Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 25.11.2010, 23:58:20
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Eu nu mi-am inselat niciodata sotia,dar tot ma consider ca un adulter,pentru ca m-am uitat cateva clipe pe strada, la altele.Pentru ca Dumnezeu a cunoscut acel gand al meu,si pentru El,(ca si pentru voi cred),a fost ca un adulter.
Am fost cel mai fidel sot,dar in fata lui Dumnezeu ma simt ca ultimul desfranat.Pentru ca faptele mele sunt corecte,dar inima mea e tulbure.
De aceea,nu e suficient sa ne aratam fidelitatea prin absenta oricarei aventuri amoroase,ci mai ales,prin razboiul purtat in inima,pentru curatirea si despatimirea ei.
Caci,chiar daca faptele nu ne vor acuza,inima este adevaratul nostru ochi ,care stie adevarata noastra stare.
Numai cine isi curateste si inima ,poate zice cu adevarat ca a scapat de patima,si nu cel care,ca fatarnicii,are anumite fapte coretce,dar inima lui e plina de necuratie
Adevar graiesti tu.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.11.2010, 09:18:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Atentie la ce cititi si cum intelegeti cele scrise de altii cum de altfel trebuie multa luare aminte in cercetarea parintilor deoarece riscam sa intelegem gresit lucrurile .
Chestia aceasta spusa de parintele Gh. Calciu , daca chiar asa a si spus-o el , este mai greu de inteles . De ce spun aceasta ? Pt. a ne aduce aminte de fragmentul(pericopa) evanghelica in care Hristos se intilneste cu femeia samarineanca la fintana lui Iacov, care avusese 5-6 barbati si care a discutat cu Mintuitorul despre care din acestia vor fi pe lumea cealalta sotul ei de drept . Hristos a raspuns si a invatat ca pe lumea cealalta nici nu vom mai minca, nici nu vom mai bea si nici nu ne vom mai casatori ci vom fi asemenea ingerilor . Ori eu nu am auzit despre ingeri cum ca ar trai in familii ca si oamenii ci din contra, total altfel .

Deci atentie ce citim si cum intelegem !

Povestioarele pot fi frumoase iar raspunsurile in pilde ale parintilor le putem folosi chiar cind ne vine noua , dar cu conditia sa le fi inteles corect tilcul , pt. ca dintr-o interpretare gresita putem ajunge atit de usor chiar in erezie ! Deci multa si mare atentie !
Parintele Calciu nu s-a referit la viata de apoi ,de dupa moarte ,sunt situatii cand nu ambii soti se mantuiesc ,el s-a referit la viata prezenta ,sau cel putin asa am inteles eu.Deci cununia se face si in ceruri asa am inteles eu din ce spunea dumnealui.
Pilda cu femeia care s-a casatorit cu cei 7 frati eu o vad ca apartinand mai degraba de Vechiul Testament .Si parintele Calciu spune ca prima cununie e valabila ,celelalte se fac cu pogoromant ,pentru ca se tine seama de slabiciunea trupului.
Am citit acestea pe Razbointrucuvant ,se comemoreaza parintele Calciu in aceste zile ,sant cativa ani de cand a trecut la cele vesnice.
Dumnezeu sa il odihneasca !
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.11.2010, 09:51:17
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Eu nu mi-am inselat niciodata sotia,dar tot ma consider ca un adulter,pentru ca m-am uitat cateva clipe pe strada, la altele.Pentru ca Dumnezeu a cunoscut acel gand al meu,si pentru El,(ca si pentru voi cred),a fost ca un adulter.
Am fost cel mai fidel sot,dar in fata lui Dumnezeu ma simt ca ultimul desfranat.Pentru ca faptele mele sunt corecte,dar inima mea e tulbure.
De aceea,nu e suficient sa ne aratam fidelitatea prin absenta oricarei aventuri amoroase,ci mai ales,prin razboiul purtat in inima,pentru curatirea si despatimirea ei.
Caci,chiar daca faptele nu ne vor acuza,inima este adevaratul nostru ochi ,care stie adevarata noastra stare.
Numai cine isi curateste si inima ,poate zice cu adevarat ca a scapat de patima,si nu cel care,ca fatarnicii,are anumite fapte coretce,dar inima lui e plina de necuratie
Foarte adevarat Iustin,asa este.Cum sa ma supar,nici vorba...aici consider ca suntem intre frati si orice povata e binevenita.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #74  
Vechi 18.12.2010, 22:14:51
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Eu nu mi-am inselat niciodata sotia,dar tot ma consider ca un adulter,pentru ca m-am uitat cateva clipe pe strada, la altele.Pentru ca Dumnezeu a cunoscut acel gand al meu,si pentru El,(ca si pentru voi cred),a fost ca un adulter.
Am fost cel mai fidel sot,dar in fata lui Dumnezeu ma simt ca ultimul desfranat.Pentru ca faptele mele sunt corecte,dar inima mea e tulbure.
De aceea,nu e suficient sa ne aratam fidelitatea prin absenta oricarei aventuri amoroase,ci mai ales,prin razboiul purtat in inima,pentru curatirea si despatimirea ei.
Caci,chiar daca faptele nu ne vor acuza,inima este adevaratul nostru ochi ,care stie adevarata noastra stare.
Numai cine isi curateste si inima ,poate zice cu adevarat ca a scapat de patima,si nu cel care,ca fatarnicii,are anumite fapte coretce,dar inima lui e plina de necuratie
Intr-adevar, desfranarea se petrece mai intai in inima. Hristos Insusi ne-a spus ca oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 04.05.2011, 16:47:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
Am fost casatorita 7 ani si nu mi-am inselat niciodata sotul . El insa a facut-o nu o data ci de mai multe ori. Intreband in stanga si in dreapta am aflat ca de fapt toate cunostintele noastre au " calcat stramb". Si culmea e ca nici nu se simt vinovati si zic ca o aventura din cand in cand nu strica. In acest cerc eu sunt vazuta a fi mai putin normala. Acum stau si ma intreb daca toata lumea e asa??? Oare chiar nu mai exista dragoste si respect ci doar sex?? As dori sa fiti sinceri si sa spuneti cine nu si-a inselat sotul/sotia si de ce?? Si daca se poate sa imi spuneti si de cati ani sunte-ti impreuna. O zi buna tuturor.
Dar spune-ne si noua mai intai cum ai reactionat cand ai aflat ca ai fost insealata prima data, a doua oara, etc.. cum a reactionat el cand ai aflat tu, daca ai aflat de ce te-a insealat, daca l-ai iertat si de ce..
Reply With Quote
  #76  
Vechi 05.05.2011, 12:42:29
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Aceste lucruri nu rodesc spre folos, ci mai mult ispitesc si incita mintea spre a gandi la ele.
Mai bine ne intarim, cu smerenie si frica, spre a nu cadea in aceleasi lucruri.
Sexualitatea neingradita de dragostea de Dumnezeu nu poate decat sa denatureze in fel de fel de caderi.

Cat despre intrebarea topic'ului, as spune mai degraba ca nu omului trebuie sa ii dam raspuns, ci lui Hristos.
La judecata, El ne va intreba acelasi lucru, dar spus altfel:

"De ce nu ti'ai iubit sotul/sotia? Oare nu ti'am spus ca, inseland'o pe ea/el, pe Mine ma inseli?!"

La acel raspuns sa ne gandim, iar nu la cel de aici, care e trecator.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.05.2011, 10:32:12
adrienescu adrienescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2010
Mesaje: 3
Implicit o explicatie rationala

Cred ca sunt foarte putini cei care nu inseala, pentru ca sunt foarte putini care cunosc rationamentul acestor lucruri. Nu sunt 100% sigur, dar asta inteleg eu pana acum:

1. La baza lucrurilor este actul sexual - acesta dupa legea firii este fara contraceptie. Contraceptia a aparut dupa caderea lui Adam. Prin contraceptie, oricare din metode, ceva se pierde, ori pentru barbat, ori pentru femeie, dar cea mai grava este stoparea unei vieti potentiale ce ar avea sa se nasca. Deci cine este in legea lui Dumnezeu, nu are cum sa faca sex cu contraceptie.

Daca nu faci sex cu contraceptie, este foarte posibil sa se nasca prunci, multi. Dar asta, in mintea omului, nu este sustenabil economic, deci o femeie nu va fi acceptata in gospodarie de un barbat daca mai are copii cu X alti barbati. In matriarhat, unde femeia ramane cu parintii si fratii in gospodarie, problemele ar fi cam aceleasi, dar putin mai relaxate.

Deci, in plan fizic, solutia cea mai buna este šfiecare barbat sa aiba femeia lui, si fiecare femeie barbatul eiš

2. Discutand pe un plan mai inalt decat cel fizic, omul este un individ unic si irepetabil, de parte barbateasca sau de parte femeiasca. Existenta in Dumnezeu, in Unul, are loc prin eliminarea dualitatii, adica in contopirea celor doi (2) intr-o familie (1).

Asa cum tu esti unic si irepetabil, asa si partenerul tau. Daca šinseliš (chiar pastrand legea firii, fara contraceptie), fiinta ta se dilueaza in X alte šfamiliiš potentiale (desi e mult spus familii), suferind nu numai tu, ci si celelate 2 sau 3 persoane implicate (partener, amant + partenerul acestuia). Aceste diluari ii indeparteaza pe fiecare din ei de Mantuire.

Last edited by adrienescu; 07.05.2011 at 11:06:32. Motiv: corectare
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.05.2011, 12:13:20
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrienescu Vezi mesajul
Asa cum tu esti unic si irepetabil
Fara pleonasme va rugam. Multumim.


Citat:
În prealabil postat de adrienescu Vezi mesajul
Daca šinseliš (chiar pastrand legea firii, fara contraceptie), fiinta ta se dilueaza in X alte šfamiliiš potentiale (desi e mult spus familii), suferind nu numai tu, ci si celelate 2 sau 3 persoane implicate (partener, amant + partenerul acestuia). Aceste diluari ii indeparteaza pe fiecare din ei de Mantuire.
Aceasta argumentatie nu este adecvata. In primul rand din punct de vedere dogmatic fiinta exista doar in persoane (ipostasuri) si este intreaga in fiecare ipostas (persoana).
Astfel nu putem vorbi de "dilutia fiintei". Din punct de vedere genetic (trupeste) nici nu are rost sa deschidem discutia.

Sa nu uitam ca in Vechiul Testament, poligamia era permisa. David a avut mai multe neveste, de Solomon nu mai vorbim.
Genetic vorbind, Hristos este din linia lui David prin Solomon... ceea ce infirma expunerea pe care ati facut-o.

Cine isi inseala partenerul, se inseala de fapt si pe sine si pe copiii sai si inseala si Taina Sfintei Cununii (si implicit pe Dumnezeu). De aceea desfranarea este motiv de divort permis.

Insa cel ce inseala nu este singurul vinovat. Si partenerul sau are o parte de vina mai mica sau mai mare (prin neglijenta, prin faptul ca nu a oferit cum trebuie ceea ce era dator prin taina cununuiei adica atat iubirea sufleteasca cat si cea trupeasca).
Reply With Quote
  #79  
Vechi 07.05.2011, 12:38:24
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrienescu Vezi mesajul
Cred ca sunt foarte putini cei care nu inseala, pentru ca sunt foarte putini care cunosc rationamentul acestor lucruri. Nu sunt 100% sigur, dar asta inteleg eu pana acum:

1. La baza lucrurilor este actul sexual
Pe langa tot ce a expus Eugen, as mai sublinia si acest aspect foarte important :
- actul sexual NU trebuie sa fie considerat intotdeauna motivul pentru care oamenii inseala.

Exista si altfel de nevoi, de ordin sufletesc si spiritual, care daca nu sunt acoperite de partener, se pot cauta in alta parte din pacate. E de stiut ca daca cineva nu ne iubeste cum vrem noi, nu inseamna ca nu ne iubeste cu toata fiinta, dar in general, noi toti dorim sa fim iubiti asa cum vrem noi.Dorim ca partenerul sa raspunda la toate nevoile noastre. Am intalnit femei nefericite pentru ca sotul lor nu era deloc romantic, desi era un barbat impecabil in rest, din toate punctele de vedere.Cu toate acestea, ele se simteau neimplinite.Si desigur, vulnerabile la orice gest romantic venit din exterior..
Reply With Quote
  #80  
Vechi 07.05.2011, 13:07:02
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

