Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.01.2010, 05:04:53
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.01.2010, 05:07:26
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.01.2010, 05:08:55
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit


Nu am scris sub fiecare poza ce reprezinta,ca sigur stiti,cei care a-ti citit Apocalipsa;
Imi cer iertare ca v-am rapit timpul cu lucrarea mea;
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.01.2010, 10:26:11
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasart Vezi mesajul

Nu am scris sub fiecare poza ce reprezinta,ca sigur stiti,cei care a-ti citit Apocalipsa;
Imi cer iertare ca v-am rapit timpul cu lucrarea mea;
Doamne ajuta!


Foarte interesanta si frumoasa lucrarea ta. Ma bucur ca nu sunt singura fermecata de Apocalipsa Sfantului Ioan
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.01.2010, 12:15:35
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

getstart
superbe lucrarile tale .si curajoasa tema.Culorile nu sunt prea deschise,pt asa evenimente? intreb si eu...:)
lacrimi
De ce te-a fermecat in mod special Apocalipsa?Daca tot ti-a placut ,ai citit interpretari ale ei de la sfintii Parinti?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.01.2010, 12:37:10
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
lacrimi
De ce te-a fermecat in mod special Apocalipsa?Daca tot ti-a placut ,ai citit interpretari ale ei de la sfintii Parinti?

