Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2010, 21:47:35
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Smile Un efort mic al unor oameni cu suflet mare ar insemna foarte mult pentru un singur om

[SIZE=3]http://www.hi5.com/friend/photos/dis...umId=339053429[/SIZE]
[SIZE=3]“Buna ziua,[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Numele meu este Georgiana Dinu, am 22 de ani si sunt din Pitesti. De la nastere doctorii mi-au pus diagnosticul tetrapareza spastica. De la varsta de 3 luni si pana acum aproximativ 1 an de zile, parintii mei au facut tot posibilul si nenumarate eforturi si m-au dus la recuperare in diferite centre din tara: Targu Mures, Desna, Bucuresti, Pitesti, dar cel mai mult am mers la spitalul Budimex, din Bucuresti. Acolo ma duceam cate 2 saptamani in fiecare luna si pot spune ca progresele facute erau evidente, atat pentru psihicul meu, cat si fizic.[/SIZE]
[SIZE=3]Parintii mei au facut eforturi majore pentru aceste recuperari, dar avand in vedere ca avem doar un singur venit pentru 4 persoane este foarte greu (mama a fost nevoita sa renunte la serviciu si sa devina asistentul meu personal, suferind mai tarziu o operatie la coloana vertebrala. Sora mea este studenta si are la activ 2 operatii de hernie de disc, la varsta de 20 de ani). Dar situatia financiara grea i-a obligat pe ai mei sa intrerupa total recuperarile.[/SIZE]
[SIZE=3]Aceasta intrerupere brusca m-a facut sa ma resimt, cauzandu-mi dureri musculare foarte mari si ma descurc din ce in ce mai greu. Stau cat stau pe scaun si apoi trebuie sa ma intind in pat putin sa mai ma lase durerile, scarile abia le mai urc, obosesc repede si ma dor foarte rau picioarele. Dar sunt optimista in continuare si credinta nu mi-o voi pierde niciodata, ca doar Dumnezeu imi da puterea sa merg mai departe. [/SIZE]
[SIZE=3]Va rog, ajuti-ma sa scap de dureri si sa merg mai bine si de ce nu, cu voia lui Dumnezeu si cu ajutorul vostru sa merg singura! M-am informat si despre transplantul care se poate face si mi s-au confirmat sperantele, dar pentru aceasta interventie chirurgicala este nevoie de suma de 30.000 Euro.[/SIZE]
[COLOR=black]Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor[/COLOR]
[SIZE=3]Un efort mic al unor oameni cu suflet mare ar insemna foarte mult pentru un singur om: pentru mine![/SIZE]
[SIZE=3]Va multumesc!”[/SIZE]
[SIZE=3]Contul in care puteti depune banii este:[/SIZE]
[SIZE=3]BRD: RO35BRDE030SV28658780300
TITULAR: DINU GEORGIANA IULIANA
Nr de telefon: 0763617219[/SIZE]
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.04.2010, 12:56:53
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Draga Pui mic,

M-au impresionat profund mesajele tale.Sper din toata inima ca se vor gasi oameni cu suflet mare dar si cu "dare de mana ", care sa-ti vina in intampinare .Ma rog Bunului Dumnezeu sa te ajute!Ma bucur esti optimista!
Sarbatoarea Invierii Domnului sa va intareasca in credinta, pe toti ai casei .
Doamne ajuta !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2010, 13:19:54
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Implicit

Multumesc mult. Si eu sper.....:)
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.10.2010, 14:23:39
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru ca topicul sa nu fie uitat!!!

Citat:
În prealabil postat de PuiMicGeorgiana Vezi mesajul
Multumesc mult. Si eu sper.....:)

“Nu te teme, crede numai” (Luca 8, 50)

Incearca, frumoasa copila cu sufletul bun,

Sa-ti faci din nadejde un tovaras de drum!
Alaturi de ea sa iei si iubirea
Si mergi fara teama, gaseste-ti menirea!

Sa nu te-ntristeze nici trupul firav,

Nici mersul pe jos, ce pare suav.
In sufletul tau ai aripi de dor,
Intinde-le doar si viseaza la zbor!


+++++++++++++++++++++++++

Cu pace, Domnului sa ne rugam!
Doamne miluieste!

Pentru mila, viata, pacea, sanatatea, mantuirea, cercetarea, lăsarea si iertarea pacatelor roabei lui Dumnezeu, Georgiana, sora noastra, Domnului sa ne rugam!
Doamne miluieste!
Pentru intarirea ei in credinta, pentru intarirea ei in fata ispitei si raspus bun la Judecata lui Hristos, Domnului sa ne rugam!
Doamne miluieste!
Pentru ca Domnul sa ne daruiasca noua, unii fata de altii, dragoste nefatarnica si suflet milostiv, Domnului sa ne rugam!
Doamne miluieste!
Că bun si de oameni iubitor este Dumnezeul nostru, acestuia se cuvine marirea, cinstirea si inchinaciunea, Tatalui si Fiului Si Sfantului Duh, Treimea cea de o fiinta si nedespartita, acum si pururea si-n vecii vecilor!
Amin!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2011, 23:04:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PuiMicGeorgiana Vezi mesajul
[SIZE=3]http://www.hi5.com/friend/photos/dis...umId=339053429[/SIZE]
[SIZE=3]“Buna ziua,[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Numele meu este Georgiana Dinu, am 22 de ani si sunt din Pitesti. De la nastere doctorii mi-au pus diagnosticul tetrapareza spastica. De la varsta de 3 luni si pana acum aproximativ 1 an de zile, parintii mei au facut tot posibilul si nenumarate eforturi si m-au dus la recuperare in diferite centre din tara: Targu Mures, Desna, Bucuresti, Pitesti, dar cel mai mult am mers la spitalul Budimex, din Bucuresti. Acolo ma duceam cate 2 saptamani in fiecare luna si pot spune ca progresele facute erau evidente, atat pentru psihicul meu, cat si fizic.[/SIZE]
[SIZE=3]Parintii mei au facut eforturi majore pentru aceste recuperari, dar avand in vedere ca avem doar un singur venit pentru 4 persoane este foarte greu (mama a fost nevoita sa renunte la serviciu si sa devina asistentul meu personal, suferind mai tarziu o operatie la coloana vertebrala. Sora mea este studenta si are la activ 2 operatii de hernie de disc, la varsta de 20 de ani). Dar situatia financiara grea i-a obligat pe ai mei sa intrerupa total recuperarile.[/SIZE]
[SIZE=3]Aceasta intrerupere brusca m-a facut sa ma resimt, cauzandu-mi dureri musculare foarte mari si ma descurc din ce in ce mai greu. Stau cat stau pe scaun si apoi trebuie sa ma intind in pat putin sa mai ma lase durerile, scarile abia le mai urc, obosesc repede si ma dor foarte rau picioarele. Dar sunt optimista in continuare si credinta nu mi-o voi pierde niciodata, ca doar Dumnezeu imi da puterea sa merg mai departe. [/SIZE]
[SIZE=3]Va rog, ajuti-ma sa scap de dureri si sa merg mai bine si de ce nu, cu voia lui Dumnezeu si cu ajutorul vostru sa merg singura! M-am informat si despre transplantul care se poate face si mi s-au confirmat sperantele, dar pentru aceasta interventie chirurgicala este nevoie de suma de 30.000 Euro.[/SIZE]
[COLOR=black]Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor[/COLOR]
[SIZE=3]Un efort mic al unor oameni cu suflet mare ar insemna foarte mult pentru un singur om: pentru mine![/SIZE]
[SIZE=3]Va multumesc!”[/SIZE]
[SIZE=3]Contul in care puteti depune banii este:[/SIZE]
[SIZE=3]BRD: RO35BRDE030SV28658780300
TITULAR: DINU GEORGIANA IULIANA
Nr de telefon: 0763617219[/SIZE]
Georgiana, te rog să mă ierți că nu te-am mai contactat de când ți-am trimis Psaltirea , dar promit că îmi voi repara greșala . Prima etapă, este readucerea în actualitate a acestui thread , al unui suflet de copil , dar atât de mare și sensibil . Poeziile tale , efectiv mi-au mers la suflet . Nu am văzut în viața mea atâta putere de a lupta și mai ales credință în Bunul Dumnezeu . Un om ce nu s-a bucurat ca noi de viață, dar cu adevărat Fericit. Puterea aceasta numai de la Dumnezeu poate veni ! Sărut mâna suflet de CREȘTIN !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 01.02.2011 at 23:06:52.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.02.2011, 22:02:34
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Georgiana, te rog să mă ierți că nu te-am mai contactat de când ți-am trimis Psaltirea , dar promit că îmi voi repara greșala . Prima etapă, este readucerea în actualitate a acestui thread , al unui suflet de copil , dar atât de mare și sensibil . Poeziile tale , efectiv mi-au mers la suflet . Nu am văzut în viața mea atâta putere de a lupta și mai ales credință în Bunul Dumnezeu . Un om ce nu s-a bucurat ca noi de viață, dar cu adevărat Fericit. Puterea aceasta numai de la Dumnezeu poate veni ! Sărut mâna suflet de CREȘTIN !
este o suma mare...dar daca adminul ne permite si tu cristi ne ai coordona.....suntem multi aici! am putea ,zic eu,un 5-10 euro,prin bunavointa si credinta,sa trimitem fiecare! va rog sa ma iertati ca am indraznit,dar poate cu mila lui Dumnezue reusim sa facem ceva!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.02.2011, 22:10:25
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Chiar ca e buna ideea.
Sa-i stranga cineva intr-un cont si sa-i depuna pe toti.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.04.2011, 20:22:43
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Implicit

