile pentru diferite trebuințe sunt cuprinse și în cărțile de rugăciuni pe care le au la editura lor.

Editura Doxologia - Carte Mijlocie cuprins

Iata și situl editurii https://edituradoxologia.ro/categori...i-de-rugaciuni

Din păcate nu mai e în stoc cartea mijlocie, e doar cea mare cu 15 lei, dar nu cred că mai trebuie să plătiți taxe poștale ci să vedeți dacă nu e ceva pe acolo prin magazinul bisericesc.

Citat:
În prealabil postat de Jonica Vezi mesajul
Ce prieteni sa-si gaseasca, pentru ce? - stiti de ce? ca sa ma iasa din casa si cu persoane de varsta ei, pentru ca, ma doare sa o zic, dar ultimii 2 ani numai bine nu au facut adolescentilor. A avut un grup de fete de varsta ei cu care se mai intalnea, dar sincer, a fost exclusa din acel grup pentru ca....surpriza...nu e vaccinata.
Da, e nevoie de un grup de suport, cei care au avut relații solide au trecut mai ușor de perioadă, e bine să mai iasă la o înghețată, un profiterol, fiecare vârstă are și părțile ei frumoase.

În mod normal prietenii ar trebui să ni-i găsim tot prin mediul bisericesc, să ne și rugăm să-i găsim.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.05.2022, 05:29:37
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonica Vezi mesajul
ma doare sa o zic, dar ultimii 2 ani numai bine nu au facut adolescentilor.
Cred ca stiti si dvs ca aceasta a fost doar inceputul...


Citat:
A avut un grup de fete de varsta ei cu care se mai intalnea, dar sincer, a fost exclusa din acel grup pentru ca....surpriza...nu e vaccinata.
Daca asta e reperul, nu-I multumiti lui Dumnezeu?
Sau e mai rau fara rau, ca s-a obisnuit cu el?
Faceti-o constienta de onoarea ei, pe care s-o apere din toate puterile.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.05.2022, 10:55:45
Jonica Jonica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 6
Implicit Acatist de citit de catre mama

Da, din pacate sunt constienta ca a fost doar inceputul.

Ea nu are nici o problema cu faptul ca nu este vaccinata (singura persoana de la ea din clasa), desi aici unde locuim noi sicanele s-au tinut lant si la ea la scoala si la mine la servici (dar asta este deja o alta tema).

Nu vreau sa fie centrul atentiei, regina petrecerilor si mai stiu eu ce. Nici eu nu am fost si nici ea nu a fost crescuta asa si nu isi doreste asta.
Dar...da, mi-as dori pentru ea o persoana cu care sa poata iesi la o inghetata, sa mai discute eventual despre o carte (la noi in casa se mai si citeste)...desi poate cer prea mult in lumea actuala.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.05.2022, 13:10:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonica Vezi mesajul
Da, din pacate sunt constienta ca a fost doar inceputul.
S-ar putea întoarce din toamnă urâțenia aia cu obligativitatea, pe active news am văzut că s-a atras atenția că ar mai putea veni un val, lor le e convenabil să guverneze prin frică și supușenie față de un pericol - boală, război ca să nu-i mai critice nimeni și să facă orice.

Oricum costul zilnic al utilităților, hranei și combustibililor va fi principala problemă în viitor iar asta ar putea afecta psihicul uman.

Citat:
În prealabil postat de Jonica Vezi mesajul
Ea nu are nici o problema cu faptul ca nu este vaccinata (singura persoana de la ea din clasa), desi aici unde locuim noi sicanele s-au tinut lant si la ea la scoala si la mine la servici (dar asta este deja o alta tema).
Și în România au fost probleme la unele locuri de muncă, s-a pus presiune, dacă nu era în parlament o anumită forță politică și televiziunea nașul, s-ar fi băgat fără nicio rușine orice.

Și așa acum trec niște proiecte de legi, ticăloase, legea off-shore să pierdem exploatarea gazelor din Marea Neagră la redevențe minime care să nu se indexeze cu inflația ci să rămână fixe la niște sume derizorii.

Citat:
În prealabil postat de Jonica Vezi mesajul
Dar...da, mi-as dori pentru ea o persoana cu care sa poata iesi la o inghetata, sa mai discute eventual despre o carte (la noi in casa se mai si citeste)...desi poate cer prea mult in lumea actuala.
Mergeți pe la mai multe biserici și întrebați și preotul că el știe cine-i vine în parohie dacă nu există tineri care au ca preocupare lectura, în paralel rugați-vă.
În mod normal pe lângă Biserică ar trebui să existe un grup catehetic de studiu al credinței, de rugăciune etc.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare