Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 27.10.2011, 21:07:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Acesta nu este un răspuns.
Păi ia dați-mi în formă completă Ps.39,10.11.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 27.10.2011, 21:12:41
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Eu nu cred ca Sfintii Parinti au ajuns la interpretari arbitrare dupa "cum ii taia capul". Pentru mine este o enigma cum doar confesiunea dumneavoastra si iudaismul mai respecta ziua aceasta. Oare toate celelalte confesiuni crestine traiesc in intuneric?
Ca sa respectam adevarul istoric, pionierii adventisti tineau Ziua Domnului Duminica si credeau in nemurirea sufletului, marea majoritate a gruparilor millerite, doar un grup restrans de persoane , numiti si adventistii “usii inchise” sau adventistii sabatarieni si-au fixat in 1848 punctele de credinta, introducand sabatul zilei a 7-a, curatirea sanctuarului, starea mortilor si spiritul profetiei, in 1860 organizandu-se in Biserica Adventista de Ziua a 7-a. Atunci in America circula un puternic curent evanghelist-sionist, exista o afinitate pentru evrei si invatatura lor, o doamna adventista sabatariana (Minor Clorinda) conducand o astfel de miscare, ce incuraja plecarea in Palestina si constituirea de kibuturi intru implinirea profetiei si asteptarea Domnului. In acea perioada si-au fixat si adventistii sabatarieni noul crez, fixand sabatul sambata, la fel cum tineau si evreii, spre deosebire de ceilalti adventisti.

Ca o parere personala, consider pe adventistii sabatarieni asemenea crestinilor iudaizanti, carora le era imposibil sa perceapa crestinismul eliberat de perceptele religiei iudaice si aveau nevoie de Lege si de caracteristici distinctive evidente, precum taierea imprejur.

Last edited by ioanna; 27.10.2011 at 21:28:32.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 27.10.2011, 21:39:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Pentru mine este o enigma cum doar confesiunea dumneavoastra si iudaismul mai respecta ziua aceasta.
Credeți-mă, mă mir și eu cum e posibil acest lucru, având în vedere evidențele biblice. Și mă mir cu atât mai mult, cu cât astăzi putem considera că am depășit de mult ignoranța medievală a necunoașterii Scripturilor.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 27.10.2011, 21:42:31
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Păi ia dați-mi în formă completă Ps.39,10.11.
10. Ardere de tot și jertfă pentru păcat n-ai cerut. Atunci am zis: "Iată vin!
11. În capul cărții este scris despre mine. Ca să fac voia Ta, Dumnezeul meu, am voit și legea Ta înăuntru inimii mele". (Ps. 39 - versiunea sinodală)


Și o ciudățenie pe care acum o descopăr: diferența din versiunea Anania (care probabil a generat și nedumerirea dvs.)

7. atunci am zis: „Iată, vin!,
– scris este despre mine în sulul cărții –

8. ca să fac voia Ta, Dumnezeul meu;
dar și legea Ta am vrut-o în lăuntrul inimii mele (Ps. 39 - versiunea Bartolomeu Anania)


Dar independent de aceste diferențe de numerotare, Psalmul 39 tot mesianic rămâne, versetele cu pricina referindu-se la Domnul Hristos. De acord?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 27.10.2011, 21:55:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dar independent de aceste diferențe de numerotare, Psalmul 39 tot mesianic rămâne, versetele cu pricina referindu-se la Domnul Hristos. De acord?
Mesianic?...poate explicați puțin. Și cine a scris Psalmii?

Last edited by ovidiu b.; 27.10.2011 at 22:02:14.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 27.10.2011, 22:02:43
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și cine a scris Psalmii?
Psalmii ii sunt atribuiti lui David, Asaf, Moise, Etan, Heman, fiii lui Core (Asir ,Elkana ,Abiasaf,Tahat ,Uriel,Uzia ,Saul), Ezechil, Ezra si restul anonimi :) Psalmul 39 e a lui David si nu vad nici un caracter mesianic, sincer. (acum l-am recitit)

Este clar ca lumina zilei ca se refera la David, doar nu pe Hristos l-a scos Dumnezeu din "groapa ticalosiei si tina noroiului", nu Hristos a fost "impresurat" in rele si faradelegi cum spune in mod explicit textul psalmului.

1. L-am așteptat, pe Domnul L-am așteptat, și El a luat aminte la mine și mi-a auzit rugăciunea
2. și m'a scos din groapa ticăloșiei și din tina noroiului; și pe piatră mi-a pus picioarele și pașii mi i-a îndreptat
3. și'n gura mea a pus cântare nouă,cântare Dumnezeului nostru; mulți vor vedea și se vor teme și vor nădăjdui în Domnul.
4. Fericit bărbatul a cărui nădejde este numele Domnului și n'a privit la deșertăciuni și la bâiguieli mincinoase
5. Doamne, Dumnezeul meu, multe sunt minunile pe care le-ai făcut și'n gândurile Tale nu-i nimeni asemenea Ție. Vestit-am și am grăit: ele fără de număr s'au înmulțit.
6. Jertfă și prinos n'ai voit,dar mi-ai întocmit un trup arderi-de-tot și jertfă pentru păcat n'ai cerut
7. atunci am zis: „Iată, vin!, – scris este despre mine în sulul cărții –
8. ca să fac voia Ta, Dumnezeul meu; dar și legea Ta am vrut-o în lăuntrul inimii mele
9. Dreptate am binevestit în adunare mare; iată, buzele mele nu le voi opri; Doamne, Tu o știi
10. Dreptatea Ta n'am ascuns-o în inima mea,adevărul Tău și mărturia Ta le-am grăit; mila Ta și adevărul Tău nu le-am ascuns de adunarea mare.
11. Dar Tu, Doamne, să nu-Ți îndepărtezi îndurările Tale de la mine,mila Ta și adevărul Tău pururea să mă sprijineasca
12. Fiindcă rele nenumărate m'au împresurat;fărădelegile mele m'au ajuns și n'am fost în stare să văd;înmulțitu-s'au mai mult decât perii capului meu, și inima m'a părăsit.

later edit: Psalmii mesianici adică cei care, în întregime sau parțial, se referă la Domnul Iisus Hristos prin dimensiunea lor profetică. Desigur, din punct de vedere creștin-teologic, aceștia sunt cei mai importanți. Cele mai autorizate păreri atestă psalmii 15, 20, 21, 44, 71 și 109 ca fiind direct mesianici, în timp ce psalmii 3, 4, 6, 8, 33, 67 și 107, dar nu numai ei, sunt socotiți ca fiind indirect mesianici

Last edited by ioanna; 27.10.2011 at 22:37:24.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 27.10.2011, 23:09:18
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Îmi cer iertare pentru imprecizie, Psalmul 39 (LXX)/40 (TM) este unul din psalmii doar parțiali mesianici, respectiv versetele 6-8(TM)/8-9(LXX)/10-11 (Sinodala)/7-8(Anania)... Uff... câte diferențe!

Versetele respective scot în evidență unul dintre obiectivele principale ale învățăturilor lui Mesia. Pentru iudei, ceremoniile constituiau suma totală a religiei. Iisus a arătat prin învățăturile Sale că acestea erau doar un mijloc în vederea atingerii unui scop și că scopul acesta era însăși armonia cu voia lui Dumnezeu. Funcția de bază a Planului Mântuirii este de a reface în om chipul lui Dumnezeu. De aceea, orice sistem religios care subordonează funcția aceasta aderării la ceremonie și tradiție întunecă prin aceasta scopul primordial al adevăratei religii. Nu vreau să intru în amănunte, pentru a vă convinge, citiți mai bine Evrei 10,7-9:

7. Atunci am zis: Iată vin, în sulul cărții este scris despre mine, să fac voia Ta, Dumnezeule".
8. Zicând mai sus că: "Jertfă și prinoase și arderile de tot și jertfele pentru păcat n-ai voit, nici nu Ți-au plăcut", care se aduc după Lege,
9. Atunci a zis: "Iată vin ca să fac voia Ta, Dumnezeule". El desființează deci pe cei dintâi ca să statornicească pe al doilea.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 27.10.2011, 23:25:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul

Este clar ca lumina zilei ca se refera la David...
Deci îmi susțin ideea literei Legii vechi.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 27.10.2011, 23:41:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Îmi cer iertare pentru imprecizie, Psalmul 39 (LXX)/40 (TM) este unul din psalmii doar parțiali mesianici, respectiv versetele 6-8(TM)/8-9(LXX)/10-11 (Sinodala)/7-8(Anania)... Uff... câte diferențe!

Versetele respective scot în evidență unul dintre obiectivele principale ale învățăturilor lui Mesia. Pentru iudei, ceremoniile constituiau suma totală a religiei. Iisus a arătat prin învățăturile Sale că acestea erau doar un mijloc în vederea atingerii unui scop și că scopul acesta era însăși armonia cu voia lui Dumnezeu. Funcția de bază a Planului Mântuirii este de a reface în om chipul lui Dumnezeu. De aceea, orice sistem religios care subordonează funcția aceasta aderării la ceremonie și tradiție întunecă prin aceasta scopul primordial al adevăratei religii. Nu vreau să intru în amănunte, pentru a vă convinge, citiți mai bine Evrei 10,7-9:.
Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel. Iată căderea Legii vechi:

1. În adevăr, Legea având umbra bunurilor viitoare, iar nu însuși chipul lucrurilor, nu poate niciodată - cu aceleași jertfe, aduse neîncetat în fiecare an - să facă desăvârșiți pe cei ce se apropie.
...
7. Atunci am zis: Iată vin, în sulul cărții este scris despre mine, să fac voia Ta, Dumnezeule".
8. Zicând mai sus că: "Jertfă și prinoase și arderile de tot și jertfele pentru păcat n-ai voit, nici nu Ți-au plăcut", care se aduc după Lege[/B,
9. Atunci a zis: "Iată vin ca să fac voia Ta, Dumnezeule". El desființează deci pe cei dintâi ca să statornicească pe al doilea.
10. Întru această voință suntem sfințiți, prin jertfa trupului lui Iisus Hristos, o dată pentru totdeauna.
...
19. Drept aceea, fraților, având îndrăzneală, să intrăm în Sfânta Sfintelor, prin sângele lui Iisus,
20. Pe calea cea nouă și vie pe care pentru noi a înnoit-o, prin catapeteasmă, adică prin trupul Său,

Last edited by ovidiu b.; 27.10.2011 at 23:50:48.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 28.10.2011, 10:20:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel. Iată căderea Legii vechi:

1. În adevăr, Legea având umbra bunurilor viitoare, iar nu însuși chipul lucrurilor, nu poate niciodată - cu aceleași jertfe, aduse neîncetat în fiecare an - să facă desăvârșiți pe cei ce se apropie.
...
7. Atunci am zis: Iată vin, în sulul cărții este scris despre mine, să fac voia Ta, Dumnezeule".
8. Zicând mai sus că: "Jertfă și prinoase și arderile de tot și jertfele pentru păcat n-ai voit, nici nu Ți-au plăcut", care se aduc după Lege[/B,
9. Atunci a zis: "Iată vin ca să fac voia Ta, Dumnezeule". El desființează deci pe cei dintâi ca să statornicească pe al doilea.
10. Întru această voință suntem sfințiți, prin jertfa trupului lui Iisus Hristos, o dată pentru totdeauna.
...
19. Drept aceea, fraților, având îndrăzneală, să intrăm în Sfânta Sfintelor, prin sângele lui Iisus,
20. Pe calea cea nouă și vie pe care pentru noi a înnoit-o, prin catapeteasmă, adică prin trupul Său,
Și care e legătura între legile acestea ale jertfelor, prinoaselor, ceremoniilor cu porunca a IV-a din Legea Decalogului, că n-am înțeles ce vreți să spuneți.
Mai degrabă are legătură cu anacronismul ceremoniilor, veșmintelor preoțești, candelelor, tămâiei, altarelor, catapetesmelor, etc., etc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Domnului-Ziua eroilor georgeval Inaltarea Domnului 34 06.06.2019 03:16:23
Fuga in Egipt - Duminica dupa Nasterea Domnului bonicud Intrebari utilizatori 1 29.12.2012 20:40:19
cinsteste ziua Domnului mihaisepo Generalitati 7 13.11.2010 19:17:52
Piata din ZIUA DOMNULUI Dacian Intamplari adevarate 5 11.04.2008 06:49:27
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 20:26:52