Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.12.2011, 18:28:14
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
dar de astia ce ziceti?
daca tot e sa vorbim de una de alta.
Acum zic eu: NO Coment!
Așa, doamna Lore! Așa, da. În postarea unor astfel de imagini văd rostul. Îs frumoase..
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.12.2011, 18:46:05
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu_andreea Vezi mesajul
cuvintele nu prea isi au rostul in astfel de contexte!no coment!
in primul rand, se scrie 'no comment' , cu 2 m.

eu zic ca s-ar putea comenta totusi ceva la pozele astea, asta pentru cei care raman perplecsi cand vad asa ceva.

prima poza - s-ar parea ca este vorba o delegatie straina care a fost cazata la Mariott (dupa imprejurimi). Bineinteles ca trebuiau sa se deplaseze si ei cu ceva acolo unde aveau nevoie. Banuiesc ca li s-a pus la dispozitie "car service" din partea hotelului, dar care totusi se plateste. Deci, limuzina aceea este de fapt standardul hotelului respectiv, care arata ca isi respecta clientii si nu le pune la dispozitie masini de mana a doua.

a doua poza
- nu-i exclus ca acel calugar sa fi ramas fara bani, numai Dumnezeu stie in ce imprejurare. Si, trebuia sa se intoarca si el cu ceva acasa, dar cum nimeni poate nu i-a dat nimic, cersind la colt de strada, s-o fi gandit ca poate o da Domnul sa cada niste monezi din masina aceea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.12.2011, 18:46:08
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
..
Eu as propune pe jos si desculti.
.
Pe alea nu le-a vazut. Pe unde le-ai fi zarit tu?

Adica domn Furtuna care conduce o fabrica cu 1000 de angajati isi permite o masina super luxoasa si nimeni nu zice nimic, dar de un episcop care are in pastorire cateva zeci de mii de oameni si il vad oamenii cu o masina...jap! cu piatra! nu de alta, dar sa se sparga geamurile.

Arata tu "preafericitilor" cum umbli pe jos desculta, si poate s-or rusina si or face ca tine.

Acum stim ca o masina straina e o masina de lux....ori cu 1000 de euro iti poti lua una de dincolo linistit (doar taxa te omoara la noi)...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.12.2011, 19:02:57
marius.b.'s Avatar
marius.b. marius.b. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
in primul rand, se scrie 'no comment' , cu 2 m.

eu zic ca s-ar putea comenta totusi ceva la pozele astea, asta pentru cei care raman perplecsi cand vad asa ceva.

prima poza - s-ar parea ca este vorba o delegatie straina care a fost cazata la Mariott (dupa imprejurimi). Bineinteles ca trebuiau sa se deplaseze si ei cu ceva acolo unde aveau nevoie. Banuiesc ca li s-a pus la dispozitie "car service" din partea hotelului, dar care totusi se plateste. Deci, limuzina aceea este de fapt standardul hotelului respectiv, care arata ca isi respecta clientii si nu le pune la dispozitie masini de mana a doua.

a doua poza
- nu-i exclus ca acel calugar sa fi ramas fara bani, numai Dumnezeu stie in ce imprejurare. Si, trebuia sa se intoarca si el cu ceva acasa, dar cum nimeni poate nu i-a dat nimic, cersind la colt de strada, s-o fi gandit ca poate o da Domnul sa cada niste monezi din masina aceea.
a doua poza-si cum zicea oare bietul calugar plin de smerenie si evlavie:ia sa bag putin la pacanele!sau....da-mi Doamne 5 septari in bet500,nu?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.12.2011, 19:05:14
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

