Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.06.2008, 01:46:52
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fior
si na de...inca a ramas fintaa aia la care am tinut cel mai mult....pt ca nu ma suparat niciodata cu nimik....
Roagate draga sora. Roagate si vei scapa de ispite si de stramtoare.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.06.2008, 07:26:39
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Nu vreau sa te sperii, dar se poate sa-ti fi facut cineva vraji... Daca nu esti apropiata de Biserica, in sensul ca nu mergi la Duminica la Sf Liturghie, nu te spovedesti si impartasesti mai des, esti sub influenta unor astfel de energii negative, pe care din pacate unii oameni le invoca pt a face rau altor oameni. Trebuie neaparat sa mergi sa vorbesti cu un preot, sau cu dohovnicul tau! Si el te va sfatui. Intre timp, roaga-te si tu, ru ramane in starea asta. E ceva ciudat la mijloc, dar trebuie sa nu te temi si sa crezi in Domnul ca te va scapa. Poti purta si o cruciulita, si cand simti ca vine aratarea aceea, spune cu glas tare rugaciunea "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!!" si fa-ti semnul Sf Cruci.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.06.2008, 07:27:38
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

cruciulita sa fie sfintita*
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.06.2008, 07:42:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Problema e simpla. Nu l-ai uitat pe acel baiat ! Dragostea e oarba si, uite iti joaca feste, pentru ca tu insati, nu vrei a-l uita. Te obsedeaza gandul, imaginea lui, amintirea despre el, pentru ca, simplu, nu l-ai scos niciodata din inima ta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.06.2008, 09:54:35
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Problema e simpla. Nu l-ai uitat pe acel baiat ! Dragostea e oarba si, uite iti joaca feste, pentru ca tu insati, nu vrei a-l uita. Te obsedeaza gandul, imaginea lui, amintirea despre el, pentru ca, simplu, nu l-ai scos niciodata din inima ta.
Nu cred sa fie doar atat. Daca ea spune clar ca l-a uitat, poate ca l-a uitat cu adevarat, dar acel baiat, daca a facut o obsesie pt ea, s-ar putea sa ii fi facut ceva rau, sa fi recurs la ceva necurat... Ce ti se intampla nu tine de obisnuit, ci de paranormal, si este vorba sigur de ceva necurat, pentru ca vezi cat te nelinisteste, si vrea probabil sa te determine sa faci si ceva rau, sau doar sa se razbune pt ca o fi luat-o prea in serios - adica chiar a facut o obsesie pt tine... Daca paranoiez eu, ar fi mai bine pt tine, dar dupa cum scrii si din ce scrii, ma tem ca am dreptate.. Mergi la o biserica si vorbeste cu un preot, nu sta asa... ???
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.06.2008, 10:47:35
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Uneori dragostea este ciudata...DAR ESTE DRAGOSTE!
Un amestec de sensibilitate si traire,de lucruri banale care ne preintampina cu tacere,de imigini si sentimente nedeslusite.Dragostea este cam ciudata,asta este si farmecul ei.
Nu a gresit cine ti-a spus sa scrii o poezie,si nu a fost nici o atitudine de copil,ci doar o reactie fireasca ce se complace cel mai mult cu trairea si confuzia in atasament.
Intr-adevar,suna ciudat ceea ce descrii "fior",dar sa stii ca tocmai acest fior este de vina,fiindca el este posibil sa mai tresara pe undeva in subconstient,sa-si caute sensul palpand in realitate,in realitatea ta inconjuratoare.
Acum vre-o 9 ani de zile,am mers la slujba din joia mare,unde se citesc cele 12 Evanghelii.Auzisem de la o prietena(de biserica)ca daca innod o ata cu 12 noduri,adica la fiecare evanghelie citita de catre preot si ascultata de mine cu atentie...voi putea in decursul acelui an sa deznod un singur nod din acea ata si sa-mi pun o dorinta,rugandu-ma,bine-nteles.
Ei bine,au trecut cateva luni,iar in acea perioada ma aflam in pragul implinirii a doi ani de cand sufeream dupa un barbat,dupa despartirea de acesta.Ma aflam in vacanta mare si aveam impresia ca-l uitasem deja pe acel barbat,ca ma adaptasem vietii fara el si ca totul mergea inainte in mod favorabil.Insa suferisem si luptasem destul de mult.Dupa cum am spus,venise vacanta si ma pregateam sa deznod un nod din acea ata pentru a-mi pune o dorinta...cea mai importanta,bine-nteles.Cu o doua saptamani inainte imi depusesem actele la ambasada Japoniei la Bucuresti ca sa primesc viza pentru Japonia,sa merg acolo la sora mea,pentru prima data.Eram foarte entuziasmata de aceasta posibila plecare,insa viza se dobandea foarte greu si nu eram sigura ca voi reusi sa plec.Asfel,m-am asezat in genunchi si am aprins vre-o trei lumanari,am citit vre-o trei Paraclise ale Maicii Domnului si-un acatist...simteam nevoia sa ma rog inainte de a dezlega nodul acelei ate,pentru o dorinta.Apoi cand a venit momentul sa-mi pun dorinta,am ramas putin in dubii,doream sa o pun pe cea mai importanta.Cu ceva timp in urma,lupta de a-l uita pe acel barbat din inima mea constituia prioritatea vietii mele,acum aveam impresia ca am reusit cumva acest lucru,si ramanea dorinta cu viza pentru Japonia.Insa mi-am spus in sinea mea;"Cu Japonia faca Dumnezeu ce-o vrea,daca-mi va fi de folos sa merg atunci sa primesc viza,daca nu,sa nu o primesc si gata,nu am sa fosrtez nota..."Si stiind ca lupta pentru uitarea acelui barbat a fost cea mai crancena din viata mea,m-am gandit ca mai poate fi vre-o urma in sufletul meu,ca poate este doar o perioada scurta si trecatoare in care eu consider ca l-am uitat,dar poate ca nu este chiar asa...Si astfel am hotarat ca cea mai importanta dorinta este,de asemeni,sa ma sigur ca-l voi uita pe acel barbat.Si dupa ce am terminat rugaciunile,cu emotie si cu o oarecare credinta am dezlegat acel nod de la ata si mi-am pus dorinta sa-l uit definitiv din inima pe acel barbat.
Ei bine,exact cum ai spus si tu despre situatia ta,atunci a inceput ciudatenia trairilor mele.In dimineata zilei urmatoare l-am visat pe respectivul si m-am trezit plina,DAR PLINA DE DRAGOSTE pentru el,parca ma reindragostisem cu toate ca trecuse doi ani si parca aveam impresia ca-l uitasem.Dar cu siguranta stiam prea bine cum arata si nu l-as fi confundat nicicum,fusese totusi "chinul"vietii mele.
Din ziua aceia m-am simtit extrem de ciudat si de puternic atasat de el,de numele si existenta lui in inima si mintea mea.Practic il adusesem mai aproape prin acel "ritual".Nu eram naiva,nu doar faptul ca ma gandisem la el mi-l readusese in inima,ci intr-adevar se intampla ceva ciudat,sau doar rascolisem o cenusa care inca mocnea cu ceva jar in profunzime.Nu stiu,dar stiu ca nu mai puteam de dor si de suferinta.Apoi mi-a iesit si viza pentru Japonia,si am plecat in scurt timp...si am varsat si acolo ceva lacrimi de dor ciudat,pana m-am adaptat mediului total diferit de cel de-acasa.Si a mai durat ANI pana sa-l uit cu adevarat pe respectivul,ani martirizati de sentimentele care ma chinuiau fara discernamant,ani care abia la maturizare am inceput sa-i definesc si sa-i calmez...sa le linistesc intensitatea ciudata si fara pic de folos.
Si dupa cum am spus,intr-adevar iti poate face bine sa scrii o poezie,eu,imediat dupa despartire am scris o gramada de poezii,adresate,bine-nteles lui,cu un avant de neimaginat.Acum ma minunez cand le recitesc,fiindca stiu ca au fost scrise foarte rapid,manata doar de suferinta si neresemnare...de tineretea capricioasa.
Tu nu ai specificat daca l-ai iubit pe acest baiat,candva,cand erai cu el,in ce conditii v-ati despartit,cati ani ai,de exemplu?,fiindca toate aceste lucruri conteaza pentru situatia ta.In felul cum ai exprimat situatia,pare,intr-adevar ciudata,ca un farmec ce te bantuie fara inteles.Nu ar fi rau sa-l cauti pe acel baiat,sa-i vorbesti prieteneste,sa deslusesti situatia intr-un fel.Numai tu poti sa-ti dai raspunsuri concrete in acest sens.Un lucru este cert,suntem stapaniti de trairi si simtiri ciudate,pentru ca reprezentam cea mai complexa psihologie a fiintei umane,toate lucrurile se leaga de anumiti factori pe care nu intotdeauna le constientizam.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.06.2008, 11:57:01
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Draga Fior, ori esti tu asa melancolica de fel, ori esti in depresii; ai mai mult un sentiment de vina fata de el, si asta nu e dragoste. E slabiciune. Vina ca nu l-ai recunoscut. Asa mi se pare mie.
Ca atunci cand erai puternica nu l-ai bagat in seama, iar acum, cand probabil te simti daramata si-ti ascuti simturile si stai sa te analizezi mai bine, acum cand tu crezi ca nu mai e nimic de facut ca sa fiti impreuna, acum il vrei. Ar iesi o poezie frumoasa! Imi pare rau insa ca tu suferi.
Ce se intampla cu tine? Tu te-ai schimbat? Ce varsta ai?
Sau: ce are baiatul acela asa special.
Pai, poti scrie o poezie si stai si sufera in continuare;
sau iesi in lume si cunoaste oameni, vorbeste cu ei, vezi ce faci si aduna-ti fortele ca sa mergi sa vorbesti cu baiatul, sa afle de tine ca existi. Ca daca vorbesti cu el, tot mai ai o sansa, asa...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.06.2008, 12:29:50
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fior
chestia e ca ma simt cam bantuita de el....un an de zile am avut tot felu de vise cu el ...


