Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 01.07.2011, 18:09:22
cristi.prahova cristi.prahova is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Mesaje: 14
Implicit sa-ti spun cum sta treaba

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
...ma simt singur
Salut Sandu.Am citit majoritatea sfaturilor care ti s-au dat si nu zic,unele sunt bune dar cele mai multe sunt doar asa ca sa te incurajeze,neavand o valoare practica prea mare.
Daca zici ca esti urat,pai atunci trebuie sa te apuci sa mergi la sala,sa te ingrijesti mai mult,sa tii cont de aspectul tau exterior,mai pe scurt.Si sa nu ma ia cineva cu "sufletul conteaza",da,sufletul conteaza dar se pare ca nu in lumea de aici.Pt lumea de aici mai mult conteaza aparentele.
Sa stii Sandu ca pentru fete/femei,aspectul fizic e pe primul loc.Fetele/femeile te evalueaza din ochi si apoi decid daca vor sa fie cu tine sau nu.Deci,cred ca ar fi bine sa pui niste poze cu tine si sa vedem care e treaba si apoi te vom sfatui mai la obiect.
Multa bafta si Domnul sa fie alaturi de tine!
Reply With Quote
  #132  
Vechi 01.07.2011, 18:33:57
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

De foarte multe ori gasesc singuratea mult mai binefacatoare decat o gasca de prieteni in mijlocul carora trebuie sa zambesc la niste glume stupide desi nu prea am chef insa nici nu imi place sa jignesc. Mi-e cam sila de discutiile frivole ce tin topul in societatea de astazi. Eu zic cauta-ti cativa prieteni, 2-3 este de ajuns, care sa fie cu frica de Dumnezeu si cu care sa poti discuta si lucruri mai cu insemnatate decat femei, masini, calculatoare etc.

Cat despre a-ti gasi aleasa, sincer si eu am exact varsta ta si nu am avut niciodata o relatie serioasa cu o fata decat cea de colegialitate sau pura prietenie,.Merg insa pe principiul daca o fi sa ma placa vreo draguta bine daca nu asta este, nu mi-am facut niciodata un tel in viata din chstiunea aceasta. Cat despre mersul la sala, este intr-adevar bine sa ai grija de conditia ta fizica, dar nu pentru a agata tipe ci pentru tine, ca sa fii sanatos si sa te tii in forma fiindca mintea sanatoasa intr-un corp sanatos se odihneste. Personal fac atat exercitii de rezistenta cat si de forta insa niciodata nu am trecut pe milkshake-uri proteice sau mai rau substante steroidice doar ca sa-mi fac pachetele de muschi supradimensionate ca sa stea "blondele" in limba dupa mine si nici tie nu-ti recomand asa ceva. Daca vrei sa faci un pic de conditie fizica ai grija sa te hranesti cat mai bine si sa ai o alimentatie cat mai diversificata: carne, lactate, fructe, legume insa sub nici o forma sa nu faci apel la acele mijloace alternative, mai sus amintite, fiindca desi ai sa ajungi sa semeni cu The Hulk, tot numai muschi, rezistenta fizica va avea mult de suferit plus ca fluxul sporit de proteine sau steroizi poate avea efecte cancerigene sau pot duce la disfunctii ale unor organe printre care cel mai vizat este ficatul.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)

Last edited by Delirul; 01.07.2011 at 18:36:00.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 01.07.2011, 19:22:01
cristi.prahova cristi.prahova is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Mesaje: 14
Implicit doar miscare

Eu i-am spus sa mearga la sala pentru a face cat mai multa miscare.Nu i-am sugerat in niciun caz sa ia cine stie ce substante.In legatura cu fetele,stiu de la mine care e treaba.Nu e de ajuns sa fii baiat sufletist,intelegator,inteligent samd ca sa atragi o fata.Pur si simplu nu e de ajuns.Sa ai suflet bun nu e de ajuns,fetele te vor vedea ca amic si atat,Ca amic,de multe ori ajungi sa fii folosit in vrun fel sau altul.
Singuratatea lui Sandu,cred ca 70% vine din faptul ca nu are o iubita.Chiar Dumnezeu a spus "nu e bine ca omul sa fie singur,haidem sa-i facem un ajutor potrivit pentru el".So,e de inteles de ce baietii se simt singuri cand nu au o fata langa ei care sa-i iubeasca.In situatia lui Sandu se afla foarte multi baieti, din pacate.Cauzele sunt foarte multe.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 01.07.2011, 19:24:47
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum sa fii singur?

