Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2009, 05:34:17
Nicoletapopa Nicoletapopa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2009
Mesaje: 3
Implicit Sa fim sensibili la ce se petrece in jurul nostru

numele meu este Nicoleta si sunt noua pe acest site si am si eu o nelamurire la care asi vrea sa primesc raspuns ,sunt inscrisa pe comunitatea crestina ortodoxa de putin timp ,acum cateva zile in urma am primit un mesaj de la un membru din comunitate prin care facea apel la noi sa fim buni si sa ajutam un baietel pe nume muresan alexandru din valea grosilor jud. cluj cu cate un leu fiecare sau cu cat putem ,ma sensibilizat mesajul fiind primit tot de la un copil de 10 anisori pe nume razvan andrei el fiind ipodiacon in campulung.am fost sensibila si iam promis acelui copil ca ma voi duce a doua zi la posta sa pun cat pot in plic si sa trimit la acel baietel ...asa am si facut impreuna cu prietena mea iam pus in 2 plicuri cate 10 lei fiecare si o felicitare ptr. ca venea ziua copilului pe nume alexandru ,am primit si un site pe care copilul are puse diferite poze imbracat ipodiacon si un site unde este vorba de un ieromonah pe nume rafael am luat legatura cu acel preot si am discutat mai multe aspecte legate de acel copil crezand ca asi putea sensibiliza mai multa lume din orasul meu ....preotul mia povestit multe lucruri frumoase despre baietel si multe acte de caritate pe care le facea el pentru acel copil...dar ceva nu se lega si tot am cautat pe internet si am gasit numele preotului din valea grosilor si am luat legatura cu acel preot si spre uimirea mea am ramas socata sa aflu de la acel preot paroh ca acest ieromonah rafael este defapt un fals calugar care se foloseste de acest copil impreuna cu familia lui si sa aflu ca au fost donatii de sute de milioane acum 2 ani pe care acel calugar ia luat in numele copilului si ca nu este nimic adevarat din cele postate de el pe internet .acum intrebarea mea chiar nu se poate face nimic pentru acel om care se foloseste de acel copil ???sau nimeni nu poate sa il opreasca ???preotul din sat mia zis ca ia facut raport la episcopie dar pana in prezent nu sa putut face nimic.nu imi pare rau de acei banuti pe care iam trimis acelui copil chiar daca nu au ajuns la el ci ma mustra constiinta ca un profitor profita de sensibilitatea nostra . va p[ot da adresa unde gasiti mai multe detalii despre acest copil si anume :ipodiaconul alexandru pe hi5 si inca un site ieromonah rafael tot pe hi5 vedeti si voi cei de aici ce poate face unele persoane .daca gresesc cu ceva imi cer iertare nu o fac cu rea intentie ci vreau si eu o lamurire sa pot intelege de ce le este permis asa ceva unor falsi calugari ???? va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.11.2009, 19:09:00
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicoletapopa Vezi mesajul
numele meu este Nicoleta si sunt noua pe acest site si am si eu o nelamurire la care asi vrea sa primesc raspuns ,sunt inscrisa pe comunitatea crestina ortodoxa de putin timp ,acum cateva zile in urma am primit un mesaj de la un membru din comunitate prin care facea apel la noi sa fim buni si sa ajutam un baietel pe nume muresan alexandru din valea grosilor jud. cluj cu cate un leu fiecare sau cu cat putem ,ma sensibilizat mesajul fiind primit tot de la un copil de 10 anisori pe nume razvan andrei el fiind ipodiacon in campulung.am fost sensibila si iam promis acelui copil ca ma voi duce a doua zi la posta sa pun cat pot in plic si sa trimit la acel baietel ...asa am si facut impreuna cu prietena mea iam pus in 2 plicuri cate 10 lei fiecare si o felicitare ptr. ca venea ziua copilului pe nume alexandru ,am primit si un site pe care copilul are puse diferite poze imbracat ipodiacon si un site unde este vorba de un ieromonah pe nume rafael am luat legatura cu acel preot si am discutat mai multe aspecte legate de acel copil crezand ca asi putea sensibiliza mai multa lume din orasul meu ....preotul mia povestit multe lucruri frumoase despre baietel si multe acte de caritate pe care le facea el pentru acel copil...dar ceva nu se lega si tot am cautat pe internet si am gasit numele preotului din valea grosilor si am luat legatura cu acel preot si spre uimirea mea am ramas socata sa aflu de la acel preot paroh ca acest ieromonah rafael este defapt un fals calugar care se foloseste de acest copil impreuna cu familia lui si sa aflu ca au fost donatii de sute de milioane acum 2 ani pe care acel calugar ia luat in numele copilului si ca nu este nimic adevarat din cele postate de el pe internet .acum intrebarea mea chiar nu se poate face nimic pentru acel om care se foloseste de acel copil ???sau nimeni nu poate sa il opreasca ???preotul din sat mia zis ca ia facut raport la episcopie dar pana in prezent nu sa putut face nimic.nu imi pare rau de acei banuti pe care iam trimis acelui copil chiar daca nu au ajuns la el ci ma mustra constiinta ca un profitor profita de sensibilitatea nostra . va p[ot da adresa unde gasiti mai multe detalii despre acest copil si anume :ipodiaconul alexandru pe hi5 si inca un site ieromonah rafael tot pe hi5 vedeti si voi cei de aici ce poate face unele persoane .daca gresesc cu ceva imi cer iertare nu o fac cu rea intentie ci vreau si eu o lamurire sa pot intelege de ce le este permis asa ceva unor falsi calugari ???? va multumesc
Daca e fals calugar, fiind vorba de fals si inselaciune, e de competenta politiei si a procurorilor, nu a Bisericii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.11.2009, 00:36:40
ieromonahrafael ieromonahrafael is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit oare de Iisus Hristos ce se spunea? si totusi a fost rastignit....

Citat:
În prealabil postat de Nicoletapopa Vezi mesajul
numele meu este Nicoleta si sunt noua pe acest site si am si eu o nelamurire la care asi vrea sa primesc raspuns ,sunt inscrisa pe comunitatea crestina ortodoxa de putin timp ,acum cateva zile in urma am primit un mesaj de la un membru din comunitate prin care facea apel la noi sa fim buni si sa ajutam un baietel pe nume muresan alexandru din valea grosilor jud. cluj cu cate un leu fiecare sau cu cat putem ,ma sensibilizat mesajul fiind primit tot de la un copil de 10 anisori pe nume razvan andrei el fiind ipodiacon in campulung.am fost sensibila si iam promis acelui copil ca ma voi duce a doua zi la posta sa pun cat pot in plic si sa trimit la acel baietel ...asa am si facut impreuna cu prietena mea iam pus in 2 plicuri cate 10 lei fiecare si o felicitare ptr. ca venea ziua copilului pe nume alexandru ,am primit si un site pe care copilul are puse diferite poze imbracat ipodiacon si un site unde este vorba de un ieromonah pe nume rafael am luat legatura cu acel preot si am discutat mai multe aspecte legate de acel copil crezand ca asi putea sensibiliza mai multa lume din orasul meu ....preotul mia povestit multe lucruri frumoase despre baietel si multe acte de caritate pe care le facea el pentru acel copil...dar ceva nu se lega si tot am cautat pe internet si am gasit numele preotului din valea grosilor si am luat legatura cu acel preot si spre uimirea mea am ramas socata sa aflu de la acel preot paroh ca acest ieromonah rafael este defapt un fals calugar care se foloseste de acest copil impreuna cu familia lui si sa aflu ca au fost donatii de sute de milioane acum 2 ani pe care acel calugar ia luat in numele copilului si ca nu este nimic adevarat din cele postate de el pe internet .acum intrebarea mea chiar nu se poate face nimic pentru acel om care se foloseste de acel copil ???sau nimeni nu poate sa il opreasca ???preotul din sat mia zis ca ia facut raport la episcopie dar pana in prezent nu sa putut face nimic.nu imi pare rau de acei banuti pe care iam trimis acelui copil chiar daca nu au ajuns la el ci ma mustra constiinta ca un profitor profita de sensibilitatea nostra . va p[ot da adresa unde gasiti mai multe detalii despre acest copil si anume :ipodiaconul alexandru pe hi5 si inca un site ieromonah rafael tot pe hi5 vedeti si voi cei de aici ce poate face unele persoane .daca gresesc cu ceva imi cer iertare nu o fac cu rea intentie ci vreau si eu o lamurire sa pot intelege de ce le este permis asa ceva unor falsi calugari ???? va multumesc
draga cercetatoare, de ce nu dai un simplu telefon la oficiul postal din Comuna Vad, de unde apartine satul Valea Grosilor, sa veizi ca pachetele si banii au fost expediati pe adresa copilului si ridicati de catre mama lui.... si pe site apare adresa copilului.... oare chiar nu iti pare rau pt un leu daruit? de nu iti parea rau.... nu mai umblai dupa alte cercetari, ia uitativa si voi ce adrsa apare pe site ..... si luati legatura cu postasita sa vedeti cine a luat acei banuti.
