Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.08.2009, 13:03:55
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca un om de o alta religie imi descopera ce inseamna a fi om de omenie, atunci trebuie urmat.
Completare: trebuia urmat omul si preluate sfaturile bune, nu trebuie urmat in religia lui.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.08.2009, 15:03:59
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Completare: trebuia urmat omul si preluate sfaturile bune, nu trebuie urmat in religia lui.
Parca andreicozia nu spunea de urmat alte religii, ci de luat aminte la anumite aspecte bune existente la practicantii altor confesiuni sau religii.
Eu consider ca avem de la multi altii ce invata, nu pentru ca nu am gasi toate indemnurile folositoare in religia noastra, ci pentru ca unele nu ne sar asa bine in ochi la noi, dar la altii, unde se practica in masa, e mai pregnant si asta ne-ar putea atrage atentia la lipsurile noastre. fireste asta nu inseamana "sa ne dam dupa ei", ci doar sa apreciem corect si sa ne insusim anumite valori care nu pot decat sa sporeasca valoarea trairii noastre.

Ne putem pastra intacta Ortodoxia, chiar daca vom incerca sa fim mai seriosi cu religia noastra asa cum sunt musulmanii, mai atenti la ajutorarea fratilor mai mici ai lui Hristos asa cum reusesc catolicii (mai mult decat toti ceilalti crestini la un loc), daca vom fi mai atenti la ce mancam simai atenti la necuvantatoarele din jurul nostru asa cum fac hindusii... Puteti continua lista...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.08.2009, 17:27:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Mai ai mult sa ne otravesti cu ideile tale ecumeniste? Esti foarte citit se vede, dar asta e greseala celor destepti: si-au dat seama ca sunt destepti. De aici frate drumul duce in jos sa sti. Da, poti invata de la oricine lucruri bune, si nu spune nimeni sa nu-i asculti, dar nu poti petinde ca toate caile duc la Dumnezeu. E ca si cum ai spune ca oricum esti mantuit - asa in "legea ta"(cum afirmai undeva), fie ea si lege personala. Vezi ca e una sa inveti de la alte religii, dar alta sa spui ca au dreptate.
Ce folos pentru necuratul sa-si piarda timpul (mai ales ca stie ca timpul lui e limitat) cu cei care sunt deja ai lui? De asta vine la cei care incearca sa se indrepte spre Dumnezeu.
Bine, dar pina una alta vezi cind iesi de la cursuri incearca sa nu mai arunci sticlele de cola pe geamul de la autobuz, ca-i NE-civilizat, ne-am inteles?
Incearca sa faci si tu ce fac ereticii care le duc la cosul de gunoi( chestia aia ca o prisma sau cilindru din fata blocului)! De aici incepe smerenia si iubirea aproapelui nu din carti!
Despre asta vorbim aici, in caz ca nu reusesti sa discerni!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.08.2009, 17:39:33
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Bine, dar pina una alta vezi cind iesi de la cursuri incearca sa nu mai arunci sticlele de cola pe geamul de la autobuz, ca-i NE-civilizat, ne-am inteles?
Incearca sa faci si tu ce fac ereticii care le duc la cosul de gunoi( chestia aia ca o prisma sau cilindru din fata blocului)! De aici incepe smerenia si iubirea aproapelui nu din carti!
Despre asta vorbim aici, in caz ca nu reusesti sa discerni!
Multumesc pentru sfat! O sa-l respect ca e un sfat bun, dar nu in Romania dupa ce am predat statului mai multe proiecte ecologice care si acum putrezesc la arhive (nu cred ca ai reciclat in viata toata viata ta cat am reciclat eu in ultimul an).
Smerenia si Iubirea sunt si ele bune, dar sunt total diferite de pleca capul total in fata ereticilor! Mai vezi si tu ca Sfintii Parinti suportau orice, pana si moartea dar cand cineva il scuipa pe Hristos reactionau si uneori chiar si violent.
Mai bine ca Iov pe movila de gunoi la un pas de moarte, si cu speranta la Dumnezeu.

