Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 17.08.2015, 10:03:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Un argument de luat in calcul este acela ca Biblia a aparut cu o anumita necesitate. Daca Dumnezeu exista si e preocupat de oameni, atunci trebuie sa fi avut in vedere un mijloc pentru ca invatatura sa sa se pastreze neschimbata. Si ce mijloc mai bun ar fi decat textul scris ? Prin urmare, daca Dumnezeu exista, atunci a lasat un text scris.
Asta este exemplu de logica nefericita (neo)protestanta?

Cine a trecut macar prin Noul Testament si a citit macar pasajul ispitirii lui Hristos, stie ca infaibilitatea nu sta in cuvantul scris ci in cititorul lui.
Deci inapoi la problema.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 17.08.2015, 10:06:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru simplificare: VT al crestinilor este VT al evreilor. Singura discutie este daca sa se plece de la "VT al evreilor in ebraica" sau de la "VT al evreilor pe care l-au tradus evreii in greaca".
Aparent, e mai logic sa se ia ca referinta "VT in ebraica". Problema este ca exemplarele care au ajuns la noi din aceasta sunt ulterioare "VT tradus de evrei in greaca".
Nu stiu daca e cu adevarat o problema.
Evreii erau foarte scrupulosi vizavi de copierea manuscriselor.

Si din cate stiu, evreii au (cel putin) o problema cu traducerea respectiva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 17.08.2015, 10:08:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Cel puțin un discipol, da, probabil.

Ceea ce nu este tot una cu cel puțin un evanghelist, pentru că nu avem certitudinea că Sf. Ioan a scris, sau dictat, în întregime, evanghelia atribuită lui.
Ca sa mergem cu scepticismul "corect" pana la capat, sa admitem si ca nu exista nici un martor ocular la faptul ca Evanghelistii au scris Evangheliile, corect..?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 17.08.2015, 10:37:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Textul biblic, în special NT, nu este un tratat exhaustiv de teologie, cum suntem noi deprinși să așteptăm în preocupările noastre cognitive obișnuite.
Mai apropiat de realitate ar fi să gândim textul în termeni de "semințe". O astfel de abordare, dacă nu mă înșel, sugera în urmă cu ceva timp Mihailc. Sper că nu am înțeles greșit.
În ce mă privește, eu înțeleg cam așa:
precum un copil recunoaște deîndată vocea mamei, deosebind-o dintre sunetele și zgomotele ambientului, urechea lui fiind mereu sensibilă, "specializată" deplin la glasul mamei sale,
așa și sufletul omului recunoaște deîndată cuvântul Adevărului, atunci când îl întâlnește.
Vreau să spun că dovada cea mai bună a veridicității textului biblic se află chiar în noi. Sufletul nostru este cel mai în măsură să recunaoscă deîndată, fără putință de a se înșela, Glasul Părintelui său.
Cum este posibil, atunci, ca unii să nu recunoască?
Păi, s-a tot spus: unii sunt surzi. Unii nu au "urechi de auzit". (zice Domnul)
Dar cum e posibil ca aceste urechi să aparțină numai unora? Să fie aceștia "aleși"?
Pe tema asta s-a cugetat și s-a scris prea mult ca să pot eu rezuma acum. Am amintit dilema doar pentru că punerea ei în discuție certifică, singură de ar fi, realitatea capacității omului de a recunoaște Glasul Făcătorului său.
Faptul că unii oameni nu aud sau nu văd nu înseamnă că urechile și ochii nu ar fi de folos, că nu ar avea rost într-o lume unde există sunete și lumină.
*
În alt chip, înțeleg și că omul e asemenea unui instrument muzical, unei harpe de pildă sau unei tobe etc. Când instrumentul este atins, atunci apare un fenomen nou - sunetul prin care răspunde instrumentul. Uneori se înalță chiar muzică!
Ei bine, asemenea unui instrument muzical sufletul nostru vibrează într-un chip anume la atingerea lui de către cuvântul Scripturii. Se așază un anumit înțeles și un anumit simțământ inconfundabil. Nici o altă atingere nu lasă în noi aceste trăiri. Tocmai prin calitatea inconfundabilă a acestora noi recunoaștem (identificăm) atât pe Cel Care ne-a mișcat cât și valoarea de adevăr a textului biblic.

*
Dar "instrumentul" cel mai fin din noi, cel mai potrivit pentru "muzica" la care ne cheamă Domnul, cred că este credința.
"Cîntînd" pe coardele credinței noastre cu "degetele" versetelor și pericopelor, ori cu mângâierea lină a "palmei" care este Scriptura în ansamblul ei, Domnul ne dă posibilitatea să auzim cea mai frumoasă și veridică muzică dintre toate: Glasul Iubirii Lui.
Când El ne spune "Împărăția Cerurilor este înlăuntrul vostru" se referă tocmai la credință, prin mijlocirea căreia putem auzi Însuși Glasul Împăratului și Îl putem vedea, uneori aievea.

Textul biblic este mult mai apropiat sufletului nostru decât credem uneori, prinși în vuietul și bruiajul minții noastre mundane. De aici și necesitatea unei fărîmițe, măcar, de asceză.
Dupa textul asta subiectul ar fi trebui declarat inchis. Restul e doar zgomot de fond.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cultura Duhului - Cuvantul lui Dumnezeu Rodica50 Intrebari utilizatori 34 05.12.2010 19:27:14
Cuvantul lui Dumnezeu Rodica50 Intrebari utilizatori 0 05.10.2010 12:10:43
Cuvantul lui Dumnezeu nu este vorba multa Marius22 Generalitati 3 17.04.2010 19:29:05
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06