Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1081  
Vechi 11.09.2011, 01:19:28
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
un stat trebuie sa se supuna inainte de toate legilor LUI DUMNEZEU fie ca vrem fie ca nu vrem. educatia religioasa in scoli este normala .acum ca unii care sunt de alta religie se simt ofensati este problema lor.cat timp ne inchinam SFINTEI TREIMI va exista ore de religie ORTODOXA. cei ce urasc SFINTELE ICOANE sunt posedati de diavol si pt asta vor se le scoata din scoli
Romania ca stat laic nu are nici o legatura cu "legile lui Dumnezeu". Daca tot le-ai pomenit, spune-mi te rog ce autoritate a emis aceste legi de care vorbesti tu. Unde anume pot fi ele citite? Aici nu ma refer la biblie, ci la legi normale, formulate dupa toate regulile dreptului, legi care sa se refere la toate aspectele societatii.
Stii si tu bine ca nu exista asa ceva si ca ceea ce tu numesti "legile lui Dumnezeu" sunt de fapt dogmele BOR. Vrei deci un stat teocratic, condus de BOR?
Romania ca stat nu se inchina nici unei "Sfinte Treimi". Cel mult unii dintre cetatenii ei, dar asta nu inseamna deloc ca institutiile statului au vreo obligatie de a promova religi ortodoxa. E normal ca cei de alta religie sau ateii sa se simta ofensati de omniprezenta simbolurilor religioase, pentru ca acestea nu-i reprezinta. Pana una alta, indiferent daca iti place sau nu, Romania are si cetateni care nu sunt de religie crestin ortodoxa, iar ei au exact aceleasi drepturi ca si tine.
Nu se pune problema de a uri icoanele, dar locul lor este in biserica si poate in casele oamenilor care doresc sa aiba asa ceva. Nu in institutii publice, care sunt laice, neutre fata de toate credintele religioase si-i reprezinta pe toti cetatenii Romaniei, crestin ortodocsi sau nu.
Chestia cu "posedarea de catre diavol" o iau ca pe o metafora. Si eu sunt pentru scoaterea icoanelor din scoli si alte institutii ale statului, dupa tine asta inseamna ca sunt posedat de diavol?
Reply With Quote
  #1082  
Vechi 12.09.2011, 13:18:27
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Romania ca stat laic nu are nici o legatura cu "legile lui Dumnezeu". Daca tot le-ai pomenit, spune-mi te rog ce autoritate a emis aceste legi de care vorbesti tu. Unde anume pot fi ele citite? Aici nu ma refer la biblie, ci la legi normale, formulate dupa toate regulile dreptului, legi care sa se refere la toate aspectele societatii.
Stii si tu bine ca nu exista asa ceva si ca ceea ce tu numesti "legile lui Dumnezeu" sunt de fapt dogmele BOR. Vrei deci un stat teocratic, condus de BOR?
Romania ca stat nu se inchina nici unei "Sfinte Treimi". Cel mult unii dintre cetatenii ei, dar asta nu inseamna deloc ca institutiile statului au vreo obligatie de a promova religi ortodoxa. E normal ca cei de alta religie sau ateii sa se simta ofensati de omniprezenta simbolurilor religioase, pentru ca acestea nu-i reprezinta. Pana una alta, indiferent daca iti place sau nu, Romania are si cetateni care nu sunt de religie crestin ortodoxa, iar ei au exact aceleasi drepturi ca si tine.
Nu se pune problema de a uri icoanele, dar locul lor este in biserica si poate in casele oamenilor care doresc sa aiba asa ceva. Nu in institutii publice, care sunt laice, neutre fata de toate credintele religioase si-i reprezinta pe toti cetatenii Romaniei, crestin ortodocsi sau nu.
Chestia cu "posedarea de catre diavol" o iau ca pe o metafora. Si eu sunt pentru scoaterea icoanelor din scoli si alte institutii ale statului, dupa tine asta inseamna ca sunt posedat de diavol?
Doamne-ajuta!
Spune-ne si noua, te rog - pentru ca ai repetat obsesiv formularea "stat laic" - unde scrie in Constitutia noastra ca Romania este stat laic?
Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #1083  
Vechi 12.09.2011, 13:42:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Si eu sunt pentru scoaterea icoanelor din scoli si alte institutii ale statului, dupa tine asta inseamna ca sunt posedat de diavol?
Spuneti-mi, va deranjeaza daca un elev are la gat un lantisor cu cruciulita sau doar icoana de pe perete va starneste repulsie? La orele de religie se poate aduce ca material didactic o icoana asa cum la ora de geografie aduci o harta sau la biologie un microscop ? Ati resimti o vadita satisfactie daca s-ar face saptamanal un sport: sus icoana, jos icoana, sus icoana, jos icoana de pe perete (daca n-avem religie)? sau sus tabloul lui Mendelev, jos tablul lui Mendelev de pe perete (daca n-avem chimie), jos harta Romaniei de pe perete, sus harta pe perete,daca avem geografie etc. Copilul d-voastra. oricum va fi indoctrinat de d-voastra. cu idei anti-clericale, deci nu vad care e “riscul” ca vede o icoana. El o va trata cu indiferenta, ca pe un tablou, in schimb pentru altii poate afea efect pozitiv, ii ajuta, le confera incredere. Din moment ce pe peretii scolilor exista o pleiada de personalitati istorice, din diverse domenii, de ce va deranjeaza icoanele? Tot personalitati ale istoriei au fost si acei sfintii, care apartin "domeniului teologic".

