Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2009, 17:03:02
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit reiki

ce parere aveti despre reiki? mi-as dori foarte mult pareri avizate sau parerile unor persoane care au avut de a face cu asa ceva. cineva foarte apropiat si drag mie merge la o persoana care practica reiki, sperand sa primeasca ajutor cu privire la problemele sale sufletesti si nu numai. din cate mi-a povestit, doar stau de vorba si "o curata de anumite energii negative"- nu stiu exact cum face asta, mi-a povestit doar ca ii citeste o rugaciune, tinandu-i mana pe umar(mi-a spus ca rugaciunea e ortodoxa intrucat a recunoscut-o usor). persoana despre care vorbesc pare sa fie un pic cu inima indoita, nu stie daca greseste in fata Lui Dumnezeu sau nu mergand acolo, dar din cate am observat tinde sa-i placa. Mi-a mai spus ca persoana la care merge(cea care practica reiki) stie detalii din viata ei, din sufletul si mintea ei , fara sa i le fi povestit, ceea ce o face oarecum sa prinda incredere. Eu am cautat pe net despre reiki, si am descoperit ca ar fi o practica chineza, un stil de viata mai degraba, ce propune o viata intru iubire si toleranta. se spune ca ar insemna :rei = intelepciunea Lui Dumnezeu si ki=viata. Eu una nu stiu ce sa cred... voi ce spuneti?
multumesc anterior:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2009, 19:34:11
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Ca sa fiu sincera, e prima data cind aud despre asa ceva.
Probabil o fii o deviatie de la ortodoxie, atit de obisnuita in zilele noastre.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2009, 20:44:19
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eulaura Vezi mesajul
ce parere aveti despre reiki? mi-as dori foarte mult pareri avizate sau parerile unor persoane care au avut de a face cu asa ceva. cineva foarte apropiat si drag mie merge la o persoana care practica reiki, sperand sa primeasca ajutor cu privire la problemele sale sufletesti si nu numai. din cate mi-a povestit, doar stau de vorba si "o curata de anumite energii negative"- nu stiu exact cum face asta, mi-a povestit doar ca ii citeste o rugaciune, tinandu-i mana pe umar(mi-a spus ca rugaciunea e ortodoxa intrucat a recunoscut-o usor). persoana despre care vorbesc pare sa fie un pic cu inima indoita, nu stie daca greseste in fata Lui Dumnezeu sau nu mergand acolo, dar din cate am observat tinde sa-i placa. Mi-a mai spus ca persoana la care merge(cea care practica reiki) stie detalii din viata ei, din sufletul si mintea ei , fara sa i le fi povestit, ceea ce o face oarecum sa prinda incredere. Eu am cautat pe net despre reiki, si am descoperit ca ar fi o practica chineza, un stil de viata mai degraba, ce propune o viata intru iubire si toleranta. se spune ca ar insemna :rei = intelepciunea Lui Dumnezeu si ki=viata. Eu una nu stiu ce sa cred... voi ce spuneti?
multumesc anterior:)
Ce sa fie,este o cale spirituala.Este alegerea fiecaruia sa faca dupa cum ii dicteaza sufletul.
Acest gen de cai nu exclud ortodoxia,dimpotriva.Insa cei care se multumeasca doar sa prinda niste barfe din zbor or sa iti spuna ca orice cale care abordeaza viata si printr-un alt unghi,indiferent care ar fi ea si in ce consta,este erezie.
Acum,ramane la latitudinea fiecaruia cu ce doreste sa deceleze informatiile.Eu spun ca cel mai bun barometru este sufletul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.06.2009, 20:53:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Reiki este tot un fel de bioenergie, o energie demonica. Exista un articol publicat in Formula As care explica acest lucru. Cel care a pus bazele medicinii bazate pe energia Reiki a murit in chip ciudat, nu-mi mai amintesc exact cum.

Si eu am crezut ca este ceva benefic. Asa ca am gasit o carte si am inceput sa aplic ce scria pe acolo. Cine iti garanteaza ca energia obtinuta astfel este divina? Daca nu ma opream la timp, ma indraceam. Dumnezeu a vrut sa gasesc informatiile necesare si asa ca am aruncat de urgenta cartea prin care erau prezentate tehnicile de obtinere si de utilizare a acestei energii.

Daca Hristos ar fi vrut acest lucru, ne-ar fi scutit de post, de rugaciune si de viata virtuoasa si ne-ar fi lasat in locul Noului Testament - energia Reiki!!! Cam asa ceva am gasit scris in articolele pe care le-am citit si care sunt impotriva utilizarii acestei energii.

Tocmai am citit pe Apologeticum cum Sfintii Inchisorilor fac minuni uimitoare. Sa le cerem cu nadejde ajutorul. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.06.2009, 22:15:56
geampaliac geampaliac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2009
Locație: bucuresti
Mesaje: 1
Implicit eu nu te sfatuiesc sa practici asa ceva

personal am vrut si eu sa practic acest gen de autotratament ,dar dupa indelungi delibarari cu mine insumi am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa dau frau liber gandurilor si sa iau nu stiu ce energie universala , care nu stiu daca este divina sau nu.acest reiki este gen yoga,care deasemenea a plecat de la japonezi, adica budisti.Si ce legatura este intre budism si noi ortodocsii.Am scris pe adresa patriarhiei si mi s-au recomandat 2 carti extraordinare de vindecare a patimilor " terapeutica bolilor spirituale" de jean -claude larchet si "psihoterapia ortodoxa" de mitropolit hierotheos vlachos,Daca sufletul este sanatos si trupul este. Ti le recomand si sper sa i-ti fie de folos.Cere si ti se va da, cauta si vei gasi ,bate si ti se va deschide.Doamne Iisuse Hristoase ,Fiul lui Dumnezeu ,ajuta-ne pe noi pacatosii si ne mantuieste.Amin.
Citat:
În prealabil postat de eulaura Vezi mesajul
ce parere aveti despre reiki? mi-as dori foarte mult pareri avizate sau parerile unor persoane care au avut de a face cu asa ceva. cineva foarte apropiat si drag mie merge la o persoana care practica reiki, sperand sa primeasca ajutor cu privire la problemele sale sufletesti si nu numai. din cate mi-a povestit, doar stau de vorba si "o curata de anumite energii negative"- nu stiu exact cum face asta, mi-a povestit doar ca ii citeste o rugaciune, tinandu-i mana pe umar(mi-a spus ca rugaciunea e ortodoxa intrucat a recunoscut-o usor). persoana despre care vorbesc pare sa fie un pic cu inima indoita, nu stie daca greseste in fata Lui Dumnezeu sau nu mergand acolo, dar din cate am observat tinde sa-i placa. Mi-a mai spus ca persoana la care merge(cea care practica reiki) stie detalii din viata ei, din sufletul si mintea ei , fara sa i le fi povestit, ceea ce o face oarecum sa prinda incredere. Eu am cautat pe net despre reiki, si am descoperit ca ar fi o practica chineza, un stil de viata mai degraba, ce propune o viata intru iubire si toleranta. se spune ca ar insemna :rei = intelepciunea Lui Dumnezeu si ki=viata. Eu una nu stiu ce sa cred... voi ce spuneti?
multumesc anterior:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.06.2009, 16:22:05
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit

"Dumnezeu a vrut sa gasesc informatiile necesare si asa ca am aruncat de urgenta cartea prin care erau prezentate tehnicile de obtinere si de utilizare a acestei energii."

despre ce informatii este vorba, si unde le-ai gasit sau cine ti le-a dat? si de ce spui ca daca nu te opreai la timp te indraceai? chiar asa de negativa e chestia asta? eu oricum n-o sa ma bag in asa ceva , nu ma bag in ceea ce nu cunosc, dar nu stiu ce o sa se intample cu persoana aia foarte apropiata mie despre care vorbeam... saptamana viitoare ar trebui sa mearga acolo pentru a treia oara si pare nerabdatoare. ... daca e asa grav cum spui sper sa-si dea seama la timp, si sa se opreasca... pentru ca daca ii spun eu nu cred ca o sa ma asculte. of, nici nu mai stiu ce sa cred.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2009, 16:24:23
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit

multumesc pentru recomandarea cartilor o sa incerc sa fac rost de ele si o s-o rog sa citeasca...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.06.2009, 16:35:19
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Normal ca daca iei o carte si incepi sa te joci cu astfel de energii de capul tau ti-o iei in freza.
Probabil ca din ignoranta a atras exact ce nu trebuia sa atraga.
Dar asta nu inseamna reiki,ci cineva care se joaca de-a energia.
Experiente negative poti avea si daca citesti moliftele Sfantului Vasile de capul tau si asta nu face moliftele dracesti,ci persoana in cauza nu are un anumit nivel pentru a le utiliza.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.06.2009, 16:47:11
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit

persoana despre care vorbeam eu nu practica ea insasi reiki, merge la o persoana care presupun c-a facut niste cursuri... am povestit mai sus ce face acolo, dar predominant stau de vorba. mi-a povestit ca dupa prima sedinta a trimis-o sa se spovedeasca, si a spus ca fara spovedanie nu pot continua. sedintele nu dureaza mai mult de o ora....prima data cand mi-a povetit cum a fost, nu mi s-a parut deloc malefic, doar ca m-a surprins cand mi-a spus ca stia date din viata ei, fara sa i le fi zis. dar apoi , indoielile ei si acum comentariile de pe forum ma fac sa ma indoiesc si oarecum ma tem pentru ea. mi-e foarte apropiata aceasta persoana, o iubesc si nu vreau sa fie sufletul ei afectat de chestia asta. ea e o persoana credincioasa, dar mereu i-au placut lucrurile astea cu energii, practici si tehnici de vindecare, etc. poate si din cauza ca e bolnava de la 12 ani( acum are 40) si a suferit mult. sper sa-i fie bine...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.06.2009, 17:15:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eulaura Vezi mesajul
despre ce informatii este vorba, si unde le-ai gasit sau cine ti le-a dat? si de ce spui ca daca nu te opreai la timp te indraceai? chiar asa de negativa e chestia asta? eu oricum n-o sa ma bag in asa ceva , nu ma bag in ceea ce nu cunosc, dar nu stiu ce o sa se intample cu persoana aia foarte apropiata mie despre care vorbeam... saptamana viitoare ar trebui sa mearga acolo pentru a treia oara si pare nerabdatoare. ... daca e asa grav cum spui sper sa-si dea seama la timp, si sa se opreasca... pentru ca daca ii spun eu nu cred ca o sa ma asculte. of, nici nu mai stiu ce sa cred.
Am gasit o astfel de carte la o librarie. Acolo citeam cum o persoana cunoscuta mie se ocupa cu asa ceva. Cu putin timp, o asistenta incercase sa-si experimenteze cunostintele despre bioenergie pe mine. Ma intorceam de acolo aproape lipsita de putere. Asteptam insa cu rabdare sa vad si minunea, sa vad o imbunatatire. In locul acesteia, am avut niste vise tare ciudate. Asta se intampla in urma cu vreo 18 ani.

Am citit apoi cartea ,,Minuni si false minuni" si articolul din Formula As. In timp ce am avut cartea despre aceasta energie in casa, nu am putut colabora eficient cu niciun duhovnic. Simteam o forta reala care ma impingea sa plec din Biserica, de la Sfintele Masluri. Un duhovnic bun si niste Sfinte Masluri m-au trezit la realitate. Asa am aruncat din casa ce am considerat nociv pentru suflet.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 02:27:29
Reiki si tentatii oana Re Alte Religii 157 02.09.2017 17:59:59
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 17:48:52