M-a fermecat, pentru felul in care este scrisa (nici o minte omeneasca nu ar putea scrie asa ceva) si pentru ca descrie sfarsitul... Sa fiu sincera, nu am citit multe interpretari ale Sfintilor Parinti. Dar dupa cum spunea grecul Fotis Kontoglu, unul dintre cei mai de seama personalitati a cugetarii crestine, Apocalipsa este "o carte inaccesibila, infricosatoare. Nimeni nu poate intelege cu claritate sensul celor citite in ea". "Exista, pe de o parte o anumita realitate in spatele profetiilor, simbolurilor si imaginilor, ce este imposibil acum de sesizat."
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.01.2010, 13:33:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
M-a fermecat, pentru felul in care este scrisa (nici o minte omeneasca nu ar putea scrie asa ceva) .
Nu am citit Nostradamus,decat asa cate un fragment,dar sunt convins ca se vede de la distanta diferenta intre ceva creat de om ,Nostradamus,si care banuiesc ca e o succesiune de imagini aplicabile la orice,dar din care nici una nu are forta de a ramane,si stilul Apocalipsei,care si ea poate fi aplicabila la multe,dar puncteaza extraordinar uneori.
De exemplu:nu se insira cele 7 pedepse una dupa alta,ci la fiecare se gaseste ceva specific,de detaliu,de culoare,greu imaginabil de mintea omeneasca.E ca si cum ar fi luate dintr-o realitate viitoare. Mintea umana ar fi fericita si daca ar gasi 7 pedepse distincte,d'apai sa le povesteasca tainic,dar parca real.
Iar daca Evanghelia nu vine de la oameni,atunci de unde?Aviz necredinciosilor.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.01.2010, 13:33:36
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
M-a fermecat, pentru felul in care este scrisa (nici o minte omeneasca nu ar putea scrie asa ceva) si pentru ca descrie sfarsitul... Sa fiu sincera, nu am citit multe interpretari ale Sfintilor Parinti. Dar dupa cum spunea grecul Fotis Kontoglu, unul dintre cei mai de seama personalitati a cugetarii crestine, Apocalipsa este "o carte inaccesibila, infricosatoare. Nimeni nu poate intelege cu claritate sensul celor citite in ea". "Exista, pe de o parte o anumita realitate in spatele profetiilor, simbolurilor si imaginilor, ce este imposibil acum de sesizat."
Apostolul Ioan,exilat de romani in insula Patmos,departe de prieteni si de tot ce iubea vedea in Roma principalul sau dusman si carei i-a prezis sfarsitul in Apocalipsa.Aproape tot ce spune denota un om bantuit de cosmaruri,greu de descifrat,greu de inteles,desi de 2000 de ani nu s-au sfarsit interpretarile si parerile care de care mai personale.Stati linistiti...apocalipsa daca va veni,..va fi cauzata de prostiile oamenilor.Nu cred ca Dumnezeu va lasa sa se distruga ceea ce a creiat..mai ales ca planeta noastra face parte dintr-un mecanism numit sistem solar in care fiecare lucru are rolul sau
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.01.2010, 13:51:28
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Apostolul Ioan,exilat de romani in insula Patmos,departe de prieteni si de tot ce iubea vedea in Roma principalul sau dusman si carei i-a prezis sfarsitul in Apocalipsa.Aproape tot ce spune denota un om bantuit de cosmaruri,greu de descifrat,greu de inteles,desi de 2000 de ani nu s-au sfarsit interpretarile si parerile care de care mai personale.Stati linistiti...apocalipsa daca va veni,..va fi cauzata de prostiile oamenilor.Nu cred ca Dumnezeu va lasa sa se distruga ceea ce a creiat..mai ales ca planeta noastra face parte dintr-un mecanism numit sistem solar in care fiecare lucru are rolul sau
Ai citit Apocalipsa? Nu ai avut un sentiment extraordinar,ca unele lucruri parca sunt sau vor fi aievea,sau va fi drept sa se intample asa?
Apoi toata evolutia asta a lumii:izbanda credintei cu prigonirile ei,apoi puterea cea noua numita 'stiinta',care a pus stapanire pe lume ,asemenea fiarei,incet,discret si sigur.
Apoi,culmea,reversul acestei dezvoltari venit tocmai de la natura si poluare.Toate aceste lucruri care parca se precipita,mondializarea,totul,seamana undeva,extraordinar de bine cu spiritul Apocalipsei .
Asta asa,ca sa iti vorbesc personal.Pentru ca altfel exista si o contradictie in ce zici "Nu cred ca Dumnezeu va lasa sa se distruga ceea ce a creiat.." cu alte nenumarate pasaje in care Dumnezeu vorbeste explicit despre sfarsitul lumii create de El,si chiar s-a si intamplat aceasta odata la Potop.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.01.2010, 13:55:42
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Apostolul Ioan,exilat de romani in insula Patmos,departe de prieteni si de tot ce iubea vedea in Roma principalul sau dusman si carei i-a prezis sfarsitul in Apocalipsa.Aproape tot ce spune denota un om bantuit de cosmaruri,greu de descifrat,greu de inteles,desi de 2000 de ani nu s-au sfarsit interpretarile si parerile care de care mai personale.Stati linistiti...apocalipsa daca va veni,..va fi cauzata de prostiile oamenilor.Nu cred ca Dumnezeu va lasa sa se distruga ceea ce a creiat..mai ales ca planeta noastra face parte dintr-un mecanism numit sistem solar in care fiecare lucru are rolul sau


"... daca va veni"? Sigur ca va veni si probabil a si inceput "scrasnitul dintilor". Eu cred ca Apocalipsa a fost scrisa sub puterea Duhului Sfant, ca de fapt intreaga Sfanta Scriptura. Nu vad nimic din care sa denote ca aceste detalieri, infatisari si imagini transcrise, denota mintea unui om nebun, de neinteles. Nebuni suntem noi ca ne putem macar gandi la asa ceva...

Roma nu a fost si nu va fi nici pana la sfarsit centrul crestinatatii (asa cum vor ei sa para) - parere pur personala! Nici in Apocalipsa, daca tot discutam subiectul asta, nu se aminteste de Roma, ci mai degraba de niste biserici marunte, dar care au continuitate apostolica si nu se bazeaza pe minti si puteri omenesti, ci isi duc viata de secole in credinta si jertfa duhovniceasca
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul costel Diverse Sarbatori 2 23.06.2017 22:19:24
Mana Sfantului Ioan Botezatorul costel Diverse Sarbatori 3 07.01.2013 16:22:04
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Din viata Sfantului Ioan Gura de Aur mirelat Intrebari utilizatori 0 27.05.2010 05:05:07