Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 23.01.2014, 12:53:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
Hai ca am ras putin citind asta si totusi e trist ca majoritatea crestinilor chiar cred asta.
Din cate vad e tot un ateu care s-a plictisit si a intrat pe forum.
Reply With Quote
  #262  
Vechi 23.01.2014, 12:56:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ce le poti cere unor oameni fara minte ? Isi construiesc propria idee, apoi rad de prostia lor.
Reply With Quote
  #263  
Vechi 23.01.2014, 13:03:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simion A Vezi mesajul
toate dovezile care sustin evolutia au fost puse acolo de diavol, pentru a-l insela pe om. la fiecare test, la fiecare sapatura, investigatie, diavolul plaseaza dovezi false pentru a il insela pe om si a-l face sa creada ca a evoluat, ca nu a fost creat de Domnul nostru.
deasemenea, diavolul schimba si rezultatele testelor de laborator, pentru a ne indruma catre pierzania sufletului.
Nu stiu cati cred ca diavolul pune oase in pamant. Mai toti credem ca diavolul lucreaza prin oameni, si ca oamenii fabrica sau ascund anumite dovezi, de exemplu gasesc un dinte de porc si ne spun ca asa arata omul acum X milioane de ani, ba mai ghicesc si cum arata partenera respectivului.

Si nu diavolul trebuie sa schimbe rezultatele testelor de laborator. Trebuie doar sa le intunece mintea celor care fac testele, asa incat acestia sa interpreteze toate testele pe care le fac in lumina propriei religii inchinatoare la diavol.

De exemplu, sa sustii atunci cand gasesti urme de ADN intr-un dinozaur ca fosila sigur e veche de zeci de milioane de ani pentru ca asa iti spun pietrele din jur. Partea si mai trista e ca persoana respectiva e crestina, dar probabil tine mai mult la cariera. Normal ca nu diavolul ii indeamna pe unii sa faca orice le sta in putere pentru a-i reduce la tacere pe toti criticii religiei oficiale. Asa functioneaza stiinta.
Reply With Quote
  #264  
Vechi 23.01.2014, 13:33:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu stiu cati cred ca diavolul pune oase in pamant. Mai toti credem ca diavolul lucreaza prin oameni, si ca oamenii fabrica sau ascund anumite dovezi, de exemplu gasesc un dinte de porc si ne spun ca asa arata omul acum X milioane de ani, ba mai ghicesc si cum arata partenera respectivului.
Nu te mai obosi, scria in bataie de joc. Vezi si mesajele lui pe alt topic.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 23.01.2014, 15:38:13
Adriann Adriann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2013
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu stiu cati cred ca diavolul pune oase in pamant. Mai toti credem ca diavolul lucreaza prin oameni, si ca oamenii fabrica sau ascund anumite dovezi, de exemplu gasesc un dinte de porc si ne spun ca asa arata omul acum X milioane de ani, ba mai ghicesc si cum arata partenera respectivului.

Si nu diavolul trebuie sa schimbe rezultatele testelor de laborator. Trebuie doar sa le intunece mintea celor care fac testele, asa incat acestia sa interpreteze toate testele pe care le fac in lumina propriei religii inchinatoare la diavol.

De exemplu, sa sustii atunci cand gasesti urme de ADN intr-un dinozaur ca fosila sigur e veche de zeci de milioane de ani pentru ca asa iti spun pietrele din jur. Partea si mai trista e ca persoana respectiva e crestina, dar probabil tine mai mult la cariera. Normal ca nu diavolul ii indeamna pe unii sa faca orice le sta in putere pentru a-i reduce la tacere pe toti criticii religiei oficiale. Asa functioneaza stiinta.
Daca tot spuneti ca stiinta are asa dovezi "subiective", ipoteza existentei Divinitatii si ipoteza creatiei au dovezi obiective? Care ar fi acestea?
Reply With Quote
  #266  
Vechi 23.01.2014, 16:07:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
Daca tot spuneti ca stiinta are asa dovezi "subiective", ipoteza existentei Divinitatii si ipoteza creatiei au dovezi obiective? Care ar fi acestea?
Nu am vorbit de stiinta, am vorbit de evolutionism care e la fel de stiintific pe cat sunt eu popa, si singurele lucruri care pot fi testate fara a face nici o presupunere pot fi la fel de bine interpretate prin prisma creationismului.
La fel se intampla si in cosmologie.

Existenta Divinitatii tine de alt fel de stiinta, discursul rational despre divinitate sau teologie.Desigur ca si aceasta este o stiinta subiectiva, pentru ca fiecare dintre noi este subiectiv. Dar ca sa poti discuta rational trebuie sa ai ratiune, ceea ce majoritatea persoanelor care se declara a fi atei nu au, desi clameaza ca au asa ceva ori de cate ori au ocazia. De asta se ajunge la ipostaze hazlii in care crestinii sunt intrebati daca Dumnezeu poate face o piatra pe care nu o poate ridica, sau daca Dumnezeu mai da o sansa oamenilor desi stie ce se va intampla cu ei.

Dumnezeu ofera sanse oamenilor tocmai pentru ca stie ce se va intampla cu ei daca o sa mearga in continuare pe acelasi drum, la fel cum si tu poti sti ca un om care-si cumpara bilet pentru Suceava si se urca in avionul de Suceava, va ajunge la Suceava. Si daca tu tii la el si stii ca nu-i bine sa ajunga la Suceava ii spui lucrul asta intr-un fel sau in altul. Si totusi omul e liber sa aleaga, poate se suie in avion sau poate in ultima clipa se da jos din avion si se duce acasa.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 23.01.2014, 20:09:11
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

AlinB, deocamdata eu am fost cel pragmatic. Si dumneata acela care te rezumi la bla-bla-uri. Regret. In ce priveste confuzia intre “teorie fizica si norma morala”, nu stiu de unde ai scos asta.

Privind stilul predicator, pai hai sa vedem: da, tot dumneata esti acela care refuza consecvent orice discutie serioasa si propaga pe mai departe ce a fost invatat in scoala. Si care e, desigur, fals. Si am impresia ca stii ca e fals, altfel n-ai evita discutia. Asa ca mersi pentru recunoasterea tacita.
Reply With Quote
  #268  
Vechi 23.01.2014, 20:09:46
ni-meni ni-meni is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
Sunt dispus sa port un dialog serios.
Ma bucur.


Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
Incep cu o afirmatie
Sa vedem.


Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
si sper ca nu se va divaga (din nou) de la subiect.
Si eu.


Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
Evolutia este reala si exista dovezi care dovedesc asta.
Sa vedem.


Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
De altfel, macroevolutia si microevolutia sunt unul si acelasi lucru.
Oops! Aici ai dat-o in bara. Rau de tot. Dar nu te supara prea tare, caci personal inca n-am intilnit un evolutionist care stie bine de tot in ce consta de fapt evolutia.

Propun sa ne intoarcem la afirmatia ta ca evolutia e reala si sa vedem acele dovezi care o sustin. Si te rog mult nu-mi pierde timpul. Hai sa fim pragmatici, adica stiintifici. Abtine-te deci de la orice afirmatie pe care nu poti o dovedi concret. Mersi.

Si apropo, ceea ce numesti microevolutie, Creatinistii numesc cu totul altfel. Nimeni in toata lumea nu contesta acele lucruri, doar ca voi evolutionistii le numiti microevolutie iar noi altfel (pentru ca n-are nimic de-a face cu evolutia, ci e vorba de capacitatea de adaptare si de a produce variatii). Ca sa nu mai pierdem timpul discutind ceea ce nimeni nu contesta ca exista, hai sa ne rezumam deci la macroevolutie – care e de fapt esenta evolutiei. Sa vedem deci daca macroevolutia este, asa cum ai zis, reala.


Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
A se vedea:
Te rog eu mult nu-mi mai da linkuri – nu generale. Acesta e un obicei evolutionist: sa ingroape Creationistii in sute de linkuri, in loc sa discute concret fiecare punct.


Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
Hai ca am ras putin citind asta si totusi e trist ca majoritatea crestinilor chiar cred asta.
Nu, Adriann, majoritatea Crestinilor nu cred asta. Chiar nu stiu cu fel de crestini ai avut dumitale de-a face, dar eu personal nu cunosc nici unul care sa creada ce sustii dumneata.


Citat:
În prealabil postat de Adriann Vezi mesajul
Daca tot spuneti ca stiinta are asa dovezi "subiective", ipoteza existentei Divinitatii si ipoteza creatiei au dovezi obiective? Care ar fi acestea?
Da, Adriann. Universul insusi. Si existenta dumitale. Ajung?
Reply With Quote
  #269  
Vechi 23.01.2014, 20:19:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ni-meni Vezi mesajul
AlinB, deocamdata eu am fost cel pragmatic.
Sa emiti idei fara argumente nu inseamna pragmatic, doar ca ai niste fixuri.

Citat:
Privind stilul predicator, pai hai sa vedem: da, tot dumneata esti acela care refuza consecvent orice discutie serioasa si propaga pe mai departe ce a fost invatat in scoala. Si care e, desigur, fals. Si am impresia ca stii ca e fals, altfel n-ai evita discutia. Asa ca mersi pentru recunoasterea tacita.
Serios, unde este "discutia serioasa"?
TI-am cerut argumente, unde sunt?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #270  
Vechi 23.01.2014, 20:25:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Serios, unde este "discutia serioasa"?
TI-am cerut argumente, unde sunt?
Asculta 5-6 minute :

http://www.youtube.com/watch?v=UPVGDXNSBZM
Reply With Quote
Răspunde