V-ar bucura daca s-ar decora peretii doar cu arta abstracta, fara personalitati ? Daca icoanele ar fi facute de elevi la ora de desen si expuse in cadrul scolii, asa cum se intampla de obicei cu picturile lor, ati mai avea ceva de comentat? doar e arta, reflecta talentul copiilor, e produsul atelierului de creatie. (ora de desen) Eu stiam ca scoala e o institutie de educatie si cultura, insa se pare ca d-voastra aveti alte idei.

Last edited by ioanna; 12.09.2011 at 13:59:11.
Reply With Quote
  #1084  
Vechi 12.09.2011, 13:57:13
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Spune-ne si noua, te rog - pentru ca ai repetat obsesiv formularea "stat laic" - unde scrie in Constitutia noastra ca Romania este stat laic?
Nu stiu daca scrie, si nu am timp sa caut acum. Dar stiu sigur ca scrie ca Statul nu va favoriza vreo culta. Educatia religioasa in scoli, majoritar ortodoxa, se face pe banii Statului. Nu am auzit de un numar mare de profesori baptisti, sau catolici, sau musulmani, platiti de acelasi Stat. In general, copiii de aceste religii merg la scoala organizata de Biserica lor, pe banii Bisericii respective.

La fel, Constitutia garanteaza libertatea de constiinta a fiecarui individ, indiferent de varsta. Pana la 16 ani, daca parintii te vor la ora de religie, asta e, nu poti sa depui o cerere pentru a nu mai lua parte la ora. La fel si daca ai peste 16 ani, si vrei sa intrerupi orele de religie in mijlocul anului scolar. Ghinion, nu se poate.

Citat:
Spuneti-mi, va deranjeaza daca un elev are la gat un lantisor cu cruciulita sau doar icoana de pe perete va starneste repulsie?
Chiar nu intelegi diferenta intre cele doua exemple?

Citat:
La orele de religie se poate aduce ca material didactic o icoana asa cum la ora de geografie aduci o harta sau la biologie un microscop ?
De ce nu? Are vreo treaba icoana aia cu ora de matematica, sau de istorie? Asa cum profesorul meu de desen din generala venea dupa el cu niste planse imense, pe care le folosea in timpul orei, nu vad de ce un profesor de religie nu ar putea avea o icoana cu el, daca are de gand sa o foloseasca in timpul orei.

Citat:
Copilul dmv. oricum va fi indoctrinat de dmv. cu idei anti-clericale, deci nu vad care e “riscul” ca vede o icoana.
Ideea de spatiu neutru iti spune ceva? Daca eu sunt budist, si merg si pun niste imagini budiste in clasa copilului meu, ce crezi ca se va intampla? Sau sunt satanist, si vreau o icoana cu Belzebut?
Si nu, in acest caz majoritatea nu decide.

Citat:
Daca icoanele ar fi facute de elevi la ora de desen si expuse in cadrul scolii, asa cum se intampla de obicei cu picturile lor, ati mai avea ceva de comentat?
Si situatia descrisa de tine ti se pare la fel cu ce se intampla acum in scoli?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #1085  
Vechi 12.09.2011, 14:04:45
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca icoanele ar fi facute de elevi la ora de desen si expuse in cadrul scolii, asa cum se intampla de obicei cu picturile lor, ati mai avea ceva de comentat? doar e arta, reflecta talentul copiilor, e produsul atelierului de creatie. (ora de desen) Eu stiam ca scoala e o institutie de educatie si cultura, insa se pare ca d-voastra aveti alte idei.
Si daca unul il picteaza pe Mohamed, tot asa cu cinste ar trebui expus?
Reply With Quote
  #1086  
Vechi 12.09.2011, 14:07:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

@konijiro
Eu din contra spun ca MAJORITATEA decide! daca tu esti budist, n-are de ce sa te influenteze o icoana ortodoxa, pe care majoritatea au dorit sa o puna pe perete. Eu n-aveam icoane pe perete cat timp am fost la scoala, nici in generala, nici in liceu, probabil si din cauza ca nu se facea religie in liceu,iar in generala era optional (apoi s-a scos) insa chiar nu vad de ce se face atata tam-tam de la o icoana pusa pe perete. Am vazut 3 sali de clasa care aveau o iconita discreta, printre alte "materiale" expuse pe perete, care chiar nu facea nota discordanta. Circul asta ateist e mizerabil.

