Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2009, 11:45:55
CalinAndrei's Avatar
CalinAndrei CalinAndrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Locație: Bihor - Homorog
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru CalinAndrei
Implicit Preotul în anii de criză mondială

Ce trebuie să facă un preot în acești ani de criză mondială și ce ar trebui să-l preocupe în primul rând?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2009, 11:51:23
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb aceeasi misiune ...

Citat:
În prealabil postat de CalinAndrei Vezi mesajul
Ce trebuie să facă un preot în acești ani de criză mondială și ce ar trebui să-l preocupe în primul rând?
Indiferent de perioada, conditii sociale sau economice ale unei epoci, preotul ramane cu aceeasi menire: sporirea duhovniceasca a enoriasilor incredintati lui de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.11.2009, 12:47:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mie nu mi-e clar notiunea de "sporire duhovniceasca" (of, limbajul acesta bisericesc!).
Mai pe romaneste eu cred ca un preot, mai ales in vremuri grele (care sunt cam dese) trebuie ca in afara slujbelor bisericesti, sa ajute oamenii si in alte moduri: sa le dea sprijin sufletesc, sfat in problemele vietii, crestinesc, dar la obiect, sa se implice si social in parohie, pe langa cei cu nevoi.
In cadrul slujbelor ar trebui sa faca si rugaciuni colective (deci sa se roage impreuna cu oamenii pentru rezolvarea problemelor vietii). Numai slujba traditionala nu mai este suficienta.
Daca in anumitew perioade ale anului unii preoti se roaga in mod special pentru scolari si studenti, pentru reusita la scoala si examene, atunci se poate ruga in mod special si pentru alungarea crizei, gasirea/pastrarea de servicii, pentru probleme de sanatate (ca acum pentru molime), pentru fertilitatea familiilor. Intr-un cuvand rugaciuni mai la obiect, la necesitate.

Last edited by sophia; 08.11.2009 at 12:51:16.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.11.2009, 13:02:38
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Corect! pastorirea si ajutor in mantuire ar scrie cineva pe fisa postului daca asta ar exista ! sunt multi preoti care iau preotia ca profesie! implicare in viata enoriasilor -nu numai a evenimentelor si alea taxate ca unice in viata unui mirean! misionar? poate ..identificat ca misionar,semantic ar reiesi mai logic si complex rolul preotului! apoi....moralitatea pe care romanul o doreste ,este drept de multe ori la altul si mai putin de sine! stalp de moralitate crestina a comunitatii in care traieste! vor spune multi ca nu trebuie sa judecam ! dar pe un profesor ,medic il judecam,ii intreb eu pe acestia?! da! in cele mai multe cazuri...ei doar lucreaza cu "materialul" dumnezeiesc in componenta trupului pacatos ,inecrcand sa il refaca ca templu curat pt sufletul supus (in liber arbitru) pt vesnicie! un preot lucreaza in sfatul si tainele divine cu totaliatea creatiei divine in excelenta sa: omul! Cautam duhovnici: la manastiri incercand si aici sa ne scuzam,egoist scuzandu ne neputinta! nu ar trebui preotii de mir sa ne caute ei pe noi?! Cum pot sa cred ca un preot care oficiaza sfanta liturghie si taina euharistiei in contact direct si nemijlocit cu Dumnezeirea ,nu ar putea sa se implice mai dinamic in lupta noastra cu patimile pcatele nestinta si indepartarea noastra de la cele sfinte?!
sa o spunem pe cealalta? comitete scara sociala nivel de contributii fac ca munca lui divina sa fie impartatsita subiectiv mai mult pt acestia din urma..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.11.2009, 17:11:34
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Corect! pastorirea si ajutor in mantuire ar scrie cineva pe fisa postului daca asta ar exista ! sunt multi preoti care iau preotia ca profesie! implicare in viata enoriasilor -nu numai a evenimentelor si alea taxate ca unice in viata unui mirean! misionar? poate ..identificat ca misionar,semantic ar reiesi mai logic si complex rolul preotului! apoi....moralitatea pe care romanul o doreste ,este drept de multe ori la altul si mai putin de sine! stalp de moralitate crestina a comunitatii in care traieste! vor spune multi ca nu trebuie sa judecam ! dar pe un profesor ,medic il judecam,ii intreb eu pe acestia?! da! in cele mai multe cazuri...ei doar lucreaza cu "materialul" dumnezeiesc in componenta trupului pacatos ,inecrcand sa il refaca ca templu curat pt sufletul supus (in liber arbitru) pt vesnicie! un preot lucreaza in sfatul si tainele divine cu totaliatea creatiei divine in excelenta sa: omul! Cautam duhovnici: la manastiri incercand si aici sa ne scuzam,egoist scuzandu ne neputinta! nu ar trebui preotii de mir sa ne caute ei pe noi?! Cum pot sa cred ca un preot care oficiaza sfanta liturghie si taina euharistiei in contact direct si nemijlocit cu Dumnezeirea ,nu ar putea sa se implice mai dinamic in lupta noastra cu patimile pcatele nestinta si indepartarea noastra de la cele sfinte?!
sa o spunem pe cealalta? comitete scara sociala nivel de contributii fac ca munca lui divina sa fie impartatsita subiectiv mai mult pt acestia din urma..

Intredevar, dar sa sti ca oamenii sunt mai incapatanati decat crezi
nu demult citeam ceva de genu "ce se baga Biserica in viata mea?"
Nu e chiar atat de usor, traim intr-o tara in care 80% din populatia declarata ortodoxa nu participa fregvent la viata religioasa, pt ei Biserica e doar o adunatura de smecheri care profita de pe urma oamenilor naivi si le iau banii
sunt oameni care nu ar accepta niciun sfat si nicio implicare din partea preotului, considerand acest lucru o manipulare
Sunt foarte multi indivizi care resping din start ideea de Biserica, de Dumnezeu de credinta, astfel incat o actiune a preotului ar fi sortita esecului
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.11.2009, 17:29:06
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Danyel

vezi tu....apare aici importanta prozaica a oului sau a gainei! daniel daca noi mirenii suntem factor pasiv de indrumare si activ in autoeducatia crestina, preotul isi alege in constinta de sine rolul de indrumator! daca moraliceste suntem toti egali si raspunzatori in fata divinitatii,un preot isi alege singur si in deplina libertate rolul de pastor de ..turma!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.11.2009, 09:13:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Preotul trebuie sa inmulteasca slujbele. Slujbele de seara, la care pot ajunge (doar si pentru cateva minute) cei care lucreaza foarte mult si inca de dimineata. Sfintele Liturghii, chiar si in alte zile decat duminica. Intalnirile cu cei care au ceva timp liber mi se par foarte ziditoare si mangaietoare.

Inmultirea slujbelor da viata unei comunitati, chiar daca ceva luni sau ani oamenii nu vor aparea in numar mare in biserica.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.11.2009, 11:13:19
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ca intotdeauna ...un raspuns bun si crestinesc! sunt de acord cu windorin ,se realizeaza astfel un contact duhovnicesc ziditor si fara ...sminteala! caci ,multi crestini care au trecut de cealalta baricada invoca in motive ..preotul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.11.2009, 15:49:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Inmultirea slujbelor?

@Windorin - cu ce scop sa fie inmultite slujbele? In tara bisericile au slujbe chiar in fiecare zi, dimineata, seara, ambele. Mai mult de atat?
Eu cred ca trebuie sa nu cadem in extreme. Da, la manastiri asa trebuie. Ei au programul lor, acolo stau, acolo muncesc, acolo dorm.
Mirenii au si alta viata, trebuie sa munceasca, sa se intretina, au familie, copii.Timpul este limitat.
Problema mare este socialul, integrarea preotului in social si comunicarea cu enoriasii. In acest domeniu este nevoie de mult ajutor, este mult de facut. Trebuie vorbit cu oamenii, ajutat concret in necazuri, greutati.
Mai sunt si enoriasi ne-deplasabili, si ei au nevoie de preot.
Iarasi si iarasi uitam omul pentru Dumnezeu. Si El nu vrea asta, nu are nevoie. EL are nevoie sa aibe oamenii grija unul de altul (ne-uitand de EL).
In zilele astea sunt oameni necajiti, unii fara serviciu, altii fara bani, in mizerie, altii cu depresii, boli, etc. Ei trebuie sustinuti si concret nu numai prin biserica si slujbe.
Iar la slujbe lipseste, cum am mai spus rugaciunea la zi, pentru nevoi concrete.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.11.2009, 17:03:38
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cu ce scop sa fie inmultite slujbele? In tara bisericile au slujbe chiar in fiecare zi, dimineata, seara, ambele. Mai mult de atat? Eu cred ca trebuie sa nu cadem in extreme. Da, la manastiri asa trebuie. Ei au programul lor, acolo stau, acolo muncesc, acolo dorm.
Mirenii au si alta viata, trebuie sa munceasca, sa se intretina, au familie, copii.Timpul este limitat.

