Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.06.2010, 11:23:33
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kream10 Vezi mesajul
Dar la Cernica cand se face maslu?
De obicei maslul se face in zilele de post.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.06.2010, 12:27:58
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu-i nimic rau ca oamenii participa la aeste Molitfe. Partea rea este ca sunt din ce in ce mai multe persoane care nu mai participa decat la Molitfe, uitand de rostul si importanta Sfintei Liturghii. Cu alte cuvinte, ridica Molitfele mai presus de Sfanta Liturghie.

Stiu ca e mai comod sa ti se citeasca niste rugaciuni decat sa postesti, sa te spovedesti si sa te impartasesti in cadrul Liturghiei. Sa ne fie clar - fara impartasire nu intram in Imparatia Cerurilor.
Nu trebuie sa uitam ca poporul nostru are insa o mare apetenta la descantece. Probabil are legatura cu trecutul pagan. Din pricina ocupatiilor succesive daco-romanul s-a retras in familie si acolo a dezvoltat multe traditii pagane care iata s-au pastrat pana acum (ba sunt chiar incurajate de mass-media actuala - superstitii de Craciun, superstitii de Pasti etc).

Apetenta pentru molitve si dezlegari vine, dupa parerea mea, tocmai din aceasta "familiarizare" a practicilor paganesti (nu ca molitvele sau dezlegarile ar fi in vreun fel paganesti, doar ca ele sunt mai aproape de sufletul celor apropiati de superstitii, decat Sfanta Liturghie, care este mult mai departe de astfel de credinte pagane)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.08.2010, 02:47:44
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu-i nimic rau ca oamenii participa la aeste Molitfe. Partea rea este ca sunt din ce in ce mai multe persoane care nu mai participa decat la Molitfe, uitand de rostul si importanta Sfintei Liturghii. Cu alte cuvinte, ridica Molitfele mai presus de Sfanta Liturghie.

Stiu ca e mai comod sa ti se citeasca niste rugaciuni decat sa postesti, sa te spovedesti si sa te impartasesti in cadrul Liturghiei. Sa ne fie clar - fara impartasire nu intram in Imparatia Cerurilor.
Subscriu la f multe dintre spusele tale cu un mic amendament.Poti sa-mi arati ,printr-un citat din Biblie ,unde scrie ,negru pe alb, ca daca nu se impartaseste individul(omul) nu va intra in imparatia Cerurilor?Te rog sa faci asta pt ca din cit am cercetat n-am descoperit nicaieri cum ca ar reiesi de undeva acest lucru.
Sint intru totul de acord cu tine ca trebuie sa ne spovedim si sa ne impartasim cit mai des cu putinta,chiar si la fiecare Sf Liturghie ,daca este posibil,caci asa ne indeamna Domnul Hristos:"faceti aceasta ,vesnic,intru pomenirea MEA!"... .Personal sint pentru IMPARTASIRE f deasa(caci : " cu FRICA de DUMNEZEU,cu CREDINTA,si cu DRAGOSTE,sa va propiati!" ,nu neapart cu vrednicie,nu?cine-i vrednic,in fond?),pt ca ACEASTA,IMPARTASANIA,TRUPUL si SINGELE MINTUITORULUI,arde pacatele,boala,blestemele ,farmecele ,etc.
Apoi sigur ca doar faptul ca participi la MOLITVE nu-i suficient (desi e ...ceva,acolo) pt ca cineva sa-si rezolve problema,oricare ar fi ea.Trebuie mult post,si multa multa rugaciune,si luare-aminte la fapte.De asemeni multa milostenie.Din putinul nostru sa dam zilnic LAZARILOR de linga noi,oricit de putin.Sa fim buni si blinzi si ...curati cu inima.Sa nu intoarcem rau cu rau.
Acum,ca un raspuns pentru persoana care intreba unde sa mearga pt Molitve,cred ca cel mai nimerit ar fi totusi la Sf Ciprian(Cal Victoriei ,vis-a-vis de Mag VICTORIA,si Fostul CEC),vineri deupa-amiaza,cind preotii fac si aghiazma.Sa se tina post ,dac e posibil ,negru.Sint multe Biserici si Manastiri ,in Bucuresti,unde aceste rugaciuni se citesc,dar la Sf Ciprian mi se pare cel mai nimerit,pt ca Sf Ciprian a fost un mare vrajitor ,care cu un cuvint ,tulbura o CETATE intreaga....apoi el s-a intors de la rautatile sale,si prin pocainta a ajuns SFINT.
O sugestie pt semeni:nu va sfiiti sa cereti duhovnicilor sa va dea binecuvintare pt SF Impartasanie cit mai deasa.Va va fi cu mult mai bine,trupeste si sufleteste,in viata de zi cu zi,dar mai apoi si in cea ...vesnica.Faptul ca vrei sa te Impartasesti Duminica(sau la orice Sarbatoare) la Sf Liturghie ,te va ajuta sa traiesti in Hristos,adica sa faci din ce in ce mai putine rautati(pacate).Si pe dv Preoti,Parintii nostri duhovnicesti,va rog,fiti un pic mai ingaduitori,mai elastici(vorba Pr Teofil Piriianu-odihneasca-l Domnul de-a dreapta SA!),cu noi copii vostri duhovnicesti,caci Domnul Hristos v-a "poruncit":"carora veti ierta pacatele ,iertate vor fi!...",si "dezlegati" pt IMPARTASANIE deasa.Indraznesc sa va aduc in atentie acest lucru MAJOR,si pe aceasta cale,aici,deoarece constat cu tristete ca sinteti extrem de putini care dati dezlegare pt Impartasanie,si chiar am cunostinte,mireni care sint uimiti sa auda ca te poti Impartasi la fiecare sf Liturghie(daca n-ai pacate opritoare,evident).Va multumesc! Dumnezeu sa va socoteasca asta ca dreptate!Si tie,Costel,ca m-ai ingaduit aici!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.08.2010, 03:01:59
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
da, la bis. Zlatari din Bucuresti (pe Calea Victoriei, vis-a-vis de cladirea Cecului Mare, si unde se afla si racla cu mana dreapta a Sf. Ciprian, aparator de vraji si blesteme, cat si o icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului ferecata in metal/argint), se citesc molitve/rugaciuni de dezlegari (dar nu stiu sigur daca cele ale Sf. Vasile Cel Mare) in fiecare vineri dupa-amiaza, dupa sau in cadrul slujbei vecerniei (incepand cu orele 17.00, din cate stiam, cand bis. devine f. aglomerata, cam neincapatoare...)

...ai mai putea incerca si la man. Radu-Voda, tot din Bucuresti (zona Piata Unirii), unde s-ar putea sa se faca ori in cadrul slujbelor de Maslu, ori imediat dupa... si la fel s-ar putea ca si la Patriarhie sa se faca...

dar se mai poate stabili si cu orice preot care s-ar incumeta sa le citeasca, pt. o serie de astfel de rugaciuni, in anumite zile etc (asa am mai vazut, de ex., prin unele bis. prin Bucuresti), dimineatza cred ca ar fi cel mai indicat (fiindca poti rezista sa nu mananci/bei apa etc, macar vreo cateva ore, pe cand, o zi intreaga... e mai greu)... in orice caz, se mananca de post in ziua respectiva, dupa citirea acelor molitve etc - se si fac in zilele de post, de obicei. Oricum, astfel de slujbe sunt F. puternice - 'este ca si cand ai zgandari un cuib de viespi, asa pot fi zgandariti dracii', dupa spusele unor preoti, si din cate am inteles, la man. Sihastria s-au facut intr-un an, si dupa aceea incepuse sa le mearga cam rau monahilor de acolo, iar de atunci nu le mai fac pe cele ale Sf. Vasile Cel Mare, ci altele, si slujbe de Masluri, despre care au spus ca au efecte 'dezlegatoare' etc destul de puternice.
nu face biserica radu voda am vb eu cu calugarii, au zis ca le este teama si ca nu leste ingaduit de staret.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.08.2010, 03:11:18
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

am si eu o intrebare: cum e mai bine sa se faca molifte colectiv sau individual? dar nu prea vad sa aiba preotii timp sa le faca individual
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.08.2010, 04:25:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu stiu ca molitfele Sf. Vasile nu se citesc oricum, oricand si de oricine...
La fiecare inceput de An, in ziua de 1 Ianuarie dupa Sfanta Liturghie se citesc Moliftele Sf. Vasile in toate bisericile si manastirile, pentru ferirea de rele si apararea credinciosilor pe tot anul. Dar oare cati romani participa la acea slujba de inceput de An? In schimb, vor sa li se citeasca moliftele la cerere!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.08.2010, 11:48:17
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
La fiecare inceput de An, in ziua de 1 Ianuarie dupa Sfanta Liturghie se citesc Moliftele Sf. Vasile in toate bisericile si manastirile, pentru ferirea de rele si apararea credinciosilor pe tot anul. Dar oare cati romani participa la acea slujba de inceput de An? In schimb, vor sa li se citeasca moliftele la cerere!
bai mirelat, daca preotii de la cernica fac asta in fiecare luni , miercuri si vineri, cine esti tu frate sa dai sfaturi?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.08.2010, 20:11:52
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
La fiecare inceput de An, in ziua de 1 Ianuarie dupa Sfanta Liturghie se citesc Moliftele Sf. Vasile in toate bisericile si manastirile, pentru ferirea de rele si apararea credinciosilor pe tot anul. Dar oare cati romani participa la acea slujba de inceput de An? In schimb, vor sa li se citeasca moliftele la cerere!
Nu se citesc peste tot! Si sa stii ca de fiecare data am fost prezenta, dar nu asta face obiectul discutiei... Raman la aceeasi ideie ca nu se citesc oricand, oricum si de catre oricine!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.08.2010, 20:12:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
bai mirelat, daca preotii de la cernica fac asta in fiecare luni , miercuri si vineri, cine esti tu frate sa dai sfaturi?
Atunci, mergi la Cernica!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.08.2010, 00:33:35
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
Subscriu la f multe dintre spusele tale cu un mic amendament.Poti sa-mi arati ,printr-un citat din Biblie ,unde scrie ,negru pe alb, ca daca nu se impartaseste individul(omul) nu va intra in imparatia Cerurilor?Te rog sa faci asta pt ca din cit am cercetat n-am descoperit nicaieri cum ca ar reiesi de undeva acest lucru.
Nu stiu de ce spui ca n-ai gasit niciunde astfel de date? Din cate stiu, marea majoritate a sfintilor, care au dus o viata total retrasa, si despre care s-a scris intr-un fel sau altul, nu voiau sa-si sfarseasca zilele inainte de a primi Sf. Impartasanie. Cel mai la indemana exemplu este al Sf. Teodora de la Sihla. Unde anume scrie despre asta? Pai nu e mirean sa nu stie despre acest amanunt, si nu e preot care sa nu vorbeasca despre cat de important este sa fim pregatiti (spovediti si impartasiti) cand plecam de pe aceasta lume, iar pentru cei care au murit fara sa se fi ingrijit, apartinatorii au multe griji, pentru a le... "rezolva" problemele.
Mai jos redau doar un fragment din Sf Evanghelie dupa Ioan, dar Sf Scriptura are mai multe astfel de detalii, legate de Trupul si Sangele Lui Hristos:

47. Adevărat, adevărat zic vouă : Cel ce crede în Mine are viață veșnică. Ioan 5, 24.
51. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viața lumii este trupul Meu. Ioan 3, 13.
52. Deci iudeii se certau între ei, zicând : Cum poate Acesta să ne dea trupul Lui să-l mâncăm ?
53. Și le-a zis Iisus : Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi. Mat. 26, 26-28.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. Ioan 11, 26.
55. Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură.
56. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el.
57. Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu și Eu viez pentru Tatăl, și cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.

Mantuitorul nu se refera doar la viata de pe pamant, ci mai ales la Imparatia Cerurilor (viata vesnica), unde El va mijloci pentru cei care s-au cuminecat cu Trupul si Sangele Lui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moliftele sf Vasile cel Mare The_Fallen Rugaciuni 93 16.03.2014 16:25:47
Articolul de pe site: Moliftele Sf.Vasile sophia Intrebari utilizatori 77 04.01.2013 15:33:56
Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare Templier Knight Sfinti Parinti (Patrologie) 12 27.08.2012 11:53:03
Moliftele Sf. Ciprian cristeaalin Rugaciuni 1 27.01.2012 22:32:01
Moliftele Sf Vasile rafella Generalitati 6 15.07.2010 13:16:52