La BAZA tuturor lucrurilor sta HRISTOS! "EU sunt Calea, Adevarul si Viata" sau "EU sunt IUBIRE" sunt numai doua citate din care trebuie sa intelegem ca FARA EL NU PUTEM FACE NIMIC!
Familia este un Microcosmos, ne spune Sf.Ioan Gura de Aur, sau o Mica Biserica pe pamant, sau este Treimea de pe pamant! Taina Casatoriei de aceea este numita TAINA pentru ca cei doi soti sunt datori sa DESCOPERE TAINA: nastere de prunci BUNI!!!
La baza nasterii de prunci sta IUBIREA celor doi! Ori, IUBIREA ESTE HRISTOS! Daca Hristos lipseste dintre cei doi, atunci nu este iubire! Este numai pofta trupeasca si atractie fizica!
Nu le anulez eu din Taina Casaoriei, ca si acestea sunt importante! Dar OAMENII azi, se leapada de Hristos! Uita sa iubeasca, sa se iubeasca avnd in centrul vietii lor pe Hristos!
De ce este un microcosmos? pentru ca are la baza PROCREEREA! Se nasc prunci! din IUBIRE! De ce este o Biserica? pentru ca centrul vietii pe pamant este Hristos, ca si in Sf.Liturghie! Este jertfa in familie din iubire! Fiecare se jertfeste unul pentru altul! de ce este o Treime? pentru este SOT SOTIE SI COPII! Iubirea sotului catre sotie si se desavarseste in copii! Nu este eu catre tine si tu catre mine! NU! In momentul aparitiei copiilor, iubirea prinde contur, ca un cerc fara inceput si fara sfarsit!

Atunci cand IUBESTI, il ai pe Hristos in tine si tu in El! Daca il AI pe Hristos esti in ADEVAR si nu in minciuna! Esti in minciuna atunci ca NU iubesti, atunci cand din iubire faci scop, atunci cand NU esti sincer cu tine! Te-ai unit in fata lui Hristos, El v-a unit pe voi, inseamna ca NUMAI EL poate sa va desparta! Taina aceasta MARE este, dar in Hristos si Biserica! Peste cei doi se POGOARA Duhul Sfant! Este O TAINA pe care noi nu o vedem cu ochii trupesti decat daca suntem atenti la Slujba, si atunci doar cat putem intelege! Ca noi care nu mergem des la Biserica, nu intelegem GRAIUL LITURGIC! Nu suntem obisnuiti cu el Si ne ete greu... nu cunoastem nici evenimentele amintite in rugaciunile de la CUnunie! SI atunci, cum sa fim CONSTIENTI de TAINA CASATORIEI???

Hristos este CALEA!!! Numai prin El ajungem la scopul FAMILIEI: MANTUIREA IMPREUNA a tuturor membrilor familiei! Atunci cand apar pacatele si minciuna in familie, ai iesit de pe calea care duce la Hristos! Nu mai gandesti ca Hristos! Nu te mai asemeni Lui! Viata ne-a dat-o Dumnezeu sa IL IUBIM si sa ne IUBEASCA! Este o iubirea VESNICA! Pt ca noi suntem FACEREA MAINILOR LUI, nu evoluati din maimute! Caci atunci, Dumnezeu nu mai lasa o zi SPECIALA (a 6a) pentru ca "SA FACEM PE OM, DUPA CHIPUL SI ASEMANAREA NOASTRA" si pentru ca omul sa devina la randul lui dumnezeu, dar nu in fiinta, in esenta, ci DUPA HAR! De aici a cazut Adam, din Harul dumnezeiesc! De aceea a venit Hristos, sa ne ridice din nou la acea stare! Si este langa noi mereu... prin Sf.Taine. prin Sf.LITURGHIE cu Sf.EUHARISTIE, in RUGACIUNE!

Numai asa se tine o familie unita! NUMAI IN HRISTOS, prin IUBIRE SINCERA SI CURATA, prin PRETUIREA PARTENERULUI si INCREDEREA IN EL, in COMUNUNIUNE, IN IMPREUNA-LUCRARE pe drumul vietii care are la capat MANTUIREA SI BUCURIA VESNICA! AMIN!

Last edited by Aghioritul; 07.05.2011 at 13:09:16.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Staretul Tadei, un inselat? Sergiu_B Spiritualitatea ortodoxa 6 14.01.2013 08:39:44
Trebuie sa asculte sotia de sotul ei ? zaharia_2009 Pocainta 108 12.05.2012 19:26:11
Super-ascetul inselat care facea 3000 de matanii pe zi colaps Generalitati 36 04.10.2010 17:49:02