Problema mare este socialul, integrarea preotului in social si comunicarea cu enoriasii. In acest domeniu este nevoie de mult ajutor, este mult de facut. Trebuie vorbit cu oamenii, ajutat concret in necazuri, greutati. Mai sunt si enoriasi ne-deplasabili, si ei au nevoie de preot.

Iarasi si iarasi uitam omul pentru Dumnezeu. Si El nu vrea asta, nu are nevoie. In zilele astea sunt oameni necajiti, unii fara serviciu, altii fara bani, in mizerie, altii cu depresii, boli, etc. Ei trebuie sustinuti si concret nu numai prin biserica si slujbe. Iar la slujbe lipseste, cum am mai spus rugaciunea la zi, pentru nevoi concrete.
Inmultirea slujbelor nu implica prezenta la toate. Sfantul Alexie Meciov, un sfant rus casatorit, a inmultit slujbele la limita posibilului, adica zilnic, in sat. Si le zicea oamenilor: "Nu trebuie sa veniti zilnic, ci pe mine ma bucura sa va ganditi, orice ati face si oriunde ati fi, ca parintele este in biserica, rugandu-se pentru sat si pentru voi toti." Fiul sau, Serghie Meciov, tot casatorit, a fost si el canonizat.

Partea sociala. Da exista riscul ca eu sa o cam trec cu vederea. Insa gandesc asa. Daca oamenii vin la biserica, parintele ajunge sa le cunoasca nevoile, altfel nu se poate. Cat despre cei indeplasabili, ceilalti crestini si vecini cu siguranta pot spune parintelui. Adica preotul nu cred ca trebuie sa caute din usa in usa oameni indeplasabili. Cel putin la oras aceasta este mai greu. O fi insa o solutie, nu stiu.

Zici ca "trebuie ajutati concret, nu numai prin slujbe". Da, si eu am avut ispita asta, de a simti ca slujbele sunt prea putin. Dar, crede'ma, slujbele sunt mai mult decat un ajutor concret. Plus ca, eu nu am nimic de dat, abia ma tin pe mine... cum oare as putea ajuta mai concret decat pomenind mult si zilnic pe cei in nevoi si a vorbi cu ei, spre o mica mangaiere?! Nu cred ca as putea mai mult. Si mi se pare destul de concret.

Rugaciunile cu nevoile zilei. Sunt bune ecteniile, doar ca "ne'am plictisit" de ele. Le'am auzit de prea multe ori si nu le mai ascultam atent. In ele se cer si se pomenesc toate cele de folos. Nu pot fi schimbate cererile la ectenii, scrise de oameni cu viata sfanta, spre a fi inlocuite cu cereri de credite, servicii si altele. Acestea se scriu zilnic in pomelnice, in acatiste si altele asemenea.

Biserica se roaga pentru sanatate si mantuire, pentru purtare de grija si ferire de rau. Si sincer, mi le doresc pe toate astea, chiar fara casa, serviciu si alte bunuri. Caci de ai sanatate si esti ferit de rele, toate merg in pace si lin spre Dumnezeu. Iar lipsa unui lucru, fie el catusi de mare, este o cruce cu un rost bine determinat. Toate crucile sunt grele, insa Dumnezeu sta ascuns in spatele lor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Tags
criză, mondială, preotul

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CRIZA MONDIALA saccsiv Generalitati 12 16.04.2012 08:25:18
Cruciada episcopilor martiri din BOR contra bolsevizarii Patriarhiei(anii 1945-1950) razvan.mn Resurse ortodoxe on-line 15 09.01.2011 00:06:37
Criza = ? elena20 Generalitati 7 28.07.2010 01:24:18
Despre criza laurschepsis Generalitati 2 07.10.2009 11:46:25
Despre Criza Mondiala ortodox4life Generalitati 9 22.01.2009 11:20:57