Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.01.2010, 22:13:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=andrei_im;206849]
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

eu sunt dispus sa ascult ce imi poate spune un catolic despre credinta lui, sunt dispus chiar sa recunosc anumite calitati ale dogmei, desi sunt extrem de putine, dar atata timp cat adevarul nu este INTREG nu il pot accepta ca adevar.
Asta-i problema Andrei, ... decit sa discuti "buzat" ca un motan care-i gata de atac:)), mai bine nu mai discuti nimic si doar il accepti asa cum este el, precum a facut si samariteanul cu omul ranit...da, si nu uita ca si EL, catolicul, se uita la tine ca la o ciudatenie arhaica si te accepta in aceleasi conditii de respect, cu mult bun simt si respect pentru sentimentele tale
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.01.2010, 22:25:56
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, ca sa glumim un pic: chiar si adevarul tau ortodox conform lui Ioan Scararul are 33 de trepte, si n-ai sa-l suspectezi pe Scararul ca e mason gradul 33 datorita acestei suspecte coincidente :)
Asadar adevarul nostru nu e inca intreg, numai uneletele de a-l produce sunt cele mai performante si acesta nu e un merit personal pana nu dovedim in ce chip este. Pana la treapta a 33-a de care zice Sf. Ioan si un magar te poate indrepta (Balaam...)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.01.2010, 22:28:20
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

[quote=andrei_im;206849]
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

eu sunt dispus sa ascult ce imi poate spune un catolic despre credinta lui, sunt dispus chiar sa recunosc anumite calitati ale dogmei, desi sunt extrem de putine, dar atata timp cat adevarul nu este INTREG nu il pot accepta ca adevar.


Ai incercat vreodata sa discuti, nu cu un catolic, cu un neoprotestant? Daca ai fi incercat, ai fi stiut ca nu ai cum "discuta" cu ei. Ei stiu una si buna si iti repeta ce stiu, fara sa iti asculte si tie punctul de vedere. Uneori am impresia ca pastorul lor ii invata la "adunare" cum sa raspunda ortodocsilor la intrebari si cum sa-i acosteze. Cred ca tocmai din cauza fanatismului lor, insasi Sfanta Scriptura si mai ales Sfintii Parinti, ne invata sa nu discutam cu ei.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 31.01.2010, 22:28:38
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Dupa cum s-a vazut si din postarea lui inorog,fericirile se adreseaza tuturor.
Citind ce a-ti scris toti am avut revelatia si mai mult ,ca de fapt Iisus se adreseaza tuturor.
El pune la dreapta Sa,la judecata,pe cei ce au dat sa manance ,au imbracat,au milostovit pe aproapele lor.Cine a facut aceasta si a avut o inima curata,se va mantui,din orice neam ar fi.
La fel cu pilda samariteanului milostiv,cine face asemenea lui se va mantui din orice neam ar fi.
La fel cel ce nu judeca pe aproapele,cel ce iubeste pe vrasmasi si in general oricine isi iubeste aproapele.
Dar unele invataturi sunt deasupra firii si tin de desavarsire :sa iti iubesti vrasmasul,sa nu poftesti macar femeia,sa intorci obrazul.Aceste lucruri ei nu le-au auzit in nici una din culturi,caci de aia doar Hristos este desavarsit,dintre toti profetii.Dar si acestea nu le pot face la crestini ,decat cei foarte imbunatatiti
Deci toti vor fi judecati dupa Evanghelie,aratand ca aceasta este chiar in sufletul omului.
Care au auzit explicit cuvantul ei,vor fi judecati dupa acest cuvant,care nu l-au auzit,dupa inima lor.Si de fapt,si primii,tot dupa inima lor vor fi judecati,caci de acolo pleaca totul.
Dar la ce mai serveste Ortodoxia,s-ar putea intreba?
Este ajutorul care iti este dat,si nu un criteriu de judecata.Stiind ca noi singuri vom respecta cu greu poruncile Sale,ne-a dat acest ajutor,prin Duhul Sfant coborat pentru mangaiere si desavarsire .Pentru acest har noi trebuie sa facem putin ,si prin el,sa primim mult. Dar mult ni se va si cere,pe masura harului ce ne-a fost dat.
Asa ca sa nu ii plangem pe cei carora li s-a dat mai putin,ci sa fim noi atenti sa profitam de acest har si sa il vestim si lor.

Last edited by iustin10; 31.01.2010 at 22:30:45.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.01.2010, 22:34:29
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Deci toti vor fi judecati dupa Evanghelie,aratand ca aceasta este chiar in sufletul omului.
Este chiar FIREA omului, as indrazni sa spun. iar de firea noastra, pe care Dumnezeu a sadit-o in noi, ne indepartam prin pacat. pacatul este prin definitie nefiresc.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.01.2010, 22:35:14
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dupa cum s-a vazut si din postarea lui inorog,fericirile se adreseaza tuturor.
Citind ce a-ti scris toti am avut revelatia si mai mult ,ca de fapt Iisus se adreseaza tuturor.
El pune la dreapta Sa,la judecata,pe cei ce au dat sa manance ,au imbracat,au milostovit pe aproapele lor.Cine a facut aceasta si a avut o inima curata,se va mantui,din orice neam ar fi.
La fel cu pilda samariteanului milostiv,cine face asemenea lui se va mantui din orice neam ar fi.
La fel cel ce nu judeca pe aproapele,cel ce iubeste pe vrasmasi si in general oricine isi iubeste aproapele.
Dar unele invataturi sunt deasupra firii si tin de desavarsire :sa iti iubesti vrasmasul,sa nu poftesti macar femeia,sa intorci obrazul.Aceste lucruri ei nu le-au auzit in nici una din culturi,caci de aia doar Hristos este desavarsit,dintre toti profetii.Dar si acestea nu le pot face la crestini ,decat cei foarte imbunatatiti
Deci toti vor fi judecati dupa Evanghelie,aratand ca aceasta este chiar in sufletul omului.
Care au auzit explicit cuvantul ei,vor fi judecati dupa acest cuvant,care nu l-au auzit,dupa inima lor.Si de fapt,si primii,tot dupa inima lor vor fi judecati,caci de acolo pleaca totul.
Dar la ce mai serveste Ortodoxia,s-ar putea intreba?
Este ajutorul care iti este dat,si nu un criteriu de judecata.Stiind ca noi singuri vom respecta cu greu poruncile Sale,ne-a dat acest ajutor,prin Duhul Sfant coborat pentru mangaiere si desavarsire .Pentru acest har noi trebuie sa facem putin ,si prin el,sa primim mult. Dar mult ni se va si cere,pe masura harului ce ne-a fost dat.
Asa ca sa nu ii plangem pe cei carora li s-a dat mai putin,ci sa fim noi atenti sa profitam de acest har si sa il vestim si lor.


Cum sa-l vestim, Iustin? Cum? Spune-mi si mie. As avea mare nevoie de un sfat. Cum sa-l fac sa vada adevarul? Sau mai bine zis: cum sa-l fac sa ma asculte? Pentru ca nici nu sunt bagata in seama... Cuvintele mele despre ortodoxie ii provoaca doar mila si dezgust... Iarta-l Doamne, ca nu stie ce face
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.01.2010, 22:37:57
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

daca imi dai voie sa-ti raspund - in primul rand trebuie sa ne vedem noi de mantuirea noastra. chiar daca asta poate suna egoist, nu este asa. Sfantul Serafim spunea "Dobandeste pacea si mii de oameni in jurul tu se vor mantui". cu vorba e mai greu, asta au putut sa o faca sfintii. pentru noi - rugaciune, pocainta, lupta cu patimile. noi le putem vorbi catolicilor de exemplu, despre frumusetea ortodoxiei, dar daca nu o vor vedea cum lucreaza IN NOI, vor fi doar vorbe goale. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.01.2010, 22:41:52
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
daca imi dai voie sa-ti raspund - in primul rand trebuie sa ne vedem noi de mantuirea noastra. chiar daca asta poate suna egoist, nu este asa. Sfantul Serafim spunea "Dobandeste pacea si mii de oameni in jurul tu se vor mantui". cu vorba e mai greu, asta au putut sa o faca sfintii. pentru noi - rugaciune, pocainta, lupta cu patimile. noi le putem vorbi catolicilor de exemplu, despre frumusetea ortodoxiei, dar daca nu o vor vedea cum lucreaza IN NOI, vor fi doar vorbe goale. Doamne ajuta!


Cred ca ai dreptate. Nu trebuie sa aruncam "margaritarele in gura porcilor"
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.01.2010, 22:45:32
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Cum sa-l vestim, Iustin? Cum? Spune-mi si mie. As avea mare nevoie de un sfat. Cum sa-l fac sa vada adevarul? Sau mai bine zis: cum sa-l fac sa ma asculte? Pentru ca nici nu sunt bagata in seama... Cuvintele mele despre ortodoxie ii provoaca doar mila si dezgust... Iarta-l Doamne, ca nu stie ce face
Raspunsul lui andrei_im mi se pare perfect.
Noi vestim aratand cum apar in noi roadele cuvenite Bisericii lui Hristos.Caci nu trebuie sa uitam niciodata ca noi suntem Biserica lui Hristos,cea adevarata.Pentru ca doar la noi este harul,ceilalti sunt crengi rupte de har. Rodind acest har,asa vestim Ortodoxia. Implinind toata bunatatea ,dragostea,si toate roadele sale.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.01.2010, 23:09:18
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Raspunsul lui andrei_im mi se pare perfect.
Noi vestim aratand cum apar in noi roadele cuvenite Bisericii lui Hristos.Caci nu trebuie sa uitam niciodata ca noi suntem Biserica lui Hristos,cea adevarata.Pentru ca doar la noi este harul,ceilalti sunt crengi rupte de har. Rodind acest har,asa vestim Ortodoxia. Implinind toata bunatatea ,dragostea,si toate roadele sale.


Mi se pare atat de frumos raspunsul tau, dar habar n-ai cat e de greu de pus in practica... Personal, sunt prea plina de pacate, ca sa pot tine piept cu ei. Cum sa-i aud hulind pe Maica Domnului, vorbind atat de rau de Sfintii Parinti, spargandu-mi icoane, aruncandu-mi candela....Cum sa rodesc in dragoste? Cum sa tac? Cum sa ma prefac ca nu ma doare? Cum????
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
Actualul Papa - Exista mantuire in afara BC! mihailt Biserica Romano-Catolica 44 19.06.2012 00:57:33
Exista mantuire pentru cei ce mor cu datorii? bodo1222 Generalitati 24 17.02.2010 10:14:11
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04