Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 01.12.2012, 05:27:25
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Multumim Sf Nectarie si Sf Grigorie Decapolitul,nimic nu este intaplator Dumnezeu lucreaza cu sfintii sai.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 04.12.2012, 10:19:15
Dana Badea Dana Badea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.08.2012
Mesaje: 7
Implicit

[quote=delia31;457270]Mereu vor fi pe forum apeluri la rugaciune pentru bolnavi sau oameni aflati in nevoie si mereu se vor gasi forumisti care sa alcatuiasca o lista cu rugatori pt. cate unul singur, dar ca sa nu fim asa imprastiati pe n topicuri, ori ca unii sa se inscrie pe unele liste de rugaciune, de pe topicurile frecventate mai des, in defavoarea altor topicuri mai putin accesate, sau din contra, sa nu fie la curent cu toate cazurile nou aparute, recomand si eu, la fel ca alti useri ca toate aceste nume sa fie reunite intr-un singur pomelnic.

Cei care doresc, se pot alatura grupului de rugaciune ori pot ramane anonimi.
Se inscrie cine doreste pentru o anumita zi din saptamana, pe o perioada stabilita de comun acord, cand va face Paraclisul Maicii Domnului + Acatistul Sf. Nectarie pentru cei de pe pomelnicul de pe forum, urmand sa il pomeneasca pe fiecare nou adaugat, dupa care, singura lista ramasa deschisa pentru a fi completata pe parcurs, e cea cu bolnavii/nevoiasii.

Daca suntem mai multi intr-o anumita zi, cu atat mai bine. Ca unde sunt mai mult lemne, si focul se face mai mare.
Sunt destui care si-au anuntat public disponibilitatea pentru fiecare caz in parte, sunt inca si mai multi anonimi care tac si fac, asa ca daca n-aveti nimic impotriva, haideti sa ne concentram toti doar pe o lista.

In felul asta, se evita situatiile uneori stanjenitoare in care se gasesc cei care alcatuiesc o lista sau alta, doar pentru cate un singur caz: un fel de talcioc, cine mai doreste? cine mai pofteste? cine se mai inscrie la rugaciune? hai sa completam lista, oameni buni etc.

Pomelnicul curent cu bolnavii pentru care se face in prezent rugaciune e mai jos si ramane deschis completarilor. Fiecare caz are cate un topic dedicat, unde exista detalii si datele de contact pentru donatii

1. Angelica, nepoata de 13 ani a d-nei Vasilica (Hartfort)
2. Rebeca, fiica doamnei Bogman Margareta din Baia-Mare, bolnava de tetrapareza spastica
3. Vlad Alexandru Toma din Memphis, baietelul de 5 ani jumate, bolnav de cancer
4. Ileana, bolnava de cancer pulmonar
5. Mihai Catalin, baietelul de clasa 1, accidentat la abdomen de ghidonul bicicletei
6. Mihaela-Teodora, studenta la medicina
7. Geanina, profesoara de religie din Galati, pensionata la 34 de ani pe caz de boala, maladia Lobstein (boala oaselor de sticla)
8. Radu Stefan, baietelul de 2 ani diagnosticat cu cancer
9. Mihai, userul Cel Mandru
10. Elena si Florică, dupa cum au spus, sunt intr-o situatie critica, locuiesc in padure si Elena urmeaza sa nasca
11. Patricia Diana Maria
12.Marin-Badea Simona Georgiana bolnava de hipotiridie(8 ani)
13.Marin-Badea Ciprian Mihai bolnav de hipotiroidie(12 ani)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 09.12.2012, 01:55:12
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Mesaj de recunostinta!

Nu am cuvinte sa multumesc celor care s-au oprit din preocuparile lor si l-au pomenit pe sotul meu, pe mine, familia mea. Bunul Dumnezeu sa va rasplateasca pe toti! Post usor, pace-n suflet, multa sananate si numai ganduri bune de la icamilin[/quote]