@Dumitru73:
pe Mahomed n-are cum sa-l picteze, caci religia islamica interzice reprezentarile umane, deci un profesor nu va da aceasta tema elevilor, daca se simte, insa poate sa le dea alta. Pot sa-l expuna si pe Buhda, daca schita e reusita, de ce nu? daca se aduce o statuie la clasa, iar elevii deseneaza dupa model, il creioneaza. Pe peretii scolii mele generale erau expuse desenele noastre, inclusiv INGERI. Nu s-a scandalizat niciun parinte ateu ca vede un inger, in care el nu crede si nici n-a cerut ca acele picturi sa fie retrase.

Last edited by ioanna; 12.09.2011 at 14:15:07.
Reply With Quote
  #1087  
Vechi 12.09.2011, 14:23:20
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flaviusm Vezi mesajul
romania ca stat laic nu are nici o legatura cu "legile lui dumnezeu". Daca tot le-ai pomenit, spune-mi te rog ce autoritate a emis aceste legi de care vorbesti tu. Unde anume pot fi ele citite? Aici nu ma refer la biblie, ci la legi normale, formulate dupa toate regulile dreptului, legi care sa se refere la toate aspectele societatii.
Stii si tu bine ca nu exista asa ceva si ca ceea ce tu numesti "legile lui dumnezeu" sunt de fapt dogmele bor. Vrei deci un stat teocratic, condus de bor?
Romania ca stat nu se inchina nici unei "sfinte treimi". Cel mult unii dintre cetatenii ei, dar asta nu inseamna deloc ca institutiile statului au vreo obligatie de a promova religi ortodoxa. E normal ca cei de alta religie sau ateii sa se simta ofensati de omniprezenta simbolurilor religioase, pentru ca acestea nu-i reprezinta. Pana una alta, indiferent daca iti place sau nu, romania are si cetateni care nu sunt de religie crestin ortodoxa, iar ei au exact aceleasi drepturi ca si tine.
Nu se pune problema de a uri icoanele, dar locul lor este in biserica si poate in casele oamenilor care doresc sa aiba asa ceva. Nu in institutii publice, care sunt laice, neutre fata de toate credintele religioase si-i reprezinta pe toti cetatenii romaniei, crestin ortodocsi sau nu.
Chestia cu "posedarea de catre diavol" o iau ca pe o metafora. Si eu sunt pentru scoaterea icoanelor din scoli si alte institutii ale statului, dupa tine asta inseamna ca sunt posedat de diavol?
multi sau ridicat impotriva lui dumnezeu si toti au pierdut. Romania s-a inchinat si se va inchina intotdeauna sfintei treimi.numai cei posedati de diavol sunt impotriva sfintelor icoane in scoli si nu numai. Nu ma intereseaza de cetatenii de alta religie.romania este si va ramane un stat ortodox.
Reply With Quote
  #1088  
Vechi 12.09.2011, 14:27:14
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
multi sau ridicat impotriva lui dumnezeu si toti au pierdut. Romania s-a inchinat si se va inchina intotdeauna sfintei treimi.numai cei posedati de diavol sunt impotriva sfintelor icoane in scoli si nu numai. Nu ma intereseaza de cetatenii de alta religie.romania este si va ramane un stat ortodox.
Deci daca esti anti-icoane devii automat posedat ?
Problema este ca Romania s-ar putea sa ramana stat ortodox mai mult (doar) cu numele
Reply With Quote
  #1089  
Vechi 12.09.2011, 14:33:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

În prealabil postat de FlaviusM
Si eu sunt pentru scoaterea icoanelor din scoli si alte institutii ale statului, dupa tine asta inseamna ca sunt posedat de diavol


Daca esti pentru scoaterea icoanelor sin scoli atunci toti peretii din salile de clasa ar trebuie sa fie goi, fara nimic atarnati pe ei. De ce sa fie pus un tablou cu Pitagora sau Arhimede ca sunt destui elevi carora nu le place matematica.Sau tabloul lui Mendeleev ca sunt elevi care urasc chimia, sau poza lui Darwin ca sunt destui cei care nu le place biologia. Asa ar fi corect nu? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #1090  
Vechi 12.09.2011, 14:40:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
De ce sa fie pus un tablou cu Pitagora sau Arhimede ca sunt destui elevi carora nu le place matematica.Sau tabloul lui Mendeleev ca sunt elevi care urasc chimia, sau poza lui Darwin ca sunt destui cei care nu le place biologia. Asa ar fi corect nu? Doamne ajuta!
Ce sa spun ca majoritatii le vine rau numai cand intra in clasa si vad tabla.
Mai bine o scoatem!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44