Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2009, 10:44:27
none
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Studentii in biblie o alta ramura a sectelor

Ei viseaza si scormonesc ca:că Biserica este "Templul lui Dumnezeu", în mod deosebit "lucrul mâinilor Sale"; construirea lui a fost în progres în decursul Veacului Evanghelic, de când Christos a devenit Răscumpărătorul lumii și piatra din capul unghiului acestui Templu, prin care, atunci când va fi terminat, vor veni binecuvântările lui Dumnezeu pentru "tot poporul" și oamenii vor avea acces la El - 1 Cor. 3:16, 17; Efes. 2:20-22; Gen. 28:14; Gal. 3:29.

— că, între timp, cioplirea, formarea și șlefuirea consacraților, care cred în ispașirea pentru păcat făcută de Christos, progresează; iar când ultima din aceste "pietre vii...alese și scumpe" va fi gata, atunci marele Maestru le va aduna pe toate împreună la întâia înviere și Templul se va umple de gloria Lui, fiind locul de întâlnire între Dumnezeu și oameni, în timpul Mileniului - Apoc. 15:5-8.

— că baza speranței, pentru Biserică și pentru lume, constă în faptul că "Isus Christos prin harul lui Dumnezeu a gustat moartea" pentru fiecare om, o "răscumpărare pentru toți" și va fi "adevărata lumină care luminează pe orice om venind în lume", "la vremea cuvenită" - Evrei 2:9; Ioan 1:9; 1 Tim. 2:5, 6.

— că speranța Bisericii este să fie asemenea Domnului ei, să-L vadă "așa cum este", să fie "părtași firii dumnezeiești", să fie părtași la gloria Lui ca moștenitori împreună cu El - 1 Ioan 3:2; Ioan 17:24; Rom. 8:17; 2 Pet.1:4.

— că misiunea prezentă a Bisericii este desăvârșirea sfinților pentru lucrarea de slujire viitoare, să dezvolte în sine toate darurile, să fie martorul Lui Dumnezeu pentru lume și să se pregătească pentru a fi regi și preoți în veacul viitor - Efes. 4:12; Mat. 24:14; Apoc. 1:6; 20:6.

— că speranța pentru lume constă în binecuvântările cunoștinței și posibilității care vor fi aduse prin Împărăția Milenară a Lui Christos — restabilirea a tot ceea ce a fost pierdut prin Adam, a tuturor celor doritori și ascultători, din mâina Răscumpărătorului lor și a Bisericii Lui glorificate — când toți cei răi cu voia vor fi nimiciți - Fapte 3:19-23; Isaia 35.



Saracii parca n-au nimic in comun cu credinta, o noua lege sectara dejghinare asa cum spunea marele pasoptist ortodox Eftimie Murgu candva.Pe curand
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2009, 11:57:42
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Am impresia ca si "Martorii lui Iehova" sunt desprinsi tot din "Studentii in Biblie".
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.11.2009, 12:16:50
none
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astia au separat locul lor unde isi desfasoara "slujbele" ca nu le putem numi slujbe deloc.Ei au o predicatie o dezbatere din biblie, un seminar si atat.In rest nu au ca si iehovistii paine si vin sau alte taine ei nici nu cred in asta.Am vazut undeva ca dupa "slujba" ei merg si joaca ping-pong,volei sau mai stiu eu ce deci ei au 20-30 de minute loc de slujba si ei o fac oricand deci inseamna ca nu o fac in toata duminica, stabilesc ei o zi pt asta, in rest seminariile ei le tin cand au vreun eveniment si atat.Pe curand
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.11.2009, 19:50:44
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

studentii in biblie nu sunt de fapt mormonii?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.05.2010, 10:21:49
mehe_i mehe_i is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2010
Locație: Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Studenti seriosi in Biblie

Asta e denumirea lor. Seriosi. Un singur lucru nu pot ei sa inteleaga, in seriozitatea lor, si anume ca Biblia apartine Bisericii (Ortodoxe), si nu altor culte. Pentru ei ar trebui sa fie doar o carte buna de citit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.05.2010, 10:55:57
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mehe_i Vezi mesajul
Asta e denumirea lor. Seriosi. Un singur lucru nu pot ei sa inteleaga, in seriozitatea lor, si anume ca Biblia apartine Bisericii (Ortodoxe), si nu altor culte. Pentru ei ar trebui sa fie doar o carte buna de citit.
De fapt Biblia e Cuvantul lui Dumnezeu adresat omului. Ciudat ca unii si-au asumat drepturile de autor asupra ei si nici macar nu L-au intrebat pe adevaratul Autor.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.10.2010, 16:03:19
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
studentii in biblie nu sunt de fapt mormonii?
Nu, mormonii sunt "latter days saints", adica sfintii zilelor din urma.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.10.2010, 20:31:39
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,mehe_i

Citat:
În prealabil postat de mehe_i Vezi mesajul
Asta e denumirea lor. Seriosi. Un singur lucru nu pot ei sa inteleaga, in seriozitatea lor, si anume ca Biblia apartine Bisericii (Ortodoxe), si nu altor culte. Pentru ei ar trebui sa fie doar o carte buna de citit.
mehe_i,da-mi voie sa-mi exprim o opinie:biblia,cartea cartilor il are autor pe dumnezeu si nu apartine bisericii ortodoxe, ci este data intregii lumi.cuvantul lui dumnezeu este studiat si interpretat in diferite moduri este o alta poveste,discutie.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.10.2010, 16:41:27
Roseinthedesert Roseinthedesert is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Arad
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

Cine sunt acestia, spuneti-mi si mie, va rog !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.10.2010, 16:52:29
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roseinthedesert Vezi mesajul
Cine sunt acestia, spuneti-mi si mie, va rog !
Dupa cum am spus mai sus si in urma cu aproape un an, studentii in Biblie sunt organizatia din care s-au desprins "Martorii lui Iehova". Celelalte organizatii ori nu mai sunt ori sunt insignifiante pe langa puterea financiara si de propaganda a Martorilor.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inselatoria sectelor Andy00 Secte si culte 13 18.11.2013 18:15:55
Biserica Speranta Vietii Targoviste - O alta ramura penticostala petrut-angel Secte si culte 35 17.11.2010 10:36:19
Studentii la teologie-exemple negative printre studenti E_my Preotia (Hirotonia) 32 25.05.2010 13:38:30
Agresivitatea sectelor Mikhael Secte si culte 81 26.03.2010 19:36:43