Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.12.2006, 12:26:23
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Evanghelia inteleasa etimologic ca vestea cea buna are o valoare inestimabila. Insasi titlul de evanghelie ii descopera acesteia rolul si impactul pe care ar trebui sa il aiba intre cei ce vor sa traiasca evanghelic.

Rastalmacind-o, multi au facut din evanghelie ceea ce nu e absolut deloc adevarat, un motiv de separare si ura si astfel s-au facut propovaduitori mincinosi ai Evangheliei.

Care este adevaratul sens al Evangheliei si ce inseamna cuvintele "litera ucide, duhul da viata"? Care este situatia actuala a propovaduirii, e in duh sau e in litera? SI ma refer aici in special la modul in care individul crestin o propovaduieste prin comportament.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.12.2006, 14:06:59
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Cred ca in duh este arareori traita Evanghelia. Noi am cam uitat care este Duhul ei.
Iar invatatii nostrii pun accent pe dogma si nu pe duh asa ca-i normal sa se formeze tot felul de crestini "bataiosi pentru credinta cea dreapta" si f. rar ( si atunci este inlaturat intr-un fel sau altul din comunitate) se nasc/ formeaza crestini pentru care iubirea de aproape e cea mai dogma dintre dogme.
Exemple ? IPS Serafim. Eu personal nu cunosc multi preoti si nici un alt episcop care facea slujbe la patul bolnavilor paralizati (si crdeti-ma nu-i o placere sa respiri aerul din jurul unui astfel de bolnav)cum nu cunosc nici un alt episcop la care poti ajunge oricind fara sa te "manince sfintii" pina acolo.Si multe multe altele...
Spre norocul nostru din diaspora, nu se potrivea cu ierarhia din Romania. Deci facea lucrui care "nu se cad unui episcop" !!!!
Si fiindca intrebarea erea cum propovaduieste crestinul Evanghelia prin comportament , raspunsul ar fii : cum este invatat si mai ales din exemplu propriu celor care sint considerati "spuma" orodoxiei, aparatorii ei, a monahului, duhovnicului, preotului samd...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.12.2006, 01:05:19
wera wera is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Evanghelia inteleasa etimologic ca vestea cea buna are o valoare inestimabila. Insasi titlul de evanghelie ii descopera acesteia rolul si impactul pe care ar trebui sa il aiba intre cei ce vor sa traiasca evanghelic.

Rastalmacind-o, multi au facut din evanghelie ceea ce nu e absolut deloc adevarat, un motiv de separare si ura si astfel s-au facut propovaduitori mincinosi ai Evangheliei.

Care este adevaratul sens al Evangheliei si ce inseamna cuvintele "litera ucide, duhul da viata"? Care este situatia actuala a propovaduirii, e in duh sau e in litera? SI ma refer aici in special la modul in care individul crestin o propovaduieste prin comportament.
si pe mine ma doare sufletul cind vad ca tocmai crestinii nu se poarta bine...unii cel putin!dar exista si crestini care fac binele...eu fac parte din biserica evanghelic,aici in germania nu am avut posibilitatea sa merg la biserica ortodoxa...acuŽm de sarbatori am fost insa la augsburg si mi-a placut f. mult...si predica a fost atit de frumoasa,de sincera si de plina de har ,incit si copii mei care au inteles totul s-au mirat...parintele florin a predicat(asa scria pe usa)...si ne-a spus ca trebuie sa fim nascuti din nou ,prin puterea duhului sfint,care ne e dat prin credinta in isus...mi-a placut ca a spus:noi sintem pacatosi,si ar fii bine ca,chiar daca ne-am rugat pt. iertarea pacatelor,sa ne gindim in fiecare seara:oare ce atirna pe balanta mea asta seara mai mult? binele facut azi sau raul?(el zicind ca si la gindurile avute trebuie sa ne gindim,ca si la vorbele zise)...si mai zicea ca ,daca am facut mai mult rau ,sa incercam sa facem miine mai mult bine...insa sa nu iutam credinta mintuitoare in isus,fiul lui d-zeu
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2007, 13:13:55
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ce ne lipseste pentru a trai in acest duh evanghelic?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2007, 14:56:34
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Ce ne lipseste pentru a trai in acest duh evanghelic?
unele chestiuni :cool:
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2007, 00:58:03
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
ce inseamna cuvintele "litera ucide, duhul da viata"?
Parintele Profesor John Breck arata ca Apostolul Pavel, cand distinge intre duh si litera(Rm. 2,29; 7,6; 2Cor.3), nu vorbeste despre doua semnificatii distincte care coexista in Scriptura, ci face distictie intre doua legaminte. Vezi, de ex. Galateni4, 21-31, unde Agar si Sara sunt interpretate alegoric, ca reprezentand pe Hristos si Biserica.
Pe de o parte, exista Legamantul cel Vechi, care tine omul captiv intr-o stare de sclavie si de moarte, iar pe de alta parte, exista Noul Legamant, prin care crestinul se transfigureaza treptat dupa chipul lui Hristos, legamant ce se intemeiaza pe legea libetatii in duh.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2007, 01:02:14
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

trebuie sa corectez. Agar si Sara reprezinta pe Israel si Biserica
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.01.2007, 13:24:23
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu nu prea ma ghidez dupa explicatii alegorice. Eu cred ca orice om care aplica litera legii fara a trai in duhul iubirii este departe de intelegerea si trairea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.01.2007, 01:38:17
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Eu nu prea ma ghidez dupa explicatii alegorice. Eu cred ca orice om care aplica litera legii fara a trai in duhul iubirii este departe de intelegerea si trairea lui Dumnezeu.
Chiar si la Apostolul Pavel intalnim explicatii alegorice. Poate ca ar fi bine sa ne mai ghidam si dupa ele.
Eu cred ca mai inainte de a ajunge sa simtim iubirea lui Dumnezu, trebuie sa facem poruncile lui. Spune foarte frumos Marcu Ascetul: "Domnul este ascuns in poruncile Sale si cei ce-L cauta pe El Il gasesc pe masura implinirii lor".

Nu inteleg insa prea clar la ce te referi prin "litera legii" si prin "duhul iubirii". Cumva vezi legea ca fiind despartita de dragoste? Eu n-o vad asa. Pavel zice "Legea se cuprinde intr-un singur cuvant, în acesta: Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti."(Gal. 5,14).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.01.2007, 14:39:04
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Asa cum am spus, nu PREA ma ghidez. Asta e o chestiune absolut personala si se refera , in cazul meu, la un numar exagerat de interpretari simbolice si alegorice care ne indeparteaza de la intelesul corect al Sf. Scripturi. Eu nu ma refeream la alegoriile sau simbolistica Bibliei exprimate in mod expres in paginile acesteia.

Diferenta intre modul in care aplicau legea fariseii si modul in care a aplicat-o Iisus. Exemplul femeii care urma sa fie ucisa cu pietre din pricina desfranarii.

Un alt exemplu este cel al aplicarii nediferentiate a canonanelor. Canoanele sunt pentru a indrepta, vindeca credinciosul. Orice aplicare eronata de dragul de a respecta litera canonului in defavoarea penitentului si a mantuirii sale este o aplicare a legii fara a fi in duhul iubirii crestine.

Respectarea cu strictete a randuielilor bisericesti, post, rugaciune, etc. fara implinirea dragostei fata de aproapele este de asemenea un exemplu concludent pentru ceea ce vreau sa spun, pentru diferenta intre formalism si traire autentica!

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vazatori cu duhul Hartford Generalitati 65 21.01.2020 19:34:05
Duhovnic vazator cu duhul doareu Intamplari adevarate 53 18.11.2013 22:14:56
Te incalzeste Duhul Sfant? mihaiB Generalitati 1 20.02.2012 08:03:29
Botezul cu Duhul Sfant !!! petrut-angel Secte si culte 33 25.10.2010 20:02:33
duhul lumesc Ioana-Andreea Generalitati 2 17.07.2010 02:18:20