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna tuturor scriu acestea pentru a va spune despre mine si despre viata mea si sa va cer un sfat...Inca din copilarie sint o persoana timida si de cind ma tin minte nu am prea avut prieteni in rindul fetelor si aceasta ma doare, fiindca as vrea mult sa am pe cineva alaturi pe care sa iubesc si sa fiu iubit, din acest motiv ca sint singur adesea am o stare de tristete in suflet, am avut parca ginduri sa incep a face cunostinta cu toate fetele laolata si poate se va primi ceva, mi se pare adesea ca sint foarte urit si de aia sint singur si poate asa si e, insa alta data vad in oglinda ca parca nu sint chiar asa urit... Am unele ginduri sa plec la manastire deoarece in lume singur asa nu vreau sa traiesc, poate chemarea mea in viata este la manastire? citeodata mi se pare ca acolo ar fi locul meu...
Va rog sa ma ajutati cu sfat ce ar trebui sa fac ? CE sa fac ca sa fiu fericit ? ca sa am bucurie in inima? Ce ar trebui sa fac ca sa am si eu o prietena, poate cineva a mai fost in locul meu... Mersi anticipat si va rog nu ma judecati sever...
Cum sa fii singur? ia uite cati suntem pe-aici! Uneori nici nu mai "incapem" unii de altii!
Glumesc.
Nu esti singur, ai doar un moment mai greu, dar trece... Nici nu-ti dai seama cand trece!
Cu noi este Dumnezeu!
Sau asa cum spune un tanar parinte la biserica Sfantul Matei din Cluj "Iisus in mijlocul nostru" iar noi raspundem "Este si va fi!"
Reply With Quote
  #135  
Vechi 01.07.2011, 19:34:12
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi.prahova Vezi mesajul
Eu i-am spus sa mearga la sala pentru a face cat mai multa miscare.Nu i-am sugerat in niciun caz sa ia cine stie ce substante.In legatura cu fetele,stiu de la mine care e treaba..
N-am insinuat ca ai fis spus asa ceva. Am tinut sa precizez insa si acest aspect deoarece atunci cand mergi la sala numai ca sa arati bine poate sa apara si aceasta tentatie, de a folosi diverse substante ce te pot face foarte musculos insa consecintele pe termen lung pot fi dintre cele mai nedorite si cat se poate de grave. Intentia mea a fost doar de a informa ca sa stie omul de ce sa se fereasca, daca vrea sa se fereasca.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #136  
Vechi 01.07.2011, 19:47:39
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

La manastire merg doar cei care vor o viata duhovniceasca mai profunda , o liniste pentru rugaciune si studiu si un colectiv de oameni religiosi care sa nu fie atrasi de ceea ce este lumesc -desi casatoria nu este un pacat insa obliga la o viata in societate si la mai multe griji.
Tu daca iti doresti o prietena inseamna ca nu prea ai fi pentru manastire, cei care merg acolo nu ar trebui sa mearga fiindca sint suparati ca viata nu le implinste dorintele lumesti ci cei care vor sa renunte la aceste dorinte.

Probabil ca si asta este o incercare necesara pentru o anume maturizare spirituala si emotionala.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 02.07.2011, 00:07:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi.prahova Vezi mesajul
Sa stii Sandu ca pentru fete/femei,aspectul fizic e pe primul loc.Fetele/femeile te evalueaza din ochi si apoi decid daca vor sa fie cu tine sau nu.
Si pentru barbati e la fel. Sau ai vazut tu vreun barbat atras de sufletul unei femei daca ea arata ca ursul din padure???:-)

Dar nu toti oamenii sunt frumosi. Insa pentru fiecare exista cineva pus deoparte. Am vazut oameni care la prima vedere nu pareau prea inzestrati fizic dar am descoperit la ei detalii frumoase. Exista si oameni urati de sa nu le iei nuca din mana, dar au un sarm fantastic care te face sa te simti extraordinar de bine in preajma lor. Eu cred ca stralucirea unui om vine din interior si are puterea sa domine trasaturile mai putin favorabile. E foarte important sa te simti confortabil in pilea ta. Sa nu ai complexe, frustrari, ganduri pesimiste, negative, sa nu fii fatalist etc.. Sa fii bun, sa iubesti ( pe Dumnezeu, oamenii, muntii, apele, pasarile, zapezile, furtunile etc.. TOTUL), sa te bucuri de lucrurile simple, sa cauti sa ajuti pe toata lumea si sa nu astepti nimic in schimb, sa incerci in fiecare zi sa traiesti frumos zambind si daruind iubire..Si toate aceste trairi interioare vor radia in exterior, lumina..

Asa ca lumea nu este interzisa pentru oamenii urati! :-) Totul depinde de atitudinea cu care aleg sa faca parte din ea.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 02.07.2011, 00:12:48
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Si pentru barbati e la fel. Sau ai vazut tu vreun barbat atras de sufletul unei femei daca ea arata ca ursul din padure???:-)
Barbatii ... Sa fim seriosi! Intai la aspectul fizic se uita, si a doua privire chiar tot intr-acolo se indreapta...
Reply With Quote
  #139  
Vechi 02.07.2011, 00:29:15
korinna korinna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna tuturor scriu acestea pentru a va spune despre mine si despre viata mea si sa va cer un sfat...Inca din copilarie sint o persoana timida si de cind ma tin minte nu am prea avut prieteni in rindul fetelor si aceasta ma doare, fiindca as vrea mult sa am pe cineva alaturi pe care sa iubesc si sa fiu iubit, din acest motiv ca sint singur adesea am o stare de tristete in suflet, am avut parca ginduri sa incep a face cunostinta cu toate fetele laolata si poate se va primi ceva, mi se pare adesea ca sint foarte urit si de aia sint singur si poate asa si e, insa alta data vad in oglinda ca parca nu sint chiar asa urit... Am unele ginduri sa plec la manastire deoarece in lume singur asa nu vreau sa traiesc, poate chemarea mea in viata este la manastire? citeodata mi se pare ca acolo ar fi locul meu...
Va rog sa ma ajutati cu sfat ce ar trebui sa fac ? CE sa fac ca sa fiu fericit ? ca sa am bucurie in inima? Ce ar trebui sa fac ca sa am si eu o prietena, poate cineva a mai fost in locul meu... Mersi anticipat si va rog nu ma judecati sever...
in primul rand sa ai incredere in tine, sa investesti in tine... in tot ce poti investi, imagine, cultura generala, profesie, personalitate.... in toate astea... nu da vina pe uratenie pentru insuccesul tau la fete... totul e sa ai incredere in tine, ca odata ce ai incredere in tine vor fi atrase ca de miere... :)

am cunoscut un baiat de care pot spune ca este fizic urat, insa avea o personalitate atat de frumoasa, ca nu stiu daca era colega de-a mea sa nu fie atrasa de el, including myself :D...

hai sa ti-l descriu mai intai fizic: slab, mult prea slab pentru un barbat, insa se vedea ca lucreaza cu ganterele, isi dadea interesul sa-si fortifice fizicul, la fata uratel, urechi mari, gura mare... nu mai continui :)

insa personalitatea era "delicioasa" : optimist, modest, vesel, glumet, mai ales glumet, pfff ne prapadeam de ras... a terminat al doilea din promotia lui la facultate, sociabil, diplomat, ambitios... sunt multe de zis :)
__________________
"De-o fi una, de-o fi alta... Ce e scris si pentru noi,
Bucurosi le-om duce toate, de e pace de-i razboi."
Eminescu
Reply With Quote
  #140  
Vechi 02.07.2011, 00:45:11
cristi.prahova cristi.prahova is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Mesaje: 14
Implicit

Hai ca baietii nu sunt atat de exigenti.Ca baiat,de exemplu,daca esti prea scund,nu e bine deloc.Iarasi,daca esti prea inalt si slab sau mai stiu eu cum,nici asa nu e bine deloc.
In plus,baietii normali nu se uita la firma toalelor sau ce masina are fata sau cati bani are pe card.
Cate fete ati auzit voi ca au fost refuzate pt felul cum arata?O fata,chiar daca se considera urata,daca tine neaparat sa-si gaseasca perechea,si-o gaseste negresit.La baieti e altfel:cand un baiat spune ca nu isi gaseste o fata,asta inseamna ca nicio fata nu vrea sa fie cu el.In schimb,cand o fata spune ca e singura,in realitate asta inseamna ca fata respectiva nu si-a gasit un baiat pe placul ei,refuzand dealtfel f multi baieti.

Last edited by cristi.prahova; 02.07.2011 at 00:50:51.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cand unul din parinti ramane singur Carine Generalitati 15 27.08.2011 18:52:52
SF.Maslu cu un singur preot? anisoara Generalitati 10 12.07.2011 02:39:11
O singura turma si un singur pastor! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 4 16.02.2011 12:10:51
Isus cu un singur ''i'' Templier Knight Generalitati 63 12.12.2010 14:20:27
Unul singur vindecator - DOMNUL, MANTUITORUL LapetiteMoc Maslul 0 05.05.2009 14:51:14