Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.08.2009, 07:33:13
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
cateva lucruri: Exact cum un evreu care intra in biserica isi da palaria jos,la evrei ,invers,intri numai cu capul acoperit. Daca este Sambata sau sarbatoare sa nu aprinzi foc si sa respecti locul cum ai vrea ca un evreu sa respecte biserica si credinciosii care se roaga.
ah, nu cred ca ma duc la sinagoga decat daca ma invita vreun cunoscut evreu. deci sa inteleg ca acolo toti trebuie sa fie cu capul acoperit, atat barbati cat si femei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.08.2009, 12:43:53
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Femeile maritate

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
ah, nu cred ca ma duc la sinagoga decat daca ma invita vreun cunoscut evreu. deci sa inteleg ca acolo toti trebuie sa fie cu capul acoperit, atat barbati cat si femei.
I-si acopar capul cuo esarfa,cele nemaritate pot fi si cu capul gol.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.08.2009, 13:04:26
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Mancaruri de origina pur evreiasca

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
de humus, cuscus si falafel am auzit, insa nu-mi place decat falafelul, e f. bun si e de post ! apropo, eu credeam ca e mancare arabeasca, pentru ca eu luam in Bucuresti de la niste magazine credeam ca sunt ale unor arabi. sau poate e o mancare specifica Orientului Mijlociu?! si aici la NY am gasit falafel, dar parca nu e la fel de bun ca in Romania. :))
sunt cam putine si ele copiat din bucataria rasaritul Europei.
In Israel am adoptat nu putine mancaruri simple arabesti,uneori le-am facut putine schimbari si azi sunt cunoscute in lume ca israeliene.
Humusul care se face din naut si Thina(trad.tocata) care se face din sumsum (sau sesam) care se macina si din cauza multului ulei care contine devine pasta, este cea mai renumita.
Falafel se face tot din naut si este ca mici chiftele fierte in untdelemn.Bineinteles ca nu descriu condimentele care fiecare face dupa capul lui asa ca sa nu te miri ca aceias mancare o vei gasi foarte gustoasa si la alt loc fara gust.
In general,in orient se mananca mancare foarte iute,nu la repeziciune ci cu gustul de ardei iuti. uneori asa de iuti ca anumite persoane nu poate manca.
In Israel se afla cetateni care au venit din nu mai putin de 103 tari. Fiecare cu mancarurile lor. Cei care s`au nascut in tara sau copii de parinti din famili de origini diferite se obisnuiesc sa manance mancari care de obicei se mananca in acele tari. In plus,femeile care se pricep la gatit,invata una pe alta sa gateasca mancaruri care de exemplu la voi desigur ca le ganditi traznite. De exemplu, nevasta mea gateste uneori pui de gaina la cuptor unsi cu miere si orez cu smochine si migdale langa carne.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.08.2009, 15:38:25
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

multumesc pt descrierea mancarurilor, imi prinde bine....am mai cumparat si eu din supermarket din sectorul kosher dar nu stiam ce contin din cauza ca nu sunt scrise ingredientele in engleza
mie imi place humus si falafel
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.08.2009, 18:38:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
In Israel se afla cetateni care au venit din nu mai putin de 103 tari. Fiecare cu mancarurile lor. Cei care s`au nascut in tara sau copii de parinti din familii de origini diferite se obisnuiesc sa manance mancari care de obicei se mananca in acele tari. In plus, femeile care se pricep la gatit, invata una pe alta sa gateasca mancaruri care de exemplu la voi desigur ca le ganditi traznite. De exemplu, nevasta mea gateste uneori pui de gaina la cuptor unsi cu miere si orez cu smochine si migdale langa carne.
apropo de cetatenii israelieni din 103 tari, imi aduc aminte cand a fosta adusa in Israel o comunitate de evrei din Etiopia (scapand astfel de razboiul si foametea de acolo) la debarcare erau foarte uimiti ca ceilalti evrei nu aveau pielea neagra ca ei, m-a amuzat f. tare cand am vazut la tv.

iar cu mancarurile traznite, am fost o data in Bs As la o masa organizata de crestin-ortodocsii sirieni, cu ocazia Sf. Pasti, si am mancat niste pilaf de pui cu samburi de migdale, un deliciu ! si mai erau tot felul de antreuri puse pe farfuriute mici din care te serveai cu bucatele mici de paine din acea subtire, lipie cum ii zice la noi in Romania, toate ff bune , chiar si sotului meu (care e un mofturos) i-au placut si le mai tine minte si acum.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.08.2009, 15:35:09
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Evreii din Etiopia,

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
apropo de cetatenii israelieni din 103 tari, imi aduc aminte cand a fosta adusa in Israel o comunitate de evrei din Etiopia (scapand astfel de razboiul si foametea de acolo) la debarcare erau foarte uimiti ca ceilalti evrei nu aveau pielea neagra ca ei, m-a amuzat f. tare cand am vazut la tv.

iar cu mancarurile traznite, am fost o data in Bs As la o masa organizata de crestin-ortodocsii sirieni, cu ocazia Sf. Pasti, si am mancat niste pilaf de pui cu samburi de migdale, un deliciu ! si mai erau tot felul de antreuri puse pe farfuriute mici din care te serveai cu bucatele mici de paine din acea subtire, lipie cum ii zice la noi in Romania, toate ff bune , chiar si sotului meu (care e un mofturos) i-au placut si le mai tine minte si acum.
Povestea lor este absolut uimitoare si au ocupat si inca ocupa o mutime de antropologi care tot ce fac este sa rezolve un imens "pazel ".
In istoria evreiilor se povesteste de o regina a unei tari africane care a auzit ce se spune despre regele evreilor Solomon care era renumit pentru desteptaciunea sa. Regina,Sheba era numele ei a venit in vizita la Ierusalim unde Regele Solomon a primit-o cu mare onoare.
Ne este descris exact ce s`a intamplat intre cei doi monarhi dar dupa un anumit timp,Regina s-a intors in tara ei si a nascut un fiu care este in urmare stramosul dinastiei.
Insotitorii reginei au fost foarte impresionati de Judaism si de Marele Templu care l-a cladit Regele Solomon. Probabil ca ei au adus Judaismul in Etiopia,un Judaism antic,lipsit de multe traditii si literatura religioasa.
In acele vremuri erau stranse legaturi intre evrei si etiopeni si nu este de mirare ca una din primele curente a crestinismului s`a nascut in Etiopia unde si azi poti gasi biserici crestine mai vechi decat cele din Europa. Etiopii crestini au si azi drepturi de propietate la cateva din cele mai vechi biserici din Israel.
Acei evrei Etiopi au venit la noi si cu o viteza uimitoare s`au adoptat felului de viata modern.Azi se poate intalni multi din ei la universitati, doctori, avocati s a m d.
Nu ne mira sa intalnim perechi amestecate,negru cu alb.Femeile sunt foarte frumoase si cateva sunt modele de moda binecunoscute.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiinta moderna - produs al teologiei evreiesti! LgMihail Teologie si Stiinta 18 05.03.2013 14:27:25
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 13:44:15
sarbatorile de iarna vcosmin Generalitati 0 06.01.2009 13:40:58
sarbatorile aty Generalitati 1 28.02.2007 23:11:03
Sarbatorile Iasului momo Stiri, actualitati, anunturi 0 23.09.2005 18:20:06