http://alexandru.00author.com
http://ipodiaconulalexandru.hi5.com
http://manastireasfstelian.forumgrat...dobandi-t1.htm
http://manastireasfstelian.hi5.com
probabil la preotul din comuna i-a fost ciuda ca nu au venit banii pe numele lui, ca sa poata sa fure el cat doreste... ce a facut el pt. acesti copii sarmani? sau pt altii? Aveti adresa copilului puteti sa ii duceti si personal!
Attached Images
File Type: jpg _19_00048.jpg (36,2 KB, 25 views)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.11.2009, 11:26:07
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Totusi mi se pare total aiurea sa imbraci un copil de 4-5 ani in reverenda cum vad pe hi5. Preotia trebuie sa fie liber aleasa de o persoana adulta, dar pana atunci...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.11.2009, 12:34:50
Nicoletapopa Nicoletapopa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2009
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de noesisaa Vezi mesajul
totusi mi se pare total aiurea sa imbraci un copil de 4-5 ani in reverenda cum vad pe hi5. Preotia trebuie sa fie liber aleasa de o persoana adulta, dar pana atunci...
ma bucur ca nu sunt singura care vede lucrurile astea si totusi mi se par ciudate .defapt acum copilul nu mai este luat cu el pe nicaieri ca are facuta multa publicitate pe internet si nu mai este nevoie . Cititi si mesajele lasate de diverse persoane pe internet despre acest ieromonah .sau puteti lua legatura cu preotul paroh petrican teodor din vad si veti vedea ce va va spune .sau uitati-va la mesajele de sub fiecare poza a copilului si veti vedea ca nu sunt scrise de el ci de un om matur si cu o mare cultura despre ortodoxie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2009, 12:43:22
Nicoletapopa Nicoletapopa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2009
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ieromonahrafael Vezi mesajul
draga cercetatoare, de ce nu dai un simplu telefon la oficiul postal din Comuna Vad, de unde apartine satul Valea Grosilor, sa veizi ca pachetele si banii au fost expediati pe adresa copilului si ridicati de catre mama lui.... si pe site apare adresa copilului.... oare chiar nu iti pare rau pt un leu daruit? de nu iti parea rau.... nu mai umblai dupa alte cercetari, ia uitativa si voi ce adrsa apare pe site ..... si luati legatura cu postasita sa vedeti cine a luat acei banuti.
http://alexandru.00author.com
http://ipodiaconulalexandru.hi5.com
http://manastireasfstelian.forumgrat...dobandi-t1.htm
http://manastireasfstelian.hi5.com
probabil la preotul din comuna i-a fost ciuda ca nu au venit banii pe numele lui, ca sa poata sa fure el cat doreste... ce a facut el pt. acesti copii sarmani? sau pt altii? Aveti adresa copilului puteti sa ii duceti si personal!
STIMATE PARINTE "ieromonah rafael " daca nu era adevarat cele scrise de mine pe acest site nu va deranja atata de tare .sincer va spun ca nu imi pare rau de banutii trimisi ci din contra ma bucur ca iam trimis pentru ca sunt convinsa ca nu va-ti coborat la nivelul asta de ai lua 20 de lei ci dumneavoastra va coborati la milioane bune nu la cativa lei . am vorbit si cu alti oameni din sat si acum sunt si mai sigura de ceia ce scriu . am facut cateva sesizari la trusturile de presa din brasov care au nevoie de audienta si miau promis ca in cel mult o saptamana vom rezolva cumva , prin difuzarea unei emisiuni in care sa va demaste . fericita voi fi atunci cand voi reusi sa va demasc si sa vedem adevarata fata a dumneavoasta. eu nu am zis ca nu "ati fost calugar " vreodata ci ati fost ,dar pacat ca nu ati mers pe drumul cel bun pana la capat si ati ales alta cale .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.12.2009, 00:40:21
ieromonahrafael ieromonahrafael is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Draga cititoare.... chiar ti se pare aiurea ca un copil sa fie credincios?.... dar de ce nu ti se pare aiurea cand veizi un copil de 4- 5 anisori cu tigara intr-o mana si cu sticla de bere in cealalta mana? acesta probabil doriti sa fie viitorul tarii? desigur cand cineva nu merge dupa moda veacului acestuia condusa de satana, nu este bine privit.... EU POT SA MOR PT APROAPELE MEU SI PT HRISTOS, DAT DVS.?
Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Totusi mi se pare total aiurea sa imbraci un copil de 4-5 ani in reverenda cum vad pe hi5. Preotia trebuie sa fie liber aleasa de o persoana adulta, dar pana atunci...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.12.2009, 00:46:17
ieromonahrafael ieromonahrafael is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Chiar nu cred ca nu va pare rau pt. Un leu.
Normal ca ma simt suparat si defaimat pe degeaba de cineva care nici nu ma cunoaste dar nici nu vrea sa ma cunoasca cu adevarat. Vam spus si ma repet: Luati legatura cu postasita din comuna vad si vedeti cine a luat banii, totodata va invit sa luati legatura cu mine si sa vedeti ce am primit eu. Dar nu vreti sa faceti acest lucru ci acuzati doar asa din placere, ca sa nu mai spun si eu ca prin femeie a intrat pacatul si moartea in lume..... Eva a fost cea care l-a amagit pe adam in rai. Tot femeia il amegeste pe om si il face sa preacurveasca.... Si ma opresc aici ca sa nu mai spun si mai multe. Deoarece sunt si femei credincioase si cumsecade.

Citat:
În prealabil postat de nicoletapopa Vezi mesajul
stimate parinte "ieromonah rafael " daca nu era adevarat cele scrise de mine pe acest site nu va deranja atata de tare .sincer va spun ca nu imi pare rau de banutii trimisi ci din contra ma bucur ca iam trimis pentru ca sunt convinsa ca nu va-ti coborat la nivelul asta de ai lua 20 de lei ci dumneavoastra va coborati la milioane bune nu la cativa lei . Am vorbit si cu alti oameni din sat si acum sunt si mai sigura de ceia ce scriu . Am facut cateva sesizari la trusturile de presa din brasov care au nevoie de audienta si miau promis ca in cel mult o saptamana vom rezolva cumva , prin difuzarea unei emisiuni in care sa va demaste . Fericita voi fi atunci cand voi reusi sa va demasc si sa vedem adevarata fata a dumneavoasta. Eu nu am zis ca nu "ati fost calugar " vreodata ci ati fost ,dar pacat ca nu ati mers pe drumul cel bun pana la capat si ati ales alta cale .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.12.2009, 00:53:53
ieromonahrafael ieromonahrafael is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit De la ce varsta ne putem mantui?

Oare de la ce varsta ne putem mantui? Oare de la cati ani ii putem urma lui Hristos? CEL CARE DORESTE SA VINA DUPA MINE SA SE LEPEDE DE SINE SI SA IMI URMEZE.... LASATI COPIII SA VINA DUPA MINE SI NU-I OPRITI, CACI A UNORA CA ACESTIA ESTE IMPARATIA CERURILOR... ETC ETC... oare CINE SPUNEA LUCRURILE ACESTEA? SI MULTE ALTELE?
Nu mai e mult si sarbatorim Nasterea Domnului sau Craciunul. Multi vor fi plecati. Unde? La schi, in locuri unde sa doarma cat mai mult sau sa se indestuleze cu sarmale, fripturi, cu multe bucate de porc. Sarbatoarea trece doar prin trup.
Cei care raman acasa, nu vor sa rateze concertele, concursurile, premiile ce se acorda in aceasta perioada. Si asa se face ca putini din acesti oameni mai traiesc minunea nasterii tainice a Fiului lui Dumnezeu din Fecioara Maria.
