Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.06.2010, 22:34:42
Nico11 Nico11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Mesaje: 6
Implicit Am nevoie urgent de un sfat!

Am 22 de ani, am o relatie de 3 ani si jumatate si locuiesc cu prietenul meu cam de 8 luni de zile.la inceput totul a fost frumos dupa care totul a luat o alta intorsatura, certuri in fiecare zi, jigniri, gelozii, etc. avem planuri de casatorie doar ca... nu stiu daca e bine.imi pare atat de rau ca am facut acest pas de a ma muta cu el, ma simt atat de vinovata, plang din orice, sunt trista si nu-mi gasesc linistea.imi doresc enorm sa ma schimb, am inceput sa ma apropii mai mult de biserica, de Dumnezeu. Doar ca nu stiu ce sa fac cu prietenul meu, sa ne casatorim sau sa luam o pauza? va rog din suflet sa imi dati si mie un sfat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.06.2010, 22:37:08
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Crezi ca se va schimba ceva la el dupa casatorie? Ma indoiesc.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.06.2010, 22:44:05
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nico11 Vezi mesajul
Am 22 de ani, am o relatie de 3 ani si jumatate si locuiesc cu prietenul meu cam de 8 luni de zile.la inceput totul a fost frumos dupa care totul a luat o alta intorsatura, certuri in fiecare zi, jigniri, gelozii, etc. avem planuri de casatorie doar ca... nu stiu daca e bine.imi pare atat de rau ca am facut acest pas de a ma muta cu el, ma simt atat de vinovata, plang din orice, sunt trista si nu-mi gasesc linistea.imi doresc enorm sa ma schimb, am inceput sa ma apropii mai mult de biserica, de Dumnezeu. Doar ca nu stiu ce sa fac cu prietenul meu, sa ne casatorim sau sa luam o pauza? va rog din suflet sa imi dati si mie un sfat!
Cu siguranta Dumnezeu vrea sa ne apropiem de El pentru ca ne iubeste. Vrea sa-L iubim si noi. Necazurile vin din pronia Sa, ori pentru a ne indrepta, ori pentru a ne feri de vreoun rau, ori pentru a ne ajuta sa crestem dpdv duhovnicesc, ori pentru a ne curati pacatele ori pentru alt motiv de Dumnezeu stiut.
Eu, personal, nu m-as grabi sa ma casatoresc daca vad ca apar probleme. Cert este ca vor aparea tot timpul, dar intai ar trebui sa ma conving ca persoana de langa mine e cea potrivita. Singurul sfat pe care ti-l pot da eu este sa te rogi. Sa nu uitam ca Maica Domnului este grabnica ajutatoare!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.06.2010, 22:48:31
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit cauta un preot duhovnic si cere sfat in pb tale, roaga-te si tu putzin mai mult etc

Cu ajutorul lui Dumnezeu, si cu niscaiva rabdare si tact, totul este posibil, de ce nu?! La Dumnezeu este cu putintza ceea ce la oameni ar putea parea imposibil...
Nico, citeste 'Paraclisul Maicii Domnului' zilnic, daca poti (incearca sa-ti faci putin timp, nu dureaza asa mult); mergi pe la mai multe bis. si manastri si plateste pomelnice si acatiste pt. 40 de zile; roaga-te si tu in particular; mergi si discuta cu un preot duhovnic, spovedeste-te si vezi ce sfaturi si canon iti va da parintele, incearca sa le si urmezi, si sa speram ca lucrurile se vor schimba in bine si ca veti reusi sa iesiti din accest impas.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.06.2010, 23:04:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu vă grăbiți acum să vă căsătoriți cu el, dar nici nu excludeți această posibilitate pentru viitor. Este bun regretul că "v-ați mutat cu el" (înțeleg că asta înseamnă: relații intime). Dar simpla părere de rău nu ajunge pentru mântuire, ci mai este necesară hotărârea de a nu mai păcătui și dezlegarea prin Sf Spovadă. Numai astfel veți redobândi starea de grație și veți relua legătura cu Dumnezeu, iar fără asta nici toate acatistele, posturile, faptele de milostenie etc nu vă ajută.
Pentru el, asta va fi un test. Va fi el capabil să accepte ideea că nu avem numai drepturi, mai avem și datorie ? Va accepta el ideea că o "casă de piatră" nu poate avea alt fundament decât pe Dumnezeu și că fără asta e o casă de nisip, care se năruie la prima suflare de vânt ? Înseamnă că e capabil de sacrificii, dacă nu pentru Dumnezeu, atunci măcar pentru dv. Cu un asemenea bărbat, merită să te căsătorești. Nu va accepta ? Înseamnă că vă va pierde: să nu vă pară rău atunci, fiindcă tocmai ați evitat o nenorocire de o viață.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.06.2010, 23:55:08
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nico11 Vezi mesajul
Am 22 de ani, am o relatie de 3 ani si jumatate si locuiesc cu prietenul meu cam de 8 luni de zile.la inceput totul a fost frumos dupa care totul a luat o alta intorsatura, certuri in fiecare zi, jigniri, gelozii, etc. avem planuri de casatorie doar ca... nu stiu daca e bine.imi pare atat de rau ca am facut acest pas de a ma muta cu el, ma simt atat de vinovata, plang din orice, sunt trista si nu-mi gasesc linistea.imi doresc enorm sa ma schimb, am inceput sa ma apropii mai mult de biserica, de Dumnezeu. Doar ca nu stiu ce sa fac cu prietenul meu, sa ne casatorim sau sa luam o pauza? va rog din suflet sa imi dati si mie un sfat!
Draga Nico11,
voi ati dorit sa aveti fericire dar FARA Dumnezeu. Iata ca nu se poate.
Fericirea fara Dumnezeu e iluzorie si e urmata de suferinta si durere.
Ce trebuie sa faci? Simplu, sa-L cauti pe Dumnezeu, dar nu de forma.
Cauta-L din toata inima. Cum? Pai, daca inima ta e plina de tine, de
egocentrismul tau, nu mai incape Hristos. Smereste-te si roaga-te la
Domnul nostru, ca El e Iubire si Mila si Jertfa. Te va ierta si iti va
sterge lacrimile. Si, binenteles, cauta un duhovnic bun. Iar prietenul
tau ar trebui sa faca la fel. Abia dupa aceea sa va ganditi la casatorie.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Traieste-ti ziua ca si cum ar fi ultima.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.06.2010, 13:21:57
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Nu stiu, daca casatoria v-a rezolva problemele voastre, casatoria o sa aduca si alte probleme, trebuie sa te gandesti bine ce doresti si ce simti pentru el, pauza poate ar fi bine venita, dar s-ar putea ca aceasta pauza sa se transforme intr-una definitiva, depinde cat este el de orgolios si cat te iubeste.
Din msj-ul scris de tine inteleg ca el este gelos si el incepe certurile.
In legatura cu credinta si religia, incearca sa gasesti un duhovnic, sa te spovedesti, sa-ti descarci sufletul in fata Domnului, sa mergi mai des la biserica, duhovnicul te va sfatui mai bine.
Cred ca unele lucruri Dumnezeu ni le da cu buna stiinta pentru ca ne iubeste, poate EL vrea sa te indrepti si poate EL stie ca cu prietenul tau nu vei fi fericita.
Dar multi tineri din ziua de azi nu au o relatie fericita, in toate sunt probleme si cauza este ca Hristos nu este in mijlocul relatiei lor si in casa lor, nu il iubesc pe EL din toata inima lor, printre acestia pot sa ma numar si eu .
Sfaturi o sa primesti multe aici, vezi tu care o sa-ti fie de folos.
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.06.2010, 14:01:08
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nico11 Vezi mesajul
Am 22 de ani, am o relatie de 3 ani si jumatate si locuiesc cu prietenul meu cam de 8 luni de zile.la inceput totul a fost frumos dupa care totul a luat o alta intorsatura, certuri in fiecare zi, jigniri, gelozii, etc. avem planuri de casatorie doar ca... nu stiu daca e bine.imi pare atat de rau ca am facut acest pas de a ma muta cu el, ma simt atat de vinovata, plang din orice, sunt trista si nu-mi gasesc linistea.imi doresc enorm sa ma schimb, am inceput sa ma apropii mai mult de biserica, de Dumnezeu. Doar ca nu stiu ce sa fac cu prietenul meu, sa ne casatorim sau sa luam o pauza? va rog din suflet sa imi dati si mie un sfat!
Din moment ce v-ati mutat fara a fi binecuvantati ispitele sunt mai mari. Iti recomand 'Taina Nuntii' a lui Danion Vasile, in special capitolul 'Daca stiam ca ne vom certa atat...'.
Sfatul meu e sa te desparti, dar iti dai seama ca sunt intr-o situatie foarte obiectiva si degajata fata de tine ca sa dau sfatul asta. La 22 de ani nu a intrat lumea in sac si principalul criteriu dupa care tb sa te ghidezi in gasirea unui partener este, in umila mea parere, evlavia. Iar de aici deriva celelalte.
Cu certuri, jigniri, gelozii cum se poate intemeia o familie pe calea mantuirii?
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.06.2010, 14:41:29
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu zic sa luati o mica pauza de a mai sta impreuna nu aveti binecuvintarea Domnului si apoi diavolul va loveste cu toata artileria avind cistig de cauza.mergeti amindoi [nu neaparat impreuna]la biserica rugativa ca Dumnezeu sa definitiveze lucrarea sa[vei fi instintata daca e cazul casatoriei sau nu].facind acest lucru nu vei avea necazuri pe viitor,daca nu tin-te bine biciul vine.sapoi esti tinara si nu se gata lumea ceri luiDumnezeu un sot bun si-i vei multumii toata viata de ce vei primi aceasta fiind cea mai buna alegere.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.06.2010, 15:45:11
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nico11 Vezi mesajul
Am 22 de ani, am o relatie de 3 ani si jumatate si locuiesc cu prietenul meu cam de 8 luni de zile.la inceput totul a fost frumos dupa care totul a luat o alta intorsatura, certuri in fiecare zi, jigniri, gelozii, etc. avem planuri de casatorie doar ca... nu stiu daca e bine.imi pare atat de rau ca am facut acest pas de a ma muta cu el, ma simt atat de vinovata, plang din orice, sunt trista si nu-mi gasesc linistea.imi doresc enorm sa ma schimb, am inceput sa ma apropii mai mult de biserica, de Dumnezeu. Doar ca nu stiu ce sa fac cu prietenul meu, sa ne casatorim sau sa luam o pauza? va rog din suflet sa imi dati si mie un sfat!
Am trecut si eu prin asta...nu iti spun ce am facut eu ca poate nu e asta si calea ta. Am aflat insa ce e de facut prin rugaciune. Multa. La Maicuta Domnului, la Cuvioasa Parascheva, la toti sfintii pe care incepeam sa ii cunosc citindu-le viata si incercand sa le inteleg dorul si dragostea. Cauta un duhovnic, dar duhovnic... nu un preot oarecare la care sa te spovedesti, sa ii trantesti gunoiul in curte si gata. Ci unul care sa te ajute sa faci curat... sa se roage pentru tine... face minuni rugaciunea duhovnicului. E greu ... sa lasi pacatul e greu si ala cu cornite nu e fericit... dar se poate.. si e multa bucurie la Domnul. E multa bucurie in spatele poruncilor Lui. Indrazneste sa gusti din bucuria Lui si nu vei mai pleca! Doamne ajuta!
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un sfat urgent, va rog!!! OmuBun Generalitati 6 17.12.2012 11:29:27
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 10:04:53
Urgent nevoie de rugaciuni patinina34 Umanitare 6 30.06.2010 00:04:08
va rog cu un sfat urgent ferrante Nunta 18 06.03.2010 17:05:51
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 19:00:58