Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.03.2024, 10:23:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Scuza-ma, mantuire in crestinism inseamna un singur lucru. Mantuitor este unul singur. Aici nu discutam de semantica, la biserica nu discuti semantica. 99% din crestini nu stau ca cerceteze dedesubturile textelor, nici biblia majoritatea nu o citesc, poate din cauza asta multi au fost si sunt deviati. Rezultatul fenomenului fiind ca habar n-au cum se pot mantui si prin cine, dar se mandresc cu titlul de ortodox in statistici.
Eu am găsit și explicația de la un părinte profesor, adevărul e că și în unele biserici am auzit Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, Mântuiește-ne pe noi, nu în toate, pe mine unul nu mă deranjează, mai ales că în textele vechi așa era originalul preluat din greacă.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Copiii lor de generatie noua sunt 90% atei botezati si hulesc biserica etc. Asta e realitatea din teren, nu din carti. Bine asta e alt subiect, lung si complex. 50% din vina o au timpurile dracesti in care ne aflam.
Șă știi că mulți sunt nebotezați or din părinți atei, or din părinți care ziceau că se vor boteza ei cândva la maturitate, deci nu mi-i imputa mie sau Bisericii Ortodoxe pe toți, că nu e corect.
Am văzut atei și din familii catolice sau de reformați.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Pe langa asta, ai deviat discutia. Era vorba despre doctrina lui Pimen, care se asculta clar din filmarile lui. El nu are treaba cu semantica expusa de tine „a scăpa”, „a salva”, „a izbăvi”
Păi subiectul nu era părintele Pimen, ci tot Athosul în general și experiența de acolo, dar 5 zile pe Athos nu sunt de ajuns să-și facă cineva o părere. Abia dacă ar sta 6 luni-1 an ar putea să spună câte ceva la nivel de începător.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
El a spus si repeta constant ca se mantuieste prin Maica Domnului, iar urechea care il aude, asta intelege, nu face dezbateri pe internet.
În primul rând adu pasajul să vedem la ce se referă, normal că părintele nu face dezbateri pe net, el își trăiește credința și baza e participarea liturgică, nu trăiește în virtual, ce pune pe net e 1% din tot ce face.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Mergi si la biserica sa vezi babe cum se inchina la icoana Maicii Domnului si la cea a Mantuitorului nici nu se uita. Mergi prin sate prin tara sa vezi care este credinta romanilor, majoritatea troitelor ridcate au in centru imaginea maicii, nu cu Mantuitorul. Au evlavie cum zici tu la ea.
Păi bine că mai sunt oameni la Biserică, și tu o să ajungi bătrân, asta dacă îți dă Dumnezeu zile, poate acele bătrâne se roagă și pt cei adormiți pt care nu se mai roagă nimeni și pt nepoate, nepoți, copii, strănepoți, cine știe pentru câți lucrează cu rugăciunea.

Da și eu mă închin la izbăvitoarea Noastră de Dumnezeu Născătoarea și nu am cuvinte să îi mulțumesc pentru toate minunile lucrate de ea în viața mea.
Dacă oamenii te trădează și te sfâșie, Maica Domnului niciodată nu abandonează pe nimeni.


Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Ei trebuie sa aiba credinta puternica pentru a se putea mantui. Evlavie aveau si fariseii. Evlavia tine de religie nu de credinta.
Fariseii nu credeau în Maica Domnului, au pongerit-o și au lansat legende urâte despre ea, iar unul a vrut chiar să dărâme catafalcul unde era și i-au sărit mâinile nelegiuite.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Noi ca romani avem lipsa masiva de educatie, mai ales teologica. Biserica mult timp nu a vrut sa se implice sa invete mirenii cate ceva despre scriptura, pentru a nu fi in imaginea pocaitilor. Dar asta a fost o doar inselare de la diavol. Abia recent observam o mica schimbare prin anumite locuri. Unii chiar se inspira la partea cu predica de la pocaiti, si nu-i condamn pentru asta. Toti avem nevoie de cuvinte dulci si invatatura duhovniceasca reala.
Eu nu cred că se inspiră cu predica de la nimeni din afara ortodoxiei, Omiletica e materie de mii de ani în Ortodoxie, e suficient să reiei predicile marilor duhovnici din secolul xx că și acolo e noian de înțelepciune.

De cuvinte dulci nu avem nevoie că alea doar amăgesc.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.03.2024 at 10:26:46.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.03.2024, 17:04:33
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Imi pare rau si-mi cer iertare ca l-am atacat pe Pimen. Este si el tot fratele meu in Hristos prin acelasi botez si euharistie. Si-a cautat drumul, marturisirea si mantuirea lui personala dupa cum a crezut el mai bine, asa cum am facut si eu. Forumul asta ma impinge la pacatul trufiei. Diavolul inca are putere asupra mea. Dar daca eram sub impresia ca nu mai are deloc, insemna ca lupta era de mult pierduta pentru mine.
"Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre."
Prin smerenie el se va si mantui.
"Dacă vă întoarceți și sunteți în bună pace, vă veți izbăvi; liniștea și nădejdea sunt vârtutea voastră".
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.03.2024, 22:57:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Imi pare rau si-mi cer iertare ca l-am atacat pe Pimen. Este si el tot fratele meu in Hristos prin acelasi botez si euharistie. Si-a cautat drumul, marturisirea si mantuirea lui personala dupa cum a crezut el mai bine, asa cum am facut si eu. Forumul asta ma impinge la pacatul trufiei. Diavolul inca are putere asupra mea. Dar daca eram sub impresia ca nu mai are deloc, insemna ca lupta era de mult pierduta pentru mine.
"Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre."
Prin smerenie el se va si mantui.
"Dacă vă întoarceți și sunteți în bună pace, vă veți izbăvi; liniștea și nădejdea sunt vârtutea voastră".
Bine că ai conștientizat, probabil un minus e că nu putem sta pe Sfântul Munte mai mult de 4-5 zile, era un frate de pe forum care se semna Igor Paslusnik statuse o lună acolo și cercetase chiliuțe mai retrase și a trăit minuni mari.

Dar așa cu grupul pe grabă hai, hai, hai, hai greu să-ți mai tragi și sufletul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.04.2024, 13:16:33
rentacarotopeni85 rentacarotopeni85 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2020
Mesaje: 19
Implicit

Muntele Athos este incarcat de spiritualitate , cu siguranta acolo exista multe minuni.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.04.2024, 17:52:08
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rentacarotopeni85 Vezi mesajul
Muntele Athos este incarcat de spiritualitate , cu siguranta acolo exista multe minuni.
"smecheria" este ca minunile sa fie facute nu in locuri "incarcate de spiritualitate" ci in mijlocul "Sodomei si Gomorei" de azi, asa cum au venit pe inserate cei doi ingerii la Lot:

"Cei doi îngeri au ajuns la Sodoma seara, și Lot ședea la poarta Sodomei. Când i-a văzut, Lot s-a sculat, le-a ieșit înainte și s-a plecat până la pământ."

...una dintre cele mai tulburatoare aparitii din VT.
Cu siguranta aceste fenomene se intampla si in zilele noastre, dar trebuie sa le recunostem cind se manifesta in fata noastra. La asta trebuie lucrat din greu!
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.04.2024, 20:08:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
"smecheria" este ca minunile sa fie facute nu in locuri "incarcate de spiritualitate" ci in mijlocul "Sodomei si Gomorei" de azi, asa cum au venit pe inserate cei doi ingerii la Lot:

"Cei doi îngeri au ajuns la Sodoma seara, și Lot ședea la poarta Sodomei. Când i-a văzut, Lot s-a sculat, le-a ieșit înainte și s-a plecat până la pământ."

...una dintre cele mai tulburatoare aparitii din VT.
Cu siguranta aceste fenomene se intampla si in zilele noastre, dar trebuie sa le recunostem cind se manifesta in fata noastra. La asta trebuie lucrat din greu!
Zici bine ce zici, mai ales că în zilele acestea Sodoma și Gomora se multiplică cu repeziciune la nivel global, iar țările statistic ortodoxe nu vor fi exonerate de contaminarea lor. Vremurile grele au venit mult repede decât anticipam.

Athos-ul este (și) un tărâm mitic, destui bărbați de toate vârstele merg acolo încărcați cu așteptări exagerate, uneori sunt dezamăgiți că nu văd călugări care levitează sau mai știu eu ce bazaconii produse de religious fiction, alții pleacă de-acasă atei, agnostici, flecari, solipsiști etc., si se întorc de la Athos cu un câte un mugur de credință în suflet, mai vezi și ciudați (eu am întâlnit un grup care avea ca unic scop escaladarea Athonului), yoghini, călugări vagabonzi, lume masculină diversă și pestriță.

Cert este că de la prima descălecare (in 2003) și până anul trecut am observat destule schimbări negative, cel puțin la capitolul "relații cu pelerinii" deși permisul de intrare se obține mai ușor, vestita ospitalitate aghiorită e pe ducă, dacă nu ai aranjamentele stabilite dinainte riști să dormi în natură cu șacalii și alte lighioane care viețuiesc în zonă. Sfaturile duhovnicesti nu sunt cu mult diferite față de orice altă biserică ortodoxă din lume, iar monahii rar au timp pentru taclale, spovedania este adeseori mai expeditivă decât la multe mănăstiri din țară. Suprinzător, în Athos se vorbește mai des limba română comparativ cu județele Covasna si Harghita.

Dar merită să mergi, cu siguranță te alegi cu ceva, nu te întorci cu traista goală în viața cea de toate zilele.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.04.2024, 20:14:21
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Suprinzător, în Athos se vorbește mai des limba română comparativ cu județele Covasna si Harghita.
Asta e de fapt o mare problemă. De ce nu au românii mănăstire în Athos încă? Pentru că dacă ne-ar da o mănăstire a noastră grecii, cine ar mai veni la mănăstirile lor? De departe cei mai mulți pelerini în Athos sunt români și tot din acest motiv nu vor să avem mănăstirea noastră.

Asta e de fapt o problemă europeană. Găsești în străinatate biserici „grecești” cu preoți români și 80%+ din parohie români. Ce e grecesc la ea? Biserica mamă, venitul se duce la episcopie grecească.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde