Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.09.2009, 16:56:22
AnD1's Avatar
AnD1 AnD1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Locație: Alba
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru AnD1
Implicit Ii pacat daca stau cu sora unu var prin alianta?

Buna! Am ajuns sa fiu pus intr-o situatie mai delicata daca pot sa ii zic asa si anume aceea de a o cunoaste pe sora unui baiat care urmeaza cat de curand sa imi fie var prin alianta. Si as vrea sa stiu si sa va cer o parere despre toata chestia asta ... ii bine dak as avea o relatie cu ea sau ar fi mai bine sa abandonez tot si sa imi vad de drum?? Ca toata treaba a plecat de la niste povesti din batrani si de la o alta istorioara care se aseamana cu a mea numai ca in acea poveste era vorba despre ceva rude de acelasi sange si de grad mai mare numai k s-au uitat legaturile de redenie si acei tineri s-au casatorit. Mai departe nu stiu ce s-a mai intamplat si nici ce sa mai zic pentru ca sunt confuz si nu as vrea sa incalc legile divinitatii. Va rog sa ma ajutati cumva sa ma pot lamuri ... Ar fi bine sa am o relatie cu acea fata sau nu
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.09.2009, 23:00:30
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Intreaba cel mai bine un preot.Eu nu cred ca e pacat ca nu sunteti rude de sange da nu sunt sigur daca asa este.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2009, 23:39:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnD1 Vezi mesajul
Buna! Am ajuns sa fiu pus intr-o situatie mai delicata daca pot sa ii zic asa si anume aceea de a o cunoaste pe sora unui baiat care urmeaza cat de curand sa imi fie var prin alianta. Si as vrea sa stiu si sa va cer o parere despre toata chestia asta ... ii bine dak as avea o relatie cu ea sau ar fi mai bine sa abandonez tot si sa imi vad de drum?? Ca toata treaba a plecat de la niste povesti din batrani si de la o alta istorioara care se aseamana cu a mea numai ca in acea poveste era vorba despre ceva rude de acelasi sange si de grad mai mare numai k s-au uitat legaturile de redenie si acei tineri s-au casatorit. Mai departe nu stiu ce s-a mai intamplat si nici ce sa mai zic pentru ca sunt confuz si nu as vrea sa incalc legile divinitatii. Va rog sa ma ajutati cumva sa ma pot lamuri ... Ar fi bine sa am o relatie cu acea fata sau nu
detaliaza un pic in ce consta rudenia dintre voi.cine cu cine e ruda?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.09.2009, 23:50:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

E pacat sa "stai" cu acea fata. Daca e pacat sa te insori cu ea, asta este alta treaba.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2009, 18:42:40
AnD1's Avatar
AnD1 AnD1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Locație: Alba
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru AnD1
Post

Gradele de rudenie sunt in felul urmator: Eu sunt var primar cu fata. Fata are o relatie cu un baiat, iar baiatul are o sora si eram interesat daca ii pacat sa am o relatie cu sora acestuia dak el o sa imi devina var prin alianta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2009, 18:47:11
AnD1's Avatar
AnD1 AnD1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Locație: Alba
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru AnD1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
E pacat sa "stai" cu acea fata. Daca e pacat sa te insori cu ea, asta este alta treaba.

Cum adica? Fa-ma sa inteleg te rog sau doreai sa ma corectezi la felul cum m-am exprimat??
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.09.2009, 18:50:00
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnD1 Vezi mesajul
Cum adica? Fa-ma sa inteleg te rog sau doreai sa ma corectezi la felul cum m-am exprimat??
Vrea sa spuna ca relatiile sexuale trebuie sa aiba loc doar dupa casatorie, altfel e pacat.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.09.2009, 22:16:33
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnD1 Vezi mesajul
Gradele de rudenie sunt in felul urmator: Eu sunt var primar cu fata. Fata are o relatie cu un baiat, iar baiatul are o sora si eram interesat daca ii pacat sa am o relatie cu sora acestuia dak el o sa imi devina var prin alianta.
intre voi ar fi 6 grade de rudenie.biserica opreste pana la al 7 grad, dar s-ar putea sa se calculeze altfel, pt ca aveti radacini diferite.in mod normal intre tine si vara ta sunt 4 grade de rudenie, iar intre cei 2 frati 2, deci adunate=6.

deci in aceste conditii o relatie ar sta sub semnul ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.09.2009, 00:09:22
AnD1's Avatar
AnD1 AnD1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Locație: Alba
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru AnD1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Vrea sa spuna ca relatiile sexuale trebuie sa aiba loc doar dupa casatorie, altfel e pacat.
Aham am inteles acum. Multumesc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.09.2009, 00:13:54
AnD1's Avatar
AnD1 AnD1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Locație: Alba
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru AnD1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
intre voi ar fi 6 grade de rudenie.biserica opreste pana la al 7 grad, dar s-ar putea sa se calculeze altfel, pt ca aveti radacini diferite.in mod normal intre tine si vara ta sunt 4 grade de rudenie, iar intre cei 2 frati 2, deci adunate=6.

deci in aceste conditii o relatie ar sta sub semnul ?
Sa inteleg ca ramane la aprecierea mea sa fac ce stiu eu ca ii mai bine? Oricum am discutat cu un parinte duhovnic si mi-a zis ca nu ar fi bine sa am nimic de-a face cu acea persoana ca la o eventuala casatorie a verisoarei mele cu baiatul respectiv acesta mi-ar deveni rudenie de grad 1 si asta ar insemna sa am o relatie cu sora verisorului meu ceea ce nu ar fi prea bine ca s-ar putea abate nenorociri mai incolo in acea relatie sau casnicie ori asupra copiilor daca ar fi cazul.

Last edited by AnD1; 28.09.2009 at 00:19:42.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rude alianta luana Generalitati 13 26.02.2012 02:03:52
Declaratia de la Timisoara-alianta familiilor Ioana-Andreea Stiri, actualitati, anunturi 2 26.08.2010 14:42:15
nasa-sora mea nicosim Nunta 7 01.06.2009 14:06:58