Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2013, 09:53:21
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit Ce este moartea(exista sau nu)

Ieri am citit pe internet niste articole in care se afirma ca stiintific s-ar fi dovedit ca moartea nu exista.Va prezint teoria in cauza si astept opiniile voastre.

"Cei mai mulți oameni se tem de moarte, cred în ea pentru că au fost învățați că vor muri. Ei se asociază cu corpurile lor, iar acestea mor, inevitabil. Conform unei noi teorii însă, specialiștii sugerează că moartea nu este un eveniment final.
Dr. Robert Lanza, director științific la „Advanced Cell technology" și profesor la Facultatea de Medicină din cadrul Wake Forest University, a oferit noua abordare a fenomenelor care se produc în momentul morții, din perspectiva fizicii cuantice.
Anumite observații nu pot fi prevăzute la modul absolut, există o gamă de observații posibile pentru fiecare probabilitate. Pentru a explica acest concept, specialitul a oferit exemplul universurilor multiple, aprofundat de biocentrism, o nouă teorie științifică.
Există un număr infinit de universuri, conform teoriei, și orice s-ar putea întâmpla se petrece într-unul sau altul. „Moartea nu există în aceste scenarii, la modul real. Toate universurile posibile există simultan, indiferent de ce se întâmplă într-unul din ele. Deși corpurile sunt destinate să se autodistrugă, sentimentul de a fi în viață, conștientizarea lui «cine sunt eu?» nu este nimic mai mult decât o sursă de energie de 20 de wați care funcționează în creier. Dar această energie nu dispare la moarte", a explicat Robert Lanza.
Una dintre axiomele științifice este aceea că energia nu moare niciodată, nu poate fi creată sau distrusă. Întrebarea la care cercetătorul a elaborat un răspuns în studiul său asupra morții este dacă această energie transcende dintr-o lume în alta.
20 de wați de energie
Indiferent de alegerile făcute de cel care observă o acțiune, cel care o efectuează va experimenta efectele acesteia, a explicat cercetătorul. Legăturile dintre evenimentele în care sunt implicați subiecții observați și universuri depășesc conceptele noastre clasice de spațiu și timp.
„Dacă cei 20 de wați de energie ar proiecta un rezultat sau altul pe un ecran, aceeași «baterie» ar fi responsabilă pentru proiecție, indiferent dacă fasciculele ar ajunge pe un ecran sau pe mai multe", a scris cercetătorul pe site-ul sau, roberlanza.com.
Percepția și experimentarea se traduc prin informații descifrate de creier, pentru care spațiul și timpul sunt doar instrumente de ordonare a acestora.
Într-o lume lipsită de spațiu și timp, moartea nu există. Chiar Einstein spunea către sfârșitul vieții: „Prietenul meu a plecat din această lume ciudată cu puțin înaintea mea. Aceasta nu înseamnă nimic. Oamenii ca noi știu că distncția dintre trecut, prezent și viitor este doar o iluzie care persistă cu încăpățânare". Nemurirea nu înseamnă existență perpetuă într-un timp nesfârșit, ci locuiește, mai degrabă, în afara timpului cu totul, a explicat Lanza."

http://romaniapress-misterelelumii.b...iintifica.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2013, 10:19:34
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa inteleg ca ei numesc sufletul energie.

Noi stim ca sufletul este nemuritor si ca exista viata dupa moartea trupului pe acest pamant finit, deci nu ar trebui sa ne minuneze ca incep si oamenii de stiinta sa se tot aproprie de adevar. Li s-a tot spus de 2000 de ani, dar daca nu vor sa asculte...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2013, 10:27:47
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Sa inteleg ca ei numesc sufletul energie.

Noi stim ca sufletul este nemuritor si ca exista viata dupa moartea trupului pe acest pamant finit, deci nu ar trebui sa ne minuneze ca incep si oamenii de stiinta sa se tot aproprie de adevar. Li s-a tot spus de 2000 de ani, dar daca nu vor sa asculte...
Da Laura19, eu stiu foarte bine ca TOTUL e energie , are o vibratie anume, ca suntem suflete nemuritoare, dar ma intreb CUM pot demonstra STIINTIFIC si CORECT asta.
In alta ordine de idei, stii ca anul trecut am auzit la o predica intr-o biserica unde nu merg decat rar , eu frecventand o alta,preotul zicand ca exista cu siguranta si alte lumi si ca odata vom lua legatura cu ele, si ca noi suntem forme de energie.Nu mi-a venit sa cred!
Multumesc de raspuns si te mai astept la dialog si in alte parti.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2013, 12:45:43
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Noiembrie
Ce intelegi prin energie? Te referi la energia creata sau cea necreata?

Cum crezi ca arata sufletul unui om dupa adormirea trupului? Are o forma definita? Are memorie, auz, vaz, simtiri etc?

Intreb ca sa inteleg la ce te referi cand spui ca totul este enegrie.
In articol ei numesc energie, ce ar fi sufletul, insa nu sunt sigura ca se refera la sufletul asa cum il descriu Sfintii Parinti.