Va multumesc din suflet la toti care ati scris.Abia acum m-am uitat,imi cer iertare si promit ca voi intra mai des aici.INCAODATA MULTUMESC! Va multumes din suflet parinte pt rugaciunile dv.Doamne ajuta!
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.12.2012, 12:23:43
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Smile O mână de ajutor poate ridica un om!

Buna ziua,

Numele meu este Georgiana Dinu, am 24de ani si sunt din Pitesti. De la nastere doctorii mi-au pus diagnosticul tetrapareza spastica. De la varsta de 3 luni si pana acum aproximativ 4ani de zile, parintii mei au facut tot posibilul si nenumarate eforturi si m-au dus la recuperare in diferite centre din tara: Targu Mures, Desna, Bucuresti, Pitesti, dar cel mai mult am mers la spitalul Budimex, din Bucuresti. Acolo ma duceam cate 2 saptamani in fiecare luna si pot spune ca progresele facute erau evidente, atat pentru psihicul meu, cat si fizic.
Parintii mei au facut eforturi majore pentru aceste recuperari, dar avand in vedere ca avem doar un singur venit pentru 4 persoane este foarte greu (mama a fost nevoita sa renunte la serviciu si sa devina asistentul meu personal, suferind mai tarziu o operatie la coloana vertebrala. Sora mea este studenta si are la activ 2 operatii de hernie de disc, la varsta de 20 de ani). Dar situatia financiara grea i-a obligat pe ai mei sa intrerupa total recuperarile. Aceasta intrerupere brusca m-a facut sa ma resimt, cauzandu-mi dureri musculare foarte mari si ma descurc din ce in ce mai greu. Stau cat stau pe scaun si apoi trebuie sa ma intind in pat putin sa mai ma lase durerile, scarile abia le mai urc, obosesc repede si ma dor foarte rau picioarele.
Dar sunt optimista in continuare si credinta nu mi-o voi pierde niciodata, ca doar Dumnezeu imi da puterea sa merg mai departe.
Va rog, ajuti-ma sa scap de dureri si sa merg mai bine si de ce nu, cu voia lui Dumnezeu si cu ajutorul vostru sa merg singura!
Cataodata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Un efort mic al unor oameni cu suflet mare ar insemna foarte mult pentru un singur om: pentru mine!
Va multumesc!
Contul in care puteti depune banii este
]BRD: RO35BRDE030SV28658780300
TITULAR: DINU GEORGIANA IULIANA
Nr de telefon: 0763617219
Blog-ul meu http://georgiana-speranta.blogspot.ro/
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La ce sa luam aminte mai mult in Postul Mare? antoniap Generalitati 8 29.04.2013 15:06:38
Va rog mult o rugaciune pentru doi oameni suspecti de cancer. Un_trecator Umanitare 5 11.04.2011 12:54:19
Rog foarte mult ajutati-ma intr-o problema anonim30 Intrebari utilizatori 16 22.08.2010 21:03:39
Va rog din suflet pomeniti-l in rugaciune si pe iulian are mare nevoie de rugaciuni ustrodica Rugaciuni 1 07.04.2010 12:31:32
Ce ar însemna pentru voi o "Constituție creștină" elom Generalitati 62 09.06.2009 17:17:25