marius.b esti penibil. mai bine du-te si fa-ti veacul prin alta parte.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.12.2011, 19:31:19
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Eu cred ca initiatoarea thread-ului era putin plictisita cu viata ei. S-a gandit sa arunce un vierme ca sa vada cati pesti prinde si acum se amuza pe seama indignarii celorlalti. Eu ii propun sa isi gaseasca ceva util de facut, ceva pentru sufletul ei. Poate ar putea sa se roage sa ii mai lumineze Dumnezeu mintea. Sau daca tot vrea sa fie pe forum, sa mai dea pe la Umanitare si sa faca un lucru bun, in preajma acestor sfinte sarbatori, in loc sa-si adune pacate.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.12.2011, 19:38:18
antoniu_andreea antoniu_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2011
Locație: tg ocna
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Eu cred ca initiatoarea thread-ului era putin plictisita cu viata ei. S-a gandit sa arunce un vierme ca sa vada cati pesti prinde si acum se amuza pe seama indignarii celorlalti. Eu ii propun sa isi gaseasca ceva util de facut, ceva pentru sufletul ei. Poate ar putea sa se roage sa ii mai lumineze Dumnezeu mintea. Sau daca tot vrea sa fie pe forum, sa mai dea pe la Umanitare si sa faca un lucru bun, in preajma acestor sfinte sarbatori, in loc sa-si adune pacate.
lasa-i pe ei sa dea pe la umanitare pe preotii aia care au slk-uri,x6,tuareguri care l-ar face invidios si pe 50cent!de s-ar baga DNA in ei puscariile ar deveni neincapatoare!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.12.2011, 20:00:27
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Da, vad ca multi cauta sa scuze intr-un fel sau altul ceea ce este defapt incriminator si de rau exemplu pt. casta prezentata in imagini .
Dar aceasta intimplare imi aduce aminte de una asemanatoare petrecuta cu vrednicul de pomenire Patriarh Pavle al Iugoslaviei care din intimplare a urmarit sosirea ierarhilor sfintului sinod iugoslav la o intrunire curenta , vazindu-i cu ce masini vin . Bine inteles ca acestea erau limuzine ultrapricopsite. Patriarhul a exclamat : ,,... noroc ca acestia sunt monahi si au depus votul saraciei ca altminteri cine stie ce ..."
Patriarhul insusi fiind cunoscut ca umblind pe jos si cu masini de calitate modesta !
Este duhovniceste sa iertam dar sa indreptam lucrurile pt. a nu vatama atit pe cunoscatori cit si pe cei mai straini de situatie . Bine este stiut ca un singur mar vatamat intr-o lada cu mere sanatoase , pina la urma le vatama pe toate . Raul nu cunoaste fenomenul de autostopare spontana chiar de la aparitie . Binele insa da, deoarece trebuie sa te caznesti ca sa il faci !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.12.2011, 20:07:49
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

eu n-am cautat sa scuz nimic, doar am explicat ce am vazut in pozele respective.

prima poza - intrebarea ar fi de fapt, de ce n-au fost gazduiti calugarii aceia la vreo manastire si au trebuit sa mearga la hotel; daca intr-adevar au stat la acel hotel, sau doar au fost la vreo intrunire.

a doua poza - am intalnit cu ani in urma un caz asemanator, un baiat care era doar novice si era in situatia respectiva. l-am intalnit la Schitul Darvari. dar am increderea ca a adunat acolo ceva bani de drum si n-a trebuit sa ceara prin baruri..
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.12.2011, 20:14:55
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniu_andreea Vezi mesajul
lasa-i pe ei sa dea pe la umanitare pe preotii aia care au slk-uri,x6,tuareguri care l-ar face invidios si pe 50cent!de s-ar baga DNA in ei puscariile ar deveni neincapatoare!
Eu zic sa ii lasi tu pe ei sa isi vada de treaba si tu sa iti vezi de a ta! Uscaturi exista in toate padurile, dar inainte sa te apuci tu sa le seceri, in dreapta si-n stanga, mai bine uita-te in curtea ta, ca sigur sunt ceva buruieni ce trebuiesc smulse, in timp ce tu iti intinzi gatul peste gard la vecini sa vezi ce le face capra.
Reply With Quote
Răspunde