Last edited by FiulRisipitor; 07.08.2009 at 17:44:16.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.08.2009, 18:08:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Mai bine ca Iov pe movila de gunoi la un pas de moarte, si cu speranta la Dumnezeu.
:)))Hai ca m-ai lasat masca! ma tin de burta de ris!haoleu, nu mai pooot!
Bravo, primul gind de calitate pe ziua de azi!
Optica romanului!
hahahahaa!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.08.2009, 18:11:49
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
:)))Hai ca m-ai lasat masca! ma tin de burta de ris!haoleu, nu mai pooot!
Bravo, primul gind de calitate pe ziua de azi!
Optica romanului!
hahahahaa!
Andrei, dar ce-ar fi sa ne propui tu un mod de actiune... Vad ca esti perfect la critica: "optica romanului". Spune-ne tu ce ar trebui sa facem sa avem "optica" cea "buna"!
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.08.2009, 18:30:46
petrisor petrisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2009
Mesaje: 5
Implicit Atentie fratilor crestini-ortodocși!

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Frumoasa expunere Zaharia.
Ma gindeam de asemena ce o spune Mintuitorul cind noi cei ai lui ne inghesuim la clinicele de avort care facem cozi la clinicele de avort pe cind cei din gasca ispititorului nici macar nu se gindesc la asa ceva.

Ce o zice Mintuitorul cind ne vede pe astia ai lui," preteje" cum ne batem joc de paduri, de orase si sate pe cind cei ai ispititoprului o respecta, fac curat in jurul caselor, sunt harnici, ...dar este adevarat ca sunt catolici "eretici".

Ideea este, ce are daca invatam ce-i bun din gradina Ghiavolului?

Ideea e ca lucrurile stau altfel...

Spunea un parinte batran, ca „Biserica are oamenii Ei...”
Intr-adevar, toti suntem ai lui Hristos, dar numai cei ce fac voia Lui vor intra in Imparatia Sa...iar Imparatia Cerurilor „nu este din lumea aceasta”, caci acolo este „ceea ce ochiul nu a vazut si urechea nu a auzit si la inima omului nu s-a suit.”

Iar despre faptul ca e bine sa invatam cele BUNE din gradina dracului....depinde... ce fel intelegi BINELE.

Am niste intrebari pt tine:
1. Ai spus ca: „ce o spune Mantuitorul de noi, CEI AI LUI....”
Oare mai pot fi numiti „Ai LUI”, cei ce fac avort? Eu cred ca pana ce nu se vor pocai...NU!

2. Spuneai ca cei ai ispititorului (sau catolicii) sunt demni de urmat pentru ca fac curatenie, sunt harnici (etc.)
:))Ha!..Oare asta e fapta buna?.NUU! Desigur, nu spun ca nu este un lucru bun, ci ca NU este o Fapta Buna!
A spus Hristos oare: „Aveti grija sa faceti curatenie in jurul caselor”?...:))
Dumnezeu a spus „Fiti harnici”?...NUU!, ...El a spus MAI MULT!: „Fiti desavarsiti!”

Hristos NU ne-a indemat atentia spre materie (care trece,... si ne dezamgeste mereu prin problemele ce ni le creeaza) CI SPRE SUFLET, partea nemuritoare din om, cu originea in Suflarea Divina, partea care ne ajuta sa implinim porunca desavarsirii...porunca care spune: fii fericit! fii liber de ceea ce iti rapeste libertatea! Fii liber de ceea ce te face nefericit!-pacatul...
Acum, poate... vine intrebarea...„Cum?”
„Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința.”(Evr 13, 7)

Deci, ceea ce vreau sa spun, e ca urmarea lui Hristos nu se face prin urmarea catolicilor sau alor ispititorului...ci prin infaptuirea cuvintelor, legii Lui! Si, desigur, vedem peste tot lucuri rele, fapte rele, iar noi ne uitam la ele ca la TV si ne miram: „Unde e Dumnezeu?, unde e dreptatea?”. Eu nu spun ca nu e asa, ca sunt multe rele in lume, ...caci, Ce se vede, se vede...Ei bine, lucrarile Lui Hristos NU se vad, pentru ca sunt tainice, sunt lucrari ce le vad numai oamenii tainici, oamenii duhovnicesti, oamenii smeriti (care abordeza situatia serios si nu fac miștocareli, precum „Ha!, m-ai dat gata!”). Ele sunt insotite de bucurie, pace, TREZVIE! (Sfintii parinti o spun!) Iar daca tot se plang oamenii lumesti ca lumea-i rea, cei duhovnicesti se bucura ca Hristos va invinge. Pai vedem ca multi zic..„VAaaai!, e sfarsitul lumii! vaaai....” Care sfarsit mai? Plangem ca pier pacatele? Ca dispare nedreptatea? Ca vine „sfarsitl raului”?

Ei bine,mai andreicozia, cei ai lui Hristos sunt oameni duhvnicesti, iar cei ce sunt ai lui Hristos nu fac avort. NICIODATA!
Si, iarta-ma „frate crestin-cu-numele” andreicozia, dar te sfatuiesc (tu faci ce vrei) sa nu mai zici ce ai spus mai sus, la nimeni...ca ce ai spus tu acolo poate duce pe o panta riscanta, mai ales prostia aia cum ca sa invatam de la chinezi smerenia in masa. CCCuuum? Oare nu ne-au invatat pe noi Sf. Parini totul despre smerenie?...

Și,...fratilor, eu zic ca ati mai facut niste posturi riscante (treaba voastra...) ca: „De la hindusi putem invata sa mancam sanatos.” sau, „Daca un om de o alta religie imi descopera ce inseamna a fi om de omenie, atunci trebuie urmat.”
Suuuper frate! Cum puteti accepta asa de usor lucrurile astea? Pai sa ne gandim putin... Atunci cand mananci mancaruri ca la hindusi, dracu-ti aduce-n cap, „uite ce sanatos ma hranesc, asta am invatat-o de la hindusi.” pana aici totul pare Ok dar cand vine Preotul si iti spune ca hinduismul nu este o credinta buna, iti vine-n minte imaginea frumoasa despre hinduism creeata de ideea alimentatiei sanatoase, si atunci apare o contradictie (poate abia simtita) cu preotul, ce poate forma radacinile unei mandrii, iar mandria stie toata lumea unde duce....Pur si simplu, fara sa iti dai seama, doar prin faptul ca nu stai sa cugeti asupra diferentei dintre bine si rau, si te iei dupa APARENȚE.
Si, in primul rand, (valabil pt. ambele postări), oare nu te invață ortodoxia cum sa mananci sanatos? oare nu te invață ortodoxia, sa fii om de omenie?

Haide sa NU ne mai multumim cu ce stim de prin auzite ca sa nu fim crestini numai cu numele. Ci crestini desavarsiti. Sa studiem. Iar studiul sa nu fie pentru slavă deșartă, ci pentru adevarul lui Hristos. Noi crestinii trebuie sa slujim lui Hristos, sa lasam pe Dumnezeu sa lucreze prin noi pentru mantuirea multora. Pai cum il dai pe lnia adevarului deplin (care e in ortodoxism), pe un pagan, daca-i spui ca hindusul te poate invata sa fii om de omenie??:)Deci deja acolo nu mai e adevar curat ci o harababura! un talmeș-balmeș! L-ai departat de tot pe pagan! Sau mai spunea cineva ca se roaga la Sf. Catolici....Ceee? de asemenea, harababura.
Deci haideti la studiu din scrierile Sf. Parinti, si a Sfintei Scripturi, sub purtarea de grijă a unui duhovnic, lucru foarte important, ca sa nu ne mai inselam cu niste chestii din astea tip „capcane puse de diavol cu ILUZIA unei parti bune”

Last edited by petrisor; 07.08.2009 at 18:54:06.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.08.2009, 19:26:02
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrisor Vezi mesajul
Ideea e ca lucrurile stau altfel...

Spunea un parinte batran, ca „Biserica are oamenii Ei...”
Intr-adevar, toti suntem ai lui Hristos, dar numai cei ce fac voia Lui vor intra in Imparatia Sa...iar Imparatia Cerurilor „nu este din lumea aceasta”, caci acolo este „ceea ce ochiul nu a vazut si urechea nu a auzit si la inima omului nu s-a suit.”

Iar despre faptul ca e bine sa invatam cele BUNE din gradina dracului....depinde... ce fel intelegi BINELE.

Am niste intrebari pt tine:
1. Ai spus ca: „ce o spune Mantuitorul de noi, CEI AI LUI....”
Oare mai pot fi numiti „Ai LUI”, cei ce fac avort? Eu cred ca pana ce nu se vor pocai...NU!

2. Spuneai ca cei ai ispititorului (sau catolicii) sunt demni de urmat pentru ca fac curatenie, sunt harnici (etc.)
:))Ha!..Oare asta e fapta buna?.NUU! Desigur, nu spun ca nu este un lucru bun, ci ca NU este o Fapta Buna!
A spus Hristos oare: „Aveti grija sa faceti curatenie in jurul caselor”?...:))
Dumnezeu a spus „Fiti harnici”?...NUU!, ...El a spus MAI MULT!: „Fiti desavarsiti!”

Hristos NU ne-a indemat atentia spre materie (care trece,... si ne dezamgeste mereu prin problemele ce ni le creeaza) CI SPRE SUFLET, partea nemuritoare din om, cu originea in Suflarea Divina, partea care ne ajuta sa implinim porunca desavarsirii...porunca care spune: fii fericit! fii liber de ceea ce iti rapeste libertatea! Fii liber de ceea ce te face nefericit!-pacatul...
Acum, poate... vine intrebarea...„Cum?”
„Aduceți-vă aminte de mai-marii voștri, care v-au grăit vouă cuvântul lui Dumnezeu; priviți cu luare aminte cum și-au încheiat viața și urmați-le credința.”(Evr 13, 7)

Deci, ceea ce vreau sa spun, e ca urmarea lui Hristos nu se face prin urmarea catolicilor sau alor ispititorului...ci prin infaptuirea cuvintelor, legii Lui! Si, desigur, vedem peste tot lucuri rele, fapte rele, iar noi ne uitam la ele ca la TV si ne miram: „Unde e Dumnezeu?, unde e dreptatea?”. Eu nu spun ca nu e asa, ca sunt multe rele in lume, ...caci, Ce se vede, se vede...Ei bine, lucrarile Lui Hristos NU se vad, pentru ca sunt tainice, sunt lucrari ce le vad numai oamenii tainici, oamenii duhovnicesti, oamenii smeriti (care abordeza situatia serios si nu fac miștocareli, precum „Ha!, m-ai dat gata!”). Ele sunt insotite de bucurie, pace, TREZVIE! (Sfintii parinti o spun!) Iar daca tot se plang oamenii lumesti ca lumea-i rea, cei duhovnicesti se bucura ca Hristos va invinge. Pai vedem ca multi zic..„VAaaai!, e sfarsitul lumii! vaaai....” Care sfarsit mai? Plangem ca pier pacatele? Ca dispare nedreptatea? Ca vine „sfarsitl raului”?

Ei bine,mai andreicozia, cei ai lui Hristos sunt oameni duhvnicesti, iar cei ce sunt ai lui Hristos nu fac avort. NICIODATA!
Si, iarta-ma „frate crestin-cu-numele” andreicozia, dar te sfatuiesc (tu faci ce vrei) sa nu mai zici ce ai spus mai sus, la nimeni...ca ce ai spus tu acolo poate duce pe o panta riscanta, mai ales prostia aia cum ca sa invatam de la chinezi smerenia in masa. CCCuuum? Oare nu ne-au invatat pe noi Sf. Parini totul despre smerenie?...

