Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 24.09.2011, 02:55:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ce spune biserica ( cateva sfaturi )

Ce este si cum se foloseste candela ?Ce este insa candela?De cele mai multe ori, candela se prezinta sub forma unui vas cu ulei, pe suprafata caruia, o micuta pluta sustine un fir de bumbac ce se aprinde si arde lin. Firul gros de bumbac trage uleiul din vas, arzand tot timpul o flacara de aceeasi intensitate. Cand nivelul uleiului scade foarte mult, candela se poate stinge, motiv pentru care uleiul se completeaza periodic. Din evlavie si dragoste fata de cele sfinte, crestinii inchina lui Dumnezeu cele mai bune lucruri, de cea mai buna calitate, precum inainte, ei inchinau lui Dumnezeu primul rod al oricarei lucrari omenesti. Astfel, dupa putinta, in candela se pune un ulei de buna calitate, neranced si curat. De asemenea, vasul sa fie unul bun si bumbacul sa fie natural, ca sa arda fara fum si lin.
Candela se aseaza in fata unei sfinte icoane, pe o masuta, ori atarnata de un suport fixat in perete. In biserica, candelele atarna la mai toate icoanele mari, in special la cele de pe catapeteasma, cat si la altele mai alese, asezate in pronaos sau naos. De asemenea, o candela arde neincetat pe Sfanta Masa si o alta la Proscomidiar, in Sfantul Altar. Uneori, pe Sfanta Masa se pune un sfestnic cu sapte in brate cu cupe, in fiecare punandu-se cate o candela.

Casa crestinului, primitor al harului Sfantului Duh, in Sfanta Taina a Nuntii, devine biserica a lui Hristos. Prin urmare, si casele au un colt de rugaciune, carti sfinte, tamaie si catuie, lumanari si icoane, si bineinteles, o candela. Candela este folosita in biserici si in case. Fiecare casa are candela ei. Unde se tine candela? Aceasta se pune intr-un loc curat al casei, adesea acolo unde se fac cele mai multe rugaciuni.
Cum si la ce foloseste candela? Ea ne ajuta in primul rand la adunarea mintii si la odihnirea gandurilor. Lumina lui Hristos lumineaza tuturor, ne spune adesea Biserica. El este Rasaritul cel de Sus, care a rasarit Lumii lumina Invierii si a Imparatiei Sale. In Biserica de Rasarit, totul este lumina, caci in toate transpare Hristos, Lumina lumii.
Cum curatam candela si ce facem cu uleiul din ea ?
Cuviosul Paisie Aghioritul, intr-unul dintre cuvintele sale duhovnicesti, spune femeilor de astazi: “Odinioara, femeile aveau mare evlavie. Niciodata nu spalau candela, ci o curatau cu mare grija. Nu aruncau la gunoi uleiul invechit din ea, caci acela era primit ca o mare binecuvantare, fiind sfintit de multimea rugaciunilor savarsite in fata ei.”
Uleiul de la candela este sfintit. Candelele din biserici, care ard la Sfintele Icoane ori la Sfintele Moaste ofera credinciosilor ulei sfintit, drept binecuvantare. Nu de putine ori s-a dovedit ca uleiul din candela sfintilor are puteri tamaduitoare, vindecand multime de neputinte. Rugaciunile credinciosilor si prezenta sfintilor, in icoane si moaste, duc la incarcarea acelui ulei cu binecuvantarea lui Dumnezeu.
Adesea am vazut cum parintii si calugarii de pe la biserici si manastiri iau din candela sfintilor si dau unor credinciosi mai bolnavi sau tuturor celor ce isi doresc. Sfantul Nectarie Taumaturgul are Moaste la Manastirea Radu Voda, in Bucuresti. Aici, multime de credinciosi vin sa ia ulei din candela sfantului. Aceasta se petrece la multe manastiri si biserici.
Vazand astfel puterea tamaduitoare a uleiului din candela si evlavia crestinilor fata de acesta, nu se cade sa spalam la intamplare candela, sa aruncam uleiul la chiuveta sau sa il stergem cu o carpa pe care mai apoi sa o aruncam. Se cade sa curatam cu evlavie candela, iar cele cu care o stergem sa le ardem, impreuna cu alte miruri sau flori uscate, de peste ani, cenusa aruncand-o mai apoi intr-un loc curat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 24.09.2011 at 02:58:56.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 19.05.2012, 02:04:13
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

M-am folosit de cuvantul Parintelui Constantin Coman in care vorbeste despre femeie si candela. Il redau mai jos spre folosul tuturor femeilor.

"In casa, femeile sunt cele care tin candela aprinsa, la propriu si la figurat, urmarind mironositelor femei, care merg cu ravna la mormantul Mantuitorului Hristos, mostenire de care se bucura femeile credincioase de astazi. Pentru mine, imaginea bunicii mele, apoi a mamei mele si, acum, a sotiei mele, aprinzand candela in fiecare zi, o viata intreaga, este un gest de o consecventa, de un atasament, de o fidelitate greu de egalat.

Ca preot, recomand tinerelor sotii, care devin stapane ale casei sotului si copiilor sai, sa tina cu multa ravna de aceasta randuiala. Sa aprinda zilnic candela in casa. Primul lucru pe care trebuie sa-l faca femeia, cand se trezeste dimineata, este sa aprinda candela. Cand va aprinde candela, se va raporta imediat la Dumnezeu, va face si o cruce si, eventual, o scurta rugaciune pentru sot, pentru copii si pentru cei din jur. incepe, astfel, ziua cu binecuvantare, incepe ziua cu gandul la Dumnezeu.

Iar Dumnezeu nu ramane dator! Binecuvantarea Lui se va revarsa asupra intregii case si familii. Zona aceasta de asezare duhovniceasca statornica este cea mai roditoare. Acest lucru il recomand cu insistenta femeilor cu educatie, cu profesiuni dintre cele mai pretentioase… Le ajuta mult sa lupte impotriva tentatiei de a exila pe Dumnezeu in zona speculatiei teoretice.

Celor care vin sa se spovedeasca inainte de Cununie le dau canon, intre altele, sotului sa cumpere o candela de argint, pretioasa, iar sotiei sa aprinda candela in fiecare zi dimineata, sau macar duminica si in zilele de sarbatoare. Gestul acesta, repetat zilnic, este un gest intemeietor, o aseaza pe femeie intr-o relatie de fidelitate cu Dumnezeu, la care Dumnezeu, cum spuneam, nu va intarzia sa raspunda.

Cine se indoieste, poate verifica adevarul celor spuse de mine facand experimentul. Este o asezare fireasca intr-o relatie, o asezare completa, care presupune nu numai gandul, ci si manifestarea gandului, nu numai credinta, ci si manifestarea credintei. Este o mergere spre intalnirea concreta cu Dumnezeu. Este ca si cum I-ai da binete lui Dumnezeu, dimineata cand te scoli: „Doamne, unde esti? Aici esti? Iata sunt si eu aici! Buna dimineata! Ma rog sa ma binecuvantezi pe mine si toata casa mea! Eu ca semn iti aprind aceasta candela!“
Reply With Quote
  #83  
Vechi 19.05.2012, 15:07:16
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

O rugaciune care se spune la aprinderea candelei:

Preasfanta si Inalta Treime arde in focul dumnezeirii Tale toate faradelegile mele si le da iertarii si ingroparii Tale, Doamne !
Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu primeste lumina darului meu si o du Fiului tau si Dumnezeului nostru spre iertarea pacatelor noastre!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 19.05.2012, 20:34:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nicolae Velimirovici, episcopul Ohridei amintește șapte motive pentru care aprindem candela:
• Ne amintește faptul că lumina este credința noastră. Hristos a spus: „Eu sunt lumina lumii"28, iar flacăra candelei simbolizează lumina cu care Hristos ne înseninează sufletele.
• Ne amintește faptul că viața trebuie să fie luminoasă, precum a sfinților, pe care Apostolul Pavel îi numește „fiii luminii"29.
• Faptele întunecate, amintirile și dorințele noastre rele vor fi cercetate în lumină de aceea trebuie să revenim pe drumul luminii Evangheliei ca să se plinească cuvântul scris: „Așa să strălucească lumina voastră înaintea oamenilor, ca să vadă faptele voastre bune și să preamărească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"30.
• Ne amintește de rugăciunea continuă, de câte ori este aprinsă trebuie să ne rugăm.
• Este spaima puterilor întunericului care ne atacă cu o viclenie aparte, înainte de ceasul rugăciunii și vor să îndepărteze gândul nostru de la Dumnezeu. Demonii iubesc întunericul și se înspăimântă în prezența luminii lui Hristos a credincioșilor.
• Este simbolul jertfei de sine. Precum uleiul arde împreună cu fitilul candelei, așa și voința noastră arde împreună cu flacăra iubirii pentru Hristos și se supune întotdeauna voinței divine.
• învățăm că așa cum candela exterioară nu se aprinde fără mâinile noastre, la fel și flacăra interioară a inimii nu ia foc fără „mâinile" lui Dumnezeu. Strădaniile virtuților noastre sunt simbolizate de arderea materială, de fitil și de ulei, care, ca să se aprindă și să lumineze au nevoie de flacăra Duhului Sfânt.
Aprinderea candelei cu ulei este o mică jertfă, un semn și o dovadă a recunoștinței și iubirii pe care o datorăm lui Dumnezeu pentru marea Sa Jertfă făcută pentru noi. Prin aceasta și prin rugăciune să-i mulțumim pentru viața, sănătatea, mântuirea și pentru toate câte ne-a dăruit iubirea Lui divină, fără margini. Folosim ulei de măsline, ca să ne amintim de rugăciunea lui Iisus în grădina Ghetsimani, care era o plantație de măslini. Un fapt autentic, care are legătură directă cu candela este următorul:
23. Era ajunul sărbătorii Bunei Vestiri, 24 martie 1942, și mă aflăm la Drama, un loc cu o semnificație aparte pentru mine. Ocupația străină era bulgară. Lipsurile, bolile și foamea luaseră proporții înspăimântătoare și moartea secera în fiecare zi mici și mari, dar, în special, copii. Printre rudele mele era și o mătușă mai de departe, văduvă cu cinci copii. Pe soțul ei îl uciseseră ocupanții cu șase luni înainte, în măcelul din 29 septembrie 1941. De mâncare nu aveau, decât puțin ulei și un ciurel de mălai. în acea dimineață femeia s-a gândit că a doua zi, de Bunavestire, avea mâncare mult mai puțină pentru copii: 100 de grame de mălai și un deget de ulei. Deodată, privirea ei s-a îndreptat spre candela stinsă, care era agățată înaintea icoanei și atunci a încolțit în sufletul ei întrebarea: să păstreze uleiul pentru copiii ei flămânzi sau pentru candela de la icoană? Hotărâtă, însă, și-a făcut cruce și a zis către Maica Domnului: „Prea Curată Fecioară, eu îți voi aprinde candela căci mare este sărbătoarea de mâine pentru credința noastră, Tu, însă, te rog ai grijă de hrana copiilor mei"! A luat puținul ulei și a aprins candela. Lumina slabă a luminat casa sărăcăcioasă, iar inima ei s-a umplut de pace. Aceasta a însoțit-o la rugăciunea de seară și în somnul ei din acea noapte memorabilă. A doua zi după Sfânta Liturghie, mătușa a deschis dulapul ca să ia puținul mălai și a rămas fără glas! Vasul în care se afla uleiul era plin ochi iar alături erau doi săcuți plini cu mălai și macaroane. S-a închinat femeia de mai multe ori, preamărind și mulțumind lui Dumnezeu și Maicii Domnului pentru această minune pe care n-a spus-o nimănui. Timp de doi ani de zile nici uleiul n-a scăzut, nici mălaiul nu s-a sfârșit, cu toate că erau șase guri la masă, le schimbau cu alte alimente și făceau milostenie pe ascuns. Dar și candela a rămas de atunci aprinsă zi și noapte dând mărturie cu lumina ei nestinsă despre credința acestei femei binecuvântate"31
Această istorisire adevărată este o puternică palmă dată creștinilor ortodocși de astăzi care nu numai că n-au candela aprinsă, dar n-au nici măcar icoane în casele lor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #85  
Vechi 13.07.2017, 01:39:17
pcmarius pcmarius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2009
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Candel aprinsa este necesara noua, deoarece sintem in intunericul pacatului, asa cel putin ne vede Dumnezeu.

Candela aprinsa la Icoana Maicii Domnului, inseamna rugaciune continua cu ulei sfintit, care este binefacator sufletului si trupului.
M-am intristat putin cand am vazut postarea ta, dar cred ca a fost voia Domnului sa o vad deoarece la mine in casa a ara si arde cu ajutoru Domnului candela 99% neincetat. Am si eu in casa tate tipurile de senzori si locuoesc tot in CANADA , Montreal. Si sper ca va arde in continuare ...... si daca vreodata nu va mai putea arde in Canada mai bine as lasa totul si m-as intoarce in Romania.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
candela! cdiasimi Generalitati 6 05.04.2016 23:21:24
Candela sau lumanarea ana ana Slujba inmormantarii 7 28.04.2011 20:56:27
Candela valiy_ilie Generalitati 10 17.05.2010 18:24:30
candela tudorcaty Stiri, actualitati, anunturi 6 19.02.2010 20:59:02
A arde in candela Mara2009 Vrajitoria 2 25.12.2009 22:07:03