Oamenii alearga sa cumpere. Nu e nicio problema ca pierzi cateva ore bune in super-hipermarketuri. Important e sa fii in rand cu lumea. Iar daca nu faci acelasi lucru, e o dovada ca nu dai semne de progres.
A ajuns sa fie mai fascinant sa asculti Stille nacht-uri si Jingle bells-uri in magazine. E prea obositor sa mai deschizi usa celor ce colinda. Si pe deasupra sa tot asculti aceleasi colinde.
Preotul nu mai este primit in casa, pentru a vesti Nasterea Domnului. Vine prea tarziu sau prea devreme. Ne deranjeaza. Ce pacat ca sunt din ce in ce mai putini oameni care sa iasa din casa si sa vada "pe unde a ajuns parintele“, asa cum faceau parintii si vecinii mei. Cat de mult mi-as dori sa-l mai aud pe tata spunand: "E pe la nea Ion", adica la cinci case distanta de noi.
Nu mai avem gandul la a primi Sfanta Impartasanie de Craciun. In vechime, postul era respectat. Chiar daca se intampla ca porcul sa fie taiat in post, nu ne atingeam de carnatii trecuti printr-un fum statut, de slanina fiarta si usturoiata, de racituri, ... Trebuia sa ne impartasim.
Ne preocupam prea putin de asemanarea cu Hristos. Ne interesam din timp de unde putem lua bradul de Craciun, carnea de porc, vinul si multe alte bunuri materiale si uitam sa primenim firea. Ne multumim ca avem numarul de telefon al parintelui si ca il putem suna atunci cand avem nelinisti. Nu mai putem sta in genunchi la spovedanie. Am uitat ca la marturisire Il avem de fata pe Hristos.
Chiar daca ne simtim nemultumiti de cat am postit, de cat ne-am rugat, de putinul bine pe care l-am facut, nu se compara cu dezgustul pe care ti-l produce o sarbatoare pentru care nu te-ai pregatit deloc.
Daca se vor gasi persoane care sa fie prezente de Craciun in biserica, bucurandu-se de Nasterea Domnului, e semn ca mai avem oameni vii. COMPLECTEZ CU: SAU INLOCUIT FRUMOASELE COLINDE, STEAUA, VIFLAIMUL, IROZII ETC. CU TOT FELUL DE OBICEIURI PAGANESTI: URSU, CAPRA, TIGANII ETC. CINE MAI STIE CE ESTE CU ADEVARAT CRACIUNUL, CE INSEAMNA?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.12.2009, 08:44:26
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Prietene, ce incerci sa faci? Dai cu copy&paste din ce au scris altii ca sa pari mai credibil? Vorbele acelea frumoase nu iti apartin, ci le-ai copiat dintr-un articol de pe crestinortodox.ro:

http://www.crestinortodox.ro/craciun...ciunul-de-ieri

Nu-i frumos, sa stii, pentru ca articolul acela are drept de autor.


Spre deosebire, vorbele scrise de tine (cele venind de la tine si nu copiate de la altii) sint pline de greseli gramaticale.

Citat:
În prealabil postat de ieromonahrafael Vezi mesajul
COMPLECTEZ CU: SAU INLOCUIT FRUMOASELE COLINDE, STEAUA, VIFLAIMUL, IROZII ETC. CU TOT FELUL DE OBICEIURI PAGANESTI: URSU, CAPRA, TIGANII ETC. CINE MAI STIE CE ESTE CU ADEVARAT CRACIUNUL, CE INSEAMNA?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oamenii frumosi si nestiuti din jurul nostru glykys Spiritualitatea ortodoxa 96 01.02.2017 23:08:28
In jurul vostru sunt oameni credinciosi? cred_cu_adevarat Generalitati 26 12.12.2012 04:10:49
Tatal NOSTRU andreicozia Rugaciuni 23 26.09.2010 23:49:59
Forumul nostru omulet Biserica Ortodoxa si Massmedia 479 04.11.2009 15:39:44
Tatal Nostru Ratacitorul Biserica Ortodoxa Romana 10 19.01.2009 05:03:21