Last edited by Laura19; 01.02.2013 at 13:54:23.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2013, 12:55:49
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt planuri diferite: material și spiritual. Nu au aceeași substanță, nu e vorba de același tip de energie. E ca diferența dintre puterea de a munci (fizică) și puterea de a iubi (a sufletului), sau, mai mult, puterea duhovnicească, a harului.
Sufletul după moarte nu va mai avea o stare fizică, măsurabilă, pentru că nu este de natură materială. Iar viața în Hristos, fericită, deplină, o va avea sufletul care s-a adăpat la izvoarele harului dumnezeiesc, înviind înainte de moartea cu trupul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.02.2013, 13:34:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Conform unei noi teorii însă, specialiștii sugerează că moartea nu este un eveniment final.
Asta e de "citatul zilei". Beton !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.02.2013, 13:39:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Da Laura19, eu stiu foarte bine ca TOTUL e energie , are o vibratie anume, ca suntem suflete nemuritoare, dar ma intreb CUM pot demonstra STIINTIFIC si CORECT asta.
In alta ordine de idei, stii ca anul trecut am auzit la o predica intr-o biserica unde nu merg decat rar , eu frecventand o alta,preotul zicand ca exista cu siguranta si alte lumi si ca odata vom lua legatura cu ele, si ca noi suntem forme de energie.Nu mi-a venit sa cred!
Multumesc de raspuns si te mai astept la dialog si in alte parti.Doamne ajuta!
Nu poti.
Si nu vad la ce te-ar ajuta.

Textul ala e o fantezie stiintifica, sunt sigur ca n-ai inteles mare lucru din el, la ce ti-ar folosi in definitiv?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.02.2013, 00:23:52
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
puterea de a munci (fizică)
Deci recunosti ca amicul Plesu nu munceste....:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.02.2013, 01:06:27
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
Ieri am citit pe internet niste articole in care se afirma ca stiintific s-ar fi dovedit ca moartea nu exista.Va prezint teoria in cauza si astept opiniile voastre.

"Cei mai mulți oameni se tem de moarte, cred în ea pentru că au fost învățați că vor muri. Ei se asociază cu corpurile lor, iar acestea mor, inevitabil. Conform unei noi teorii însă, specialiștii sugerează că moartea nu este un eveniment final.
Dr. Robert Lanza, director științific la „Advanced Cell technology" și profesor la Facultatea de Medicină din cadrul Wake Forest University, a oferit noua abordare a fenomenelor care se produc în momentul morții, din perspectiva fizicii cuantice.
Anumite observații nu pot fi prevăzute la modul absolut, există o gamă de observații posibile pentru fiecare probabilitate. Pentru a explica acest concept, specialitul a oferit exemplul universurilor multiple, aprofundat de biocentrism, o nouă teorie științifică.
Există un număr infinit de universuri, conform teoriei, și orice s-ar putea întâmpla se petrece într-unul sau altul. „Moartea nu există în aceste scenarii, la modul real. Toate universurile posibile există simultan, indiferent de ce se întâmplă într-unul din ele. Deși corpurile sunt destinate să se autodistrugă, sentimentul de a fi în viață, conștientizarea lui «cine sunt eu?» nu este nimic mai mult decât o sursă de energie de 20 de wați care funcționează în creier. Dar această energie nu dispare la moarte", a explicat Robert Lanza.
Una dintre axiomele științifice este aceea că energia nu moare niciodată, nu poate fi creată sau distrusă. Întrebarea la care cercetătorul a elaborat un răspuns în studiul său asupra morții este dacă această energie transcende dintr-o lume în alta.
20 de wați de energie
Indiferent de alegerile făcute de cel care observă o acțiune, cel care o efectuează va experimenta efectele acesteia, a explicat cercetătorul. Legăturile dintre evenimentele în care sunt implicați subiecții observați și universuri depășesc conceptele noastre clasice de spațiu și timp.
„Dacă cei 20 de wați de energie ar proiecta un rezultat sau altul pe un ecran, aceeași «baterie» ar fi responsabilă pentru proiecție, indiferent dacă fasciculele ar ajunge pe un ecran sau pe mai multe", a scris cercetătorul pe site-ul sau, roberlanza.com.
Percepția și experimentarea se traduc prin informații descifrate de creier, pentru care spațiul și timpul sunt doar instrumente de ordonare a acestora.
Într-o lume lipsită de spațiu și timp, moartea nu există. Chiar Einstein spunea către sfârșitul vieții: „Prietenul meu a plecat din această lume ciudată cu puțin înaintea mea. Aceasta nu înseamnă nimic. Oamenii ca noi știu că distncția dintre trecut, prezent și viitor este doar o iluzie care persistă cu încăpățânare". Nemurirea nu înseamnă existență perpetuă într-un timp nesfârșit, ci locuiește, mai degrabă, în afara timpului cu totul, a explicat Lanza."

http://romaniapress-misterelelumii.b...iintifica.html
Este o abordare gen New Age, in nici un caz crestina. Si crestinismul nu isi propune sa demonstreze nimic, cu atat mai putin nemurirea sufletului. Pentru desavarsire este nevoie de credinta nu de dovezi stiintifice. Cum sa "incadrezi" stiintific si din punct de vedere al legilor fizicii ceva facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.02.2013, 01:09:22
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noiembrie Vezi mesajul
In alta ordine de idei, stii ca anul trecut am auzit la o predica intr-o biserica unde nu merg decat rar , eu frecventand o alta,preotul zicand ca exista cu siguranta si alte lumi si ca odata vom lua legatura cu ele, si ca noi suntem forme de energie.
Parerile personale ale unui preot nu reprezinta invataturi ale Bisericii. Asta este o aberatie si nu are nici o legatura cu ce ne-a descoperit Hristos.
In astfel de situatii ar fi bine ca cineva sa il traga de maneca pe preotul respectiv si sa il intrebe pe ce isi bazeaza convingerea? Unde se regaseste asa ceva in Sfanta Scriptura sau in Sfanta Traditie?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare