Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.05.2007, 14:14:30
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, chiar daca nu prea ma intereseaza masoneria, totushi am sa comentez un pic, sper sa nu afecteze pe nimeni.

Parca masoneria s-a format din bisericile anglicane care fiind o organizatzie de bresla (a arhitectzilor shi constructorilor de biserici) s-au suparat pe fastul parintzilor catolici, probabil nemultzumitzi de relatziile lor de munca, shi pe anumite deviatzii a unor biserici catolice, asha vedeau ei lucrurile la acele vremuri, sau pe diferite ordine calugareshti si fiind astfel suparatzi si-au intemeiat un fel de organizatzie care sa nu mai fie nevoita sa dea socoteala shi care sa-shi poata vedea de afacerile lor personale. Este o concluzie formata din emisiunile pe care le-am vazut pe TV. Deci pana acum nu e nimic foarte grav, ("cine vrea sa se desparta, sa se desparta") spune parca vorba sf Ap Pavel

Acuma ca a devenit ea un fel de organizatzie ocupata de nepomenitul? Asta nu mi-e prea clar cand, cum shi cine a facut-o, dar se shtie din vechime, ca lucrurile cele bune se cam ocupa de catre nepomenitzii shi sunt transformate in fatzetele rautatzii de care trebuie sa ne ferim tot un sf Apostol ne spune, cred ca Ioan Teologul... Asta o stie mai bine ca oricine sf Ciprian.

Ce este de facut?
-sa ne unim contra lor nu se face ca ajungem ca in razboiul inelului shi intoarcerea regelui
-sa nu ne unim cu nimeni de frica lor iar nu se face ca nu este motiv deshi ar trebui sa fie pavaza
-sa incepem sa anatemizam toate obiectele moderne (scanner, numere, nume, robotzi, farfurii zburatoare...) ar fi de prisos
-sa ne aparam libertatea? poi n-o avem demult, ca daca chiar cineva ar dori sa ne faca un rau (glontz, radiatzii, otrava shi altele...) adica daca am intrat in interesul lor, apoi e simplu de tot sa ne termine la propriu, shi pedealta parte chiar un copil daca-shi pune in cap sa-tzi ia viatza te termina cu un arc sau un sarbacan... noroc ca nu-shi pierd timpul cu noi

Deci colors, de ce ar fi mai rai shi periculoshi pentru noi masonii decat mormonii sau sectarii sau calugarii deviatzionishti sau oricare grupare creshtina sau preotzeasca chiar din ortodoxie? De ce ar trebui sa-tzi tot dau apa la moara cu masonii shi iar masonii? Poi simbolurile lor sunt unele tot de la Dumnezeu, doar ca ei ii spun marele arhitect, asha cum daca de exemplu ar fi fost breasla inginerilor i-am fi spus marele inginer, sau daca am fi format breasla bancherilor i-am fi spus marele bancher sau daca am fi format breasla hangiilor i-am fi spus marele Hangiu. Sigur ca e aberant, dar daca ei asha au vrut in breasla lor, de ce ar trebui sa ma deranjeze?

Pe mine ma deranjeaza mai mult ca nu sunt in stare de nimic, iar cand sunt in stare de ceva atunci nu gasesc pe nimeni, dar aproape pe nimeni sa traga la aceiashi carutza, la aceiashi idee, comerciala sau de productzie sau ceva acolo, oricat ar fi de interesanta shi simpatica... nimeni n-ar timp de pierdut inafara propriilor interese shi e firesc sa nu se asocieze la interesele mele... fireshte. ???

Cine este acest Mason shi ce anume a facut el, ca deja prea se umbla cu vrajeala in numele lui... Deci cine a fost shi ce a facut in istoria lui... Sau mai bine sa-i dam pace... ca shi asha primii pashi care te invatza danshii este ca la shedintze sa taci, sa nu deranjezi pe cei din lojile superioare... Eu imi imaginez lojile cam ceva similar cu terasele de la teatru ...:D

Deci ce vrei sa zici Colors cu lincurile respective? :dontgetit:
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.05.2007, 15:33:17
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Pentru cei ce nu inteleg sau nu vor sa inteleaga cum poate o organizatie oculta precum masoneria sa fie atat de puternica incat sa conduca lumea,le amintesc ca in anul de gratie 1897 la Bassel in Elvetia a avut loc cea mai importanta intalnire a masoneriei din toate timpurile.De ce?Pentru ca atunci au luat fiinta Protocoalele Sionului,in care sunt descrise pascu pas actiunile concrete ale masoneriei pentru a cuceri lumea.Unul dintre protocoale ne intereseaza acum,acela in care masonii au decis ca vor aduna tot aurul si bogatiile din lume pentru a fi puternici si a subjuga orice stat.Cei ce nu cred sunt rugati sa citeasca protocoalele si vor vedea ca ele se implinesc punct cu punct si in ziua de azi.Cum au putut masonii sa faca asta?Cea mai importanta actiune a masoneriei de acaparare de bogatii a fost jefuirea tezaurului rusesc la revolutia bolsevica din 1917 cu ajutorul caruia au falimentat bancile americane si au provocat criza economica prin crahul financiar de la bursa din Chicago din 1929.De atunci incoace masoneria a devenit o forta incontestabila,in special masoneria americana,fiind astazi statul cel mai puternic dpdv economic si militar.De aceea isi fac ei azi de cap pe tot globul fara sa le pese de nimic,deoarece au subjugat economic statele,iar pe care nu le-au putut cuceri,le-au invadat sau ii ameninta cu razboiul,inventand motive.In 1999 de Pasti N.A.T.O. bombarda Serbia din cauza ca nu a vrut sa accepte vizita Papei(pentru ecumenism),in timp ce noi il primeam si faceam slujbe comune cu el.
Sinodul B.O.R. nu avea cum sa atace ecumenismul,deoarece ea il propovaduieste.La ora actuala in Sinod exista o lupta ascunsa intre curentul traditionalist si cel modernist ecumenist sustinut de I.P.S.Daniel(mason) si patriarh.

P.S.Totusi, in 1937 patriarhul Miron Cristea si Sinodul au dat o Afurisenie impotriva masoneriei,valabila inca si azi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.05.2007, 16:21:00
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

P.S.Totusi, in 1937 patriarhul Miron Cristea si Sinodul au dat o Afurisenie impotriva masoneriei,valabila inca si azi.

shi ce se zice in acea afurisenie?

domnule ideiile pe care le spui sunt destul de vagi, shi fac parte din imensele teorii ale conspiratziei.
Bombardarea Serbiei nu avea legatura cu Papa ci cu actziunile sarbe de masacrare a celorlaltzi, fiind un fel de genocid, dar americanii au bombardat poduri, shii centrale electrice parca, dar shi pe mine m-a deranjat ca n-au respectat sarbatorile de Pashte. E ciudat cum a disparut tezaurul rusesc in schimb inca mai exista tezaurul romanesc pe care se mai negociaza. Domnule americanii ar fi putut invada multe state, dar nu o fac din diferite alte motive... Oricum e bine ca in final ai ajuns la BOR shi la luptele ascunse ca doar ne priveshte shi pe noi... shi trebuia sa luam masuri, fireshte... dar ce crezi ca alte tabere nu mai exista? Sunt sigur ca exista shi alte tabere, cum e shi firesc... iar conducerea BOR oricum parca se decide prin vot... cum iese la vot, asta e ... deci ce vrei sa spui... care este conspiratziunea shi de partea cui ar trebui sa fim noi... hm? adica io, hic, io cu cine votez? domnule Dandanache sau Farfuridi sau Pristanda... poi doooomnuleeee....:dontgetit:???
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.05.2007, 17:04:38
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Vezi ca e postata pe prima pagina Afurisenia.Conspiratia masonica nu e teorie ci realitate,drept dovada ce se intampla azi in lume.Bombardarea Serbiei cu acest pretext de ajutorare a nu stiu cui face parte din tacticile care-i sunt foarte dragi masoneriei.Masoneria este experta in a provoca conflicte de orice natura si de a veni apoi tot ea cu solutii(aminteste-ti numai cum a inceput primul razboi mondial).In Irak ai Afghanistan ce face S.U.A.,nu acelasi lucru,a atacat aceste state pe fondul luptei antiteroriste,terorism pe care ea l-a provocat si il sustine,si acum nu mai vrea sa plece de acolo,vezi Doamne ca trebuie sa instaureze ea democratia si sa restabileasca ordinea.Prostii.A instaurat guverne si presedinti marionete la conducere in interesul ei,iar interesul ei este de a lua petrol din Irak si de a-l cauta pe Bin Laden.De ce nu-l gasesc pe Bin Laden,de ce au fost atacate W.T.C. si Pentagonul?Masoneria a planuit atacurile pentru a crea motive pentru a ataca cele doua state,iar pe Bin Laden nu-l gasesc pentru a mentine aceasta teorie si a tine trupele in ofensiva.S.U.A.are nevoie de petrolul irakian,fiind o mare consumatoare de energie si incepand sa consume mai mult decat produce.Un alt scop si poate principalul este acela de a putea controla populatia prin impunerea de legi si restrangerea libertatilor cetetenilor,toate in numele luptei antiteroriste.La fel vezi in Anglia,Spania.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.05.2007, 19:17:03
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.477
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
ti-am mai spus: din cate am citit eu masoneria este pentru elite...
si elitele alea cu ce crezi ca se ocupa doar cu promovari in loja beau bere si joaca golf?..ei au fost cei care au adaugat la vorba divide et impera, care este de baza, in adevarat spirit predatorial, distruge si re-construieste TU(cel care a distrus)

Si acum te las sa-ti formulezi intrebarea ta de BAZA:D....

Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.05.2007, 20:18:09
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

http://ro.wikisource.org/wiki/Biserica_Ortodox%C4%83_Rom%C3%A2n%C4%83_os%C3%A2nd e%C5%9Fte_Francmasoneria_ca_doctrin%C4%83,_ca_organiza%C5%A3ie_%C5%9Fi_ca_metod%C4%83_de_lu cru_ocult%C4%83.

Nu stiu daca link-ul va fi postat corect, dar este raspunsul la intrebarea "nevinovata" a lui Mirean, care desi face pe vajnicul aparator al Bisericii, nu stiu al carei biserici, nu stie de Hotararea Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane din 1937. De necrezut!

Nu are habar de masonerie spune el, nu stie de Hotararea Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, cea a Bisericii Ortodoxe Grecesti din 1933 i se pare ca ar contine "chestii confuze", este nemultumit ca preotii predau religia in scoli, si in general n-am auzit o vorba de bine sau de duh. El asculta de Sfantul Sinod ...

Dispretul tau si aroganta te vadesc din plin "crestinule". Tu continua cum stii ... si eu voi face la fel.

Liviu
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.05.2007, 21:10:52
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
http://ro.wikisource.org/wiki/Biserica_Ortodox%C4%83_Rom%C3%A2n%C4%83_os%C3%A2nd e%C5%9Fte_Francmasoneria_ca_doctrin%C4%83,_ca_organiza%C5%A3ie_%C5%9Fi_ca_metod%C4%83_de_lu cru_ocult%C4%83.

Nu stiu daca link-ul va fi postat corect, dar este raspunsul la intrebarea "nevinovata" a lui Mirean, care desi face pe vajnicul aparator al Bisericii, nu stiu al carei biserici, nu stie de Hotararea Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane din 1937. De necrezut!

Nu are habar de masonerie spune el, nu stie de Hotararea Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, cea a Bisericii Ortodoxe Grecesti din 1933 i se pare ca ar contine "chestii confuze", este nemultumit ca preotii predau religia in scoli, si in general n-am auzit o vorba de bine sau de duh. El asculta de Sfantul Sinod ...

Dispretul tau si aroganta te vadesc din plin "crestinule". Tu continua cum stii ... si eu voi face la fel.

Liviu
Ca de obicei, Colors ataca...la persoana. Cine nu e de parerea lui nu este crestin ortodox. Bineinteles, dl. Colors poate contesta oricand deciziile Sf. Sinod, este o rasa superioara.

Mirean, nu cunoaste acea decizie a Sf. Sinod, de aceea a rugat un frate sa i-o posteaze pentru a se lumina. Mirean isi cere iertare, nu este asa "luminat" ca fratele Colors.

Mirean a citit foarte mult despre masonerie, carti care nu erau scrise de ortodocsi romani (sau din alte parti) pentru ca multi ortodocsi habar nu au despre ce este vorba. Asa ca dupa ce mi-am facut o idee despre ce spun unii si altii despre masonerie am vrut sa vad care este si parerea Bisericii, ca nu sunt atat de intelept incata sa ma pronunt de unul singur in asemenea chestiuni. Pur si simplu nu am suficiente informatii.

Cat despre predarea religiei de catre preoti...recunosc ca am sustinut ca preotii ar trebui sa vada care sunt problemele parohiei si sa lase la catedra absolventi de teologie ortodoxa care au obtinut postul prin concurs, nu de genul celor care vin sa tina locul preotului cand acela are servicii religioase in parohie(in cazul ortodocsilor).

Referitor la "vorbele de duh" - nu sunt atat de intelept ca tine sa dau sfaturi si indrumari tuturor. De fapt nu am indemnat pe nimeni la nimic. Oricum, am observat ca te intelegi bine pe acest forum cu cei (mai ales cele) care iti gadila orgoliul si te lauda pentru intelepciunea ta. Colors, iau apararea Bisericii in felul meu, mai ales in chestiuni lumesti, nu trebuie sa ma judeci...te-ai gandit ca poate nu ma intelegi? Daca eu sau altii nu suntem de acord cu tine asta nu inseamna ca ai dreptate, ti-am mai spus asta. Ba chiar cred ca uneori gresesti si nu m-am sfiit sa-ti spun, cu argumente, ceea ce cred.

Da, ascult Sfantul Sinod. Nu mi se pare corecta atitudinea ta: cand nu iti convine nu asculti, iar in alte dati (acum de exemplu) aduci ca argument chiar o decizie a Sf. Sinod, chiar daca erau alti ierarhi.

Dispretul de care vorbesti tu este fata de prostia agresiva si ignoranta. Ce vrei sa mai spun in conditiile in care am intalnit, pe acest forum, profesori de religie, suplinitori, fara sa fie absolventi de Teologie Ortodoxa, care incurca tainele cu alte slujbe si nu stiu insemnatatea acestora...?

Cat desprea aroganta...o fi pacatul meu ca mai iau pe unul sau altul peste picior, mai ales pe tine. Nu am nimic personal cu tine, dar cum vrei sa reactionez cand tu ma jignesti si insinuezi diverse la adresa mea, desi nu am facut decata sa cer un link si nici macar nu l-am cerut de la tine...? Nu sunt genul care sa intorc obrazul, asa cum mi-ai recomandat tu.

Colors, daca as fi cu adevarat mason, crezi ca aste e atitudinea pe care trebuie sa o adopti? Nu jignirile si atacurile sunt calea prin care se atrag oamnii catre ortodoxie, ci "duhul blandetii". Din pacate acest duh, la unii este doar in vorbe, nu si in fapte.

Multumesc pentru link, sper sa se deschida! Ne auzi...mai pasnic sper!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.05.2007, 22:00:44
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe Romane este actuala si astazi chiar daca au fost alti oameni la acea vreme. Situatia intre timp este si mai rea ...

Deci spui ca ai citit mult despre masonerie, carti care nu au fost scrise de ortodocsi romani (sau din alte parti) pentru ca multi ortodocsi habar nu au :) Mirene, in ignoranta mea eu nu pricep ... Intai ti-ai facut o parere din surse neortodoxe si apoi vrei sa stii parerea Bisericii Ortodoxe?

Eu, as fi incercat mai intai sa ma luminez din Invatatura Ortodoxa tocmai stiind ca prin darul Duhului Sfant, Biserica Ortodoxa se afla calauzitoare sigura pentru crestinul de rand, aparandu-l de amagiri.

Dar tu ai deja o parere ... ca multi ortodocsi habar nu au; la cine te-ai referit? E vorba de crestinul de rand sau de Parintii nostri duhovnici? Si sa nu avem chiar ce invata de la Parintele Cleopa sau Parintele Arsenie Boca, sau de la parintele Arsenie Papacioc?

Acum daca tot mi-ai ramas dator cu un link, te rog da-mi si mie o sursa din curiozitate sa ma pot documenta si eu din afara lumii ortodoxe ce inseamna masoneria.

Atat eu cat si cei care au postat inaintea mea pe acest topic au pus la dispozitie adrese unde se poate fiecare documenta despre cum este privita masoneria de catre Biserica Ortodoxa. Te rog, fa un efort si inchipuieste-ti pentru o clipa ca facand parte din Biserica Ortodoxa toata preotimea si clerul monahicesc, crestinul de rand, nu numai Ierarhia BOR.

Si nu te sfii, spune si tu parerea despre masonerie ca tot nu ai zis nimic.

Liviu
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.05.2007, 22:05:17
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Dragilor ,dragi,

Imi dati voie sa ma amestec si eu , numai un pic ?

Va rog nu va mai certati ! Dece ?

1. Daca va certati discutia se ternina repede , uitati de subiect si va concentrati pe atac la persoana .
2. Ei si ? Noi nu avem nici un fols , ca banuiesc nu discutati pentru voi ci pentru marea masa care-i mai putin informata .

Cum sa procedati ?

1. Pai cred ca cel mai bine e sa va imaginati ca stati in fata Lui .
Ati putea spune in prezenta lui "incultul asta , sau masonul asta "? Nu !

2. A doua aduceti-va aminte ca Sf Arhanghel Mihail a zis "sa te certe pe tine Domnul"
Nu mai e nevoie de comentar !

Poate ca merge si mai "vijelios ", dar acum e nevoie de informare , asa cred.

Si in incheiere :
Nu cred ca cineva are nevoie de "gadilat in orgoliul propriu" pe acest Forum .
Eu nu cred .

Va rog sa ma iertati daca v-am suparat , dar avand in vedere ca v-asi putea fi mama , mi-am permis !

Cu respect pentru amandoi !
maria
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.05.2007, 22:30:31
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Multumesc Maria, te rog sa ma ierti si-l rog si pe Mirean sa ma ierte si pe toti care i-am suparat.

Liviu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Franz Bardon despre masonerie ChEoPs Generalitati 1 15.02.2010 19:50:27
citate de Tutea despre revolutii si masonerie camidece Generalitati 5 14.09.2009 12:06:44