Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2013, 10:18:21
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Problema site-urilor ultra ortodoxe

De-a lungul timpului am intanlit cateva site-uri dubioase printre care si saccsiv sau oastea domnului. La inceput am zis ca sunt ok, insa auzeam de la unii altii ca saccsiv ar fi ultra ortodox, si de atunci am renuntat sa mai citesc articole de acolo. Ce inseamna ultra ortodox? Acum am dat peste un blog zic eu, insa incepe sa devina dubios uitati-l aici

http://deveghepatriei.wordpress.com/

Problema mea este ca ma framanta chestia asta cu sfarsitul lumii si am inceput sa caut carti ortodoxe care prezinta profetii ale sfintilor, am inceput sa citesc cartea Staretii despre vremurile din urma, si cititind-o am vazut ca nu ma tulbura decat putin, dar daca ma apuc de citit de pe diferite site-uri ajung sa cred ca o sa ma imbolnaveasca. Azi am mai citit si profetia parintelui Iustin, care ma pune in dubii. Nici nu stiu daca s-o cred, poate ma lamureste cineva. V-as ruga sa-mi aratati cateva site-uri de care sa ma feresc, pentru ca pe net e mare nevoie de discernamant :) Va rog sa ma iertati am deschis acest topic nu ca sa fac reclama ci fiindca am niste framantari la care doresc niste raspunsuri :D
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.07.2013, 11:19:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista ultraortodoxie?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.07.2013, 11:27:43
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Se refera la asa-numitele ispite de-a dreapta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.07.2013, 18:14:39
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Multi sunt ortodocsi, dar nu si crestini. Noi trebuie sa fim crestini-ortodocsi, nici simpli crestini, nici doar ortodocsi, ci crestini-ortodocsi.
**
Am mai frunzarit si eu acel site. Pe langa unle chestiuni interesante, am gasit si multe prostii, chiar si asa zise "profetii" care numai crestin-ortodoxe nu erau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.07.2013, 18:18:14
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Multi sunt ortodocsi, dar nu si crestini. Noi trebuie sa fim crestini-ortodocsi, nici simpli crestini, nici doar ortodocsi, ci crestini-ortodocsi.
**
Am mai frunzarit si eu acel site. Pe langa unle chestiuni interesante, am gasit si multe prostii, chiar si asa zise "profetii" care numai crestin-ortodoxe nu erau.
Da e cam greu sa-ti dai seama care site e bun in ziua de azi. Vorba lui Virgiliu Gheorghe pe internet nimeni nu verifica informatia
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.07.2013, 12:49:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie, de exemplu acest articol preluat de pe http://www.ortodoxiatinerilor.ro, nu mi se pare deloc ultraortodox, ci foarte util.

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/cre...a-copii-tineri

Pe orice site, putem gasi pareri care coincid sau pareri care se bat cap in cap cu ale noastre.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.07.2013, 18:15:40
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Se refera la asa-numitele ispite de-a dreapta.
Adica ispite de-a dreapta? Te referi la faptul ca a fi de dreapta, adica conservator/traditionalist/patriot este o ispita? Sau te referi la nationalismul inteles prost?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.08.2013, 17:16:27
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Wink Ispitirea din cele opt parti

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Adica ispite de-a dreapta? Te referi la faptul ca a fi de dreapta, adica conservator/traditionalist/patriot este o ispita? Sau te referi la nationalismul inteles prost?
Ispitirea din cele opt parti- de parintele Cleopa

Ispita din spate, Ispita din fata, Ispita din stanga, Ispita din dreapta, Ispita de sus, Ispita de jos, Ispita din afara, Ispita dinauntru.

" Ispita din dreapta este de doua feluri. Prima este atunci cand credem in vise si vedenii, si crezand in ele suntem inselati de draci. Dracii se fac in chipul lui Hristos, in chipul Maicii Domnului, in chip de ierarhi, in chip de mucenici, precum zice Apostolul Pavel: Satana se preface in chip de inger al luminii.
Daca credem in aceste naluciri sau visuri suntem ispititi din dreapta.
Iarasi, este ispita din dreapta, atunci cand facem fapta buna cu scop rau si nu spre slava lui Dumnezeu si n-avem smerenie; cand zidim pe temelie de umbra."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.07.2013, 23:50:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
De-a lungul timpului am intanlit cateva site-uri dubioase printre care si saccsiv sau oastea domnului. La inceput am zis ca sunt ok, insa auzeam de la unii altii ca saccsiv ar fi ultra ortodox, si de atunci am renuntat sa mai citesc articole de acolo. Ce inseamna ultra ortodox? Acum am dat peste un blog zic eu, insa incepe sa devina dubios uitati-l aici
http://deveghepatriei.wordpress.com/
Trebuie sa luam ce este valoros de pe siteuri, unele contin si exagerari, dar si lucruri bune. Daca nu ma insel acel site e posibil sa fie al celor ce sustineau geocentrismul pe forum, dar e posibil sa ma insel.
Reply With Quote
Răspunde