Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.10.2009, 06:57:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit de curiozitate

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Religia Judaica este o religie nu numai intelegatoare si rabdare spre alte religii ci este unica intre religile monoteiste care se opune la misionarism. Judaismul nu numai ca nu cauta persoane sa devina evrei ci greutatile care se fac la cine totus vrea sa devina evreu sunt asa de mari ca numai putin reusesc si asta dupa o perioada de ani.
Moshe, stii daca Madonna (cantareata) s-a facut evreica pana la urma? Oare dupa cati ani?

Si aveam si noi o romanca de-a noastra celebra pe la tv, care tot asa auzisem ca a trecut la judaism ca sa se casatoreasca cu un evreu... dar pana la urma casnicia lor a esuat lamentabil, cu show-uri pe la tv. si ma gandeam, oare nu-i pare rau acum ca a mers inapoi ca racul (ca pana la urma sa renunti la crestinism si sa treci la judaism cam asta este).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.10.2009, 13:11:18
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Moshe, stii daca Madonna (cantareata) s-a facut evreica pana la urma? Oare dupa cati ani?

Si aveam si noi o romanca de-a noastra celebra pe la tv, care tot asa auzisem ca a trecut la judaism ca sa se casatoreasca cu un evreu... dar pana la urma casnicia lor a esuat lamentabil, cu show-uri pe la tv. si ma gandeam, oare nu-i pare rau acum ca a mers inapoi ca racul (ca pana la urma sa renunti la crestinism si sa treci la judaism cam asta este).
Madona nu este evreica si nu a trecut la judaism.Adevarat ca este foarte activa in cercurile de Kabala dar pentru asta nu trebuie sa fii evreu.
Daca aminteai de Elizabeth Taylor, ea da a reusit sa treaca la Judaism dar sa fii sigura ca si daca esti celebra rabii care au imputernicirea a trece pe cineva la Judaism o sa-ti scoata inima pana te vor proclama evreica.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.10.2009, 13:21:46
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Care-i explicatia evreilor la exilul in care au fost trimisi de romani? De ce cred evreii ca a ingaduit Dumnezeu asta?
Religia Judaica nu permite sa vii la Dumnezeu cu pretentii. Ce se intampla,din vointa Lui se intampla asa ca in rugaciunea la inmormantarea unui evreu se zice,"Dumnezeu a dat,Dumnezeu a luat,fie numele Lui Binecuvantat.
La Judaism se mai zice ca "Ascunse si secrete sunt caile lui Dumnezeu".
Pe urma Holocaustului, au fost multi evrei religiosi care nu au fost gata sa inteleaga ca Dumnezeu a permis asa atrocitati si au intors fata lor la religie.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.10.2009, 21:06:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Daca aminteai de Elizabeth Taylor,
nu, ziceam de Mihaela Radulescu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.10.2009, 23:26:15
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Religia Judaica nu permite sa vii la Dumnezeu cu pretentii. Ce se intampla,din vointa Lui se intampla asa ca in rugaciunea la inmormantarea unui evreu se zice,"Dumnezeu a dat,Dumnezeu a luat,fie numele Lui Binecuvantat.
La Judaism se mai zice ca "Ascunse si secrete sunt caile lui Dumnezeu".
Pe urma Holocaustului, au fost multi evrei religiosi care nu au fost gata sa inteleaga ca Dumnezeu a permis asa atrocitati si au intors fata lor la religie.
Am inteles.
In alta ordine de idei, sunt sigur ca ai inteles incotro se indrepta ideea intrebarii mele. Din ce am inteles eu in cuvantul proorociilor, Domnul Dumnezeu a ingaduit exilarea fiilor lui Israel numai atunci cand au facut mari greseli fata de EL. Care crezi ca ar fi fost greseala care a dus la o pedeapsa de 2000 de ani peste evrei?

