Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 29.10.2009, 15:50:21
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Pentru UMILUL sa stii ca nu ai dreptate .
E vorba de un copil care a fost inchinat DOMNULUI dupa cum spune legea.
Specifica ca era un PRUNC nu ca are o alta virsta.
Sfanta evanghelie dupa Marcu :1.Începutul Evangheliei lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, 2.Precum este scris în proorocie (la Maleahi) și Isaia: "Iată Eu trimit îngerul Meu înaintea feței Tale, care va pregăti calea Ta. 3.Glasul celui ce strigă în pustie: Gătiți calea Domnului, drepte faceți cărările Lui".
Iar duhurile cele necurate, când Îl vedeau, cădeau înaintea Lui și strigau, zicând: Tu ești Fiul lui Dumnezeu

Deci nu este inchinat Domnului de catre cineva, ci este Fiul lui Dumnezeu Insusi dupa cum vede si Sfantul Ioan Botezatorul :
Evanghelia dupa Matei :
14.Ioan însă Îl oprea, zicând: Eu am trebuință să fiu botezat de Tine, și Tu vii la mine? 15.Și răspunzând, Iisus a zis către el: Lasă acum, că așa se cuvine nouă să împlinim toată dreptatea. Atunci L-a lăsat. 16.Iar botezându-se Iisus, când ieșea din apă, îndată cerurile s-au deschis și Duhul lui Dumnezeu s-a văzut pogorându-se ca un porumbel și venind peste El. 17.Și iată glas din ceruri zicând: "Acesta este Fiul Meu cel iubit întru Care am binevoit".
Totusi imi mentin parerea ca sunt 2 perioade diferite, A plecat din Betleemul Iudei dupa nastere la o perioada si S-a intors dupa ce a murit Irod . Pace tuturor si iertare daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 03.11.2009, 16:52:00
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilul Vezi mesajul
Sfanta evanghelie dupa Marcu :1.Începutul Evangheliei lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, 2.Precum este scris în proorocie (la Maleahi) și Isaia: "Iată Eu trimit îngerul Meu înaintea feței Tale, care va pregăti calea Ta. 3.Glasul celui ce strigă în pustie: Gătiți calea Domnului, drepte faceți cărările Lui".
Iar duhurile cele necurate, când Îl vedeau, cădeau înaintea Lui și strigau, zicând: Tu ești Fiul lui Dumnezeu

Deci nu este inchinat Domnului de catre cineva, ci este Fiul lui Dumnezeu Insusi dupa cum vede si Sfantul Ioan Botezatorul :
Evanghelia dupa Matei :
14.Ioan însă Îl oprea, zicând: Eu am trebuință să fiu botezat de Tine, și Tu vii la mine? 15.Și răspunzând, Iisus a zis către el: Lasă acum, că așa se cuvine nouă să împlinim toată dreptatea. Atunci L-a lăsat. 16.Iar botezându-se Iisus, când ieșea din apă, îndată cerurile s-au deschis și Duhul lui Dumnezeu s-a văzut pogorându-se ca un porumbel și venind peste El. 17.Și iată glas din ceruri zicând: "Acesta este Fiul Meu cel iubit întru Care am binevoit".
Totusi imi mentin parerea ca sunt 2 perioade diferite, A plecat din Betleemul Iudei dupa nastere la o perioada si S-a intors dupa ce a murit Irod . Pace tuturor si iertare daca v-am gresit !!
Este corect spus inchinat DOMNULUI pentru ca dupa legea lui Moise care ea dato DUMNEZEU, primul nascut trebuia inchinat DOMNULUI.
Nu sint 2 perioade diferite pentru ca spune ca era un prunc la fel ca si in evanghelia dupa Matei si evanghelistul Luca spune la fel prunc nu ca este mai mare sau ca este alta perioada din viata.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 03.11.2009, 17:06:09
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul
Nu se poate vorbi de contradictie !
In Sf Scriptura gasim doar adevarul, interpretarea noastra poate fi gresita.
Sa judecam putin, fara argumente teologice sau explicatii ale Sf Parinti.
In Evanghelia dupa Luca, Maria si Iosif, impreuna cu Pruncul, dupa savarsirea celor randuite s-au intors in Nazaret.

In Evanghelia dupa Matei, o lectura rapida fara punere in cotext a subiectului nostru, ne duce direct la o interpretare gresita.
Sa incercam o explicatie ;
Contextul dupa "Luca", este cel al nasterii Mantuitorului.
Contextul dupa "Matei" este altul !
Aici apar si "Magii".
Tinand cont de modul in care s-au deplasat Magii, distanta foarte mare pe care au parcurs-o, se pare ca totul a durat cateva luni, sau poate chiar un an.
Asa a fost randuit, ca pruncul sa fie din nou unde se nascuse, la venirea Magilor.
De aici s-a plecat spre Egipt, iar timpul necesar ca Magii sa ajunga spre inchinare Pruncului, nu este decat durata intre cele doua pasaje din Evanghelii.
Fara indoiala, este vorba de un decalaj in timp la cei 2 Evanghelisti, ne sunt redate doua aspecte diferite.
La Nasterea Mantuitorului, au venit doar Pastorii, iar Magii cam un an mai tarziu, Pruncul gasindu-se prin Pronia lui Dumnezeu in acelasi loc.
In SF SCRIPTURA, nu poate fi contradictie, ci numai neintelegere a acesteia.
De aceea, doar talcuirea Bisericii Ortodoxe, a Sf. Traditii, trebuie considerata ca fara greseala.
Doamne ajuta !
Te inseli ,daca ar fi o intirziere ar fi in evanghelia dupa Luca si nu in evanghelia dupa Matei.
Ai uitat sa spui si de tilcuirile celorlalte biserici ca doar si eii au SF.Traditii si SF.Parinti sau tilcuitori ai bibliei care au fost inspirati de DUHUL SFINT.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 05.11.2009, 01:48:35
bibivaly bibivaly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 20
Implicit PT contradicti si neintelegeri

Fratilor va rog sa ma iertati ....pt indrazneala dar am vazut mai multe ne lamuriri pe aici si intradevar NT este o adunare de carti care trebuie mai de graba inteleasa duhovniceste decat dupa litera sau istoric si multi pot spune ca stiu sa interpreteze corect anumite versete dar VA RECOMAND CU STARUINTA SA VA PROCURATI COLECTIA tALCUIRI LA SFANTA SCRIPTURA A SFANTULUI TEOFILACT AL BULGARIEI ...si va garantez ca osa intelegeti altfel ...si corect NT ......va rog sa ma iertati pt indrazneala Doamne Miluieste
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
corect sau gresit? Andreea2012 Pelerinaje la locuri Sfinte 3 14.11.2012 10:12:11
am gresit? Dumitru73 Generalitati 69 20.06.2012 18:36:55
Genealogia lui Iisus diferita la Matei / Luca odin Din Noul Testament 19 01.08.2011 04:23:14
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
ce ziceti de luca 19:27 jezisovi_pivo_nelej Din Noul Testament 10 28.01.2007 01:29:22