Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 12.04.2016, 05:25:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nici una din extreme nu este buna.....

Exista tot felul de situatii...

Normalul este undeva la mijloc. Sa asiguri copiilor o viata normala din toate punctele de vedere.
Normalul nu e la mijlocul desertaciunii; normal e asa cum a randuit Dumnezeu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.05.2016, 20:27:32
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Am avut si eu ocazia de a cunoaste asemenea oameni frumosi.Imi vin in minte acum doi:

1.Sotia mea avea o bunicuta foarte simpatica.Am prins-o numai vreo doi ani .Cand mergeam la ea parca ajungeam in Rai, fata de cum eram obisnuit cu certurile alor mei.Te primea cu o bunatate mare si totdeauna vroia sa te serveasca cu ceva .Iti spunea pasaje lungi din Biblie din cap.Facea Adunari ale Oastei Domnului la ea in casa, cand nu era voie sa o faca.O bunatate si o pedanterie, sa ii spun, aparte.Unele lucruri nu stii cum sa le explici prea bine, dar persoanele respective isi pun o pecete aparte asupra ta.

2.O frizerita de la tara, este un predicator neintrecut .Nu e o predica prin vorbe, ci prin felul ei de a fi.Lucreaza cu mare atentie si cu o dragoste aparte, te ia de vreo trei ori la rand sa iti scurteze si aranjeze parul ,pe undeva ai crede ca e o perfectionista .Dar in timpul asta vorbeste mult cu tine .Este o persoana foarte empatica si pozitiva.Cand vorbeste despre nepoti, multumeste la Dumnezeu ptr darurile care li le-a dat.La final dupa o munca poate dubla cat ar face un frizer obisnuit spune un pret ridicol -5 lei.Ii dai mai multi,ea oricum e multumita, dar sunt oameni care o duc mai greu, si ptr ei e o binecuvantare ca lucreaza asa ieftin.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #83  
Vechi 02.05.2016, 22:56:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Am avut si eu ocazia de a cunoaste asemenea oameni frumosi.Imi vin in minte acum doi:

1.Sotia mea avea o bunicuta foarte simpatica.Am prins-o numai vreo doi ani .Cand mergeam la ea parca ajungeam in Rai, fata de cum eram obisnuit cu certurile alor mei.Te primea cu o bunatate mare si totdeauna vroia sa te serveasca cu ceva .Iti spunea pasaje lungi din Biblie din cap.Facea Adunari ale Oastei Domnului la ea in casa, cand nu era voie sa o faca.O bunatate si o pedanterie, sa ii spun, aparte.Unele lucruri nu stii cum sa le explici prea bine, dar persoanele respective isi pun o pecete aparte asupra ta.

2.O frizerita de la tara, este un predicator neintrecut .Nu e o predica prin vorbe, ci prin felul ei de a fi.Lucreaza cu mare atentie si cu o dragoste aparte, te ia de vreo trei ori la rand sa iti scurteze si aranjeze parul ,pe undeva ai crede ca e o perfectionista .Dar in timpul asta vorbeste mult cu tine .Este o persoana foarte empatica si pozitiva.Cand vorbeste despre nepoti, multumeste la Dumnezeu ptr darurile care li le-a dat.La final dupa o munca poate dubla cat ar face un frizer obisnuit spune un pret ridicol -5 lei.Ii dai mai multi,ea oricum e multumita, dar sunt oameni care o duc mai greu, si ptr ei e o binecuvantare ca lucreaza asa ieftin.
Doamne ajuta!
Deja oamenii astia care sunt multumiti si cu pretentii putine sunt pe cale de disparitie;poate or mai fi in Romania dar aici in vest nu gasesti,pur si simplu.