Și,...fratilor, eu zic ca ati mai facut niste posturi riscante (treaba voastra...) ca: „De la hindusi putem invata sa mancam sanatos.” sau, „Daca un om de o alta religie imi descopera ce inseamna a fi om de omenie, atunci trebuie urmat.”
Suuuper frate! Cum puteti accepta asa de usor lucrurile astea? Pai sa ne gandim putin... Atunci cand mananci mancaruri ca la hindusi, dracu-ti aduce-n cap, „uite ce sanatos ma hranesc, asta am invatat-o de la hindusi.” pana aici totul pare Ok dar cand vine Preotul si iti spune ca hinduismul nu este o credinta buna, iti vine-n minte imaginea frumoasa despre hinduism creeata de ideea alimentatiei sanatoase, si atunci apare o contradictie (poate abia simtita) cu preotul, ce poate forma radacinile unei mandrii, iar mandria stie toata lumea unde duce....Pur si simplu, fara sa iti dai seama, doar prin faptul ca nu stai sa cugeti asupra diferentei dintre bine si rau, si te iei dupa APARENȚE.
Si, in primul rand, (valabil pt. ambele postări), oare nu te invață ortodoxia cum sa mananci sanatos? oare nu te invață ortodoxia, sa fii om de omenie?

Haide sa NU ne mai multumim cu ce stim de prin auzite ca sa nu fim crestini numai cu numele. Ci crestini desavarsiti. Sa studiem. Iar studiul sa nu fie pentru slavă deșartă, ci pentru adevarul lui Hristos. Noi crestinii trebuie sa slujim lui Hristos, sa lasam pe Dumnezeu sa lucreze prin noi pentru mantuirea multora. Pai cum il dai pe lnia adevarului deplin (care e in ortodoxism), pe un pagan, daca-i spui ca hindusul te poate invata sa fii om de omenie??:)Deci deja acolo nu mai e adevar curat ci o harababura! un talmeș-balmeș! L-ai departat de tot pe pagan! Sau mai spunea cineva ca se roaga la Sf. Catolici....Ceee? de asemenea, harababura.
Deci haideti la studiu din scrierile Sf. Parinti, si a Sfintei Scripturi, sub purtarea de grijă a unui duhovnic, lucru foarte important, ca sa nu ne mai inselam cu niste chestii din astea tip „capcane puse de diavol cu ILUZIA unei parti bune”


Corect! noi nu avem ce invata de la nimeni nimic; avem totul pe tava,avem cozonacul pe masa, noi nu avem ce lua, avem ce da in schimb!
Ce ne pot invata alte confesiuni? pai cel mai la indemana, cum sa-ti pierzi sufletul, cum sa te lepezi de botez.
Daca urmam si respectam ce avem noi in ortodoxie, dar asa, la milimetru sa respectam, nu avem de ce ne uita in gradina altora! sa avem grija sa nu ne intre in gradina samanta de buruiana din alte gradini si sa ne sufoce (vezi pilda cu neghina din tarina)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.08.2009, 20:22:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit pt. andreicozia

Draga andrei,in nenumarate rinduri ti-am spus ca parerile tale sunt ,,prea personale"... nu este prima data cind iti primesti replicile si corectiile cuvenite.
Atita timp cit ortodoxia este un isvor maret de vietuire ,singura cale sigura spre mintuire ,tu te indoiesti? si sub o stratagema sau alta incerci sa-i arati cumva lipsurile?
desigur glumesti,dar este o gluma tragica !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.08.2009, 21:07:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Îmi vin în minte cuvintele pline de înțelepciune a Arhimandritului Teofil Părăian , care spunea : Ortodoxia este în legătură cu viața omului, iar viața omului este trăită în Ortodoxie de către creștinii ortodocși. Cât de simplu și clar ! Tot Teofil Părăian, accentua : Nu toți creștinii au rânduielile noastre, nu toți creștinii sunt cu zile hotărâte de post, nu toți creștinii sunt cu cinstirea Maicii Domnului, cu cinstirea sfinților, a sfintelor icoane, n-au toți creștinii Liturghie. . . Avem noi oare ce învăța de la aceștia ? Cu siguranță că Nu. Un Nu HOTARÂT!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
diavolul invata ca oamenii ?!?!? omulet Generalitati 59 31.07.2010 15:02:55
Preotul - ce invata el la facultate? sophia Preotul 40 15.11.2009 19:36:50
Biserica noastra invata ca... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 1 12.11.2009 13:53:12
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 13:18:16