Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.06.2008, 20:37:03
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

caci apare intrebarea : de ce zelotii din athos nu slujesc impreuna cu cei din bosvr odata ce sunt tot pe vechi ? ... de exemplu cei de la esfigmenu , de ce nu ii accepta pe cei din bosvr ?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.06.2008, 20:50:13
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

daca tu nu-mi raspunzi intrebarilor, eu de ce ti-as raspunde tie?
tipic Nicu&CO
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.06.2008, 21:13:57
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar ce intrebari mi-ai pus tu mie , ca eu nu am remarcat asta ...

ia sa ma uit in urma ce intrebari mi-ai pus ...

ca adica de ce nu ma duc la preotii din bosvr sa ii intreb ?
asta era intrebarea ?
apoi , pentru ca , sincer sa fiu nu prea mai am incredere in ei , odata ce mi-au spus ca ei sunt in comuniune cu rocor si cu sinodul de rezistenta din grecia , si totusi vad ca nu prea este adevarat ... caci daca ar fi fost in comuniune atunci una la mana ar arata niste acte in privinta asta , si a doua la mana apare intrebarea : de ce totusi nu slujeste nimeni cu ei , nici macar zelotii din athos ... caci daca ei ar fi fost in comuniune cu sinodul de rezistenta din grecia era normal sa fie primiti la athos de zeloti , si totusi zelotii de acolo ii considera schismatici si fara har pe cei din bosvr ... asta cum se explica ?
iata raspunsul meu , sa vad acuma si pe al tau , daca binevoiesti sa imi dai unul ...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.06.2008, 21:22:08
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

uite ce e... nu vreau sa raspund unor intrebari iscoditoare.
esti sigur ca asta e problema care te framanta? sau mai urmeaza alte si alte intrebari...si, implicit, o teorie de 2 lei..?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.06.2008, 21:24:04
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

faci ce vrei ...

fiecare cu drumul lui ...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 11.06.2008, 21:33:19
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

e clar..
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.06.2008, 21:51:13
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ma bucur ...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.06.2008, 22:19:54
Gabri Gabri is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2008
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
ma bucur ...
Emanuel , stai linistit nu te lua de vorbe si barfe.... Ca biserica ortodoxa de stil vechi e eretica.lumea asta vorbeste ca nu are nimic de facut. io stiu un lucru biserica ce da sfinti(sf.moaste) este o biserica valida. Eu exemlu vad lucrurile asa: Ok BOR are o politica ecumenista, asta nu inseamna ca s-a pierdut harul(sucesiunea apostolica).Ca unii episcopi gresesc, asta nu inseamna ca Biserica lui Hristos greseste. Eu chiar daca nu condivid unele actiuni, activitati ale unor slujitori ai bisericii asta nu imi da dreptul sa ies din comuniunea bisericii. Chiar daca eu am o parese traditionala in ceea ce priveste ortodoxia si altii din bisrica ortodoxa o conceptie mai moderna, asta nu inseamna ca trebuie sa rup legatura canonica cu biserica. sunt convins ca Slatioara nu este o biserica eretica. Ca unii preoti ai ei sunt mai habotnici, asta nu inseamna ca biserica de stil vechi e eretica.....Sa fim seriosi si mai calmi....
Reply With Quote
  #39  
Vechi 11.06.2008, 23:17:28
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
pai asta am auzit : motivul pentru care cei din athos nu primesc sa slujeasca cu cei din bosvr este ca cei din bosvr o considera pe maica domnului ca un fel de al doilea duh sfant , numai ca de gen feminin ... ca o ridica la demnitatea de duh sfant , si asta este cu siguranta erezie ... asta sustin cei din athos ca fac cei din bosvr ... oare asta nu ridica multe semne de intrebare ? caci cei din athos slujesc impreuna cu cei din ROCOR , cu cei din biserica rusa din catacombe , care sunt tot biserici de stil vechi , insa de ce nu aceepta sa slujeasca cu cei din bosvr ? ei slujesc cu preasfintitul avondios care este tot pe stil vechi , dar de ce nu accepta preotia celor din bosvr si spun ca ei sunt schismatici ?

mai se spune ca cei din bosvr sunt influentati de serviciile secrete ruse ...

apoi , mai este intrebarea : de ce fac mirungere din nou asupra celor care vin la ei , odata ce considera ca mirungerea din bor este valida ...

iata aceste intrebari le am nelamurite , eu pacatosul ...
iertati-ma ...
Lamuriti-ma si pe mine ce se intampla aici ca nu prea am inteles si m-am trezit cam tarziu.
Ce argumente vrei Emanuel, poate gasesc eu ceva. BOSV chiar e in comuniune cu BOSV de rezistenta din Grecia si cu ROCOR implicit.Sa-ti trimt niste poze in care participa PS Ambrozie, PS. Hrisostom la Sf Liturgie cu BOSV?
Asta cu al "2-lea" Duh Sfant o aud prima oara. Tu crezi asta?

Daca vrei sa-ti dedici viata adevarului, un sfat, dute si vorbeste cu PS. Flavian ca am auzit multe lucruri bune despre el si cred ca e cel mai dogmatisit de pe la noi.
Dumnezeu sa te lumineze si sa-ti dea inima curata si smerita!

--Constantin
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.06.2008, 03:12:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

De la ce vin prescurtarile BOSVR si ROCOR?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati auzit de Klaus Kenneth? Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 318 02.07.2012 08:49:51
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06