Apoi a randuit Dumnezeu ca la vremea cuvenita, fii lui Israel sa se intoarca acasa si sa vina inapoi la credinta. Pnetru noi crestinii, cred ca are mare insemnatate intoarcerea voastra la Ierusalim.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.10.2009, 15:12:29
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Am inteles.
In alta ordine de idei, sunt sigur ca ai inteles incotro se indrepta ideea intrebarii mele. Din ce am inteles eu in cuvantul proorociilor, Domnul Dumnezeu a ingaduit exilarea fiilor lui Israel numai atunci cand au facut mari greseli fata de EL. Care crezi ca ar fi fost greseala care a dus la o pedeapsa de 2000 de ani peste evrei?

Apoi a randuit Dumnezeu ca la vremea cuvenita, fii lui Israel sa se intoarca acasa si sa vina inapoi la credinta. Pnetru noi crestinii, cred ca are mare insemnatate intoarcerea voastra la Ierusalim.
Eu nu sunt evreu credincios si tot ce ai scris ,pentru mine este o palavra fara valoare.
Numai la Crestinii Evanghelisti infintarea Statului Israel are semnificatie.Asta in urma credintii lor traditionale ca Iisus se va intoarce ca Mantuitor atunci si numai cand Poporul Ales va cladii un nou Templu la Ierusalim,pe locul celui vechi. Nu cred ca alte curente la crestini gasesc importanta intoarcerea evreilor in tara lor.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.10.2009, 21:14:17
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Eu nu sunt evreu credincios si tot ce ai scris ,pentru mine este o palavra fara valoare.
Numai la Crestinii Evanghelisti infintarea Statului Israel are semnificatie.Asta in urma credintii lor traditionale ca Iisus se va intoarce ca Mantuitor atunci si numai cand Poporul Ales va cladii un nou Templu la Ierusalim,pe locul celui vechi. Nu cred ca alte curente la crestini gasesc importanta intoarcerea evreilor in tara lor.

Asa este, noi ortodocsii "nu credem" ca Dumnezeu il va nimici pe Antihrist pe meleagurile unde v-ati intors voi........palavragesc si eu ca sa ma aflu in treaba, dar nu te mai deranjez, fiecare e liber sa judece si sa aleaga.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.10.2009, 11:01:44
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Asa este, noi ortodocsii "nu credem" ca Dumnezeu il va nimici pe Antihrist pe meleagurile unde v-ati intors voi........palavragesc si eu ca sa ma aflu in treaba, dar nu te mai deranjez, fiecare e liber sa judece si sa aleaga.
Baruch ha Shem. (Binecuvantat sa fie numele Lui) ( Scris in intentia Slava Domnului).
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.12.2009, 14:06:57
suntanar suntanar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Asa este, noi ortodocsii "nu credem" ca Dumnezeu il va nimici pe Antihrist pe meleagurile unde v-ati intors voi........palavragesc si eu ca sa ma aflu in treaba, dar nu te mai deranjez, fiecare e liber sa judece si sa aleaga.
Cum sa nu credem si noi ortodocsii in asta?In functie de starea poporului evreu,stim ca sfarsitul lumii este aproape sau nu.Dar acele secte crestine se concentreaza asupra poporului evreu,incearca sa forteze construirea templului pentru a-L aduce pe Iisus.Cam asat e diferenta,dar si noi credem in intoarcerea evreilor ca fiind o promisiune de la Dumnezeu.Si iata, ea s-a implinit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tanakh - Biblia Ebraică cu Audio makowey Resurse ortodoxe on-line 0 31.08.2012 09:03:08
Ce crede religia ebraica despre reancarnare? maria-luisa Iudaismul 12 15.06.2011 10:28:23
Putin despre limba Ebraica Evreulcelales Iudaismul 139 07.01.2011 10:08:08
Alte profetii despre Romania si Europa florinrusu Intamplari adevarate 1 20.04.2009 22:29:22
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 13:18:16