Eu am renuntat sa-mi mai fac parul la salon de ani buni: si coafezele mai prost pregatite si de la periferie cer tot atat cu alea sofisticate din centru,pe atunci cam $180.
O magarie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 03.05.2016, 17:22:38
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Ma gandesc la titlu topicului:” Oameni frumos si nestiuti” si imi aduc aminte de un europarlamentar italian singurul pe care il stiu de fapt (daca si Berlusconi a fost europarlamentar, atunci doi) si cred ca majoritatea ne aducem aminte de Berlusconi, restul nu cred ca ne mai aducem aminte de ei.Sunt stiuti, dar de fapt „nestiuti”, ca vin stau(si muncesc, scuze;-) ) si pleaca.Fiind mai sus poti lasa o urma mai frumoasa si mai durabila in lume.
Aceasta europarlamentara Licia Ronzulli in urma cu cativa ani a mers cu fetita de 6 saptamani in Europarlament .Datorita legilor flexibile a putut sa isi ia fiica la sesiunile Europarlmentului.La acea data ea a spus ca era un act matern ,nu o luare de pozitie politica,ea alaptand la san.Ea a vrut sa aduca in discutie ca sunt femei care nu au aceasta oportunitate, sa poate duce copii la lucru, si ca ar fi bine sa discutam despre asta.
„Aș vrea să văd că instituțiile europene se implică serios în această problemă, iar prima ar trebui să fie Parlamentul European, pentru ca toți să putem duce cu bine aceste două vieți", le-a spus Ronzulli colegilor, vorbind despre viața de mamă și cea de europarlamentar. Licia Ronzulli a fost aplaudata atunci cand s-a ridicat sa vorbeasca.
Micuta Victoria a invatat a voteze alaturi de mama sa.
De fapt Licia Ronzulli pe langa necesitatea de a arata ca trebuie discutate aceste probleme ale tinerelor mame,a aratat un lucru foarte important, daca e vointa se poate impaca cariera cu nasterea de copii.
http://www.dailymail.co.uk/femail/ar...arliament.html
https://www.google.ro/search?q=licia...GKDFoQ_AUIBigB
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #85  
Vechi 05.05.2016, 10:54:20
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

Eu am renuntat sa-mi mai fac parul la salon de ani buni: si coafezele mai prost pregatite si de la periferie cer tot atat cu alea sofisticate din centru,pe atunci cam $180.
O magarie.
Doamne iarta-ma,Yasmina...180$? Mie mi se pare enorm...prefer sa-mi tund parul singura, zau asa...Si cu 180$ sa cumpar ceva copiilor mei... De ani de zile am parul lung si e f ok asa..Ma mai duc ce-i drept sa-mi taie din varfuri, pentru regenerare..dar atat...
Am intr-adevar colege super sofisticate care cheltuiesc o gramada de bani pe manichiura,coafor o data pe sapt, masaje, etc etc...Intr-adevar, arata impecabil...Dar au o personalitate super egocentrista si niste fite, mama mia! :)
Sunt frumoase ce-i drept..dar departe de a fi nestiute...:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 05.05.2016, 23:39:50
VHAlexandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am si eu cativa prieteni minuntati la grupurile parohiale de tineret . Deseori, parca sunt "lumina lumii", uneori ma intaresc in credinta pana la uimire.
Odata , un prieten mi-a dat 100 de lei ca sa-i cumpar ceva si mi-a ramas rest 50 de lei. Am pus restul in buzunar si am uitat sa i-l dau inapoi, iar noi trebuia sa ne intalnim abia saptamana viitoare, la intalnirea grupului. Intre timp, el a ramas fara bani si a intervenit o situatie urgenta in familia lui si avea nevoie de acei 50 de lei. Insa eu nu am putut veni la intalnire.
Un prieten de la grup care imi e vecin a mers la intalnire, iar prietenul la care trebuia sa-i dau banii i-a spus necazul. Atunci, vecinul a scos dintr-o data 50 de lei si i-a dat cu un foarte mare drag, iar celelalt s-a bucurat enorm ca si-a putut rezolva problema.
Pe cand am vrut sa-i dau datoria preietenului vecin , am tot insistat sa o ia , el a tot refuzat-o , si la un moment dat a zis : "Du-te si fa un bine cu ei .Daca tot ne dam banii unul altuia inapoi n-are niciun farmec " . La fraza asta am ramas fara cuvinte si cred ca am si impietrit vreo 5 secunde.
Pana la urma , banii au ajuns la un spital.
Asa a vrut Hristos , ca dintr-o prostie de-a mea, sa-L vad mai profund pe El in oameni, printr-un drum al unei bancnote :) .
Reply With Quote
  #87  
Vechi 06.05.2016, 00:35:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Doamne iarta-ma,Yasmina...180$? Mie mi se pare enorm...prefer sa-mi tund parul singura, zau asa...Si cu 180$ sa cumpar ceva copiilor mei... De ani de zile am parul lung si e f ok asa..Ma mai duc ce-i drept sa-mi taie din varfuri, pentru regenerare..dar atat...
Am intr-adevar colege super sofisticate care cheltuiesc o gramada de bani pe manichiura,coafor o data pe sapt, masaje, etc etc...Intr-adevar, arata impecabil...Dar au o personalitate super egocentrista si niste fite, mama mia! :)
Sunt frumoase ce-i drept..dar departe de a fi nestiute...:)
Pai aici este California,totul este scump si taxe cu duiumul! Toti care locuiesc in CA sunt cotati ca si divele si vipurile de cinema.
E drept ca si salariul minim este mai mare decat in alte state dar chiria iti mananca totul!

Pt mentinerea unui par lung ,vopsit ,tuns si tot tacamul =$180.
Nu m-ar deranja sa fac asta de vreo 2 ori pe an insa m-a deranjat ca la o petrecere de muieri am cunoscut o coafeza care m-a invitat la salonul ei,unul deloc de top sau de fite insa ea m-a taxat ca la unul din Las Vegas sau NY.
Este normal ca la saloane mai amarate sa ai preturi mai joase ,cu cat investesti mai mult in business cu atat trebuie sa-ti rambursezi banii.
Insa femeia respectiva este de o rapacitate proverbiala.

Oricum scuze pt off topic,aici se vorbeste despre oamenii frumosi din jurul nostru, nu despre ceilalti :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 06.05.2016, 00:42:33
VHAlexandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa parerea mea, mama bunicii a fost o adevarata eroina, dupa cum imi povestea bunica. Femeia aceasta a trecut prin razboaie, foamete , salvari, pierderi, vaduvie, boala, si mereu si-a pastrat o demnitate uluitoare.
Venise regimul comunist in Romania . Un om din satul bunicii avea 8 copii si o palma de pamant , si era considerat "ciabur". Pentru ca era "ciabur" , i s-au luat averile si a fost inchis.
Strabunica si-a facut curaj si a mers din satul ei mic de langa Cluj pana la Bucuresti, la Gheorghe Dej. A trecut peste toate garzile si protocoalele ca sa-l salveze pe omul acesta. A ajuns chiar pana in fata lui Gheorghe Gheorghiu Dej , si au avut asa un dialog , incat Gheorghe Dej a inceput sa planga si i-a dat drumul . Nu mai stiu exact ce i-a spus , dar parca imi amintesc ca ea i-a spus : "Sunt o taranca , n-am invatat carte , dar am venit aici, nu ma lasa inima sa vad cum omul asta cu 8 copii , om de omenie , i se ia si palma de pamant pe care o are si-i bagat in lagar pe nedrept. Nu mi-e frica sa va spun asta, nu mi-e frica de ma veti baga in lagar, macar stiu ca am vrut sa salvez niste suflete nevinovate."
Atunici lui Gheorghiu Dej i-au dat lacrimile, si l-a eliberat pe om si i-a dat terenul inapoi, dar au spus sa tina chestia asta cat mai secreta.
Acasa, bunica , care avea vreo 12 ani, o astepta. Cativa ii ziceau ca o sa o inchida pe strabunica, si ei ii era foarte teama si era foarte stresata. Dar cand a vazut-o , de departe , pe dealuri , a fugit si a imbratisat-o, si amandurora le-au dat lacrimile :,) .
Din povestea asta am inteles ca iubirea e eroica , si se arata in cei mai simplii oameni :). Si foarte multe povesti despre iubire cu strabunica imi zicea bunica, eu sincer o consider o eroina .

Last edited by VHAlexandru; 06.05.2016 at 00:46:23.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 06.05.2016, 00:51:53
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frumoase povestiri ai scris, Alexandre!...:)
Cu multumiri,
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #90  
Vechi 11.05.2016, 05:07:58
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

https://www.youtube.com/watch?v=Hsh9Ox5WeXY
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
oamenii - omenirea dobrin7m Generalitati 14 06.01.2013 22:44:14
In jurul vostru sunt oameni credinciosi? cred_cu_adevarat Generalitati 26 12.12.2012 04:10:49
De ce il resping oamenii pe Hristos ? Savonarola Biserica Ortodoxa Romana 79 18.01.2012 22:23:21
Sa fim sensibili la ce se petrece in jurul nostru Nicoletapopa Calugarul 15 12.12.2009 21:22:54
Oamenii care vor implinirea Maria82 Nunta 40 12.11.2009 12:38:50