Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.11.2010, 12:32:57
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Principala calitate a unui bărbat este credința. Nu frumusețea. Nici banii. Nici chiar alte calități, cum ar fi să fie curtenitor, punctual, potent, să știe să gătească și mai știu eu cum. Ci credința. Nu există dar mai mare pe care să ni-l facă Dumnezeu decât credința.

Acuma, principala dv responsabilitate este față de copil, care e victimă fără vină personală a întregii situații. Trebuie să îi dăruiți tot ceea ce este necesar pentru ca să crească în Cristos. Pe urmă, dacă Dumnezeu va rândui să întâlniți un bărbat care să aibă cel mai mare dar, va fi un bonus din partea Lui. Acum știți mai bine să alegeți.
Adevarat spui ca cea mai mare virtute este credinta. Dar sa nu uitam sa atribuim si fapte bune caci "credinta fara fapte e moarta".
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.11.2010, 22:49:36
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit

Sa inteleg ca foarte putini au fost cuminti???
Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.11.2010, 23:23:44
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
Sa inteleg ca foarte putini au fost cuminti???
oare de ce ispitesti atita,chear iti foloseste sa sti adevarul?.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 24.11.2010, 23:51:15
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
oare de ce ispitesti atita,chear iti foloseste sa sti adevarul?.
Da sa stii ca imi foloseste . Vroiam sa aflu mai multe exemple de casatorii unde domneste dragostea si respectul. Voiam ca prin exemplul vostru (bun) sa prind iarasi incredere si sa cred ca se poate si altfel decat am avut eu parte. Imi pare rau ca efectul e altul si ca te ispitesc pe tine si pe altii. Declar acest topic incheiat si imi cer scuze daca am gresit cu ceva. O seara buna.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 24.11.2010, 23:54:39
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
Da sa stii ca imi foloseste . Vroiam sa aflu mai multe exemple de casatorii unde domneste dragostea si respectul. Voiam ca prin exemplul vostru (bun) sa prind iarasi incredere si sa cred ca se poate si altfel decat am avut eu parte. Imi pare rau ca efectul e altul si ca te ispitesc pe tine si pe altii. Declar acest topic incheiat si imi cer scuze daca am gresit cu ceva. O seara buna.
da, adevarul e ca exemple bune nu se prea gasesc nici virtual :)
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 25.11.2010 at 00:02:37.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 25.11.2010, 00:40:38
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
Am fost casatorita 7 ani si nu mi-am inselat niciodata sotul . El insa a facut-o nu o data ci de mai multe ori. Intreband in stanga si in dreapta am aflat ca de fapt toate cunostintele noastre au " calcat stramb". Si culmea e ca nici nu se simt vinovati si zic ca o aventura din cand in cand nu strica. In acest cerc eu sunt vazuta a fi mai putin normala. Acum stau si ma intreb daca toata lumea e asa??? Oare chiar nu mai exista dragoste si respect ci doar sex?? As dori sa fiti sinceri si sa spuneti cine nu si-a inselat sotul/sotia si de ce?? Si daca se poate sa imi spuneti si de cati ani sunte-ti impreuna. O zi buna tuturor.
Depinde de fiecare om in parte.Pana nu demult,spuneam ca eu niciodata nici cu gandul sau privirea nu am sa cad in ispita...Acum ma rog lui Dumnezeu sa ma fereasca de ispite si...sa nu aflu niciodata daca l-as insela sau nu pe sotul meu.Haideti sa nu ne batem in piept ca noi nu o sa ne inselam niciodata partenerul,mai bine sa ne rugam sa nu intalnim asemenea ispite in viata si sa ne abtinem de la asemenea subiecte.Asta cred eu,o femeie maritata de 4 ani .
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #57  
Vechi 25.11.2010, 00:44:09
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Depinde de fiecare om in parte.Pana nu demult,spuneam ca eu niciodata nici cu gandul sau privirea nu am sa cad in ispita...Acum ma rog lui Dumnezeu sa ma fereasca de ispite si...sa nu aflu niciodata daca l-as insela sau nu pe sotul meu.Haideti sa nu ne batem in piept ca noi nu o sa ne inselam niciodata partenerul,mai bine sa ne rugam sa nu intalnim asemenea ispite in viata si sa ne abtinem de la asemenea subiecte.Asta cred eu,o femeie maritata de 4 ani .
Un fel de "never say never". :)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 25.11.2010, 00:52:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Hristos a rezovat aceasta problema a inselatului ,cand a pus pe acelasi plan doar privitul cu actul adulterului. Deci cine nu a privit niciodata la o alta femee,doar acela nu si-a inselat sotia.
De ce e asa?Pentru ca Dumnezeu cunoaste fiecare gand al nostru.Si orice gand de pofta necuviincios este o la fel de mare ofensa adusa lui Dumnezeu ca si fapta.
Deci cred ca nimeni sau f putini nu au gresit cu gandul si privirea,chiar daca sunt multi care nu au gresit cu fapta.
Aceasta ne indeamna la smerenie.Doamne ,nu am gresit cu fapta,dar stii cat de pacatoasa imi este privirea si gandul. Iarta-ma pentru gandurile mele,ca din curatenia minitii sa vina si curatenia trupului.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 25.11.2010, 01:05:10
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Un fel de "never say never". :)
Da,cam asa ceva...:-j
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #60  
Vechi 25.11.2010, 01:09:30
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Hristos a rezovat aceasta problema a inselatului ,cand a pus pe acelasi plan doar privitul cu actul adulterului. Deci cine nu a privit niciodata la o alta femee,doar acela nu si-a inselat sotia.
De ce e asa?Pentru ca Dumnezeu cunoaste fiecare gand al nostru.Si orice gand de pofta necuviincios este o la fel de mare ofensa adusa lui Dumnezeu ca si fapta.
Deci cred ca nimeni sau f putini nu au gresit cu gandul si privirea,chiar daca sunt multi care nu au gresit cu fapta.
Aceasta ne indeamna la smerenie.Doamne ,nu am gresit cu fapta,dar stii cat de pacatoasa imi este privirea si gandul. Iarta-ma pentru gandurile mele,ca din curatenia minitii sa vina si curatenia trupului.
Sau cine nu a privit un alt barbat...Ai perfecta dreptate Iustin,sa faca un pas in fata femeia sau barbatul casatorit care nu a privit pe nimeni...Dumnezeu sa ne ajute sa nu lasam gandurile de acest gen sa-si faca "cuib" in mintea noastra...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Staretul Tadei, un inselat? Sergiu_B Spiritualitatea ortodoxa 6 14.01.2013 08:39:44
Trebuie sa asculte sotia de sotul ei ? zaharia_2009 Pocainta 108 12.05.2012 19:26:11
Super-ascetul inselat care facea 3000 de matanii pe zi colaps Generalitati 36 04.10.2010 17:49:02