Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 27.01.2015, 15:44:26
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai si daca Zegrean & Co faceau ce stie mai bine, adica sforaiau, ar fi continuat disputa. Si daca spuneau ca-i alba, si daca spuneau ca-i neagra si daca spuneau ca-i gri. Nu e nici o diferenta. Nu cred ca problema este decizia CCR ci ura unora dintre concetatenii nostri impotriva religiei.

Nu stabileste CCR-ul norme metodologice. Tot ce poate face este sa stabileasca daca anumite decizii ale autoritatilor sunt sau nu conforme cu principiile trecute in Constitutie. Bine, asta intr-o lume ideala, la noi mai intervine si calitatea slaba a asa zisilor judecatori.

Nu exista nici o problema cu religia in scoli. Nu exista nici inaintea de decizia CCR si nu exista nici acum. ( in afara de cazuri punctuale unde din comoditate sau din alte ratiuni cadrele unor scoli nu respectau dorinta parintilor ). La fel cum nu exista probleme intre crestinii sau musulmanii din Dobrogea, sau cum musulmanii din Dobrogea nu se simt ofensati de icoanele din scoli.
Toate aceste probleme apar datorita unei minoritati galagioase care uraste pur si simplu religia si in general orice lucru cu care ei nu sunt de acord, si care considera ca toti trebuie sa facem aceleasi lucruri. Ori pe ei ii va nemultumi orice decizie care permite oricarui copil sa se apropie de religie si in general orice decizie care-i permite religiei sa existe. Numai ca unii se abtin, nu spun deschis ca maine ar face acelasi lucru pe care l-au facut si inaintasii lor.
Atunci daca situatia sta asa, sa ramana cum a fost si pana acum, iar alora
care nu vor sa faca religie , sa faca cerere ca nu vor ora de religie, iar copiii
lor sunt liberi sa stea sau sa plece de la ora.
In acest caz, ar fi bine ca ora de religie sa fie pusa ultima, astfel incat
sa nu fie nevoit copilul care nu vrea sa faca religie sa stea pe afara
o ora(sa aiba fereastra).Pt ca atat timp cat copilul sta la scoala , aceasta
este responsabila de securitatea lui.Si gata problema.
Reply With Quote
  #412  
Vechi 27.01.2015, 15:56:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Atunci daca situatia sta asa, sa ramana cum a fost si pana acum, iar alora
care nu vor sa faca religie , sa faca cerere ca nu vor ora de religie, iar copiii
lor sunt liberi sa stea sau sa plece de la ora.
In acest caz, ar fi bine ca ora de religie sa fie pusa ultima, astfel incat
sa nu fie nevoit copilul care nu vrea sa faca religie sa stea pe afara
o ora(sa aiba fereastra).Pt ca atat timp cat copilul sta la scoala , aceasta
este responsabila de securitatea lui.Si gata problema.
Pai vrei sa faca aia infarct ? Iti dai seama cati bani de spitale or sa ceara dupa asta ? Si nu-s bani ca dam la catedrale in loc sa marim bugetul SRI si DNA si sa cumparam avioane second hand cat mai multe...si sa ne pregatim de rasboi ca ne ataca rusiiiiii. :)
Reply With Quote
  #413  
Vechi 27.01.2015, 15:58:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

E simplu, nu mai trebuie sa faca cerere cei 0.1% parinti atei, cum era pana acum. Acum trebuie sa faca cerere cei 99% de credinciosi de diferite culte, pentru a nu fi discriminati cei 0.1% atei declarati la recensamant.
Nu trebuie trecut cu vederea ca cel discriminat care a inaintat cererea este Moise de la Buzau, cel cu icoanele. Eu cred ca e cel mai discriminat om din Romania.
Reply With Quote
  #414  
Vechi 27.01.2015, 16:05:48
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E simplu, nu mai trebuie sa faca cerere cei 0.1% parinti atei, cum era pana acum. Acum trebuie sa faca cerere cei 99% de credinciosi de diferite culte, pentru a nu fi discriminati cei 0.1% atei declarati la recensamant.
Pai daca intr-un stat de drept, ce se vrea a fi democratic a ajuns sa faca
cerere majoritatea atunci inseamna ca fie Romania nu este o tara democratica fie nu exista statul de drept.
Cum sa faca cerere o majoritate intr-o democratie ?
Este un non-sens.Numai la casa de nebuni vezi astfel de chestii.

Citat:
Nu trebuie trecut cu vederea ca cel discriminat care a inaintat cererea este Moise de la Buzau, cel cu icoanele. Eu cred ca e cel mai discriminat om din Romania.
Ala probabil vrea sa ajunga la psihatrie dar nu stie cum.
Reply With Quote
  #415  
Vechi 27.01.2015, 16:13:24
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Cum sa faca cerere o majoritate intr-o democratie ?
Este un non-sens.Numai la casa de nebuni vezi astfel de chestii.
Cred ca democratie nu inseamna sa fii inscris la ceva "by default" (in cazul asta, indiferent de religie, esti inscris la un curs ortodox) , si sa poti sa alegi daca te inscrii sau nu.
Reply With Quote
  #416  
Vechi 27.01.2015, 16:15:06
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
"ntrucât decizia nr. 669/ 2014 a fost percepută în societate ca 'o lovitură dată orei de Religie', în motivarea sa, Curtea Constituțională afirmă în mod pozitiv și argumentat importanța orei de Religie, astfel: dreptul părinților de a asigura educația copiilor lor minori potrivit propriilor convingeri (paragraful 19);
Moama ce am descoperit...Daca intorci acel 9 invers, devine 6 si atunci
avem decizia 666/2014. Cel care are redactat acest text
este tot ala care a dat denumirea bucatii de plastic drept card, care scris
invers este drac.Card->drac , 669 de fapt 666. Nuu......Fugiti :))
Ce mai, avem un stat...dat dracului.

PS: pt cei cu cipul, relax, e doar o gluma.

Last edited by oaie_cugetatoare; 27.01.2015 at 16:17:35.
Reply With Quote
  #417  
Vechi 27.01.2015, 16:27:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Pai daca intr-un stat de drept, ce se vrea a fi democratic a ajuns sa faca
cerere majoritatea atunci inseamna ca fie Romania nu este o tara democratica fie nu exista statul de drept.
Cum sa faca cerere o majoritate intr-o democratie ?
Este un non-sens.Numai la casa de nebuni vezi astfel de chestii.
E evident ca sopul ateilor era sa faca mai putini copii ora de religie, ca sa devina si ei atei. Astfel, unii parinti poate nu sunt prea practicanti si nu-i intereseaza, altii or sa se gandeasca si cei binevoitori o sa le spune ca nu e bine sa faca ora de religie copiii, etc.
Reply With Quote
  #418  
Vechi 27.01.2015, 18:15:52
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E evident ca sopul ateilor era sa faca mai putini copii ora de religie, ca sa devina si ei atei.
Cred ca ateii se gandesc mai mult la copiii lor decat la ai celorlalti. In imoralitatea lor, ei sunt mai egoisti de fel. Ma indoiesc ca urmaresc un scop d-asta, cu iz masonic.
...Dar n-am de unde sa stiu ce e in capul celor care au facut sesizarea/plangerea.

Oricum, nu ar trebui sa fie probleme cu credinta pentru ca asta nu se preda la scoala. De ce sa devina atei fara orele de religie? Credinta in Dumnezeu trebuie insuflata de catre profesori sau parinti? Suna ciudat... . Stiam ca e suficient ca un copil sa se uite in jurul lui, la copaci, animale si la natura si sa se intrebe cine a facut toate aceste minunatii. Un adevar atat de evident, din viata de zi cu zi nu trebuie predat la scoala.
De cand are revelatia nevoie de suport uman? N-ar mai fi revelatie atunci, nu? ...Sa le aratam intai raspunsurile ca mai apoi sa-si puna intrebarile? Nu mi se pare corect.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Astfel, unii parinti poate nu sunt prea practicanti si nu-i intereseaza, altii or sa se gandeasca si cei binevoitori o sa le spune ca nu e bine sa faca ora de religie copiii, etc.
In situatia mentionata apareau doua probleme, din care doar una intra in conflict cu principiile seculariste, celalta fiind independenta de acestea.
1) problema de fond - inscrierea din oficiu a elevilor la ora de religie incalca dreptul la libertatea constiintei (cred ca asta clama cel care a facut sesizarea/plagerea);
2) problema practica - unitatile scolare isi declinau responsabilitatea supravegherii elevului care nu participa la orele de religie.

Motivatia initiala a Curtii a fost simpla: "cel care vrea sa faca ceva trebuie sa ceara acel lucru, si nu cel care nu vrea". ...Si mai adaug: "indiferent daca se constiutie sau nu in majoritate". Majoritatea nu este intotdeauna un raspuns al democratiei. ...Altfel nu mai vedeam picior de roman de etnie maghiara prin tara, nu? Facem un referendum "democratic" si in privinta lor?
Reply With Quote
  #419  
Vechi 27.01.2015, 18:26:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Cred ca ateii se gandesc mai mult la copiii lor decat la ai celorlalti. In imoralitatea lor, ei sunt mai egoisti de fel. Ma indoiesc ca urmaresc un scop d-asta, cu iz masonic.
...Dar n-am de unde sa stiu ce e in capul celor care au facut sesizarea/plangerea.

Oricum, nu ar trebui sa fie probleme cu credinta pentru ca asta nu se preda la scoala. De ce sa devina atei fara orele de religie? Credinta in Dumnezeu trebuie insuflata de catre profesori sau parinti? Suna ciudat... . Stiam ca e suficient ca un copil sa se uite in jurul lui, la copaci, animale si la natura si sa se intrebe cine a facut toate aceste minunatii. Un adevar atat de evident, din viata de zi cu zi nu trebuie predat la scoala.
De cand are revelatia nevoie de suport uman? N-ar mai fi revelatie atunci, nu? ...Sa le aratam intai raspunsurile ca mai apoi sa-si puna intrebarile? Nu mi se pare corect.
Pentru asta am infiintat scolile, ca sa transmitem mai departe cunoasterea noastra, pentru ca urmasii sa nu o ia de la inceput. Altfel ar putea face acelasi lucru cu orice disciplina - s-ar uita in jur si ar descoperi si ei cum functioneaza lucrurile.
E unul din motivele pe care unii fara minte nu-l inteleg si atunci spun : ia uite cat am evoluat fata de stramosii nostri ! Evolutie ! Pai nu e evolutie, copilul nu se naste mai destept ca ala din Egipt de acum 5.000 de ani. Are doar posibilitatea sa invete mai multe de-a lungul vietii pentru ca am adunat cunoasterea fiecarei generatii in scoli si biblioteci.

Iar pentru noi Biblia face parte din revelatie. Sigur ca e de ajuns sa te uiti in jur ca sa intelegi ca exista un Creator, dar acel Creator s-a facut cunoscut , s-a intrupat, etc. La fel avem si scrierile sfintilor parinti. Teologia nu e cu nimic diferita de orice alta disciplina care se studiaza la scoala.
Reply With Quote
  #420  
Vechi 27.01.2015, 21:40:40
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Teologia nu e cu nimic diferita de orice alta disciplina care se studiaza la scoala.
Imi era teama ca voi auzi asta, mai devreme sau mai tarziu, pana si aici.
Reply With Quote
Răspunde