Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.07.2011, 08:10:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Asive_rationalul Vezi mesajul
N-am inteles niciodata chestia cu majuscula, dar fie, n-am chef sa ma cert pe chestii de-astea
micute.
Dar daca Dumnezeu ar dori sa ma aiba printre credinciosi nu mi s-ar arata?
In ce sens doriti ca Dumnezeu sa se arate,doriti o dovada fizica sau o conjuctura miraculoasa prin care sa primiti o invitatie speciala la"club"?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.07.2011, 08:35:35
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Asive_rationalul Vezi mesajul
Deci esti de acord ca este dorinta lui dumnezeu sa fiu ateu?
E bine ca admiti ca EXISTA Dumnezeu! Primul pas l-ai facut : nu mai negi existenta LUI!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.07.2011, 10:35:44
informatorul's Avatar
informatorul informatorul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nedumerirea mea este de ce ne trebuie noua,pe un forum crestin ortodox,un topic despre ateism????
Eu una stiu definitia ateismului si foarte probabil si altii de aici...
Este ca si cum iti deschizi o macelarie intr-un cartier de vegetarieni :)
Threadul acesta nu era intentionat pentru discutii de genu. Era pur si simplu informativ. Si uita-te in primul thread sa te convingi ca multi nu stiu ce e aia un ateu.
Imi pare rau ca si threadul asta s-a stricat cu "dezbateri" aiurea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.07.2011, 11:50:19
custos custos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2011
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Eu cred ca vi se arata; doar ca nu doriti sa-L vedeti. Daca doriti sa vedeti numai "Este dorinta Lui Dumnezeu sa fiu ateu", "eu nu am ce sa fac, oricum sint un pion pe care Dumnezeu il muta cum vrea", nu o sa-l vedeti. Pentru ca l-ati luat pe "eu nu am ce sa fac" in brate. Realitatea e ca, foarte adevarat, chiar nu aveti ce sa faceti. Insa, daca l-ati lua in brate pe "eu nu am ce sa fac, dar,oare, ce vrea Dumnezeu sa-mi arate cu asta?" s-ar putea sa-L vedeti. Si mie mi se pare ca deja sinteti pe acest drum. Pentru ca de la indiferenta ati ajuns la "Daca Dumnezu ar dori sa ma aiba printre credinciosi nu mi s-ar arata?" Raspunsul fiind "categoric DA", mai ramine sa va straduiti putin sa-L descoperiti.
Ce ma deranja cu acest tip de gandire, e simplu: daca schimbi Dumnezeul cu un alt zeu, hai sa spunem Thor, atunci ajungi la acelasi lucru, incepi sa vezi lumea cu ochi nordice. Vezi zeul tau, sau mesajele lui/iei peste tot.

Intrebarea mea e: unde stii ca e de fapt Dumnezeul Evreilor/ Crestinilor/ Muzulmanelor e cel care e adevaratul? Adica dovezi fizice nu sunt, doar subiective si atunci de unde poti sa stii?

P.S.: Esti liber sa schimbi Thor in oricare zeitate, si cei care sunt mai apropiate ca filozofie de Sfanta Treime de ex Isis
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.07.2011, 13:45:19
Asive_rationalul Asive_rationalul is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 50
Implicit

Citat:

E bine ca admiti ca EXISTA Dumnezeu! Primul pas l-ai facut : nu mai negi existenta LUI!
E un exercitiu logic. Este tipul te argument "Chiar daca", dar daca imi arta ca exista, sunt primu care e gata sa creada.

Citat:
Threadul acesta nu era intentionat pentru discutii de genu. Era pur si simplu informativ. Si uita-te in primul thread sa te convingi ca multi nu stiu ce e aia un ateu.
Imi pare rau ca si threadul asta s-a stricat cu "dezbateri" aiurea.
Da, a cam luat-o pe aratura, dar tot are ca scop intarirea de comunicare intre atei si crestini.

Citat:
Nedumerirea mea este de ce ne trebuie noua,pe un forum crestin ortodox,un topic despre ateism????
Eu una stiu definitia ateismului si foarte probabil si altii de aici...
Este ca si cum iti deschizi o macelarie intr-un cartier de vegetarieni :)
Pentru ca gandirea libera este cea mai importanta valoare a societatii si pentru ca tabuuri de genul "nu vorbim despre atei" fac mai mult rau societatii decat topicul acesta.



Citat:

Ce ma deranja cu acest tip de gandire, e simplu: daca schimbi Dumnezeul cu un alt zeu, hai sa spunem Thor, atunci ajungi la acelasi lucru, incepi sa vezi lumea cu ochi nordice. Vezi zeul tau, sau mesajele lui/iei peste tot.

Intrebarea mea e: unde stii ca e de fapt Dumnezeul Evreilor/ Crestinilor/ Muzulmanelor e cel care e adevaratul? Adica dovezi fizice nu sunt, doar subiective si atunci de unde poti sa stii?

P.S.: Esti liber sa schimbi Thor in oricare zeitate, si cei care sunt mai apropiate ca filozofie de Sfanta Treime de ex Isis
Hai sa ne limitam la atei-crestini si sa o lasam, si eu si tu, mai moale si sa ramanem On Topic.

Acestea fiind spuse, va rog daca doriti, puteti sa treceti peste mentalitatea de "ateii sunt tabu,nu vorbim cu ateii" si daca aveti intrebari depre absolut orice tine de ateism, stiinta sau orice mai doriti, sa le puneti pentru ca noi va vom raspunde pentru o colaborare mai buna a ateilor si a crestinilor in societate.
__________________
Tu poti avea "adevarurile" tale
Eu am dovezile

Last edited by Asive_rationalul; 19.07.2011 at 13:58:50.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.07.2011, 13:58:43
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Asive_rationalul Vezi mesajul
Da, a cam luat-o pe aratura, dar tot are ca scop intarirea de comunicare intre atei si crestini.
Comunicarea se face oricum ,dar nu este constructiva in toate situatiile

Citat:
În prealabil postat de Asive_rationalul Vezi mesajul
Acestea fiind spuse, va rog daca doriti, puteti sa treceti peste mentalitatea de "ateii sunt tabu,nu vorbim cu ateii" si, daca aveti intrebari depre absolut orice tine de ateism, stiinta sau orice mai doriti, sa le puneti pentru ca noi va vom raspunde pentru o colaborare mai buna a ateilor si a crestinilor in societate.
O colaborare se face oricum,la servici , in familie.
V-ati exprimat corect ,o colaborare care nu face rau cuiva anume.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.07.2011, 14:12:13
Asive_rationalul Asive_rationalul is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 50
Implicit

O colaborarea constructiva ar fi o idee buna. Problema este ca fiecare sta in tabara lui si uita ca si cealalta tabara e formata din oameni, oameni care au un alt adevar pe care sunt gata sa il apere cu orice mijloace. Atata timp cat in momentul de fata pana si in America, tara care are un procentaj mult mai mare de atei decat Romania, doar 50% din populatie accepta ateii, este clar ca ceva este in neregula cu conceptia pe care o are publicul general despre noi. Nu suntem demoni, nu suntem satanisti, pur si simplu credem in 1 zeu mai putin decat voi si alegem sa explicam universul prin stiinta nu prin credinta. E atat de simplu.
E evident ca aceasta colaborare este o idee mult prea greu de conceput pentru unii care zic ca ateii n-au ce cauta pe acest forum, dar pana si relativiatea (care e responsabila pentru faptul ca ceasurile satelitilor GPS trebuie sa fie reglate in permanenta) a fost un concept greu de grezut la inceput.
__________________
Tu poti avea "adevarurile" tale
Eu am dovezile
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.07.2011, 14:16:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Asive_rationalul Vezi mesajul
... Nu suntem demoni, nu suntem satanisti, pur si simplu credem in 1 zeu mai putin decat voi si alegem sa explicam universul prin stiinta nu prin credinta. E atat de simplu....
Ok, asta am înțeles.
Ce nu prea am înțeles este care-i scopul activării dumitale pe un forum creștin.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.07.2011, 14:25:27
Asive_rationalul Asive_rationalul is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 50
Implicit

Pentru ca nu ateii sunt problema in societate cand discrimineaza ateii, ci crestinii.
Forumul crestin e un loc cat se poate mai bun pentru a incerca sa facem schimbarea asta.
__________________
Tu poti avea "adevarurile" tale
Eu am dovezile
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.07.2011, 14:28:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cine și unde te-a discriminat dom'le în România?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
blog part 2 padrevicentiu Generalitati 5 14.06.2010 23:15:49
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10