peurma cosmaruri ..faceam temperatura...


apoi am avut un fel de vis in care el ma strans in brate ...si pur si simplu...a spus clar ...ce nu tie clar sa ma cautiii...si peurma am simtit imbratisarea asta aproape toata ziua
Daca simti un sentiment de teama si frica cred ca e de la diavol. Si in cazul acesta mergi la un preot sa-ti citeasca niste dezlegari de farmece si vraji.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.06.2008, 13:07:20
fior fior is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.06.2008
Mesaje: 24
Implicit

a zis cineva ereticii sunt mai rau ca diavolii...ce vrea sa zica
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.06.2008, 13:13:09
fior fior is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.06.2008
Mesaje: 24
Implicit

ma o singura data mia fost ..teama eram prin casa si o vove destul de clara ma cam strigat...de fapt mia pronuntat numele
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tristetea-melancolia-pacea linistea Generalitati 15 15.02.2013 22:28:34
Tristetea se vindeca prin rugaciune. Bautar Generalitati 48 27.09.2012 01:55:01
Ma simt trista Ioana.M Generalitati 92 19.07.2011 02:21:03
Sunt foarte trista Simona-Marilena Generalitati 51 04.05.2010 22:36:21
Ma macina tristetea iosif Umanitare 40 27.02.2008 15:49:24