Dragi forumisti!
Dupa 18 zile de la greaua operatie suferita de sotul meu, am puterea sa va anunt cu toata puterea ca sotul meu se recupereaza tot mai mult cu fiecare zi care trece.
A stat 4 zile la Terapie intensiva, cu tot felul de probleme. Mare mi-a fost mirarea cand am fost anuntata ca dupa opt zile de la operatie il pot aduce acasa. El era cel mai bucuros. Mie imi era teama ca nu ma voi descurca acasa cu el insa medicul m-a asigurat ca nu vor fi probleme.
Facem plimbari scurte prin camera, mancam, luam medicamente, dormim, l-am tuns si barbierit. Are dureri de picioare, i-au fost extrase vene din ambele picioare. Deja stam pe marginea patului, ne uitam la TV, azi chiar si-a exprimat dorinta ca vrea sa faca rebus. Minunat!!!
Sunt datoare sa marturisesc ca mi-am dorit din tot sufletul reusita acestei operatii dar va rog sa ma credeti, ca am trait clipe de nedescris, mi-era teama sa nu cad in deznadejde. M-am rugat intruna, l-am rugat pe bunul Dumnezeu, sa-mi ia greutatile si sa le rezolve cum crede EL de cuviinta.
Eram sleita de puteri, dar faptul ca operatia a fost in cele din urma programata in sfanta zi, de "Intrarea in biserica a Maicii Domnului" am prins curaj, am nadajduit ca vom trai o minune. Stiam ca pe Forum se fac rugaciuni( nu este un secret faptul ca eu cred din toata fiinta mea in puterea rugaciunii colective ), fiica mea a cerut pe siteul ei culinar ajutor de la oricine, care va dori sa se roage pentru sanatatea tatalui ei, fiul meu si nepotele mele s-au rugat sa se faca bine tatal si "mosul "lor.
Am trimis mesaje la manastirile pe unde am umblat, la parinti induhovniciti si maicute sa-l puna la slujbe intruna, fratii mei si surorile mele s-au rugat, prieteni de pretutindeni l-au pomenit si cati or fi pe care nici nu-i cunosc, doar ca au auzit ca cineva IOAN, e tare bolnav si are nevoie de rugaciune ca sa fie salvat, sa ramana in viata, alaturi de noi, cei dragi ai casei.
Doar bunul Dumnezeu va poate rasplati pe toti care l-ati pomenit in rugaciunile voastre. Ma rog la randu-mi pentru toti sa fiti sanatosi si sa va bucurati de zilele de post care au mai ramas pana la NASTEREA DOMNULUI! CRACIUNUL!!! SARBATORI FERICITE!
Va imbratisez cu toata dragostea, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "

Last edited by icamilin; 09.12.2012 at 02:00:15.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 09.12.2012, 02:31:32
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Nu am cuvinte sa multumesc celor care s-au oprit din preocuparile lor si l-au pomenit pe sotul meu, pe mine, familia mea. Bunul Dumnezeu sa va rasplateasca pe toti! Post usor, pace-n suflet, multa sananate si numai ganduri bune de la icamilin
Dragi forumisti!
Dupa 18 zile de la greaua operatie suferita de sotul meu, am puterea sa va anunt cu toata puterea ca sotul meu se recupereaza tot mai mult cu fiecare zi care trece.
A stat 4 zile la Terapie intensiva, cu tot felul de probleme. Mare mi-a fost mirarea cand am fost anuntata ca dupa opt zile de la operatie il pot aduce acasa. El era cel mai bucuros. Mie imi era teama ca nu ma voi descurca acasa cu el insa medicul m-a asigurat ca nu vor fi probleme.
Facem plimbari scurte prin camera, mancam, luam medicamente, dormim, l-am tuns si barbierit. Are dureri de picioare, i-au fost extrase vene din ambele picioare. Deja stam pe marginea patului, ne uitam la TV, azi chiar si-a exprimat dorinta ca vrea sa faca rebus. Minunat!!!
Sunt datoare sa marturisesc ca mi-am dorit din tot sufletul reusita acestei operatii dar va rog sa ma credeti, ca am trait clipe de nedescris, mi-era teama sa nu cad in deznadejde. M-am rugat intruna, l-am rugat pe bunul Dumnezeu, sa-mi ia greutatile si sa le rezolve cum crede EL de cuviinta.
Eram sleita de puteri, dar faptul ca operatia a fost in cele din urma programata in sfanta zi, de "Intrarea in biserica a Maicii Domnului" am prins curaj, am nadajduit ca vom trai o minune. Stiam ca pe Forum se fac rugaciuni( nu este un secret faptul ca eu cred din toata fiinta mea in puterea rugaciunii colective ), fiica mea a cerut pe siteul ei culinar ajutor de la oricine, care va dori sa se roage pentru sanatatea tatalui ei, fiul meu si nepotele mele s-au rugat sa se faca bine tatal si "mosul "lor.
Am trimis mesaje la manastirile pe unde am umblat, la parinti induhovniciti si maicute sa-l puna la slujbe intruna, fratii mei si surorile mele s-au rugat, prieteni de pretutindeni l-au pomenit si cati or fi pe care nici nu-i cunosc, doar ca au auzit ca cineva IOAN, e tare bolnav si are nevoie de rugaciune ca sa fie salvat, sa ramana in viata, alaturi de noi, cei dragi ai casei.
Doar bunul Dumnezeu va poate rasplati pe toti care l-ati pomenit in rugaciunile voastre. Ma rog la randu-mi pentru toti sa fiti sanatosi si sa va bucurati de zilele de post care au mai ramas pana la NASTEREA DOMNULUI! CRACIUNUL!!! SARBATORI FERICITE!
Va imbratisez cu toata dragostea, icamilin[/quote]

Last edited by Hartford; 11.12.2012 at 12:52:09.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 09.12.2012, 02:32:46
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Ne bucuram ca a reusit operatia si sa dea Domnul sa se recupereze complet sa va bucurati impreuna pina la adanci batranete,si sa fiti fericiti cu familia voastra.
Mare este Dumnezeu cu toti sfintii lui.!!
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 10.12.2012 at 13:01:40.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 09.12.2012, 22:01:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si eu ma bucur tare mult. E mare Dumnezeu. Doamne, ajuta in continuare!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 10.12.2012, 09:50:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
.................................................. ..................................................
Sunt datoare sa marturisesc ca mi-am dorit din tot sufletul reusita acestei operatii dar va rog sa ma credeti, ca am trait clipe de nedescris, mi-era teama sa nu cad in deznadejde. M-am rugat intruna, l-am rugat pe bunul Dumnezeu, sa-mi ia greutatile si sa le rezolve cum crede EL de cuviinta.
Eram sleita de puteri, dar faptul ca operatia a fost in cele din urma programata in sfanta zi, de "Intrarea in biserica a Maicii Domnului" am prins curaj, am nadajduit ca vom trai o minune. Stiam ca pe Forum se fac rugaciuni( nu este un secret faptul ca eu cred din toata fiinta mea in puterea rugaciunii colective ), fiica mea a cerut pe siteul ei culinar ajutor de la oricine, care va dori sa se roage pentru sanatatea tatalui ei, fiul meu si nepotele mele s-au rugat sa se faca bine tatal si "mosul "lor.
Am trimis mesaje la manastirile pe unde am umblat, la parinti induhovniciti si maicute sa-l puna la slujbe intruna, fratii mei si surorile mele s-au rugat, prieteni de pretutindeni l-au pomenit si cati or fi pe care nici nu-i cunosc, doar ca au auzit ca cineva IOAN, e tare bolnav si are nevoie de rugaciune ca sa fie salvat, sa ramana in viata, alaturi de noi, cei dragi ai casei.
[/quote]

Este frumos, este cu dreapta socoteala, este cu multa traire si judecata, este admirabil si exemplar acest mod de gindire dar mai ales de traire duhovniceasca pe care il practici, pe care il gindesti (il ai in suflet) si care iti este pur si simplu "modus vivendi" -ul tau .
Asa trebuie sa gindeasca dar mai ales sa traiasca toti crestinii !

Nu te cunosc Ica , mai mult decit acest forum, dar se vede de departe ca nu ai pierdut timpul in viata aceasta cu filosofii sau cu psihologii absolut iluzorii, nu ai trecut degeaba prin minastiri si pe la duhovnici imbunatatiti si ca nu te-ai multumit , deobicei, cu atotsuficientul "... asa pot eu; atita pot eu " !

Tu, pozitia ta, felul tau de a fi, iti face cinste si este un imbold si pt. mine de a merge inainte si mai hotarit !

Dumnezeu sa va aiba in pace si aparare pe tine si pe toata casa ta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #108  
Vechi 11.12.2012, 19:31:59
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Cu noi este Dumnezeu, Ica draga noastra sora!

La un mare necaz, unde totul pare sfarsit, interventia Mantuitorului este hotaratoare prin Sfintii Sai, care sunt "mana intinsa de Dumnezeu" spre scoaterea noastra din nevoi, facandu-se si mentinandu-se oameni intr-o lume in care oamenii se transforma cu mare usurinta in fiare.
Lui Dumnezeu,toata slava, si Sfintilor Lui !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 16.12.2012, 21:11:28
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Doamna Icamilin a avut mereu o vorba buna si nu numai pentru toti cei de pe forum care au fost intr-o nevoie sau alta. Sa o ajute Domnul sa scape din aceasta incercare grea! Sunt sigura ca multi forumisti vor gasi maine un mic ragaz de rugaciune pentru sotul dumneai.



Pomelnic actualizat

1. Angelica, nepoata de 13 ani a d-nei Vasilica (Hartford)
2.+ Rebeca+ - de acum e in mainile lui Hristos, Dumnezeu sa-i odihneasca sufletul chinuit in loc luminat unde nu este nici o durere, nici intristare, nici suspin (fiica doamnei Bogman Margareta din Baia-Mare, bolnava de tetrapareza spastica)
3. Vlad Alexandru Toma din Memphis, baietelul de 5 ani jumate, bolnav de cancer
4. +Tudor+ (bunicul lui Raoul) - a trecut la cele vesnice. Dumnezeu sa-l ierte!
5. Mihai Catalin, baietelul de clasa 1, accidentat la abdomen de ghidonul bicicletei
6. Mihaela-Teodora, studenta la medicina
7. Geanina, profesoara de religie din Galati, pensionata la 34 de ani pe caz de boala, maladia Lobstein (boala oaselor de sticla)
8. Radu Stefan, baietelul de 2 ani diagnosticat cu cancer
9. Mihai, userul Cel Mandru
10. Elena si Florică, dupa cum au spus, sunt intr-o situatie critica, locuiesc in padure si Elena probabil a nascut intre timp
11. Patricia Diana Maria, fetita de 5-6 anisori
12. Dumitru
13. Steliana - colega de forum patricia2006
14. Adrian-Vasile - a suferit un accident de motocicleta
15. Maria (colega de forum Mara2008)
16. Viorel (tatal Patriciei 2006)
17. +Carmen+(user Hionia)- a trecut si ea la cele vesnice, Dumnezeu s-o ierte
18. Silvia
19. Gafia - bolnava de cancer
20. Horatiu Nicolae -bolnav de cancer
21. Vasile
22. Maria
23. Cristian-Stefan
24. Elena
25. Irina Elena
26. Constantin
27. Ana
28. Elena (bunica colegei de forum Laura19) -sufera de dementa
29. Victoria (soacra lui Cristibos) -suspecta de cancer
30. Ionut
31. Maxim
32. Ovidiu (fiul doamnei Vasilica -Hartford)
33. Alexandra-Denisa, fetita din Iasi, de pe topicul deschis de Florin Ionut, a carei situatie infioratoare m-a cutremurat (i se desprinde pielea de pe ea). Doamne sfinte, ai mila de biata fetita nascuta in lanturile acestei crunte boli.
34. Katiusa ( probleme neurologice si familiale).
35. Grigorie
36. Cristina (matusa lui Myself)
37. Robert-Stefan (fiul Simonei).
38. Valer - batran bolnav de Alzeimer
39. Alice-Gabriela (a cerut ajutor pe forum)
40. Pavel-Nicusor
41. Georgiana (a cerut ajutor pe forum)
42. Ana ( bunica lui miself00)
43. Ciprian (baiatul din Timisoara)
44. Ilie (a se vedea mesajul dnei Icamilin)
45. Viorel ( detalii pe pagina mea http://www.crestinortodox.ro/forum/member.php?u=2348)
47. Eric -Cristian ( nepotelul lui kikyo ea )
48. Traian
49. Parascheva ( mama lui Traian )
50. Ion ( tatal doamnei Anita )
51. Ioan (sotul doamnei icamilin)
52. Dumitru (myself)
53. Marcel-Ionut (de pe forum)
54. Mariana-Antigona
55. Mara2008
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 16.12.2012, 22:23:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mara 2008 era deja pe lista. Pomelnicul updatat:

1. Angelica, nepoata de 13 ani a d-nei Vasilica (Hartford)
2.+ Rebeca+ - de acum e in mainile lui Hristos, Dumnezeu sa-i odihneasca sufletul chinuit in loc luminat unde nu este nici o durere, nici intristare, nici suspin (fiica doamnei Bogman Margareta din Baia-Mare, bolnava de tetrapareza spastica)
3. Vlad Alexandru Toma din Memphis, baietelul de 5 ani jumate, bolnav de cancer
4. +Tudor+ (bunicul lui Raoul) - a trecut la cele vesnice. Dumnezeu sa-l ierte!
5. Mihai Catalin, baietelul de clasa 1, accidentat la abdomen de ghidonul bicicletei
6. Mihaela-Teodora, studenta la medicina
7. Geanina, profesoara de religie din Galati, pensionata la 34 de ani pe caz de boala, maladia Lobstein (boala oaselor de sticla)
8. Radu Stefan, baietelul de 2 ani diagnosticat cu cancer
9. Mihai, userul Cel Mandru
10. Elena si Florică, dupa cum au spus, sunt intr-o situatie critica, locuiesc in padure si Elena probabil a nascut intre timp
11. Patricia Diana Maria, fetita de 5-6 anisori
12. Dumitru
13. Steliana - colega de forum patricia2006
14. Adrian-Vasile - a suferit un accident de motocicleta
15. Maria (colega de forum Mara2008)
16. Viorel (tatal Patriciei 2006)
17. +Carmen+(user Hionia)- a trecut si ea la cele vesnice, Dumnezeu s-o ierte
18. Silvia
19. Gafia - bolnava de cancer
20. Horatiu Nicolae -bolnav de cancer
21. Vasile
22. Maria
23. Cristian-Stefan
24. Elena
25. Irina Elena
26. Constantin
27. Ana
28. Elena (bunica colegei de forum Laura19) -sufera de dementa
29. Victoria (soacra lui Cristibos) -suspecta de cancer
30. Ionut
31. Maxim
32. Ovidiu (fiul doamnei Vasilica -Hartford)
33. Alexandra-Denisa, fetita din Iasi, de pe topicul deschis de Florin Ionut, a carei situatie infioratoare m-a cutremurat (i se desprinde pielea de pe ea). Doamne sfinte, ai mila de biata fetita nascuta in lanturile acestei crunte boli.
34. Katiusa ( probleme neurologice si familiale).
35. Grigorie
36. Cristina (matusa lui Myself)
37. Robert-Stefan (fiul Simonei).
38. Valer - batran bolnav de Alzeimer
39. Alice-Gabriela (a cerut ajutor pe forum)
40. Pavel-Nicusor
41. Georgiana (a cerut ajutor pe forum)
42. Ana ( bunica lui miself00)
43. Ciprian (baiatul din Timisoara)
44. Ilie (a se vedea mesajul dnei Icamilin)
45. Viorel ( detalii pe pagina mea http://www.crestinortodox.ro/forum/member.php?u=2348
47. Eric -Cristian ( nepotelul lui kikyo ea )
48. Traian
49. Parascheva ( mama lui Traian )
50. Ion ( tatal doamnei Anita )
51. Ioan (sotul doamnei icamilin)
52. Dumitru (myself)
53. Marcel-Ionut (forum)
54. Mariana-Antigona
55. Gabriela (gabriela8)
56. Florentina - operata la cap.
57. Anisoara - depresie
58. Mihai - depresie
59. Simona-Georgiana - hipotirodism
60. Ciprian-Mihai - hipotiroidism
61. Ion- probleme cu un cheag de sange pe creier
62. Maria Horia- bolnava de cancer ( cititi va rog si aici http://sunt-bolnava.blogspot.ro/)
63. Lazar.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
Sfintii Parinti se adresau tuturor persoanelor sau doar unui grup/categorie?? 52ZIZO Biserica Ortodoxa Romana 21 28.08.2010 09:38:45
Arhimandritului Lazar Puhalo din anul 1989 adresata unui grup de catehumeni patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 1 28.12.2008 00:20:50
Pelerinaj cu grup, duminica Z.Lidia Pelerinaje la locuri Sfinte 4 26.05.2008 05:35:18