Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.11.2010, 19:54:12
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
Daca intrebam "cine a inselat" sunt sigura ca nu multi se grabeau sa raspuda . Cine s-ar fi dat de gol mai ales ca unii membri se cunosc intre ei. Si chiar nu vreau sa stiu cine a inselat (cunosc eu destui) ci doream sa stiu cine nu a inselat . Si nu am vrut sa insinuez nimic imi pare rau ca s-a inteles asa. Imi cer scuze. O seara buna.
nu stiam toata povestea si am interpretat gresit ... am mai primit o lectie

iertare daca am ranit
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.11.2010, 10:42:26
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Smile

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
nu stiam toata povestea si am interpretat gresit ... am mai primit o lectie

iertare daca am ranit
Nu ai ranit. O zi buna si Domnul sa ne lumineze pe toti.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.11.2010, 14:17:21
kalitero kalitero is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2010
Mesaje: 1
Implicit

în loc să întrebi cine nu înșeală, poate ar trebui să îl întrebi pe el de ce o face. nu cred că este corect față de tine să închizi ochii la așa ceva, să stai și să suferi pentru că bărbatul pe care îl iubești iși face de cap cu altele și să nu iei atitudine...plecând de la premisa că nimeni nu caută în altă parte ceea ce are deja (desigur, sunt și excepții, sunt persoane care deși au totul nu sunt mulțumiți), poate dacă îi oferi ceea ce îi lipsește va înceta. să-mi fie cu iertare dacă răspunsul meu pare o critică. nu critic pe nimeni, este doar o părere!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.11.2010, 18:45:43
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kalitero Vezi mesajul
în loc să întrebi cine nu înșeală, poate ar trebui să îl întrebi pe el de ce o face. nu cred că este corect față de tine să închizi ochii la așa ceva, să stai și să suferi pentru că bărbatul pe care îl iubești iși face de cap cu altele și să nu iei atitudine...plecând de la premisa că nimeni nu caută în altă parte ceea ce are deja (desigur, sunt și excepții, sunt persoane care deși au totul nu sunt mulțumiți), poate dacă îi oferi ceea ce îi lipsește va înceta. să-mi fie cu iertare dacă răspunsul meu pare o critică. nu critic pe nimeni, este doar o părere!
Da.isi doreste ceia ce intr-o casatorie normala si ortodoxa ( dar el nu e ortodox ci catolic) nu se permite.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.11.2010, 19:19:56
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
din care stiu(din auzite) o femeie cand isi inseala sotul o face din motive intemeiate si se implica afectiv mai mult decat un barbat.

Intre mine si sotul meu diferenta de varsta e de aproape 9 ani si cu toate ca, pana a ne casatori sotului meu ii placea mult viata, dupa casatorie pot spune ca s-a schimbat si simt ca nu m-a inselat(pana in prezent)
L-am iertat pt ce a fost in trecut (chiar daca uneori mai am un gust amar)dar nu cred ca l-as mai putea ierta daca m-ar mai insela vreodata!
Interesanta formulare... se intelege ca desfrau = "viata" iar casatoria=ceva cam lipsit de "viata". De fapt viata in Hristos este "viata", iar viata in pacat este moarte. Adesea insa nu suntem capabili sa simtim gustul vietii ci doar al mortii...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.11.2010, 19:21:45
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
Da.isi doreste ceia ce intr-o casatorie normala si ortodoxa ( dar el nu e ortodox ci catolic) nu se permite.
Oare inselarea se permite intr-o casatorie catolica? sau se justifica considerand ca tu esti de vina.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.11.2010, 22:01:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Oare inselarea se permite intr-o casatorie catolica? sau se justifica considerand ca tu esti de vina.
Dar nu este vorba de o căsătorie catolică. Este o "căsătorie" civilă. Sacramentul căsătoriei nu a avut loc. Este vorba despre două persoane necăsătorite. Așadar, "înșelarea" este un termen ușor impropriu folosit. Avem aici o femeie care Îl înșeală pe Cristos cu un bărbat și care vorbește despre un bărbat care Îl înșeală pe Cristos cu mai multe femei. De fapt, e singura diferență.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.11.2010, 22:43:26
irina82 irina82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
Am fost casatorita 7 ani si nu mi-am inselat niciodata sotul . El insa a facut-o nu o data ci de mai multe ori. Intreband in stanga si in dreapta am aflat ca de fapt toate cunostintele noastre au " calcat stramb". Si culmea e ca nici nu se simt vinovati si zic ca o aventura din cand in cand nu strica. In acest cerc eu sunt vazuta a fi mai putin normala. Acum stau si ma intreb daca toata lumea e asa??? Oare chiar nu mai exista dragoste si respect ci doar sex?? As dori sa fiti sinceri si sa spuneti cine nu si-a inselat sotul/sotia si de ce?? Si daca se poate sa imi spuneti si de cati ani sunte-ti impreuna. O zi buna tuturor.
Azi facandu-se pomenirea Sf. Ioan Gura de Aur iti dau linkul acesta:
http://www.ioanguradeaur.ro/339/casatoria-2/
Ca un sfat personal, cand am o problema citesc un acatist, zic o rugaciune, ca Dumnezeu sa ma lumineze. El e Cel ce v-a unit prin Sfanta cununie, cu El trebuie sa te sfatuiesti.
P.S. Curvia si preacurvia sunt pacate!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 13.11.2010, 23:21:54
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar nu este vorba de o căsătorie catolică. Este o "căsătorie" civilă. Sacramentul căsătoriei nu a avut loc. Este vorba despre două persoane necăsătorite. Așadar, "înșelarea" este un termen ușor impropriu folosit. Avem aici o femeie care Îl înșeală pe Cristos cu un bărbat și care vorbește despre un bărbat care Îl înșeală pe Cristos cu mai multe femei. De fapt, e singura diferență.
Da , stiu ai dreptate. Duhovnicul meu stie situatia , dar pentru ca e un copil la mijloc , situatia e dificila. Am tot sperat ca "barbatul necredincios se mantueste prin femeia credincioasa" dar nu a functionat. Asa ca acum sunt in divort. Si nu cred ca m-am plans ca am fost inselata de sot , pentru ca daca ma gandesc bine mi-am facut-o cu mana mea. Vroiam doar sa stiu daca sunt familii care chiar se iubesc(dragoste in Hristos) si se rspecta reciproc. Aveam un sentimebt ca cred in ceva ce de mult nu mai exista. Dar ma bucur ca inca mai sunt familii crestine ADEVARATE.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.11.2010, 23:57:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
Da , stiu ai dreptate. Duhovnicul meu stie situatia , dar pentru ca e un copil la mijloc , situatia e dificila. Am tot sperat ca "barbatul necredincios se mantueste prin femeia credincioasa" dar nu a functionat. Asa ca acum sunt in divort. Si nu cred ca m-am plans ca am fost inselata de sot , pentru ca daca ma gandesc bine mi-am facut-o cu mana mea. Vroiam doar sa stiu daca sunt familii care chiar se iubesc(dragoste in Hristos) si se rspecta reciproc. Aveam un sentimebt ca cred in ceva ce de mult nu mai exista. Dar ma bucur ca inca mai sunt familii crestine ADEVARATE.
Principala calitate a unui bărbat este credința. Nu frumusețea. Nici banii. Nici chiar alte calități, cum ar fi să fie curtenitor, punctual, potent, să știe să gătească și mai știu eu cum. Ci credința. Nu există dar mai mare pe care să ni-l facă Dumnezeu decât credința.

Acuma, principala dv responsabilitate este față de copil, care e victimă fără vină personală a întregii situații. Trebuie să îi dăruiți tot ceea ce este necesar pentru ca să crească în Cristos. Pe urmă, dacă Dumnezeu va rândui să întâlniți un bărbat care să aibă cel mai mare dar, va fi un bonus din partea Lui. Acum știți mai bine să alegeți.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Staretul Tadei, un inselat? Sergiu_B Spiritualitatea ortodoxa 6 14.01.2013 08:39:44
Trebuie sa asculte sotia de sotul ei ? zaharia_2009 Pocainta 108 12.05.2012 19:26:11
Super-ascetul inselat care facea 3000 de matanii pe zi colaps Generalitati 36 04.10.2010 17:49:02